Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olarak bilinen Siena Üniversitesi (Università di Siena), 1240 yılında “Stadium Senese’’ ismi ile kurulmuştur. Dünyanın ilk bankasının kurulduğu Siena şehrinde, kamu tarafından finanse edilen ilk İtalyan üniversitesi de Siena Üniversitesidir. Siena kentinin tarihî ve kendine has çeşitli özellikleri nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınması ise kenti yabancı turistler açısından bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Bugün 20.000 civarında öğrenci sayısı şehir nüfusunun neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Siena Üniversitesi özellikle Hukuk, Tıp ve Ekonomi Alanındaki başarıları ile bilinmektedir.

siena üniversitesi kampüs

Siena Üniversitesi bünyesinde 15 fakülte, 32 lisans programı, 29 yüksek lisans programı, 24 doktora programı, 11 çift lisans programı, 729 araştırma ve öğretim kadrosu, 997 teknik ve idari personel bulunmaktadır. Aynı zamanda okul içerisinde yer alan İnternet erişimi, verilen eğitim bursları ve İtalyan şirketleri ile yapılan anlaşmalarla birçok alanda öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

Siena Üniversitesi Devlet mi, Özel mi?

İtalya’daki en eski üniversitelerden biri olan Siena Üniversitesi köklü bir devlet üniversitesidir. Üniversite bünyesinde lisans programları genellikle İtalyanca ağırlıktadır, ancak bununla birlikte birçok yüksek lisans programı İngilizce eğitim vermektedir. Siena Üniversitesinde İngilizce lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin seçenekleri oldukça dar olmaktadır, sadece işletme, ekonomi ve finans gibi programlarda İngilizce dil seçeneği mevcuttur. 

İtalya’da işletme, ekonomi veya finans programları dışında farklı alanlarda eğitim almayı düşünüyorsanız “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

 

Siena Üniversitesi Nerede?

Avrupa ve İtalya’nın en eski üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Siena Üniversitesi, Toskana bölgesindeki Siena şehrinde bulunmaktadır. Üniversitenin bulunduğu şehir, İtalya’nın orta kesiminde yer almaktadır ve Floransa’ya yaklaşık 70 km uzaklıktadır.

University of Siena, 13. yüzyılda kurulmuş olan en eski üniversitelerden biridir ve hem üniversite yapısı hem bulunduğu şehir yapısı tarihi ve kültürel eserdir.

Konuyla ilgili olarak “Siena Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Siena Üniversitesi Öğrenci Hayatı | University of Siena

Siena Üniversitesinde öğrencilik, içerdiği imkânlar bakımından öğrenci dostu bir eğitim kurumudur. Üniversitede, öğrencilerin kendilerini geliştirmesi ve İtalya’ya alışması amaçlarıyla İtalyan kültürü ve toplumu ile alakalı birçok yaz okulu ve kurs verilmektedir.

Üniversitenin neredeyse her fakültesinde ve yurtta okuma odaları ayrıca bol sayıda kütüphane mevcut. Her kurum ve yerin birbirine yürüme mesafesinde olması birçok işinizi kolaylaştırıyor. Yemekhaneler de buna dâhil. Ayrıca çift diploma programı veya Erasmus yöntemleriyle öğrenci değişim programlarına katılmak isteyenler için de olanaklar bulunmaktadır.

Ek olarak “İtalya’da Erasmus Yapmak” ve “İtalya’da Yaz Okulları” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Siena’da Yaşam

Siena kenti, Dünya Mirası Listesi’ne girecek kadar önemli ve bir o kadar tarihî bir kenttir. Siena’yı bu denli cazibeli kılan özelliği, Rönesans döneminden kalma eserlerin ve o dönemin havasının tüm kent genelinde korunmasıdır. Aynı zamanda bu kentte eğitim alan öğrenciler, İtalyan mutfağını keşfetmenin yanı sıra kentte yüzyıllardır yapılan Palio isimli at yarışı etkinliklerine de tanıklık etmektedir.

siena üniversitesi nerede

Siena’da kışlar soğuk olmakla birlikte kar yağışı neredeyse yok. Yaz mevsiminde hava oldukça sıcak fakat ülkemizde en kalabalık şehrimiz olan İstanbul gibi nemli ve bunaltıcı değil. Spor ve egzersiz yapmak istiyorsanız Fortezza parkına gidebilir, kültür-sanat ile ilgileniyorsanız da kendinize göre etkinlikler bulabilirsiniz.

