Sardinya, İtalyan yarımadasının hemen dışında yer alan Akdeniz’deki en büyük ikinci adadır.  Fenike, Roma, İspanyol ve Avusturya hükümetleri altında önemli yönetim dönemlerini içeren uzun ve inişli çıkışlı bir tarihe sahip olan Sardinya, İtalya’ya bağlı olarak Avrupa Birliği’nin de bir parçasıdır.

  Sardinya Adasında Gezebileceğiniz Yerler

Yıl boyunca sıcak bir havaya ve kıyıları boyunca kilometrelerce uzanan bozulmamış kumsallara sahip olan Sardinya, birçokları için giderek daha popüler bir turizm merkezi haline geldi.  Etler, deniz ürünleri, sebze ve meyveler gibi yerel kaynaklı gıda spesiyalitelerinden oluşan eşsiz bir mutfağın yanı sıra antik çağlara kadar uzanan geleneksel müziği içeren canlı bir kültüre sahiptir.  

Dahası, Sardinya’nın zengin arkeolojik alanları, tarih öncesi çağlarda gizemli Nurajik uygarlık tarafından inşa edilen Nuraghi (yüksek katlı taş kuleler) gibi kalıntılarla geçmişinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmuştur. Sardinya’nın çoğu bölgesi eşsiz bir güzelliğe sahip, tarihe batmış, benzersiz çeşitlilikte mekanlarla çevrelenmiş durumdadır. 

Sardinya’ya Nasıl Gidilir?

Sardinya’ya hava yoluyla, deniz yoluyla veya karadan araba veya trenle seyahat edilebilir.  Sardinya’ya hava yoluyla gitmek isteyenler, büyük havayolları da dahil olmak üzere, çok sayıda firmadan direkt uçuş bulabilirler.

Cagliari Elmas Havalimanı - Sardinya Adası

Uluslararası uçuşlar Olbia-Costa Smeralda Havalimanı’na veya Cagliari-Elmas Havalimanı’na iner.  Adaya vardıklarında yolcular otobüse binebilir. Otobüsler için, gideceğiniz noktayı teyit ettirmeyi unutmayın. 

Toplu taşıma kullanmayan misafirler, kiralık araçlar ile dilediği noktaya ulaşabilir. Eğer ki Sardinya adasını tamamen gezmek istiyorsanız kiralık araç daha mantıklı bir seçenek olabilir. Ayrıca, Cenova’dan bölgedeki bazı küçük adalara erişim sağlayan bir feribot bağlantısı da vardır.  

Sardinya’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Sardinya’nın keşfedilecek pek çok noktası vardır. Cagliari gibi büyük şehirlerden, CastelSardo gibi eşsiz güzellikteki şirin kasabalara kadar. Ayrıca, Cala Mariolu ve La Pelosa gibi muhteşem plajlar ve Monte Limbara gibi görkemli dağlar; herkes için bir alternatif olmasını sağlar.  

Adanın başkenti Cagliari, eski Roma İmparatorluğu’ndan kalma çok sayıda geleneksel kilise ve anıtın yanı sıra Villa di Petraja gibi uluslararası üne sahip daha modern villalara ev sahipliği yapmaktadır.  Nefes kesen manzaralar için kıyı bölgelerine giden teknelerde daha fazla keşif yapılabilir.  

Her ikisi de otantik Sardinya yaşamı hakkında fikir veren Sant’Antioco veya Ile Rousse gibi küçük kasabalarda bulunan kültürünü ve mutfağını deneyimlemeden ziyaretiniz tamamlanmış sayılmaz. Buradan yola çıkarak, Sardinya’da keşfedilmesi gereken noktaların bazılarına göz atalım. 

Bastione Saint Remy 

Bastione Saint Remy, başkent Cagliari’nin tam kalbinde yer alan eski ve dikkat çekici bir anıttır.  Bir caddenin sonunda yer alan bu 16. Yüzyıl kalesi, şehri saldırılara karşı korumak ve vatandaşlarını güvende tutmak için inşa edilmiştir.  Kalın duvarları, Cagliari limanının ve eski şehir merkezinin inanılmaz manzaralarını sunan uzun kayalık uçurumların üzerine inşa edilmiştir.

