San Raffaele Üniversitesi olarak da bilinen Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi, 1996 yılında psikoloji bölümünün açılması ile eğitim vermeye başlamıştır. “Quid est homo” (İnsan nedir?) sorusunu kendisine temel alan üniversite; insanın biyolojik, ruhsal ve psikolojik olarak benzersiz olduğunu kabul ederek eğitim vermektedir.

Üniversite; 1996 yılında kurulan psikoloji bölümünden sonra 1998 yılında tıp eğitimi, 2002 yılında da felsefe eğitimi vermeye başlamıştır.

San Raffaele Üniversitesi genel görünümü

Şu an San Donato Hastane Grubunun bir parçası olan San Raffaele Üniversitesi; 2730 öğrencisi, 106 idari personeli ve 177 profesörü ile İtalya’nın en iyi akademik kurumlarından biridir. Lisans, yüksek lisans, doktora ve araştırma programlarının mevcut olduğu üniversite, her sene birçok uluslararası öğrenciyi bünyesine katmaktadır ve tüm öğrencilerine kaliteli bir eğitim sunmaya devam etmektedir.

Tıp, psikoloji ve felsefe alanında eğitimler veren San Raffaele Üniversitesi (kısa ismiyle Unisr), özellikle medikal alanda verdiği eğitim süresince öğrencilere hasta simülatörü ile çalışma fırsatı, laboratuvarlar, pratik alanları ve üniversite hastanesinin klinik bölümlerine erişim hakkı tanımaktadır.

San Raffaele Üniversitesi (Unisr) Nerede?

Vita- Salute San Raffaele Üniversitesi, İtalya’nın kuzeyinde bulunan Lombardiya bölgesindeki Milano’da bulunmaktadır.

Milano şehri; Duomo Katedrali, Como Gölü, Santa Maria delle Grazie Bazilikası gibi tarihî ve doğal güzellikleri ile her sene oldukça fazla turist akınına uğramakta, şehre gelen turistler ve Milano’da yaşayanlar bu şehirde adeta bir açık hava müzesi deneyimlemektedirler. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

San Raffaele Üniversitesi Dünya Sıralaması | Vita-Salute San Raffaele University

 • THE Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021 sıralamasına göre en başarılı üniversiteler içerisinde 251-300 arasında bulunmaktadır.
 • THE Young University Rankings 2020 sıralamasına göre 21. sırada yer almaktadır.
 • QS Global World Ranking 2021 verilerine göre 392. sırada yer aldı.
 • CWUR World University Rankings 2020-21 verilerine göre 432. sırada yer alır.
 • Ayrıca San Raffaele Üniversitesi (Vita-Salute San Raffaele University), QS World University Rankings by Subject 2020 verilerine göre ise; tıp eğitiminde 151-200 arasında, Life Sciences and Medicine bölümünde ise 342. sıradadır.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

San Raffaele Üniversitesi Öğrenci Hayatı | Milano’da Yaşam Nasıldır?

San Raffaele Üniversitesinin bulunduğu Milano şehri, her kesimden öğrencinin keyifli vakit geçirebildiği ve kültürel aktivitelerin de bolca bulunduğu bir şehirdir. Unisr’de okuyan öğrenciler gerek kampüs içinde gerekse kampüs dışında oldukça verimli ve eğlenceli vakit geçirebilmektedirler.

Duomo di Milano

Şehrin sunduğu tarihî ve kültürel birikim, doğal güzellikler, müzeler ve eğlence alanları öğrencilerin sosyal hayatlarının kalitesini yükseltmektedir. Kampüs içerisinde ise öğrenci kulüpleri, sosyal ve kültürel aktiviteler, müzik ve spor kulüpleri öğrencilere hem sosyalleşebileceği hem de keyifli ve eğitici vakit geçirmeyi vaat etmektedir. 

Ayrıca şehirler arası ulaşım açısından oldukça rahat ve kolay İtalya’da ilginizi çekebilecek şehirleri derlediğimiz “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

San Raffaele Üniversitesi Bölümleri | Università Vita-Salute San Raffaele

İtalyanca ve İngilizce olarak tıp, psikoloji ve felsefe alanlarında eğitim veren San Raffaele Üniversitesi (Università Vita-Salute San Raffaele); lisans, yüksek lisans, doktora ve araştırmaya dayalı birçok bölümde seçkin bir eğitim sunmaktadır. 

