Taranto şehri, İtalya’nın Apulia bölgesinde bulunan bir liman kentidir.  Şehrin kıyı bölgesi hem İyonya hem de Adriyatik Denizlerine bakmaktadır. 2.500 yılı aşkın bir süre önce kurulmuş olan uzun bir tarihe sahiptir.

Taranto Şehri Görülecek Yerler | İtalya Gezi Rehberi

Taranto, bir zamanlar Magna Graecia’nın üç büyük gücünden birinin evi ve aynı zamanda Roma Cumhuriyeti için önemli bir deniz üssüydü.  Modern zamanlarda ekonomisi esas olarak askeri endüstrilere ve gemi yapımına dayanmaktadır.  Ayrıca yıl boyunca dünyanın dört bir yanından turist çeken sanat galerileri, tiyatro prodüksiyonları, müzeler ve çeşitli festivallere sahiptir.  

Ek olarak, yakındaki plajlar hem ziyaretçiler hem de yerel halk için eğlence fırsatları sunmaktadır.  Taranto ayrıca, deniz ürünleri içeren geleneksel yemeklerin yanı sıra geçmiş dönemlerden otantik İtalyan havasını uyandırmaya yardımcı olan yerel müzikle zengin bir kültüre sahiptir.

Taranto’ya Nasıl Gidilir?

Taranto’ya en yakın havaalanı, Taranto’nun yaklaşık 95 km kuzeybatısında bulunan Bari Havaalanı “Karol Wojtyla”dır (BRI/LIBD). Bari şehrine uçtuktan sonra, Bari Havalimanında araç kiralayabilir, otobüse binebilir ya da treni kullanarak Bari şehir merkezine gidebilirsiniz.

Karol Wojtyla | Bari Havalimanı, İtalya

Bari şehir merkezine geldikten sonra, buradaki tren istasyonlarından Taranto şehrine gitmek mümkündür ve Taranto- Bari arası otobüs seferleri de düzenlenir. Ortalama olarak 1,5 saatlik yolculuk sonunda; Bari şehrinden Taranto’ya gidebilirsiniz.

Diğer İtalyan şehirlerinden, Taranto şehrine gitmek istiyorsanız, Trenitalia’nın web sitesine göz atarak tren seferlerini kontrol edebilirsiniz. Roma ya da Milano gibi şehirlerden Taranto’ya direkt olarak geçebilirsiniz. 

Taranto’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Taranto’da şehrin eski kısmı, Mar Piccolo ve Mar Grande limanının güzel manzaralarına sahip restore edilmiş kale Castello Aragonese gibi ilginç yerlerle doludur.  Müze, Roma zırhı, madeni paralar ve Yunan tüccarlarından mücevherler ve asırlık kiliselerden süslemeler gibi geçmiş dönemlere ait eserler barındırmaktadır.  

San Cataldo Katedrali, usta zanaatkarların önemli sanat eserlerini ve Orta Çağ’dan ışıklı dini kitapları içerir. Turistler ayrıca etkileyici Carafa Kalesi için Piazza Plebiscito’ya uğrayabilir veya plaj tesislerine sahip modern Taranto’nun tadına bakmak için Lido San Giuliano’yı ziyaret edebilir. 

Ayrıca, Taranto’nun Tarallini Bisküvileri ve tuzlu morina balığı ile yapılan popüler bir tatlı olan Guinness Pastası gibi yerel yemeklerin sergilendiği canlı pazarlarından birinde dolaşmayı unutmamak gerekir. 

Castello Aragonese (Aragonese Kalesi)

Castello Aragonese, yüzyıllardır ayakta duran müthiş bir kaledir. 15. Yüzyılda Aragon egemenliği sırasında inşa edilmiş ve insanlara bu büyük toprakların tarihi önemini hatırlatan bir İtalya amblemi haline gelmiştir.  Taranto’nun heybetli kalesi, çevredeki sahil manzarasına hakim olarak bugün hala ayaktadır.  Duvarları harçla dökülmüş kireçtaşı bloklardan yapılmıştır ve 33 metre yüksekliğindeki büyük merkezi kale kuleleri vardır. 

Castello Aragonese (Aragonese Kalesi) | İtalya'da Tarihi Kaleler

İçeride 1600’den kalma bir kale şapelinin yanı sıra çeşitli İtalyan bahçeleri ve Mar Grande’nin sularına bakan avlular bulabilirsiniz.  Devasa kapılar, asma köprüler ve çapraz yaylar için ateşleme yarıkları gibi etkileyici savunma mekanizmaları görebilirsiniz. 

Via d’Aquino

Via d’Aquino, şehrin eski kentini deniz kenarına bağlayan büyük bir bulvardır. Yerel kaynaklı arnavut kaldırımı ile kaplandığı ve neo-grup cepheleriyle süslendiği için kusursuz mimari tasarımı ve cazibesi ile öne çıkmıştır.  Görkemli palmiye ağaçlarının varlığı, hareketli şehir merkezinde bir bereket vahası da yaratır.