Bastione Saint Remy 

İçeride,  bir asma köprü, koruma kronikleri için kullanılan toplar, 1945’e kadar burada meydana gelen savaş ve kuşatmalardan kalma eserlerin bulunduğu bir müze gibi çeşitli alanları keşfedebilirsiniz. Ek olarak, kutsal incir ağaçları ve ada çayı farinacea gibi pek çok nadir bitki vardır. Kişiler burç etrafında rehberli turlara katılabileceği gibi, yıl boyunca düzenlediği çeşitli sergilerle de tarihi hakkında bilgi sahibi olabiliyor. 

Costa Smeralda

Costa Smeralda, Sardinya’nın Karayip Denizi’nde yer alan, kristal berraklığındaki suları ve bozulmamış beyaz kumlu plajlarıyla ünlü seçkin bir bölgesidir.  Bölge, IV. Prens Karim Ağa Han tarafından lüks bir tatil beldesi olarak geliştirildi, bu nedenle lüks oteller, seçkin tatil köyleri, golf sahaları, lüks alışveriş alanları ve diğer olanaklara sahip.  Costa Smeralda ayrıca ziyaretçilere geleneksel Akdeniz mutfağına ve Sardinya kültürüne erişim imkanı sunmaktadır. 

Costa Smeralda - Sardinya Adası

Açık hava macerası arayan ziyaretçiler, engebeli arazide yürüyüş yapabilir, araziye dağılmış asırlık kalıntıları ve antik kiliseleri keşfedebilir veya gizli koyları ve körfezleri keşfetmek için rehberli bir tura çıkabilir.  Tercihiniz ne olursa olsun, gerçekten eşsiz bir tatil deneyimi için Costa Smeralda’ya mutlaka uğrayın. 

Alghero

Alghero, Sardinya adasının kuzeybatı bölgesinde, yakın konumdaki Alghero adasında bulunan oldukça güzel bir kıyı kentidir.  Farklı ve benzersiz dil varyantı suisequo veya Katalanca-Sardunca konuşan birçok yerel halk ile güçlü Katalan kültürüyle tanınır.  Büyüleyici dar yolları, sahil gezinti yolu, mazgallı duvarları ve Spiaggia Pazar plajıyla benzersiz bir güzelliğe sahiptir.

Alghero - İtalya'da Gezilecek Yerler

Ek olarak, Turritano Sanat Galerisi ve Grotta di Nettuno mağara turu dahil olmak üzere sayısız kültürel cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Yalnızca çeşitli turistik deneyimler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Akdeniz ve Katalan lezzetlerinin taze hazırlanmış yemeklerini sunan mükemmel restoranlar da barındırıyor. 

Nuraghe Su Nuraxi

Nuraghe Su Nuraxi, Sardinya’nın Barumini komününde bulunan eski bir Arkeolojik komplekstir.  MÖ 17. Yüzyıl civarında inşa edilmiş ve Tunç Çağı’nda (MÖ 14. İla 12. Yüzyıllar) büyük ölçüde genişletilmiştir. Su Nuraxi, merkezi bir kule, çoklu yaşam alanları, savunma depoları, tahıl ambarları ve ev alanları ile birbirini izleyen üç duvardan oluşuyor. 

Nuraghe Su Nuraxi - Sardinya Adası (İtalya)

Site, UNESCO tarafından “Dünya Mirası Listesi” nin bir parçası olarak korunmaktadır.  Kale benzeri yapı, toplumun kendisini Akdeniz kıyısı boyunca yerel halktan ve potansiyel işgalcilerden koruması için bir araç olarak, hem pratik hem de sembolik işlevlere hizmet etmiştir. 

Castelsardo 

Castelsardo, büyüleyici manzarası ve iyi korunmuş anıtlarıyla ünlü küçük bir Orta Çağ kasabasıdır. Kuzeyde ünlü Costa Smeralda plajlarından biri olan La Pelosa yer alır.  Castelsardo, Doria ailesi tarafından inşa edilen dört köşeli kuleye sahip 13. Yüzyıldan kalma bir kale de dahil olmak üzere çeşitli cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.  Ayrıca şehir sınırları içinde antik çağlara kadar uzanan arkeolojik alanların yanı sıra Chiesa di Santa Maria e Palazzo dei Vespro gibi Romanesk ve Katalan Gotik stillerinde bazı dikkate değer sanat eserleri bulunmaktadır.