Palio Etkinliği

Siena’yı bu kadar cezbedici kılan özellikleri, büyüleyici Rönesans havasının ve yapısının korunması, İtalyan mutfağının ve şaraplarının en özgün ve kaliteli ürünlerine sahip olması ve belki de en önemlisi Palio etkinliğine ev sahipliği yapmasıdır.

Palio’yu kısaca açıklamak gerekirse; geleneği yüzyıllarca süren bir nevi at yarışı diyebiliriz.

siena at yarışı, jokeyler ve seyirciler

Şehrin ana meydanı olan Piazza del Campo’da her yaz 2 defa düzenlenen bu büyük ve heyecan verici etkinlikte; şehrin Contradalarını (mahallerini) temsilen jokeyler yarışmakta, hem şehre hem de kendilerine büyük kazançlar sağlamaktalar.

Siena halkı için adeta hayatlarının kendisi kadar önemli olan bu etkinlik gerçekten görülmeye değer ve hayatınıza farklı bir bakış açısı katacak niteliktedir.

Siena Üniversitesinden Mezun Olmuş Önemli Kişiler

Siena Üniversitesinin önemli mezunları, Pietro Ispano, Pope John XXI, Cino da Pistoia, Antonio de Venafro, Giovanni Maria Ciocchi del Monte, Pope Julius III, Francesco Accarigi, Piero Calamandrei,  Richard M. Goodwin, Norberto Bobbio, Frank Hahn, Jean Blondel, Samuel Bowles, Antonio Tabucchi, Paul Ginsborg ve Yusuf Garaad Omar’dır.

Siena Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri

Siena Üniversitesi, dünya sıralamasında yer alan bir eğitim kurumudur. THE Times Higher Education (THE) 2020-21 verilerine göre dünya genelinde ilk 500 üniversitenin içinde yer almaktadır. Arkeoloji Alanında ise en önemli 150 üniversite içindedir. Ayrıca yine THE European Teaching Rankings 2019 verilerine göre 51-75 arasında gösterilmektedir. CWUR 2020-21 sıralamasına göre de 460. sırada gösterilmiştir.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

siena üniversitesindeki bölümler

Siena Üniversitesi Bölümleri

Siena Üniversitesinin lisans bölümleri 3 yıl sürmektedir, lisana bölümleri genellikle İtalyancadır ancak 3 lisans programında İngilizce eğitim mevcuttur.

İngilizce Lisans Programları

5-6 Senelik Lisans Programları

Sadece Siena Üniversitesinde bulabileceğiniz İngilizce Diş Hekimliği Bölümü sayesinde İtalya’da eğitim imkânı bulabilirsiniz.

İtalyanca Lisans Programları

 • Law
 • Cultural Heritage, Education, Literature, Languages, History and Philosophy
 • Dentistry and Dental Prosthodontics
 • Medicine and Surgery
 • Enviromental Sciences, Biology, Chemistry, Pharmacy, Geology
 • Pharmaceutical Chemistry and Technology
 • Pharmacy
 • Physics, Engineering, Mathematics

İngilizce Yüksek Lisans Programları

 • Economics
 • Finance
 • International Studies
 • Accounting and management
 • Public and Cultural Diplomacy,
 • Language and Mind. Linguistics and Cognitive Studies
 • Computer and Automation Engineering
 • Electronics and Communications Engineering
 • Applied Mathematics
 • Engineering Management
 • Medical Biotechnologies
 • Dentistry and Dental Prosthodontics
 • Biology
 • Chemistry

Ayrıca “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

 

Siena Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Toscana’nın merkezinde bulunan Siena Üniversitesinde öğrenim harçları değişkenlik göstermekte, 600 ila 2300 Euro arasında değişmektedir. Öğrenim ücretlerinde öğrencinin menşe ülkesi, aile gelir durumu gibi kriterler etkili olabilmektedir.

