Scuola Politecnica di Design Hakkında Genel Bilgi

SPD açık adıyla Scuola Politecnica di Design; 1954 tarihinde Milano’da kurulan, İtalya’nın tasarım disiplinleri üzerine eğitim verdiği ilk yüksek lisans okuludur. Kurulduğu dönem İtalyan tasarımının endüstriyel ve kültürel bir varlık olarak geliştiği ve uluslararası bir marka olmaya başladığı bir zaman dilimi olduğundan Scuola Politecnica di Design, bu anlamda İtalya için önem taşımaktadır.

Geçirdiği uzun dönüşüm sonucunda bugün Scuola Politecnica di Design, bir ürünün tasarım, deneme ve üretim aşamalarının her aşamasında etkin olan uluslararası bir laboratuvar görevindedir. Bu okuldan mezun olan genç profesyonel elemanlar, çeşitli büyük şirketlerde çalışma ve tasarladıkları fikirleri geliştirme ve uygulama şansına sahip olmaktadır.  

Scuola Politecnica di Design nerede

Scuola Politecnica di Design birçok ünlü firmayla bağlantısı olan bir eğitim kurumudur. Piyasayla olan yakın bağlantıları sayesinde Microsoft, Audi, Lamborghini, Alfa Romeo, IKEA, Volkswagen, Beiersdorf, Poltrona Frau Grup, Heineken gibi birçok şirketle ortak projeler yürütmekte ve geliştirmektedir. SPD tarafından öğrencilere verilen kurslar, IULM Üniversitesi ile iş birliği çerçevesinde düzenlenmektedir. Bu okulda eğitim alan öğrenciler, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) ve ECTS sistemi içinde kabul edilen ve onlar tarafından geçerliliği olan akademik derece sertifikaları almaktadır.

Scuola Politecnica di Design’da uygulanan eğitim, ağırlıklı olarak proje temelli yaklaşıma dayanır ve öğrencileri, profesyonellerle ve şirketlerle buluşturma konusunda tüm bağlantılarını kullanır. Öğrenciler, Polytechnic School of Design’da eğitim aldıkları yıl boyunca yoğun bir hafta süreli atölye çalışmaları veya tüm dönem boyunca devam eden stüdyo deneyimleri gibi farklı çalışmalarla, yapacakları mesleğin küresel vizyonunu edinir, tasarım düşüncesini tamamlar ve sağlam beceriler kazanır.

Eğitim kurumundaki her öğrenci, sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri için öğretmenleri tarafından haftada en az bir kez gözden geçirilir. Öğrencilerin yapmış oldukları tasarımlar artı ve eksi yönleriyle eleştirilir ve bir sonraki çalışmanın daha iyi olması konusunda öğrenciler teşvik edilir.

Üniversite İmkânları

Okulun binasında sınıflar, bağımsız çalışma alanları, tam donanımlı bilgisayar odaları, baskı laboratuvarları, yenilikçi ve geri dönüştürülmüş malzemeler için kaynaklar içeren bir kütüphane, bir kafeterya bulunmaktadır. Alt kat modelleme atölyelerine ve ana konferans salonuna ev sahipliği yapar; kule, seminer odaları, Mac ve Pc ekipmanlı bilgisayar laboratuvarları ve özel yazılım uygulamaları, bir fotoğraf stüdyosu, sergi alanları, ofisler ve teknik alanlar barındırmaktadır.

Bina Navigli semtinde yer almaktadır ve 2011’den beri ortak akademik programların geliştirilmesi için SPD ile yakın iş birliği içinde olan IULM Üniversitesi kampüsüne yakın zamanda yapılan bir eklemenin parçasıdır. Öğrenciler ayrıca yakınlardaki IULM Üniversitesinin kütüphane ve kantin gibi tesislerine de erişebilirler. Kampüs çevresinde kitapçı ve rekreasyon alanları da mevcuttur.

Scuola Politecnica di Design (SPD)

SCUOLA POLITECNICA DI DESIGN’DA ÖĞRENCİ HAYATI

Scuola Politecnica di Design’ın yer aldığı Milano şehrinde öğrencilik, birçok anlamda benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Tasarım, mobilya ve moda alanında adını uluslararası camiada kanıtlamış olan Milano, bu alanda eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk alternatiflerinden biridir. Şehirde her yıl düzenlenen tasarım haftası sayesinde profesyonel isimler bu kentte toplanmaktadır ve gençler bu isimlerle tanışarak iş hayatına adım atabilmektedir.

