Scuola Politecnica di Design (kısa ismiyle SPD); 1954 tarihinde Milano’da kurulan, İtalya’nın tasarım disiplinleri üzerine eğitim verdiği ilk yüksek lisans okuludur. Kurulduğu dönem İtalyan tasarımının endüstriyel ve kültürel bir varlık olarak geliştiği ve uluslararası bir marka olmaya başladığı bir zaman dilimi olduğundan Scuola Politecnica di Design, bu anlamda İtalya için önem taşımaktadır.

Geçirdiği uzun dönüşüm sonucunda bugün Scuola Politecnica di Design, bir ürünün tasarım, deneme ve üretim aşamalarının her aşamasında etkin olan uluslararası bir laboratuvar görevindedir. Bu okuldan mezun olan genç profesyonel elemanlar, çeşitli büyük şirketlerde çalışma ve tasarladıkları fikirleri geliştirme ve uygulama şansına sahip olmaktadır.  

Scuola Politecnica di Design nerede

Scuola Politecnica di Design birçok ünlü firmayla bağlantısı olan bir eğitim kurumudur. Piyasayla olan yakın bağlantıları sayesinde Microsoft, Audi, Lamborghini, Alfa Romeo, IKEA, Volkswagen, Beiersdorf, Poltrona Frau Grup, Heineken gibi birçok şirketle ortak projeler yürütmekte ve geliştirmektedir.

SPD tarafından öğrencilere verilen kurslar, IULM Üniversitesi ile iş birliği çerçevesinde düzenlenmektedir. Bu okulda eğitim alan öğrenciler, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) ve ECTS sistemi içinde kabul edilen ve onlar tarafından geçerliliği olan akademik derece sertifikaları almaktadır.

 

SPD Üniversite Eğitim Müfredatı Nasıldır?

Scuola Politecnica di Design’da uygulanan eğitim, ağırlıklı olarak proje temelli yaklaşıma dayanır ve öğrencileri, profesyonellerle ve şirketlerle buluşturma konusunda tüm bağlantılarını kullanır.

Öğrenciler, Polytechnic School of Design’da eğitim aldıkları yıl boyunca yoğun bir hafta süreli atölye çalışmaları veya tüm dönem boyunca devam eden stüdyo deneyimleri gibi farklı çalışmalarla, yapacakları mesleğin küresel vizyonunu edinmektedir. Daha sonrasında uygulamalı pratiklerle tasarım düşüncesini tamamlar ve sağlam beceriler kazanır.

Eğitim kurumundaki her öğrenci, sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri için öğretmenleri tarafından haftada en az bir kez gözden geçirilir. Öğrencilerin yapmış oldukları tasarımlar artı ve eksi yönleriyle eleştirilir ve bir sonraki çalışmanın daha iyi olması konusunda öğrenciler teşvik edilir.

İlgili olarak “İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Scuola Politecnica di Design (SPD)

Üniversitenin Sunduğu Olanaklar Nelerdir?

Okulun binasında sınıflar, bağımsız çalışma alanları, tam donanımlı bilgisayar odaları, baskı laboratuvarları, yenilikçi ve geri dönüştürülmüş malzemeler için kaynaklar içeren bir kütüphane, bir kafeterya bulunmaktadır.

Kampüsün alt katı modelleme atölyelerine ve ana konferans salonuna ev sahipliği yapar; kule, seminer odaları, Mac ve Pc ekipmanlı bilgisayar laboratuvarları ve özel yazılım uygulamaları, bir fotoğraf stüdyosu, sergi alanları, ofisler ve teknik alanlar barındırmaktadır.

Bina Navigli semtinde yer almaktadır ve 2011’den beri ortak akademik programların geliştirilmesi için SPD ile yakın iş birliği içinde olan IULM Üniversitesi kampüsüne yakın zamanda yapılan bir eklemenin parçasıdır. Öğrenciler ayrıca yakınlardaki IULM Üniversitesinin kütüphane ve kantin gibi tesislerine de erişebilirler. Kampüs çevresinde kitapçı ve rekreasyon alanları da mevcuttur.

 

Scuola Politecnica di Design Nerede?

Scuola Politecnica di Design (SPD), İtalya’nın kuzeybatısında, Milano şehrinde yer almaktadır. Milano şehri, İtalya’nın Lombardiya bölgesinde yer alır ve ülkenin en turistik ve en büyük ikinci şehridir.

SPD, Milano şehir merkezindeki Brera bölgesinde konumlanmıştır. Brera, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir bölge olmasının yanı sıra, moda, tasarım ve sanat sektörlerinde de önemli bir rol oynamaktadır. Bölgede, birçok ünlü sanat galerisi, moda ve tasarım mağazası ve restoran bulunmaktadır. SPD’nin bulunduğu binanın yakınlarında, Pinacoteca di Brera adlı önemli bir sanat müzesi de bulunmaktadır.

