Siena şehri, İtalya’nın Toscana bölgesinde Val d’Orcia’nın inişli çıkışlı tepelerinin üzerinde yükselen ortaçağ tarihi ve kültürel yapılarıyla zengin bir şehirdir.  

Kültür ve tarih açısından oldukça zengin olan Siena, Pinacoteca Nazionale ve Kent Müzesi dahil olmak üzere birçok sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Siena Şehri Gezilecek Önemli Yerler

Her yıl iki kez düzenlenen Palio at yarışı ile ünlü olan bu bölge, aynı zamanda orta çağdan kalma eserlerin bulunduğu birkaç tarihi bazilika ve kilise ile önemli bir dini merkez olma özelliği taşır. 

Şehir merkezinin Arnavut kaldırımlı dar sokakları, zengin mirasına katkıda bulunan yerel ürünler ve el sanatları satan renkli dükkanlarla sıralanmıştır. Çarpıcı Gotik katedralleri ve diğer birçok tarihi cazibe merkezi ile Siena, İtalya’nın en büyüleyici şehirlerinden biri olmaya devam ediyor.

Siena’ya Nasıl Gidilir?

Siena şehrine ulaşmak için Floransa şehrine uçmak en verimli yoldur. Amerigo Vespucci Havalimanına indikten sonra Siena şehrine tren veya otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Yurtdışından gelen misafirlerin en sık tercih ettiği yol Floransa üzerinden Siena’ya geçmek oluyor. 

Siena'ya Ulaşım | İtalya'da Gezilecek Yerler

Eğer İtalya içerisinden seyahat ediyorsanız, Floransa ve Roma gibi diğer şehirlerden direkt olarak San Donato’ya giden Trenitalia’yı kullanabilirsiniz. Floransa’dan toplam yolculuk süresi ortalama iki saat civarındadır.

Alternatif olarak, başka şehirlerden Siena’ya giden toplu taşıma araçları veya otobüsler kullanılabilir;  ancak rotalar araç veya trene göre daha az doğrudan olduğundan, daha fazla değişiklik ve daha uzun yolculuk süreleri gerektirebilir.

Siena’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Siena’da popüler cazibe merkezleri arasında, 14. Ve 15. Yüzyıllardan kalma mimariyle çevrili, Avrupa’nın en büyük ortaçağ meydanlarından biri olarak kabul edilen Piazza del Campo bulunur. 

Kendine özgü zambak süslemeli kubbesiyle San Giovanni Vaftizhanesi ve karmaşık kakma mermer zemini ve sanat koleksiyonlarıyla ünlü büyüleyici bir gotik katedral olan Siena Katedrali yine başlıca tarihi mekanlardır.  

Görsel sanatlarla ilgilenenler için Palazzo Publico, Siena’nın tarihteki en önemli olaylarını anlatan fresklere sahiptir. Günümüzde hala idari işler için kullanılan bu harika yapıyı görmeyi unutmayın. 

Ek olarak, Siena’da unutulmaz bir tatili tamamlamak için, Il Crete Senesi’yi oluşturan manzaralar kaçırılmamalıdır. Bu bölge Toskana cevherinin nefes kesen manzaralarını sunan küçük tepe köyleriyle kırsal bir harikadır. 

Piazza del Campo (Campo Meydanı)

Piazza del Campo (Campo Meydanı) Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilir.  Kasabanın eski merkezinin en yüksek kotunda ideal bir konumda yer alan bu bina, kırmızı tuğlalı kaldırım yüzeyi, kendine özgü tuğla kuleler ve dikkate değer bir Sarayla çevrili yelpaze şeklindeki bir meydandır. 

Piazza del Campo (Campo Meydanı)

Palazzo Pubblico, ayırt edici mimari şaheseridir.  Aynı zamanda, Siena içinde kültürel bir merkez üssü olarak hizmet eder ve Piazza del Campo’da bir top ateşinden başlayan ünlü yıllık at yarışı “il Palio di Siena” – dahil olmak üzere çeşitli kutlamalara ev sahipliği yapar.  Campo Meydanı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilmiş, TripAdvisor kullanıcıları tarafından “dünyanın en büyük ortaçağ meydanı” olarak seçilmiştir. 

Siena Katedrali

Siena Katedrali, İtalya’nın en etkileyici ve güzel kiliselerinden biridir.  13. Yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir ve Romanesk mimarisinin önemli bir örneğidir. Sekizgen şekilli bir kubbe, çarpıcı bir çift kabuklu cephenin üzerine otururken, zengin bir şekilde dekore edilmiş iç şapeller, yüzyıllar öncesine ait zarif sanat eserlerini sergiliyor. 

