SAT Sınavı Nedir?

Scholastic Aptitude Test (Eğitim Yetenek Testi) yani bilinen adıyla SAT; uluslararası geçerliliği olan bir üniversite giriş sınavıdır. Planlarınız arasında yurtdışında özellikle Amerika’da eğitim almak varsa girmeniz gereken bir SAT sınavı vardır. Yurtdışında eğitim almak için akademik yeterliliğinizin olup olmadığının bir göstergesi olarak sunulan SAT sınavı; yurtdışı lisans eğitimi almak için bazı üniversitelere başvururken istenilen kriterler arasındadır.

Kısacası SAT sınavı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelere kabul edilme yolunda standartlaşmış bir sınavdır. SAT sınavı aslında Amerika’da liseyi bitiren öğrencilerin üniversite için girdiği sınavdır. Günümüzde SAT sınavı sadece Amerika için geçerli bir sınav değil, birçok ülkeye yayılmış ve Amerika’da üniversite okumak isteyen herkesin bulunduğu ülkeden rahatça girebileceği bir sınav haline gelmiştir. Yurtdışı lisans eğitimi ya da Amerika’da lisans eğitimi için olmazsa olmaz bir sınavdır.

 

 

 

SAT Sınavına Nasıl Girebilirim?

Scholastic Aptitude Test (Eğitim Yetenek Testi) olan bu sınav, College Board tarafından hazırlanmaktadır. Amerika’da yılda yedi defa, diğer ülkelerde ise yılda altı defa olmak üzere uygulanan bu sınav; üniversite eğitiminde önemli ve gerekli olan eleştirel okuma, yazma ve matematik alanlarında öğrencilerin bilgi düzeyini ve yorum yeteneğini ölçen bir sınavdır. 

Sınava, bulunduğunuz ülkedeki uluslararası bir merkezde girebilirsiniz. SAT sınavına girmek için ödemeniz gereken ücret 90 ABD Doları tutarındadır. 2016 yılında değişen sistemle SAT sınavına kağıt tabanlı ya da  bilgisayar tabanlı olarak girilebilmektedir. Herhangi bir değişiklikte, erteleme vb. durumlar için College Board resmi web sitesini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.  

 

Sat Sınavına Giriş Yerleri Neresi?

 • The American Collegiate Institute /  IZMIR
 • TED Bursa Colleg / BURSA
 • TED Aankara Koleji HS / ANKARA
 • TARSUS American School / TARSUS
 • ST Georg Austrian College  / ISTANBUL
 • Ozel Oğuzkaan Koleji / ISTANBUL
 • Hisar School / ISTANBUL
 • Fatih Koleji / KOCAELI
 • Bilkent Laboratory + Intl Sch / ANKARA
 • Bilkent Erzurum Laboratory Sch / ERZURUM

 

SAT Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

SAT testi için hazırlıklara diğer sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da erken başlamak ve sıkça alıştırma testi yapmak oldukça önemli. SAT sınavında iyi puan yapmanın kritik noktası gelişmiş bir kelime dağarcığına sahip olmanızdır. Daha önce çıkmış soruları cevaplamanız oldukça etkili olacaktır. SAT sınav bölümlerini iyi anlayıp ona göre çalışma metodu geliştirirseniz bu sınavı rahatlıkla geçebilirsiniz. Yazımızda size bu sınavın bölümlerini detaylıca anlatacağız.

SAT 1 ve SAT 2 olarak ikiye ayrılan sınavın sonuçları 2 yıl süre ile geçerlidir. 2 ayda bir uygulanan bu sınav için başvuru isterseniz online olarak isterseniz de başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz.

SAT 1 –Reasoning Test

 • *Mathematics – Critical Reading – Writing olmak üzere 3 bölümden oluşur.
 • *Reasoning Test kısmı zorunlu bir bölümdür.
 • * Sınav süresi 3 saat 45 dakika
 • *Çoktan seçmeli test
 • * Öğrencinin sayısal ve sözel yeteneğini ölçen bir sınavdır.
 • * Writing bölümünün skoru değerlendirmeye alınmaz.
 • *İstatistik, Matematik, Mimarlık, Tıp Fakülteleri, Mühendislik ve İşletme gibi bölümler için     SAT 1 puanınız önemli rol oynamaktadır.

SAT 2 – Subject Test

 • * Sınav süresi 1 saat
 • * Konuları: İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çince
 • * Sanat Tarihi, Gazetecilik, Radyo Sinema ve Televizyon, Reklamcılık, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim alanlarında eğitim görmek isterseniz SAT 2 puanınız önemli rol oynayacaktır.

 

Notlandırma:
En yüksek SAT puanı 1600, en düşük puan ise 1060 puandır.
Sınavdan alacağınız toplam puan, 400 ile 1600 arasında değerlendirmeye alınır. Okuma, yazma ve dil bölümü 800 üzerinden puanlanmaktadır. Matematik bölümü ek olarak toplamda 800 puanı oluşturur. Yani ortalama SAT sınavından en düşük 1.060 puan alabilirsiniz ve bu puanla sınavı geçebilirsiniz. Beklentiniz en yükseği hedeflemek olmalı ve alacağınız yüksek bir SAT puanı ile bazı üniversitelerin yüksek lisans bursunu kazanma şansını yakalayabilesiniz.