Castelsardo - İtalya'da Gezebileceğiniz Eşsiz Manzaralar

Castelsardo’da hasırdan metal işçiliğine, taş işçiliğine, kuyumculuğa, çanak çömlekçiliğe, geleneksel sepetçiliğe ve duvar halılarına kadar uzanan karakteristik el işleri oldukça popülerdir. Bu küçük kasabayı ziyaret etmek, hamsi, ahtapot salatası veya ‘zuppetta di cozze’ (midye) gibi lezzetli yerel deniz ürünleri yemeklerini tatmayı da içermelidir.

Sardinya büyük bir ada olduğu ve içerisinde çok sayıda yerleşim barındırdığı için gezilecek çok fazla yere sahiptir. Tüm adayı gezmek istiyorsanız biraz yorulmayı göze almalısınız. Başkent Cagliari’den başlayarak küçük kasabalara doğru gitmek doğru bir seçenek olacaktır. Hızlı gezginler için bazı diğer gezi noktalarına da hep beraber göz atalım:

  • Sassari
  • La Maddalena Adaları 
  • Nuoro
  • Santa Cristina Nuraghe
  • Arzachena 
  • Neptün Mağarası
  • Tharros
  • Bosa

Ayrıca “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Sardinya’da Nerede Kalınır?

Özerk Sardinya Adasında öncelikle, lüks tatil köyleri ve sahil villalarından daha küçük pansiyonlara ve kırsal çiftlik evlerine kadar, ideal konaklamalar için çok çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Bu konuda sorun yaşamazsınız.

Aileler, adanın güney kıyısında bulunan Cala di Volpe veya Costa Smeralda gibi çekici tatil yerlerinden birinde kalmayı tercih edebilir;  çiftler ise Sardinya’nın daha sakin kasaba veya köylerinden birinde romantik bir daireyi tercih edebilir.  

Başkent Cagliari, hem çeşitlilik hem de fiyat açısından daha uygundur. Ayrıca birçok noktaya da direkt erişim sağlar. Araç kiralayarak; diğer gezi noktalarına ve plajlara günübirlik gidip gelebilirsiniz. Adanın büyük bölümü Avrupa’da yaz turizminde oldukça rağbet gördüğü için konaklama açısından zengin imkanlara sahiptir. Fiyatlar sunulan hizmetlere göre değişir ve ortalama olarak 70 Euro’dan başlar ve 200 Euro’ya kadar çıkabilir. 

Sardinya’da Gece Hayatı 

Adanın büyük kısmında gece hayatı canlı ve heyecan vericidir.  Hareketli şehirlerden ücra köylere kadar hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin uğradığı birçok bar, kulüp ve benzersiz kültürel deneyim bulunur.

İtalya'nın Adalarında Gece Hayatı

Bizim önerimiz, Cagliari veya Alghero gibi yerlerde canlı grupların keyfini çıkarın, Sassari’nin popüler mekanlarından birinde dans ederek saatler geçirin veya Arzachena’da gece geç saatlerde bir kokteylin tadını çıkarın.  Yaz aylarında Stintino yakınlarındaki La Pelosa gibi plajlarda açık hava konserlerini deneyimleyin veya yerel sanatçıların akustik şovunun keyfini çıkarırken Costa Smeralda’nın kıyı şeridinde bir tekne gezisine çıkın.  

Sardinya Adasında Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Sardinya genelinde, çeşitli ürünler satan butik mağazalar bulunur. Özellikle, geniş bir kültürel birikime sahip olduğu için, kıymetli ve eşsiz el yapımı ürünler rağbet görür. Hatıra ve hediyelik eşya arıyorsanız doğru yerdesiniz. 

Sardinya Adasında Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Akdeniz motiflerinin tasvirleriyle yapılan su filindeu (güzel bir hasır dokuma) takıları, ayakkabılardan çağdaş çanta ve kemerlere kadar uzanan deri eşyalar, canlı tonlara ve otantik kumaşlara sahip moda parçaları gibi ikonik el işleri ile, harika benzersiz ürünler bulabilirsiniz. 

Eve getirmek için, bazı bölgelerde zeytin, peynir, şarküteri ve yerel olarak yetiştirilen ürünler gibi geleneksel ada lezzetlerinde uzmanlaşmış haftalık pazarlara uğrayabilirsiniz. 

Sardinya’da Ne Yenir?

Sardinya’nın eşsiz mutfak gelenekleri dünya çapında ünlüdür.  Zengin bölgesel malzemelerle hazırlanan yemekler, ağırlıklı olarak yerel deniz ürünleri, etler ve sebzelere odaklanır. 