Siena Katedrali | İtalya'daki Katedraller

Katedral ayrıca, Aziz Catherine’in kalıntı kol kemiği ve Papa II. Pius tarafından yaptırılan süslü bir sunak da dahil olmak üzere bazı önemli dini eserlere ev sahipliği yapmaktadır.  Bu tarihi yapıyı ziyaret ederken, çarpıcı mozaik zeminlerini, girift bronz kapılarını, fresklerini ve diğer muhteşem sanat eserlerini görebilirsiniz. 

Palazzo Pubblico (Halk Sarayı)

Palazzo Pubblico, on üçüncü yüzyılın sonlarından kalma sivil mimarinin muhteşem bir örneğidir.  Şehrin önde gelen mimari figürleri Lippo Memmi ve kardeşi Ambrogio tarafından tasarlanan Saray, yıllarca şehirdeki en ikonik yapılardan biri olmuştur.

Palazzo Pubblico (Halk Sarayı)

Cephesi, büyük bir saat kulesini çevreleyen ve Siena’nın koruyucu azizlerini tasvir eden heykellerin bulunduğu bir dizi sundurma ve kör kemerlerle işaretlenmiştir.  İçeride, Simone Martini ve Ambrogio Lorenzetti’nin ödüllü sanat eserleri görülebilir.  Halk Sarayı, İtalya’nın modern zamanlarda birleşik bir ülke haline gelmesinden önceki kentin zenginlik ve refahının bir kanıtı olarak değerli bir kültür hazinesidir. 

Piccolomini Kütüphanesi 

Piccolomini Kütüphanesi, İtalyan Rönesansının önemli bir örneğidir. 1501 yılında Kardinal Francesco Todeschini Piccolomini tarafından yaptırılan bu büyük kütüphane, Rönesans mimarisinin en iyi korunmuş ve zarif örneklerinden biri olmaya devam ediyor.

Piccolomini Kütüphanesi  | Siena Şehri

Duvarlar, görkemli duvar halıları, freskler ve tavan resimleriyle süslenmiştir.  İçeride, 1600’lerden kalma birçok papalık belgesi de dahil olmak üzere, Avrupa’nın dört bir yanından gelen asırlık bir el yazması, kitap ve diğer eserler koleksiyonu bulunmaktadır.  Açık hava balkonu, ziyaretçilere Toskana kırsalının ve şehir manzarasının nefes kesici manzaralarının yanı sıra Siena’nın geçmiş siyasi savaşlarının karmaşık görsel temsillerini sunar.  

Siena Ulusal Galerisi (Pinacoteca Nazionale di Siena)

İtalya’nın en önemli müzelerinden biri olan Pinacoteca Nazionale di Siena, Siena’da bulunan Palazzo Buonsignori’de yer alır. 1808’de kurulan Pinacoteca, Duccio da Boninsegna ve Simone Martini gibi ünlü İtalyan ve Sienalı sanatçıların 13. Yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar geniş bir eser koleksiyonunu içerir. 

Siena Ulusal Galerisi (Pinacoteca Nazionale di Siena)

Müze ayrıca, Siena ile ilgili tarihi olayları içeren ve 15. Yüzyıla kadar uzanan freskler de dahil olmak üzere Romalı ressamların eserlerini de içermektedir.  Diğer önemli eserler arasında Paolo Uccello’nun St George Killing a Dragon (1450) ve Bernardo Daddi’nin Müjde (1340) adlı eseri bulunmaktadır. Muhteşem manzarası ile Pinacoteca Nazionale di Siena, İtalyan şaheserleri arasında mutlaka gidilmesi gereken bir duraktır.

Siena’da Nerede Kalınır? 

Siena’da şehrin cazibe ve turistik merkezlerine yakın olmak isteyen ziyaretçiler; Piazza del Campo ve Piazza del Duomo bölgesini tercih edebilirler. Alışveriş, gece hayatı ve ulaşım için en ideal yerlerdir bu bölgelerdir. 

Toskana kırsalında, zeytinlikler ve üzüm bağları içerisinde yerleşmiş tatil amaçlı kiralanabilen evler de bulunmaktadır. Merkezdeki otellere ve pansiyonlara kıyasla daha pahalı olurlar ancak kalabalık gruplar için en ideal seçenek olabilir. Ulaşım için toplu taşıma da kullanılabilir fakat bu bölgede kalacaksınız araç kiralamayı düşünmek faydalı olacaktır. 

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Oturma İzni” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Siena Şehri Gece Hayatı Nasıldır?

Siena şehir merkezinde, canlı müzik grupları ve DJ’ler ile dolu barlar ve salonlarla çevrili sokaklar bulabilirsiniz. Siena, Floransa şehri kadar hareketli olmasa da arkadaşlarınızla iyi bir gece geçirebilirsiniz.

Rahat bir atmosfer için, Siena’nın birçok ara sokakları, Toskana’daki en iyi şarap imalathanelerinden bazılarına ev sahipliği yapar. Burada, önlüklü şarap garsonları, geniş tadım odaları ve lezzetli yöresel şaraplarla yerel bir İtalyan gibi şarap tadabilirsiniz. 

