Siena Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olarak bilinen Siena Üniversitesi, 1240 yılında “Stadium Senese’’ ismi ile kurulmuştur. Dünyanın ilk bankasının kurulduğu Siena şehrinde, kamu tarafından finanse edilen ilk İtalyan üniversitesi de Siena Üniversitesidir. Siena kentinin tarihî ve kendine has çeşitli özellikleri nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınması ise kenti yabancı turistler açısından bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Bugün 20.000 civarında öğrenci sayısı şehir nüfusunun neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Siena Üniversitesi özellikle Hukuk, Tıp ve Ekonomi Alanındaki başarıları ile bilinmektedir.

Ayrıca İtalya’da Tıp Eğitimi konumuzu da okuyabilirsiniz.

siena üniversitesi kampüs

Siena Üniversitesi bünyesinde 15 fakülte, 32 lisans programı, 29 yüksek lisans programı, 24 doktora programı, 11 çift lisans programı, 729 araştırma ve öğretim kadrosu, 997 teknik ve idari personel bulunmaktadır. Aynı zamanda okul içerisinde yer alan İnternet erişimi, verilen eğitim bursları ve İtalyan şirketleri ile yapılan anlaşmalarla birçok alanda öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

Siena Üniversitesinin önemli mezunları, Pietro Ispano, Pope John XXI, Cino da Pistoia, Antonio de Venafro, Giovanni Maria Ciocchi del Monte, Pope Julius III, Francesco Accarigi, Piero Calamandrei,  Richard M. Goodwin, Norberto Bobbio, Frank Hahn, Jean Blondel, Samuel Bowles, Antonio Tabucchi, Paul Ginsborg ve Yusuf Garaad Omar’dır.

Siena’da Yaşam

Siena’da kışlar soğuk olmakla birlikte kar yağışı neredeyse yok. Yaz mevsiminde hava oldukça sıcak fakat ülkemizde en kalabalık şehrimiz olan İstanbul gibi nemli ve bunaltıcı değil. Spor ve egzersiz yapmak istiyorsanız Fortezza parkına gidebilir, kültür-sanat ile ilgileniyorsanız da kendinize göre etkinlikler bulabilirsiniz Siena’da. Fakat bu etkinliklerin büyük şehirlerdeki kadar çeşitli ve sık olduğunu söylememiz mümkün değil. Tüm bunların dışında tavsiye edebileceğimiz son konu da bol bol gezmeniz. Siena konum olarak gerçekten avantajlı; Floransa, Pisa, Chianti, Montepulciano, San Gimignano kesinlikle hafta sonlarını geçirmeniz için kaçırılmayacak yerlerdir.

Masraflar, Giderler

Yaşam masrafları İtalya ortalamasının biraz üzerindedir. Küçük bir şehir olmasına rağmen ne yazık ki kira veya diğer masraflar çok düşük değil. Özellikle Avrupa dışından gelen uluslararası öğrenciler için dışarıda bir restoran veya ufak bir kafeterya da oturmak o kadar da rahat veya kolay olmayabiliyor. Fakat bu kötü vakit geçireceğiniz sosyal aktivitelerinizden mahrum kalacağınız anlamına gelmiyor tabii ki. Arkadaşlarınızla toplanıp Del Campo meydanında oturup bir şeyler içmenin ya da küçük ve samimi kafelerde kahve yudumlama keyfini de yaşamanız gayet eğlenceli olabilir. Eğer İtalyancayı öğrenirseniz orada geçirdiğiniz vaktinizin çok daha kolay ve keyifli geçeceğinden de hiç şüpheniz olmasın.

Bunun haricinde İtalya burs verme konusunda oldukça cömerttir. Birçok Avrupa ülkesine göre İtalya, uluslararası öğrencilerine öğrencilik ve yaşam giderleri hakkında gereken yardımı yapıyor.

İtalya’da üniversite ücretleri ve burslar hakkında daha detaylı bilgi için ve Siena Üniversitesinde eğitim hayatınıza devam etmek istiyorsanız başvuru formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Siena Üniversitesi Nerede?

siena üniversitesi nerede

Avrupa ve İtalya’nın en eski üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Siena Üniversitesi, Toskana bölgesindeki Siena şehrinde bulunmaktadır.

Siena Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Siena Üniversitesinde öğrencilik, içerdiği imkânlar bakımından öğrenci dostu bir eğitim kurumudur. Üniversitede, öğrencilerin kendilerini geliştirmesi ve İtalya’ya alışması amaçlarıyla İtalyan kültürü ve toplumu ile alakalı birçok yaz okulu ve kurs verilmektedir.

Ayrıca “İtalya’da Yaz Okulları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Siena’da Öğrencilik

Siena kenti, Dünya Mirası Listesi’ne girecek kadar önemli ve bir o kadar tarihî bir kenttir. Siena’yı bu denli cazibeli kılan özelliği, Rönesans döneminden kalma eserlerin ve o dönemin havasının tüm kent genelinde korunmasıdır. Aynı zamanda bu kentte eğitim alan öğrenciler, İtalyan mutfağını keşfetmenin yanı sıra kentte yüzyıllardır yapılan Palio isimli at yarışı etkinliklerine de tanıklık etmektedir.