 

Sınav Puan Sistemi

SAT sınavı toplam 1600 puandır. Her bölüm 800 puan üzerinden hesaplanır ve en düşük puan 400’dür. Okulların istedikleri en düşük puan ise 1200’dür. İyi bir üniversite tercihi için 1200’ün üzerinde bir puan almanız şarttır.

Kanıta dayalı okuma ve yazma bölümü 200 – 800 aralığında puanlanır.
Matematik bölümü 200 – 800 aralığında puanlanır.
Opsiyonel kompozisyon ayrı bir bölümde seçmeli olarak yer almaktadır.

Önemli Notlar

SAT sınavı adayların yazılı, sözlü ve matematiksel becerilerini değerlendirmektedir.

SAT testinde, her soru 4 şıktan oluşur.

SAT sınavı her yıl Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Mayıs, Haziran ve Ağustos olmak üzere yılda 6-7 kez yapılır. Cumartesi günleri düzenlenen bir sınavdır.

SAT sınav sonuçları 2 hafta içinde açıklanır.

 

SAT Matematik Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

SAT matematik kısmına geldiğinizde karşınıza çıkacak olan soru türleri iki bölüme ayrılmıştır. Toplam 58 sorudan oluşan sınavda 45’i çoktan seçmeli olarak karşınıza çıkacak bu 45 sorudan 13’ü tablo sorusu olacaktır.  Sorulardan 20’sini hesap makinesi olmadan, kalan 38 soruyu ise hesap makinesi ile cevaplamanız gerekecektir. SAT Matematik ile hedeflenen; denklemler, fonksiyonlar, istatistikler ve problem çözme konusundaki sizin bilginizi ölçmektir.

SAT Matematik Konuları;
-Birinci Derece Sorular
-Karışık Denklemler ve Fonksiyonlar
-Oran, orantı, yüzdeler, orantılı muhakeme

 

SAT Matematik Sınavı Zor Mu?

Kolay bir sınavdır demek yanlış olacaktır. Sadece Matematik bilmek yeterli olmayacaktır çünkü aynı zamanda İngilizce dil seviyenizin de soruları anlayıp rahatça çözmeye yönelik olması gerekmektedir.

IELTS Hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. 

SAT Sınavına Uygunluk Kriterleri Nelerdir? 

College Board tarafından SAT için istenen bir uygunluk kriteri yoktur. Sınava girmek isteyenler için herhangi bir yaş kriteri yoktur. SAT testi için sınava girme sınırı da yoktur, istediğiniz kadar girebilirsiniz.

SAT sınavına çalışmak için İngilizce seviyem hangi düzeyde olmalı? Sorusu sıkça sorulan sorular arasındadır. SAT sınavından iyi bir skor alabilmek için iyi bir seviye İngilizceye sahip olmanız gerekiyor. Eğer ingilizce seviyeniz C1 altındaysa önce seviyenizin yükselmesi için çalışmalara başlamalı ardından SAT sınavına hazırlanmaya başlamalısınız.

 

SAT Sınavına Neden Girmelisiniz?

 • İyi bir SAT puanı ile bazı üüniversitelerden yüksek lisans bursu alma şansı yakalayabilirsiniz.
 • Bazı iş başvurularında SAT puanı aranan kriterler arasında yer alıyor.
 • Sınavda matematik bölümünde sadece lise konularından sorumlusunuzdur.
 • SAT sınavının bir bölümü sadece belirli bir konuyla ilgili bir yorum yapmanızı ister.
 • ABD okuma hayaliniz varsa bu sınava girmek zorunluluğunuz bulunmaktadır.

 

SAT Sınavı Türkiye’de Geçerli Mi?

Ülkemizde SAT sınav puanını kabul eden üniversiteler;

– Boğaziçi Üniversitesi

-ODTÜ

-Koç Üniversitesi

-Sabancı Üniversitesi

Yani SAT sınavı ile Türkiyede’de saygınlığını koruyan ve en prestijli üniversitelere giriş yapabilirsiniz.

 

SAT Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

SAT Testi ne kadar sürer?

SAT testi 3 saat sürmektedir seçmeli essay ile beraber toplamda 3 saat 45 dakikalık bir sınav süreniz bulunmaktadır. Bu 3 saat arasında 3 ara bölüm bulunmaktadır yani ihtiyaç ve yeme içme molasının olduğu bir sınavdır.

SAT sınavına ne zaman kayıt yaptırılıyor?

SAT sınav formunu sınava girmeden 1 ay önce doldurmanızı ve sınav kaydınızı yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

 Bir yılda kaç kere SAT sınavıı yapılıyor kaç kere girebilirim?

Yıl içerisinde 7 kez sınav yapılmaktadır ve istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz giriş hakkınız sınırlı değildir.

SAT Sınavına nerede girebilirim?

Türkiye’de birden çok yerde SAT sınav merkezi bulunmaktadır. Yazımızda bu adresleri belirttik.

SAT sınav ücretleri ne kadardır?

SAT sınav ücreti 47.50 dolardır. Fakat eğer seçmeli olan essay bölümüne de girmek isterseniz toplam ödemeniz gereken ücret 64.50 dolar olacaktır.