Siena Şehri Alışveriş Yapabileceğiniz Önemli Yerler 

Siena, İtalya’nın en sevilen ortaçağ şehirlerinden biridir. Bölgenin renkli geçmişine açılan bir pencere sunan Siena’da alışveriş yapmak oldukça keyiflidir.

Siena'da Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler | İtalya

Tarihi merkezin sokakları ve meydanlarında el yapımı ve yerel zanaatkar ürünlerin sergilendiği butikler yer alır.  Ziyaretçiler, Toskana kültürünün özünü yakalayan ipekler, deri eşyalar, antikalar ve mücevherler satın alabilirler. Hatırlatmakta fayda var ki antika ve mücevher alırken sahte ürünlere karşı dikkatli olmayı unutmayın. 

Yerel satıcılara ek olarak, üst düzey ancak makul fiyatlı ürünler sunan birkaç uluslararası marka da vardır. Mağazalar, tüm şehir merkezinde birbirine yürüme mesafesinde yer alır ve yılın her döneminde açık geniş pazarlar görebilirsiniz. 

Siena’da Ne Yenir?

Sığır eti ve Pecorino peyniri gibi taze yerel malzemeler içeren yemeklerin Trattoria ve Osterias gibi geleneksel ortamlarda servis edildiği otantik İtalyan mutfağı, Siena’nın mutfak deneyiminin önemli bir parçasıdır.

Siena'da Ne Yenir? | İtalyan Mutfağı

Popüler tercihler arasında Cecina (gözleme), Crostini (peynir veya tütsülenmiş etlerle doldurulmuş kızarmış ekmek), Ragù ile Pici (elde yuvarlanan makarna), Pinci al Spuntino (domuz sosisi ile doldurulmuş kızarmış köfte), Ribollita (sebze yemeği) bulunur.   

Tipik Toskana tarzında içi pembe olarak servis edilen bir biftek parçası olan Bistecca alla Fiorentina da popüler bir yemektir. 

Yerel geleneklere uygun olarak, yemek yiyenlerin eşsiz bir ziyafet için aynı anda birkaç yemeği denemeleri önerilir. 

Tüm bunların yanında, Chianti veya Brunello di Montalcino gibi yerel şarapların yemeğinize eşlik etmesi gerektiğini unutmayın. 

Siena Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır? 

Siena’daki öğrenci hayatı çeşitli fırsatlar, kültürler ve etkinliklerle doludur.  Öğrenciler, sınıf dışında liderlik becerileri ve değerli deneyimler kazanmalarına olanak tanıyan çeşitli kulüp ve organizasyonlara bol miktarda erişime sahiptir. 

Siena şehri ayrıca öğrencilere çok sayıda kaynak sağlar;  leziz yerel yemeklerin tadına bakmaktan yakın bölgeleri keşfetmeye kadar burada her türden öğrenci için bir şeyler vardır.

Ayrıca, en son teknolojilerle donatılmış birinci sınıf tesisler ve araştırma merkezleri ve öğrencilere çalışmaları boyunca rehberlik eden, kendini işine adamış öğretim üyeleri sayesinde akademik başarıya da sahiptir.  

Bu kadar çeşitli olanaklarla Siena, kişisel, profesyonel ve akademik olarak gelişmek isteyen öğrenciler için ideal bir ortamdır. 

Siena Şehri Burs Olanakları

Siena şehrinde öğrenim ücretleri farklılık göstermekle birlikte 600 ile 2300 Euro arasında değişir. İtalya Avrupa’nın en çok burs veren ülkelerinin başında gelir. Ayrıca, burs şartları da bölgeden bölgeye farklılıklar gösterir. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Siena Şehri Yurt ve Konaklama Nasıldır?

Siena Üniversitesi öğrenciler için özel bir konaklama hizmeti sunmuyor ancak şehirde çok sayıda apart daire ve yurt gibi konaklama birimi bulmak mümkün. 

Siena şehrinde eğitim gören öğrencilerin konaklaması için kent merkezinde ve kent merkezi çevresinde 11 adet üniversite evi vardır. Yurtların fiyatları değişmekle birlikte aylık olarak 200 ile 400 Euro arasında olduğunu söyleyebiliriz. 

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Siena Şehrinde Bulunan Üniversiteler

1240 yılında kurulan Siena Üniversitesi  Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. İlk kurulduğunda “Stadium Senese” ismiyle açılmıştır. Ayrıca, kamu tarafından finanse edilen ilk İtalyan Üniversitesi de yine Siena Üniversitesidir. 

Yaklaşık olarak 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapan Siena Üniversitesi özellikle, Tıp, Ekonomi ve Hukuk alanındaki başarıları ile ön plana çıkmaktadır. Ek olarak, şehrin nüfusunun yarısını öğrenciler oluşturduğundan bölgede köklü bir öğrenci kültürü de hakimdir. 

Ayrıca ilgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’da Üniversite Okumak” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.