Via d'Aquino

Via d’Aquino, görsel güzelliğinin yanı sıra, Taranto’nun Lido San Giovanni ve Pane e Pomodoro gibi ünlü plajlarını 15. Yüzyıldan kalma Aragon Kalesi gibi tarihi cazibe merkezlerine bağlayan önemli bir rotadır ve burayı mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline getirir.

San Cataldo Katedrali 

Basílica Catedral de San Cataldo olarak adlandırılan San Cataldo Katedrali heybetli ikiz kuleli cephesi ve kubbeli bir çatısı ile Romanesk mimarisinin dikkate değer bir örneğidir.  1096 yılında Normanlar tarafından inşa edilmiştir ve Batı Romanesk, Bizans tuğla dekorasyonu ve hiyerarşik artikülasyon unsurlarını içeren Norman Bizans mimarisinin güzel bir örneğidir.

San Cataldo Katedrali | İtalya'da Katedraller

Basílica Catedral de San Cataldo’nun iç kısmının tamamı UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır, ancak bazı bileşenlerin henüz restore edilmesi veya korunması gerekmektedir. İçeride, on dördüncü yüzyıldan birkaç fresk, 1950’ler ve 1960’lardan bazı modern heykel süslemeleri ve 600 yılı aşkın bir süredir hem İncil’den hem de yerel tarihten olayları tasvir eden vitray pencereler görebilirsiniz. 

Martina Franca

Martina Franca, Taranto bölgesinin Mamma Garufi bölgesinde yer alan bir kasabadır.  Apulia’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Martina Franca, kültür ve yerel tarih açısından zengindir.  Önemli simgesel yapılar arasında; hâlâ şehrin büyük bir kısmını çevreleyen tarihi 15. Yüzyıl surları yer alır.

Martina Franca | Taranto

Martina Franca’da çeşitli pazarları ve butikleri ziyaret edebilir ve yerel çiftliklerden gelen Kremalı Burrata peyniri veya yakınlardaki Sicilya’dan domatesli taze yapılmış Friselle gibi geleneksel yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. 

Taranto Ulusal Arkeoloji Müzesi

Taranto Ulusal Arkeoloji Müzesi, İtalya’nın Demir Çağı, Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait arkeolojik eserlerin korunmasına ve tanıtımına adanmış en önemli İtalyan kültürel alanlarından biridir.  1861 yılında kurulan müze, araştırma ve halk eğitimini teşvik etme misyonuyla 2003 yılında yeniden açıldı.  Bu nedenle, geniş koleksiyonu, 5000 yılı aşkın bir süreyi kapsayan çanak çömlek, heykel, madeni para, mücevher, kostüm ve silahları kapsamaktadır.  

Taranto Ulusal Arkeoloji Müzesi | İtalya'daki Müzeler

Müze, insan kültürlerinin uzay ve zaman içindeki evrimini belgeleyen etkileyici kalıcı sergilere ek olarak, moda veya dini ikonografi gibi çeşitli temaları içeren geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.  Yerel makamların yanı sıra British Council ve diğer Avrupa dernekleri gibi yabancı kurumların desteğiyle, İtalya’daki arkeolojik çalışmaların ön saflarında yer almaktadır. 

Taranto’da Nerede Kalınır?

Taranto şehrinde Liman bölgesi, daha lüks olanaklar arayanlar için uygun fiyatlı orta düzey zincirlerden dört ve beş yıldızlı tatil köylerine kadar her türden gezginin ihtiyaçlarını karşılamak için geniş bir otel ve tatil köyü yelpazesine sahiptir. 

Şehir merkezine yakın olmak ulaşım, sosyal imkanlar ve güvenlik gibi etmenler açısından daha yararlı olacaktır. Gece hayatına yönelik mekanların büyük bölümü de yine burada bulunabilir. 

Otantik bir yerel deneyim arayanlar için B&B’ler popüler turistik yerlerde olağanüstü hizmetler sunar ve genellikle diğer konaklama seçeneklerinden daha ucuzdur. Uygun fiyatlı seçenekler için Taranto şehrinde de B&B tesislerine göz atabilirsiniz. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Oturma İzni” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Taranto Şehri Gece Hayatı

Taranto’da şehir sınırları içinde yer alan birçok popüler bar, restoran, pub, kulüp ve dinlenme salonu ile herkesin keyif alacağı bir şeyler vardır.  

Taranto'da Gece Hayatı Nasıldır?

Antik kent merkezi geleneksel İtalyan mutfağını deneyimlemek için en ideal bölgedir. Restoranlar, bu bölgede gece hayatının önemli bir parçasıdır. Sahil bölgesinde ise canlı müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz barlar ve açık hava mekanları bulabilirsiniz. Genç nüfusun büyük bölümü bu kısımda eğlenir. 

Ayrıca, Taranta Halk Festivali gibi her yıl düzenlenen festivaller, şehrin önemli eğlence ve toplanma alanlarını oluşturur. Bu festivallere denk geldiğiniz zaman mutlaka katılın. Dünyanın dört bir yanından insanlarla doyasıya eğlenebilirsiniz. 