Palio Etkinliği

Siena’yı bu kadar cezbedici kılan özellikleri, büyüleyici Rönesans havasının ve yapısının korunması, İtalyan mutfağının ve şaraplarının en özgün ve kaliteli ürünlerine sahip olması ve belki de en önemlisi Palio etkinliğine ev sahipliği yapmasıdır. Palio’yu kısaca açıklamak gerekirse; geleneği yüzyıllarca süren bir nevi at yarışı diyebiliriz. Şehrin ana meydanı olan Piazza del Campo’da her yaz 2 defa düzenlenen bu büyük ve heyecan verici etkinlikte; şehrin Contradalarını (mahallerini) temsilen jokeyler yarışmakta, hem şehre hem de kendilerine büyük kazançlar sağlamaktalar. Siena halkı için adeta hayatlarının kendisi kadar önemli olan bu etkinlik gerçekten görülmeye değer ve hayatınıza farklı bir bakış açısı katacak niteliktedir.

siena at yarışı, jokeyler ve seyirciler

Siena Üniversitesi İmkânları

Siena Üniversitesi derslerine odaklanmak isteyenler için gerçekten çok ideal bir ortama sahip. Neredeyse her fakültede ve yurtta okuma odaları ayrıca bol sayıda kütüphane mevcut. Her kurum ve yerin birbirine yürüme mesafesinde olması birçok işinizi kolaylaştırıyor. Yemekhaneler de buna dâhil. Eğer DSU bursunu kazanırsanız (Toskana bölgesinde yurt-yemekhane ve burstan sorumlu kurum) öğle ve akşam yemeklerinden ücretsiz ve tabii ki başka ayrıcalıklardan da yararlanabilirsiniz.

Üniversitede kütüphanede veya uluslararası ilişkiler ofisinde part-time olarak çalışmak da mümkün. Değinmeden geçmek istemediğimiz bir nokta da uluslararası ilişkiler ofisinin gerçekten öğrenciye yardım odaklı, güler yüzlü ve sıcakkanlı çalışanlarının olması. Bir diğer nokta da Siena Üniversitesinin birçok Avrupa ve Avrupa dışı üniversite ve kurumlarla iş birliği içinde olması. Çift diploma programı veya Erasmus yöntemleriyle öğrenci değişim programlarına katılmak isteyen öğrencilerin takip etmesini tavsiye ediyoruz.

Siena Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri

Siena Üniversitesi, dünya sıralamasında yer alan bir eğitim kurumudur. THE Times Higher Education (THE) 2020-21 verilerine göre dünya genelinde ilk 500 üniversitenin içinde yer almaktadır. Arkeoloji Alanında ise en önemli 150 üniversite içindedir. Ayrıca yine THE European Teaching Rankings 2019 verilerine göre 51-75 arasında gösterilmektedir. CWUR 2020-21 sıralamasına göre de 460. sırada gösterilmiştir.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Siena Üniversitesi Bölümleri

Siena Üniversitesinin lisans bölümleri 3 yıl sürmektedir.

“İtalya’da Lisans Eğitimi”ve Yüksek Lisans Eğitimiadlı konularımızı inceleyip daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

siena üniversitesindeki bölümler

İngilizce Lisans Programları

 • Economics and Banking
 • Economics and Business

5-6 Senelik Lisans Programları

Sadece Siena Üniversitesinde bulabileceğiniz İngilizce Diş Hekimliği Bölümü sayesinde İtalya’da eğitim imkânı bulabilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için “İtalya’da Diş Hekimliği Okumak” makalemizi okuyabilirsiniz.

İtalyanca Lisans Programları

 • Law
 • Cultural Heritage, Education, Literature, Languages, History and Philosophy
 • Dentistry and Dental Prosthodontics
 • Medicine and Surgery
 • Enviromental Sciences, Biology, Chemistry, Pharmacy, Geology
 • Pharmaceutical Chemistry and Technology
 • Pharmacy
 • Physics, Engineering, Mathematics

İngilizce Yüksek Lisans Programları

 • Economics
 • Finance
 • International Studies
 • Accounting and management
 • Public and Cultural Diplomacy,
 • Language and Mind. Linguistics and Cognitive Studies
 • Computer and Automation Engineering
 • Electronics and Communications Engineering
 • Applied Mathematics
 • Engineering Management
 • Medical Biotechnologies
 • Dentistry and Dental Prosthodontics
 • Biology
 • Chemistry

Siena Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Toscana’nın merkezinde bulunan Siena Üniversitesinde öğrenim harçları değişkenlik göstermekte, 600 ila 2300 Euro arasında değişmektedir.

eğitim ücretleri

Siena Üniversitesinde Konaklama Ücretleri

Siena Üniversitesinde özel bir öğrenci konutu yoktur ancak öğrencilerin konaklaması için şehir genelinde özel odalar, yurtlar gibi farklı konaklama seçenekleri mevcuttur. Siena kentinde, bazıları şehir merkezinde yer alan bazıları ise biraz daha kentin dışında kabul edilebilecek 11 üniversite evi bulunmaktadır. Yurt fiyatları aylık 200-400 Euro arasında değişmektedir.

Son olarak “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz. 

İtalya’da bir üniversite eğitimi ile bu alanda başarılı bir kariyere adım atmak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık eğitimi sunmaktayız. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.