Okuldan, şehir merkezine dakikalar içerisinde otobüsle veya metro hattı ile kolayca ulaşılabilmektedir, Romolo istasyonu, kampüs içine 3 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Ayrıca ilgili olarak “Milano Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Scuola Politecnica di Design’da Öğrenci Hayatı | Polytechnic School of Design

Scuola Politecnica di Design’ın yer aldığı Milano şehrinde öğrencilik, birçok anlamda benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Tasarım, mobilya ve moda alanında adını uluslararası camiada kanıtlamış olan Milano, bu alanda eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk alternatiflerinden biridir.

Şehirde her yıl düzenlenen tasarım haftası sayesinde profesyonel isimler bu kentte toplanmaktadır ve gençler bu isimlerle tanışarak iş hayatına adım atabilmektedir.

milano katedrali

Milano, sadece endüstriyel anlamda değil kültürel anlamda da birçok zenginlik barındırmaktadır. Kentte yılda 6 kez düzenlenen moda haftası sırasında haftalar boyunca Milano, sunumların ve etkinliklerin gerçekleştiği bir alana dönüşmektedir. Aynı zamanda Scuola Politecnica di Design çevresinde sanat galerileri, mimari stüdyoların ve tasarım stüdyolarının bulunması öğrencileri derslerden farklı alanlara da yönlendirmektedir. Metro ile kentin merkezine dakikalar içinde ulaşan öğrenciler şehirdeki müze ve anıtları keşfetmenin yanında gençlere yönelik eğlence mekânlarına da gidebilmektedir.

Scuola Politecnica di Design’da okuyan öğrenciler, yabancı öğrencilerin toplam öğrenci nüfusunun %70’ini oluşturduğu ve kültürel farklılıkların çokça yer aldığı canlı, dinamik ve uluslararası bir ortamı da tanıma imkânı bulmaktadır.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Scuola Politecnica di Design Bölümleri

Scuola Politecnica di Design’da verilen eğitimin dili İngilizcedir. İngilizce resmî dil olarak kabul edilmektedir. Okulda verilen eğitim, bir yıllık olarak verilen One Year Course ve Master programları olmak üzere iki aşamalıdır.

Scuola Politecnica di Design (SPD) the next super

Bir Yıllık Kurslar (One Year Course)

One Year Course olarak nitelendirilen bir yıllık kurslar, Ekim ve Temmuz ayları arasında bir akademik yıl sürmektedir. Derse devam zorunludur ve dersi içinde yapılan alıştırmalar ve kurum ziyaretleri için tam zamanlı bir katılım gerekmektedir. Bu kurslarda, ürünler ve tasarımlar konusunda temel eğitim verilmesi amaçlamaktadır ve metodolojik araçları içeren iyi tasarlanmış bir öğretim programı ile gerçekleştirilir.

Seçilen alana göre çeşitli farklılıklar gösteren eğitimler öğrencilerin;  genel ve teknik alan eğitimi almasını, tasarım anlayışının geliştirmesini, küresel ölçekte ses getirebilecek projeler üretecek seviyeye gelmesini hedefler. Scuola Politecnica di Design’da verilen dersler, bu kursun ideal bir devamı olan Yüksek Lisans (master) yılı için ihtiyaç duyulan gereksinimler ve becerilerle doğrudan ilgilidir.

SPD’de sunulan bir yıllık kursların bazıları şunlardır:

 • Interior Design – Öğrencilere iç mekan tasarımı konusunda beceriler kazandırmayı amaçlar, iç mekan tasarımı ve mobilya tasarımı gibi alanlarda uygulamalı ve teorik eğitimler verilmektedir.

 • Product Design – Bu kurs, öğrencilere ürün tasarımı konusunda bilgi ve beceriler kazandırmayı hedeflemektedir. Öğrenciler, ürün tasarımı sürecini öğrenirler ve birçok farklı tasarım projesi üzerinde çalışırlar.

 • Transportation Design – Bu 1 yıllık programda araç tasarımı konusunda bilgi ve beceriler kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılır. Öğrenciler, otomobil, motosiklet ve hatta gemi tasarımı gibi farklı ulaşım araçları üzerinde bilgi ve deneyim edinirler.

 • Fashion Design – Moda tasarım alanında öğrencilere ufkunu genişletecek tasarımsal becerileri kazandırmaya yönelik çalışmalardır. Özellikle Milano gibi bir moda şehrinde bu eğitimi almak öğrenciler için oldukça prestijli bir olanaktır.

Bir yıllık kurslar için kabul şartları ise:

 • lisans diploması
 • geçmişte yapılmış işler varsa bunlara dair örnekler sunmak (portfolyo sunumu)
 • transkript
 • başvuru formu
 • en az 20 satırdan oluşacak bir niyet mektubu
 • orta düzeyde İngilizce yeterliliği 

Eğer bir yıllık kursu başarı ile bitirirseniz SPD ve IULM Üniversitesi ortaklığında uluslararası geçerliliği olan bir diploma verilmektedir. Ve bu diploma ile sonraki yüksek lisans programlarına geçiş hakkı kazanılmış olur.