Taranto Şehri Alışveriş Yapabileceğiniz Önemli Yerler

Taranto, Apulia bölgesinde; alışveriş merkezleri, butikler ve yerel esnaf ve zanaatkarların yer aldığı pazarlar ile önemli bir ticaret merkezidir. 

İtalya'da Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler | Taranto Şehri

Taranto şehri içerisinde, Aragon Kalesi gibi tarihi yerlerin çevresinde; çanak çömlek, heykel, mücevher ve daha fazlası gibi antik eserlerle dolu düzinelerce butik mağaza bulabilirsiniz.

Puglia bölgesinde, İtalya’nın en iyi ürünlerinden bazılarının yanı sıra taze deniz ürünleri ve zeytin gibi çok çeşitli özel ürünler bulabilirsiniz.  Alışveriş meraklıları, kendilerine Taranto’da geçirdikleri zamanı hatırlatacak çok güzel hediyelik eşyalarla karşılaşacaklarından emin olabilir. 

Taranto’da Ne Yenir? | Taranto Şehri Lezzetleri

Taranto, İyon Denizi’nde bulunur ve doğrudan çevredeki sulardan yakalanan taze balıklarla yapılan lezzetli deniz ürünleri yemekleriyle ünlüdür.  Popüler yerel lezzetler arasında ev yapımı Focaccia ile servis edilen kızarmış deniz ürünleri tabağı Fritture di Paranza yer alır.

Midye, istiridye, karides ve zeytinyağı, sarımsak, beyaz şarap ve maydanozla pişirilmiş diğer kabuklu deniz ürünleri de Taranto’da popülerdir.  Bu klasik İtalyan yemeklerinin yanı sıra lezzetli salatalarda harmanlanmış bol miktarda yerel taze sebze var.  

Akşam yemeğinden sonra daha tatlı bir şeyler arayanlar için, Taranto’nun Struffoli con Miele (bal topları) veya Pastiera Napolitana (buğday meyveleri ile doldurulmuş özel bir turta) gibi özel tatlıları, kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerdir. 

Taranto’da Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Taranto, Apulia’nın Güney bölgesinde yer alan bir İtalyan şehridir ve öğrenci hayatı, geleneksel İtalyan kültürü ile egzotik doğayı birleştiren eşsiz bir deneyim sunar.

Geçtiğimiz birkaç yılda Taranto, Roma ve Bari gibi diğer büyük şehirlere yakınlığı nedeniyle öğrenciler için çekici şehirlerden biri haline geldi.  Ayrıca farklı ihtiyaçlara hitap eden çeşitli bar, restoran ve publar ile canlı bir gece hayatına da sahiptir. 

Düşük suç oranları, uygun yaşam maliyetleri ve otobüs ve tren gibi birçok ulaşım seçeneği ile Taranto, İtalya’nın farklı bir tarafını keşfetmek isteyen öğrenciler için ideal bir destinasyondur. 

Son olarak, özellikle yaz aylarında popüler olan bölgedeki en çarpıcı plajlardan bazılarına ev sahipliği yapan Taranto, yaz tatili için de önemli bir konuma sahiptir. 

Taranto Şehri Burs İmkanları 

İtalya, kendi içerisinde bölgelere ayrılır ve bu bölgeler kendi içerisinde belirlediği kurallar doğrultusunda öğrencilere burs verirler. Aile gelirinize, şahsi gelirinize ve başarı durumuna bağlı olarak burs imkanları değişmektedir. Ayrıca, başarılı öğrencilere Üniversiteler bizzat burs sağlamaktadır. Başarılı olmanız en temel gerekliliktir. Ek olarak İtalya, Avrupa’nın en çok burs fırsatı bulacağınız ülkelerden bir tanesidir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Taranto’da Yurt ve Konaklama

Taranto şehri genelinde, Lumsa Üniversitesine bağlı kampüslerde eğitim verilmektedir. Lumsa Üniversitesi öğrencilerine yurt imkanı sağlamaktadır. Üniversite yurdundan yararlanamasanız bile; şehirde öğrencilere yönelik çok sayıda konaklama birimi bulmak mümkündür. Üniversite bizzat öğrencilere konaklama için yardımcı olmaktadır. 

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Taranto Şehrinde Bulunan Üniversiteler

Taranto şehrinde, Lumsa Üniversitesine bağlı fakülteler bulunur. Merkez kampüsü Roma’da bulunan Lumsa Üniversitesi; 1997 yılında Taranto şehrinde eğitim vermeye başlamıştır.

Lumsa Üniversitesi toplamda 7200 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciye ve eğitime çok önem verdiklerini her fırsatta vurgularlar ve buna yönelik sürekli projeler üretirler. Özellikle kuruluş yıllarından bu yana öğrencilerin üniversiteyi var ettiğini savunan Lumsa Üniversitesi; teknoloji ve iletişimin ön planda olduğu saygın bir eğitim kurumudur.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.