Salerno şehri, İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan ve Tiren kıyılarında yerleşmiş bir şehirdir.  141.000’den fazla nüfusu ile bölgenin en büyük ikinci şehri olan Salerno, birçok önemli kültürel ve tarihi mekana ev sahipliği yapmaktadır. 

Salerno Şehri Gezilecek Önemli Yerler

Salerno şehri, bir zamanlar 9. Yüzyılda Yunan tıp pratisyenleri tarafından kurulan Avrupa’nın en eski tıp okulu olan Schola Medica Salernitana’ya ev sahipliği yapıyordu.  Bölgede ayrıca Castello di Arechi, Pontore Kulesi gibi birkaç ikonik anıt ve San Bartolomeo Katedrali’nden arkeolojik kalıntılar bulunur. (Ayrıca bununla ilgili olarak “İtalya’da Tıp Okumak” yazımızı da inceleyebilirsiniz.)

Salerno limanı, Palermo, Tunus ve Akdeniz’deki diğer çeşitli limanlara feribot bağlantıları sağlar, önemli bir kavşak noktasıdır. Şarap yapımı, gıda üretimi ve balıkçılık endüstrilerini içeren zengin gelenekleri ile tanınırken, eşsiz kıyı manzaraları ve tenha plajlar boyunca paralel uzanan engebeli üzüm bağları ile çok hoş görüntüler sunar. 

Salerno’ya Nasıl Gidilir?

Salerno şehrine seyahat etmek istiyorsanız, oraya ulaşmanın en iyi yolu Napoli şehrine uçmaktır. En yakın ana havaalanı, Salerno’ya yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan Napoli Uluslararası Havaalanı’dır (NAP). 

Ayrıca Pontecagnano Faiano ve Capodichino’da, Salerno’ya daha geniş bir iç ve dış hat uçuş yelpazesi sunan bölgesel havaalanları bulabilirsiniz. Dilerseniz, diğer şehirlerden tren yoluyla da Salerno’ya ulaşabilirsiniz.

Napoli Uluslararası Havaalanı

Napoli Havalimanına indikten sonra otobüs veya trenle Salerno şehir merkezine gidebilirsiniz. Havalimanını şehir merkezine bağlayan düzenli trenlerin yanı sıra doğrudan Salerno şehir merkezine giden otobüsler de mevcuttur. 

Sürpriz ücretlerden ve gecikmelerden kaçınmak için herhangi bir toplu taşıma aracına binmeden önce online ya da gişelerden bilet satın almayı düşünebilirsiniz. 

Salerno’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir? 

Salerno şehri, keşfedilecek çok sayıda nefes kesici yere sahip, ikonik bir destinasyondur.  İtalya’nın güneyindeki Campania bölgesinde, Salerno Körfezi’nde yer alan bu canlı şehirde, MS 1080’de inşa edilmiş muhteşem bir bazilika olan Gotik-Romanesk Duomo di Salerno gibi görülecek çok sayıda inanılmaz yer vardır.

Tarihi etkilerin karışımı için Chiesa del Purgatorio ve S. Matteo dahil olmak üzere Salerno’nun diğer dikkat çekici yapılarından bazılarını keşfedebilirsiniz. Ayrıca, dünyaca ünlü sanatçıların Salerno’nun çeşitli simge yapılarını aydınlatan ışıklı enstalasyonlarının yer aldığı yıllık bir festival olan Luci D’Artista’yı ziyaret etmeyi unutmayın. 

Ek olarak, tarih severler Castello di Arechi ve Parco della Resistenza gibi ilginç tarihi anıtları da ziyaret ederken, doğa tutkunları Lago d’Averno Tabiatı Koruma Alanı’ndaki doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilir veya çok sayıda flora ve faunayı görebilirler. 

Salerno Katedrali (Duomo di Salerno)

11. Yüzyılda inşa edilen  Gotik Salerno Katedrali, tarihi manzara üzerinde yükselir ve nefes kesici kubbeler, sivri kemerler ve baştan çıkarıcı heykellere sahiptir.  Duomo di Salerno, Orta Çağ’dan bu yana dini olarak bağlı kuruluşlar ve topluluklar için bir üs olarak hizmet etmiş, kapsamlı bir tarihe de sahiptir. 