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Yüksek Lisans – Master Programları

 

Scuola Politecnica di Design’da verilen master eğitimi 15 aylık bir süre içermektedir. 60 ECTS kredisine karşılık gelen bu programda, öğrenciler kabul aldıkları bölümde çeşitli dersler almaktadır. Master programının son üç ayında ise öğrencilerin profesyonel firmalarda veya şirketlerde çalışma becerilerini geliştirmelerini, kariyerlerine katkı sağlamaları amacıyla bir staj programına katılmaları mecburi tutulmuştur.

SPD’de sunulan bazı yüksek lisans ve master programları şunlardır:

 • Visual Communication Design
 • Interaction Design 
 • Industrial Design 
 • Fashion Design Management 
 • Innovative Design Management
 • Creative Management
 • Artificial Intelligence Aided Design

Scuola Politecnica di Design binası

Master programlarına kabul edilmek için uygun bir lisans programından mezun olmak şartı mevcuttur.  Bu sağlayan öğrenciler; CV, en az 20 satırlık bir niyet mektubu, bu alanda yapılan çalışmaların yer aldığı bir portfolyo ve orta derecede İngilizce bilgilerini kanıtlayan bir belge sundukları sürece Scuola Politecnica di Design’na başvuru yapabilmektedir.

Scuola Politecnica di Design Üniversite Ücretleri ve Burs Olanakları

One Year Course – 1 Yıllık Bölümlerin Fiyatları

 • Visual Design 11.400 €
 • Product Design 11.400 €
 • Car Design Tools 11.800 €

Yüksek Lisans (Master) Programları Fiyatları

 • Industrial Design 16.400 €
 • Interior Design 21.900 €
 • Visual Design 16.400 €
 • Transportation and Car Design 16.800 €
 • Web and Digital Design 21.900 €
 • Food Design and Innovation : 15.600 €

Ayrıca SPD’de veya İtalya’da herhangi bir üniversitede öğrenim görecek uluslararası öğrencilerin yararlanabileceği birçok burs olanakları bulunmaktadır. İtalya devletince sağlanan burslara başvuran uluslararası öğrenciler bu burslardan yararlanabilirler ve senelik olarak verilen bu burs sayesinde yaşam maliyetlerini oldukça rahat karşılayabilmektedir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Scuola Politecnica di Design Yurt ve Konaklama İmkânları

Milano şehrinde konumlanan Scuola Politecnica di Design (SPD), öğrencilere çeşitli konaklama seçenekleri sunmaktadır. Bunlar arasında devlet veya özel yurt odaları, stüdyo daireler veya paylaşımlı daireler gibi seçenekler düşük maliyetli seçenekler arasında sayılabilecektir.

Milano’da yaşam maliyetleri diğer şehirlere kıyasla biraz daha pahalı olduğundan öğrenciler için düşük maliyetli konaklama seçenekleri ve burs olanakları oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. İtalya’nın sağladığı burs olanaklarından yararlanan öğrenciler ve düşük maliyetli konaklama imkanlarını da değerlendirdiği senaryoda hiçbir zorluk yaşamamaktadır.

Konuyla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama”  ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Scuola Politecnica di Design (SPD) devlet mi, özel mi?

Scuola Politecnica di Design belli teknik, sanatsal ve mesleki eğitimlere yönelik programların olduğu özel bir üniversitedir. Bu özel üniversitede okumak isteyen öğrencilerden başvuru sürecinde bazı programlar için teknik becerilerini sınamak adına ön değerlendirme prosedürleri uygulanabilmektedir.

Scuola Politecnica di Design’nın sunduğu programlar nelerdir?

SPD, endüstriyel tasarım, iç mekan tasarımı, moda tasarımı, otomotiv tasarımı ve dijital yayıncılık gibi tasarımsal ve mesleki programların ağırlıkta olduğu bir okuldur. Dersler çoğunlukla tamamen uygulama ve pratik ağırlıklıdır, öğrenciler mezuniyet sonrası kazandıkları teknik becerileriyle kariyerlerinde çok hızlı ilerleyebilmektedir.

SPD’nin öğretim dili nedir?

Scuola Politecnica di Design’da programlar İngilizcedir ve bu okulu tercih eden öğrencilerin birçoğunu uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Milano gibi bir moda ve sanat şehrinde tasarıma yönelik eğitim alan öğrenciler ayrıca İtalyanca öğrenmek için de birçok olanağa sahip olmaktadır.

SPD, hangi derecelerde eğitim vermektedir?

Scuola Politecnica di Design’da eğitim programları 1 senelik kurslar (one year course), yüksek lisans ve doktora – master derecelerinde eğitim vermektedir. Akademik anlamda teknik yeterlilikleri sağlayan öğrenciler doğrudan master programlarına geçiş yapabilmektedir, ancak yeterliliği olmayan öğrenciler one year course programlarında başarı sağlaması gerekmektedir.

SPD’de öğrenci kabulü için gerekenler nelerdir?

SPD, öğrencilerden akademik veya tasarıma yönelik çalışmalarını içeren portfolyo, akademik derecesini veya deneyimini içeren diploma /sertifika, İngilizce dil yeterliliği gibi belgeleri isteyebilecektir. Ayrıca öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemleri de tamamlanmış olmalı ve programlara yönelik ön koşullar bulunuyorsa araştırılıp yeterlilik sağlanmalıdır.