Aynı zamanda İtalya, burs imkânları açısından oldukça avantajlı bir ülke olduğundan yurtdışında eğitim almak için en uygun ülkeler arasında yer almaktadır. İtalya devletince uluslararası öğrencilere sağlanan bu burslar sayesinde öğrenciler yaşam maliyetlerini ve eğitim masraflarını rahatça karşılayabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar yazımıza da göz atabilirsiniz.

eğitim ücretleri

Siena Üniversitesinde Konaklama Ücretleri

Siena Üniversitesinde özel bir öğrenci konutu yoktur ancak öğrencilerin konaklaması için şehir genelinde özel odalar, yurtlar gibi farklı konaklama seçenekleri mevcuttur. Siena kentinde, bazıları şehir merkezinde yer alan bazıları ise biraz daha kentin dışında kabul edilebilecek 11 üniversite evi bulunmaktadır. Yurt fiyatları aylık 200-400 Euro arasında değişmektedir.

Ayrıca “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Siena Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Siena Üniversitesi devlet mi, özel mi?

Siena Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Günümüzde İtalya’da 89 kamu üniversitesinden biri olan bu üniversite en eski üniversitelerdendir. Üniversitede oldukça farklı alandan bölümler bulunmaktadır.

Siena Üniversitesi’nin İngilizce lisans programları var mı?

Siena Üniversitesinde birçok İngilizce lisans, yüksek lisans ve master programları bulunmaktadır. Bunlar arasında işletme, ekonomi, tıp, diş hekimliği, siyaset bilimi, hukuk, bilgisayar bilimi ve fizik, kimya gibi beşeri bilimler yer almaktadır.

Siena Üniversitesinde konaklama seçenekleri nelerdir?

Università di Siena’da eğitim alacak öğrenciler okula yakın özel veya devlet yurtlarından yararlanabilir. Yurt olanaklarından yararlanamayan öğrenciler ise İtalya’da yaygın olarak tercih edilen oda kiralama, paylaşımlı daire kiralama gibi düşük maliyetli seçenekleri değerlendirebilecektir.

Siena Üniversitesinde sosyal etkinlikler nelerdir?

Siena Üniversitesi, öğrenciler için birçok sosyal etkinlik düzenlemektedir. Bu etkinlikler arasında spor turnuvaları, kültürel geziler, müzik etkinlikleri ve sosyal kulüpler bulunmaktadır. Ayrıca yabancı öğrenciler için İtalyanca öğrenmelerine yardımcı olacak üniversite bünyesinde dil kursu imkanları da bulunmaktadır.

Siena Üniversitesinin ücretleri nedir?

Siena Üniversitesinin ücretleri senelik olarak ödenmektedir ve fiyatlar ortalama 600 ila 2300 Euro aralığında değişmektedir. Üniversitenin eğitim ücretleri aile gelir durumu, tercih edilen programa göre değişkenlik göstermektedir.

Siena Üniversitesinde staj ve iş imkanları nelerdir?

Siena Üniversitesi, öğrencilerine staj ve iş imkanları sağlamak için birçok fırsat sunar. Öğrenciler, kampüs içinde ve dışında birçok şirket ve kuruluşla işbirliği yapabilirler. Ayrıca eğitim alınan süreçte de öğrenciler yarı zamanlı olarak İtalya’da çalışma imkanını değerlendirebileceklerdir.

Siena’da yaşam maliyetleri ne kadar?

Siena’da yaşam maliyetleri İtalya’nın diğer şehirlerine göre biraz yüksektir, ortalama aylık yaşam maliyetleri 800-1000 Euro aralığındadır. Ancak, öğrenci yurtları ve oda kiralama gibi uygun fiyatlı konaklama seçenekleri değerlendirildiğinde öğrenciler açısından yaşam maliyetleri bunun çok daha aşağısında olabilecektir.