Salerno Katedrali (Duomo di Salerno) | İtalya'da Katedraller

Dikkate değer özellikleri arasında ana revaktan yükselen süslü sivri kulesi ve Papalık için önemli eserleri görülebilir. Bakımlı açık hava meydanı, yıl boyunca çeşitli topluluk etkinlikleri için bir mekan olarak hizmet vererek, onu güney İtalya’nın sanatının, müziğinin ve kültürünün tadını çıkarmak için ideal bir buluşma yeri haline getirir. 

Arechi Kalesi 

Salerno kentinde bulunan Arechi Kalesi, 10. Yüzyıl Norman ve Hohenstaufen askeri mimarisinin en önemli örneğidir. Hem şehre hem de denize bakan San Benedetto tepesinin üzerinde yer almaktadır.  Kalenin üç katlı etkileyici bir kalesi, müstahkem duvarları, kuleleri, asma köprüsü ve hendeği bulunur. 

Arechi Kalesi | İtalya'da Tarihi Kaleler

Alt avluda, Antelami’nin Madonna di Arechi’sinin sanatsal hazinesini barındıran bir cephanelik şapeli mevcuttur. Arechi Kalesi, Salerno’nun en çok fotoğraflanan panoramik manzaralarından biri haline gelmiştir. Bu tarihi anıtı ziyaret etmek, yalnızca geçmişi hakkında fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda nefes kesici manzaralar da sunar.

Crestarella

Salerno şehrinde yer alan Crestarella, doğrudan Tiren Denizi’nde bulunan pitoresk bir sahil beldesidir.  Yumuşak kumlu plajlara, nefes kesen manzaralara ve çeşitli kamu ve özel olanaklara sahip Crestarella, tatil amaçlı seyahat edenler için ideal bir yerdir. 

Salerno Şehri Sahil Plajı

Sahil yakınında, Roma villalarının kalıntılarını ve MÖ 15. Yüzyıla tarihlenen antik bir mezar alanını içeren bir arkeolojik alan da bulunabilir.  Su sporları ve balıkçılık turnuvalarından dönme dolaplara, diskolara, canlı müzik mekanlarına, açık hava pazarlarına, aile dostu cazibe merkezlerine, sağlıklı yaşam merkezlerine ve daha fazlasına kadar uzanan zengin eğlence seçenekleri mevcuttur. 

San Matteo Müzesi 

San Matteo Müzesi, antik çağdan günümüze uzanan bir dizi paha biçilmez eserler ve şaheserler sunan canlı ve farklı bir kültürel merkezdir.  1993 yılında açılan müze, İtalya’nın Amalfi Sahili boyunca uzanan kültür ve sanat tarihini temsil eden 800’den fazla eserden oluşan kalıcı bir koleksiyona sahiptir.

San Matteo Müzesi | İtalya'da Önemli Müzeler

İlk İki katı, Roma’dan heykellere, Paestum’dan Yunan vazolarına, Napoliten bölgelerinden 18. Yüzyıl mobilyalarına ve ayrıca nadir el yazmalarına, modern sanat akımlarını sergileyen belgelere adanmıştır.  Ek olarak, yüzyıllar boyunca toplanan navigasyon araçları ve haritalar aracılığıyla Salerno’nun denizcilik çabalarının öyküsünü açıklamaya ayrılmış önemli bir bölüme de sahiptir

İl Sanat Galerisi 

İl Sanat Galerisi, Salerno şehrinde bulunan önemli bir kültür kurumudur.  1592 yılında kurulan galeri, Rönesans döneminden günümüze kadar geniş bir sanat eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.  Kalıcı koleksiyonunda 3.400’den fazla eser bulunan galeri, İtalya’nın önde gelen modern ve çağdaş sanat müzelerinden biridir. 

Salerno İl Sanat Galerisi 

Öne çıkan eserler arasında Guido Reni ve Andrea Vaccaro gibi 17. Yüzyıl Napoliten ustalarının 17. Yüzyıl tablolarının yanı sıra Girolamo Pesce ve Antonio Crispo gibi uzun zamandır unutulmuş 18. Yüzyıl Napoli sanatçıları yer alıyor.  Müze ayrıca İslam sanatı, modern Fransız resim ve heykelleri, Afrika ve Doğu ilkel parçaları dahil olmak üzere farklı kültürleri kapsayan çok sayıda esere sahiptir.  Galeri, kalıcı koleksiyonlarını sergilemenin yanı sıra, Postmodernizm gibi çeşitli sanatsal akımları vurgulamak veya ünlü uluslararası sanatçıları öne çıkarmak için düzenli olarak geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. 

Villa Comunale di Salerno (Salerno Kent Parkı)

Villa Comunale di Salerno kent parkı, 19. Yüzyılın sonlarında oluşturuldu ve toplam 30 hektarlık bir alanı kaplamaktadır, dinlenme ve eğlenme ve için kullanılabilir. Villa Comunale di Salerno’nun ana özelliği, 680’den fazla ağaç, çiçek ve çalı türünün yanı sıra egzotik bitkilerle dolu 20’den fazla botanik bahçesini içeren gür yeşillikleridir.  Ayrıca, sakin bir atmosfer yaratan büyüleyici yollar, pavyonlar ve su özellikleri bahçe genelinde bulunabilir.

Villa Comunale di Salerno (Salerno Kent Parkı)

Ayrıca, önde gelen İtalyan sanatçıların çok sayıda eserini sergileyen nefes kesici bir sanat galerisi bulunurken, ziyaretçileri eğlendirmek için futbol sahaları ve oyun alanları gibi eğlence etkinlikleri mevcuttur.  Adriyatik Denizi’ne bağlı benzersiz su biyoçeşitliliği sistemiyle, Avrupa’nın en dikkat çekici kamusal alanlarından biri olarak beklentileri gerçekten aşıyor. 

Salerno’da Nerede Kalınır?

Amalfi Sahili bölgesi, cennet gibi kumsalları ve Akdeniz’in büyüleyici manzarasıyla bilinir. Dolayısıyla, tüm modern konforlarla donatılmış çağdaş odalar sunan Hotel Excelsior gibi birçok lüks otelden birinde konaklamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Amalfi bölgesi ilk tercihiniz olacaksa, iyi bir fiyat araştırması yapmayı unutmayın. 

Daha samimi bir atmosfer arayanlar için, La Vesuscula Majestic Resort & SPA gibi tatil köyleri, denizin ve Montecircle sıradağlarının panoramik manzarasını sunan lüks junior süitleriyle mükemmeldir. Bu bölgede, Amalfi Sahili ve çevresi ile yakın fiyatlara sahiptir. 

Şehrin kültürel cazibe merkezini keşfetmek isteyenler, orta çağ tarzı mimariye sahip Grand Hotel San Francesco gibi Salerno şehir merkezinde bulunan otelleri ve bünyesinde İtalyan mutfağı sunan restoranları tercih edebilir. Şehir merkezi diğer bölgelere göre nispeten daha uygun fiyatlıdır. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Oturma İzni” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Salerno Şehri Gece Hayatı Nasıldır?

Salerno şehrinde hava karardıktan sonra görülecek ve yapılacak çok şey vardır.  Müzik severler, küçük sokak kafelerindeki geleneksel müziklerden, daha büyük mekanlardaki pop, caz, rock ve blues’a kadar çok çeşitli canlı müziğe eşlik etmek için şehir merkezinde ufak bir tur atabilir. 

Kültür fanatikleri, yaz aylarında tiyatro gösterilerinden opera gecelerine kadar çeşitli gösteriler için çok sayıda  tiyatrodan birini ziyaret edebilir.  

Şehrin birçok noktasında şarap barları ve lezzetli İtalyan restoranları bulunabilir. Arkadaşlarla yenilecek eğlenceli akşam yemekleri için bu restoranlara mutlaka uğrayın. Muhteşem şaraplarıyla lezzetli bir akşam geçirebilirsiniz. 

Salerno Şehri Önemli Alışveriş Yerleri

Salerno’da büyük meydan Il Corso Vittorio Emanuele’de yer alan şık tasarım mağazalarından çok sayıda bağımsız mağazaya ve La Riviera di Salerno’nun parke taşlı yollarına kadar, alışveriş yapanlar için her tarza ve bütçeye uygun bir şeyler bulunabilir. 

Yine bu bölgelerde, ünlü İtalyan markalarının yanı sıra yerel el yapımı ürünler ve geleneksel ürünler konusunda uzmanlaşmış çeşitli butik mağazalarını keşfedebilirsiniz. Şehir merkezindeki canlı atmosfer, alışveriş için fiyatlara katkıda bulunarak, hem pazarlık avcıları hem de vitrin alışverişi yapanlar için harika bir yer haline gelmiştir. 

Salerno’da Ne Yenir?

Salerno şehri, yemek severler için ideal bir destinasyondur.  Amalfi Sahili’nde bulunan Salerno, Frutti di Mare’den Hamsili Linguine’ye kadar  çok sayıda taze deniz ürünü yemeğine ev sahipliği yapar. 

Salerno'da Ne Yenir? | İtalyan Lezzetleri

Spagetti all’aglio e Olio gibi sade ama lezzetli makarna yemekleri sunan Trattorie de mutfağın bir parçasıdır.  Yöresel balıklarla yapılan deniz ürünleri çorbası da yine yöreye özgü bir yemektir.  

Denenecek diğer geleneksel yiyecekler arasında peynir dolgulu Sfogliatelle hamur işleri ve Limoncello olarak bilinen ünlü limon likörü yer alır. Tabii ki, pizza ve gelato gibi İtalyan temel yemekleri de Salerno’nun her yerinde bulunabilir. 

Salerno Şehri Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Salerno şehir merkezindeki tarihi üniversite Università degli Studi di Salerno (Salerno Üniversitesi) İtalya’nın tüm bölgelerinden ve yurtdışından 26.000’in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.  

Bu olağanüstü çeşitlilikteki öğrenci topluluğu, bir dizi kültürel alışveriş sağlar ve geleneksel gruplarının dışındaki akranlarla sosyalleşmek ve ilişkileri geliştirmek için önemli bir ortam oluşturur.  

Salerno, öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için spor dernekleri, kültür kulüpleri, yardım kuruluşları ve daha fazlası gibi çok çeşitli ders dışı etkinlikler ve boş zaman etkinlikleri sunmaktadır. Böylelikle, öğrenciler akademik eğitimin yanı sıra, diğer alanlarda da kendini geliştirir. 

Ek olarak, şehirdeki büyük teknolojik merkezler, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş deneyimi kazanırken yerel girişimcilerle ağ kurmalarına olanak tanıyan kuluçka merkezleri ve atölyeler gibi işle ilgili kaynaklar sunar. Eğitim sonrası için, iş imkanları bakımından değerli fırsatlar yakalayabilirsiniz. 

Salerno Şehri Burs İmkanları 

İtalya, Avrupa’nın en önde gelen eğitim merkezlerinden biri olarak, en fazla burs imkanı sağlayan Avrupa ülkesidir. Eğitim ücretleri, ailenizin gelirine ve bağlı olduğunuz ülkeye göre farklılıklar gösterebilir. 

Ayrıca, maddi burs almak isteyen öğrenciler, İtalya içerisinde bölgeden bölgeye değişen burs şartlarını taşımak zorundadır. Maddi burslara ek olarak konaklama, yemekhane gibi imkanlardan da yararlanabileceğiniz fırsatlar bulunur. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Salerno’da Yurt ve Konaklama

Salerno Üniversitesi, yaklaşık bin yataklı geniş bir konaklama sağlayan kampüse sahiptir. Konaklama bursuna hak kazanmış, Salerno dışından gelen öğrencilere tek odalı daireler ayrılır. Genel olarak fiyatlar 210 ile 260 Euro arasında değişir. Ayrıca, üniversiteye bağlı iki kampüste de yemekhane hizmeti sunulur ve öğün başı 3 Euro fiyata sahiptir. 

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Salerno’da Bulunan Üniversiteler 

Salerno şehrinde, Universita degli Studi di Salerno  yani Salerno Üniversitesi bulunur. Kökleri 8. Yüzyıla kadar uzanan, kaliteli ve modern bir eğitim kurumudur. Eski çağlarda Benedictine rahipleri tarafından Tıp okulu olarak kurulmuştur ve günümüzde de Tıp eğitimi ile ön plana çıkmaktadır.

Salerno Üniversitesi, hala övünç kaynağı olan oldukça ilginç bir geçmişe de sahiptir. Tıp alanında o kadar ilerlemişlerdir ki; 12. YY’da Kutsal Roma İmparatoru, Salerno’da Tıp eğitimi almayan hiç kimsenin Roma İmparatorluğu’nda doktorluk yapamayacağına dair bir kanun çıkarmıştır. 

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.