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabileceğiniz “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

San Raffaele Üniversitesi (UNISR)

İtalyanca Lisans Bölümleri

Yüksek Lisans Bölümleri

 • Philosophy of the Contemporary World
 • Theory and History of the Arts and the Image
 • Politics, philosophy and public affairs
 • Biotechnology and Medical Biology
 • Rehabilitation science for healthcare professionals
 • Nursing and Midwifery
 • Psychology
 • Cognitive Psychology in Health Communication
 • Dentistry and Dental Implantology – Dental School (İtalyanca)

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • International Medical Doctor Program (6 seneliktir. Single-cycle)
 • Politics, Philosophy and Public Affairs
 • Biotechnology and Medical Biology
 • Cognitive Psychology in Health Communication

San Raffaele Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesi

Unisr – San Raffaele Üniversitesi, araştırma ve öğretim için İtalya’daki en iyi üniversitelerden biridir; İtalya’da ve Avrupa’da kanser, üroloji, kardiyovasküler hastalıklar, kalp cerrahisi, HIV/AIDS, klinik öncesi ve beşerî biyolojik bilimler ve bazı nadir hastalıklar üzerine araştırmalarda başarılı olarak bilinir.

San Raffaele Vita-Salute University Uluslararası Tıp Fakültesi Bölümü, son derece entegre ve yenilikçi eğitim yaklaşımı benimser. Üniversite müfredatı; uluslararası kabul gören modellerden esinlenerek, öğrencilere başarılı ve etkili bir tıbbi bilgiyi ve uygulamayı öğretmeyi amaçlar.

Uluslararası düzeyde kültürel ve profesyonel bilgili hekimler yetiştirmeyi amaçlayan fakülte, öğrencilerin öğretim sürecinin merkezinde olduğu, grup çalışması, erken hasta müdahalesi, proaktif öğrenim ve yaratıcı düşünceyi en önemli yardımcı objeleri olarak görürler.

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Tıp Okumak” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

San Raffaele Üniversitesi Tıp Eğitimi Başvuru Şartları

San Raffaele Üniversitesi, seçkin tıp eğitimi ile birçok öğrencinin eğitim almak istediği bir üniversitedir. Bu üniversitede tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin karşılamaları gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar:

 • 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmak.
 • C1 seviyesinde İngilizce dil sertifikasına sahip olmak (Üniversiteye kayıt esnasında verilmelidir.)
 • Zorunlu giriş sınavı (İlgili olarak “IMAT Sınavı” yazımızı da inceleyebilirsiniz.)

Tıp eğitimine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınav üniversite bünyesinde gerçekleşmektedir. Aday öğrenciler, 100 sorudan oluşan ve bilgisayar ortamında gerçekleşen giriş sınavına uygun sınav ortamını oluşturarak evlerinde girebilmektedirler.

San Raffaele Üniversitesine giriş sınavı için “İtalya’da Özel Üniversitelerde Tıp Okumak” konumuzu inceleyebilirsiniz.

San Raffaele Üniversitesi Eğitim Ücretleri

San Raffaele Üniversitesinde eğitim ücretleri her bölüm için farklılık göstermektedir. Avrupa vatandaşı olmayan tıp öğrencileri için yıllık ödeme 20.140 €’dur. Master programlarında eğitim almak isteyen öğrenciler ise yıllık ortalama 7000 € (her bölüm için farklı) okul ücreti ödemektedirler.

Eğitim ücretleri ödemeleri üç taksit hâlinde yapılmaktadır. Üniversite yabancı öğrenciler için burs vermemektedir. Fakat Lombardiya Bölgesi tarafından tüm öğrencilere verilen burslar vardır. Burs olanakları ile ilgili başvuru süreçlerini öğrenciler eğitim dönemi öncesinde takipte olmalıdır.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

San Raffaele Üniversitesi fiyatları

San Raffaele Üniversitesi Konaklama İmkânları

Università Vita-Salute San Raffaele, öğrencilerine iki farklı alanda konaklama imkânı sunmaktadır. Cascina Melghera konutu üniversiteye 1 dakika ve Cassinella konutu üniversiteye 20 dakika uzaklıktadır. Her iki konut da yeni inşa edilmiştir ve tek kişilik odalardan oluşmaktadır.

Ayrıca öğrencilerin vakit geçirebileceği ders çalışma alanları, kahvaltı alanları, boş zamanlarını geçirmeleri için ortak odalar ve spor salonları bulunmaktadır. Bu konutlarda öğrencilerin yemek pişirmelerine izin verilmemekte ancak kahvaltı alanlarında yemeklerini ısıtmaları için ekipmanlar bulunmaktadır.

Üniversite yurtları dışında özel yurtlar ve kiralık daireler ve odalar da bulunmaktadır. Dileyen öğrenciler bu imkânları da deneyimleyebilirler.

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Unisr – Üniversiteye Başvuru ve Kabul Şartları Nasıldır?

Özel bir üniversite olan Unisr (Vita-Salute San Raffaele University)’de herhangi bir lisans, yüksek lisans ya da doktora (master) programına kayıt yaptırırken başvuru sürecinde bazı koşullar sağlanmalıdır. 

Öğrenciler kabul için şu genel koşulları sağlamalıdır; 

 • Lisans eğitimi alabilmek için 12 yıllık eğitim tamamlanmış olmalıdır ve üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmalıdır.
 • İngilizce veya İtalyanca hangi dilde eğitim alınacaksa B2 seviye dil yeterliliği sağlanmalıdır. Ancak bazı programlarda dil yeterliliği daha yüksek seviye de olabilir ya da sadece mülakat ile dil yeterliliği koşulu sağlanabilir. (İlgili olarak “IELTS Sınavı“, “TOEFL Sınavı” ve “CELI ve CILS Sınavları” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.)
 • Yüksek lisans, doktora (master) programlarında başvuru için lisans mezuniyeti koşulu sağlanmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

San Raffaele Üniversitesinde yurt ve burs olanakları nasıldır?

Üniversite bünyesinde özel yurt olması dahilinde Milano şehrinde birçok devlet ve özel yurt imkanları bulunmaktadır. Ayrıca burs olanakları açısından da yabancı öğrencilere en fazla imtiyazı tanıyan İtalya’da eğitim öğrenciler için oldukça kolaylaştırılmaktadır. Genel olarak yaşam pahalılığı yüksek olan Milano’da öğrenciler oda kiralama, paylaşımlı daire kiralama gibi alternatiflerle yaşam maliyetlerini düşürebilmektedirler.

San Raffaele’de hangi bölümler var?

Üniversite bünyesinde ağırlıklı bölümler tıp, diş hekimliği, psikoloji ve felsefe bölümleridir. Yüksek lisans ve doktora – master programlarında da eğitim alanları tıp, psikoloji ve felsefe alanları yoğunluklu alanlardır. 

Milano’da yaşam pahalı mıdır, yaşam maliyetleri ne kadardır?

Milano şehri İtalya şehirleri açısından değerlendirildiğinde yaşam maliyeti pahalı olan şehirlerdendir. Milano şehrinde aylık ortalama yaşam maliyetleri konaklama da dahil edilirse 1.000 Euro – 1.300 Euro aralığındadır. Ancak yaşam maliyetleri kişisel tercihlere göre bunun altında veya üstünde de olabilmektedir.

San Raffaele Üniversitesinde üniversite eğitim ücretleri ne kadardır?

Üniversitenin eğitim ücretleri tıp öğrencileri için yıllık 20.140 Euro’dur, master programlarındaki ücret ise 7.000 Euro’dan başlamaktadır. Eğitim ücretleri programdan programa oldukça değişebilmektedir.

San Raffaele Üniversitesinde eğitim dili nedir?

Unisr’de yani İtalyanca adıyla Università Vita-Salute San Raffaele’de İngilizce ve İtalyanca eğitim verilmektedir. İtalyanca programlar yoğunlukta olsa da global bir vizyona sahip Unisr’de İngilizce programların sayısı oldukça fazladır ve birçok uluslararası öğrenciyi mezun etmektedir.

San Raffaele Üniversitesi (Unisr) devlet mi, özel mi?

Vita-Salute San Raffaele University bir özel üniversitedir. İtalyan’ın en önemli ve turistik şehirlerinden biri olan Milano şehrindeki bu özel üniversite öğrencilerine oldukça prestijli bir eğitim olanağı sunmaktadır. Her sene dünya genelinden birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitede yabancı öğrencilerin oranı oldukça fazladır.