Av hayvanlarından yapılan oğlak kavurma, tütsülenmiş jambon ve sosisler, koyun sütünden peynir ve mevsim sebzeleriyle hazırlanan makarnalar gibi spesiyaliteler, Sardinya mutfağının önemli bir parçasıdır. Özellikle hamsi yerel halk arasında favoridir ve Sardinya’da balık bazlı hiçbir yemek onlarsız tamamlanmış sayılmaz. 

İtalya'nın Eşsiz Tatları

Yerel otlar ve turunçgiller ile servis edilen ızgara levrek, adanın muhteşem kıyı manzarasına hitap eden bir diğer popüler deniz ürünü yemeğidir.  Bu arada, taze toplanmış zeytinlerin yanında genellikle kuru fasulye veya nohut görülür. Bu tür lezzetleri denemek ilginç olabilir. 

Sardinya Adasında Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Sardinya’daki öğrenci hayatı, benzersiz ve ilgi çekici bir dizi sosyal, akademik ve kültürel faaliyetten oluşur.  Kıta Avrupası ile olan tarihsel bağları onu akademik çalışma için mükemmel bir temel yapsa da, sınıf dışında da keşfedilecek çok şey var.

İtalya’da üniversite eğitimini tamamlayıp mezun olduktan sonra mesleki kariyerinde oldukça prestijli bir konumda olacak olan öğrenciler adanın güzel plajlarından, pitoresk kırsalından ve kendine özgü mutfağından yararlanabilirler.

Ayrıca ada kentinde yaz aylarında yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi açık hava etkinliklerinin keyfini çıkarabilir, kış aylarında ise bölgenin tatil beldelerinden birinde kayak yapma gibi etkinlikleri değerlendirebilir.

Sanat kültürü canlı bir şekilde temsil edilir;  öğrenci ağları düzenli tiyatro gösterilerine katılır ve arkeoloji veya dini tarihe adanmış müzeler ziyaret edilir.

Sardinya adasının belirli bölgeleri pahalı olabiliyor. Hatta uçuk fiyatlar bile söz konusu. Ancak, adanın her yeri böyle değil. Genellikle sahil kasabaları ve Cagliari nispeten pahalı yerler olarak söylenebilir. Öğrenciler, bu gibi durumların farkında olduğu için ekonomik olarak zorluk yaşamıyorlar.

Sardinya Adasında Burs İmkanları Mevcut mudur?

İtalya’da burs imkanları bölgeden bölgeye değişir. Ayrıca, burs alma şartları da farklılıklar gösterir. Ailenizin ve şahsınızın gelirlerine göre eğitim ücreti ve burs miktarı belirlenir. Ek olarak yemekhane ve konaklama seçeneklerinde de fırsatlar bulunuyor. Sardinya içerisinde de aynı durumların geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca bununla ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Sardinya Adasında Yurt ve Konaklama Olanakları Nelerdir?

Sardinya’da eğitim görecek öğrenciler, öncelikle üniversitelerin sağladığı yurtları düşünebilirler. Yine üniversitelerin anlaşmalı olduğu acenteler aracılığıyla apart daireler, pansiyonlar ve bunlar gibi seçenekler değerlendirilebilir. 

Cagliari ve Sassari şehirlerinde, üniversitelere yakın bölgelerde çok sayıda apart daire ve hostel bulunur. Cagliari şehri, Sassari’ye göre daha pahalı olabiliyor. Cagliari Üniversitesinde eğitim görecek kişilerin, temel giderlerini de göz önünde bulundurarak iyi bir araştırma yapması gerekebilir. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazılarımıza göz atmayı da unutmayın!

Sardinya’da Bulunan Üniversiteler 

Sardinya’da Cagliari Üniversitesi ve Sassari Üniversitesi olmak üzere iki adet yüksek öğretim kurumu bulunur. Cagliari Üniversitesi, Cagliari şehrinde 1606 yılında kurulan oldukça köklü ve kaliteli bir eğitim geleneğine sahip bir üniversitedir. Sassari Üniversitesi ise Sassari şehrinde bulunur ve 1562 yılında kurulmuştur. 

İki üniversitede de İngilizce ve İtalyanca lisans bölümleri mevcuttur. Ayrıca, üniversitelere bağlı araştırma faaliyetlerini gerçekleştirilen birçok kuruluş ve dernek yer alır.