Milano, sadece endüstriyel anlamda değil kültürel anlamda da birçok zenginlik barındırmaktadır. Kentte yılda 6 kez düzenlenen moda haftası sırasında haftalar boyunca Milano, sunumların ve etkinliklerin gerçekleştiği bir alana dönüşmektedir. Aynı zamanda Scuola Politecnica di Design çevresinde sanat galerileri, mimari stüdyoların ve tasarım stüdyolarının bulunması öğrencileri derslerden farklı alanlara da yönlendirmektedir. Metro ile kentin merkezine dakikalar içinde ulaşan öğrenciler şehirdeki müze ve anıtları keşfetmenin yanında gençlere yönelik eğlence mekânlarına da gidebilmektedir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

milano katedrali

Scuola Politecnica di Design’da okuyan öğrenciler, yabancı öğrencilerin toplam öğrenci nüfusunun %70’ini oluşturduğu ve kültürel farklılıkların çokça yer aldığı canlı, dinamik ve uluslararası bir ortamı da tanıma imkânı bulmaktadır.

SCUOLA POLITECNICA DI DESIGN NEREDE?

Scuola Politecnica di Design, Milano’da Tortona tasarım bölgesinin yakınında bulunmaktadır. Okuldan, şehir merkezine dakikalar içerisinde otobüsle veya metro hattı ile kolayca ulaşılmaktadır. Romolo istasyonu, kampüs içine 3 dakikalık yürüme mesafesindedir.

SCUOLA POLITECNICA DI DESIGN BÖLÜMLERİ

Scuola Politecnica di Design’da verilen eğitimin dili İngilizcedir. İngilizce resmî dil olarak kabul edilmektedir. Okulda verilen eğitim, bir yıllık olarak verilen One Year Course ve Master programları olmak üzere iki aşamalıdır.

İtalya’da Lisans Eğitimi ve Yüksek Lisans Eğitimi konularını okuyarak da bilgi edinebilirsiniz.

Scuola Politecnica di Design (SPD) the next super

Bir Yıllık Kurslar

One Year Course olarak nitelendirilen bir yıllık kurslar, Ekim ve Temmuz ayları arasında bir akademik yıl sürmektedir. Derse devam zorunludur ve dersi içinde yapılan alıştırmalar ve kurum ziyaretleri için tam zamanlı bir katılım gerekmektedir. Bu kurslarda, ürünler ve tasarımlar konusunda temel eğitim verilmesi amaçlamaktadır. Bu amaç ise gerekli metodolojik araçları içeren iyi tasarlanmış bir öğretim programı ile gerçekleştirilir. Seçilen alana göre çeşitli farklılıklar gösteren eğitimler öğrencilerin;  genel ve teknik alan eğitimi almasını, tasarım anlayışının geliştirmesini, küresel ölçekte ses getirebilecek projeler üretecek seviyeye gelmesini amaçlamaktadır. Scuola Politecnica di Design’da verilen dersler, bu kursun ideal bir devamı olan Yüksek Lisans yılı için ihtiyaç duyulan gereksinimler ve becerilerle doğrudan ilgilidir.

Bir yıllık kurslar için kabul şartları ise: lisans diploması, geçmişte yapılmış işler varsa bunlara dair örnekler sunmak –portfolyo-, transkript, başvuru formu, en az 20 satırdan oluşacak bir niyet mektubu ve orta düzeyde İngilizce yeterliliğidir.

  • Visual Design 11.400 €
  • Product Design 11.400 €
  • Car Design Tools 11.800 €

Eğer bir yıllık kursu başarı ile bitirirseniz SPD ve IULM Üniversitesi diploma vereceklerdir.

İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar sayfamızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Master Programları

Scuola Politecnica di Design’da verilen master eğitimi 15 aylık bir süre içermektedir. 60 ECTS kredisine karşılık gelen bu programda, öğrenciler kabul aldıkları bölümde çeşitli dersler almaktadır. Master programının son üç ayında ise öğrencilerin profesyonel firmalarda veya şirketlerde çalışma becerilerini geliştirmelerini, kariyerlerine katkı sağlamaları amacıyla bir staj programına katılmaları mecburi tutulmuştur.

Scuola Politecnica di Design binası

Master programlarına kabul edilmek için uygun bir lisans programından mezun olmak şartı mevcuttur.  Bu sağlayan öğrenciler; CV, en az 20 satırlık bir niyet mektubu, bu alanda yapılan çalışmaların yer aldığı bir portfolyo ve orta derecede İngilizce bilgilerini kanıtlayan bir belge sundukları sürece Scuola Politecnica di Design’na başvuru yapabilmektedir.

  • Industrial Design 16.400 €
  • Interior Design 21.900 €
  • Visual Design 16.400 €
  • Transportation and Car Design 16.800 €
  • Web and Digital Design 21.900 €
  • Food Design and Innovation : 15.600 €

Scuola Politecnica di Design Başvuru, Kayıt ve Konaklama İmkânları

Uluslararası öğrenci başvurusu için kabul ve kayıt işlemleri çevrim içi olarak gerçekleştirilebilir ve kişisel görüşmeler uzaktan (Skype üzerinden) yapılabilir. Vize, sağlık sigortası, burs ve konaklama imkânları için Pava Education başvuru formunu doldurmayı unutmayınız.

Son olarak “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz.