TESOL Nedir? TESOL Belgesi Nedir?

Teaching English to Speakers of Other Languages yani bilinen adıyla TESOL ana dili İngilizce olmayanlara İngilizce öğretimi diplomasıdır ve uluslararası geçerliliği olan bir belgedir. TESOL belgesi ile dünyanın her yerinde İngilizce öğretmenliği yapabilirsiniz. Uluslararası ESL (English as a Second Language) alanında en çok tanınan belge özelliği taşımaktadır.

TESOL Belgesine Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınırlığı olan TESOL belgesi ile ‘usta öğretici’ olarak tanımlanır ve liseler dışında, dil okuları, kolejler ve özel okullara atama alabilirsiniz. Ayırca özel üniversitelerde İngilizce öğretmeni olarak görev alabilirsiniz. Anadili İngilizce olan ülkelerdeki dil okullarında görev alabilir ve anadili İngilizce olmayan tüm ülkelerde de İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirsiniz. Vize görüşmelerinde TESOL belgeniz size fazlaca avantaj sağlayacaktır. Kısacası uluslararası tanınırlığı olan bu sertifika daha yüksek maaşla iş bulma olanakları da sağlaması ile oldukça avantajlı bir belgedir.

TESOL Belgesi ile Atama Nasıl Yapılır?

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyorsanız TESOL Belgesi için başvuru yapmakla işe başlayabilirsiniz. Belgeyi almayı hak kazandığınızda ülkemizde özel okullarda, kolejlerde ve özel üniversitelerde çalışma fırsatını yakalayabilir yurtdışında ise ana dili İngilizce olmayan ülkelerde İngilizce öğretmenliği yapabilir; anadili İngilizce olan ülkelerde ise dil okullarında çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

TESOL Sertifika Programı

Bu kadar çok avantajlı belgeye sahip olmak için gereken şartları karşılıyorsanız hemen bu belgeye başvuru yapabilir, sınavına girebilirsiniz. Bu şartlar;

-İleri düzey İngilizce bilgisi

-En az 2 yıllık ön lisans mezunu olmanız gerekmektedir.

-Türkiye’de kolej, özel okul vb. yerlere MEB onayı ile atanabilmeniz için üniversite mezunu olmanız gerekmektedir.

TESOL Sertifika Programı Ne Kadar Sürer?

TESOL program bu program veren eğitim kurumlarından herhangi birinden alınabilir. Yani TESOL program için eğitmenlik eğitiminin verildiği belli bir yer yoktur. Çok sayıda eğitim kurumu hem yüz yüze hem de online olarak bu program hazırlamış ve fiyatlandırmıştır. Yani istediğiniz bir eğitim kurumunu seçerek onların hazırlamış olduğu TESOL programına katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Her eğitim kurumu farklı paketler hazırlamış olabilir yani bazı programlar yüksek lisans şeklinde olabildiği gibi yani 1-2 yıl sürebildiği gibi bazı programlarda sadece 1-2 ay kadar kısa sürmektedir. TESOL belgesi sizin üst düzey bir seviyede İngilizce bildiğinizin kanıtıdır.

TESOL Sertifikası Nasıl Alınır?

TESOL Sertifikasının en önemli kriteri hem sözlü hem de yazı becerinizin üst düzey olmasıdır. Hem ülkemizde hem de yurtdışında geçerliliği olan bu sertifikayı almak için MEB’in belirlemiş olduğu puanlama şu şekildedir; TOEFL ibt : min 85 /120, IELTS: 6.5/9 ,YDS 75 + yüzyüze konuşma sınavı. Bu sınavlardan başarı ile geçenler TESOL sertifikasını alabilirler.

İngilizce yeterliliği yukarıda bahsedilen sınavlarla kanıtlanmış adaylar 7. Seviye TESOL Diploması almaya hak kazanırlar. Sadece ülkemizde değil Amerika ve İngiltere gibi birçok farklı ülkede TESOL sertifika programına katılmak mümkündür.

Programı bitirenler 7. Seviye TESOL Diploması almaya hak kazanır. Bu diplomayı veren OFQUAL onaylı bir sertifika verme kurumu olan TQUK‘dur.

TQUK nedir? Sorusunun cevabını verecek olursak; TQUK, bir sertifika sağlama kurumudur. Yeterlilik ve Sınav Düzenleme Bürosu (OFQUAL) ve Galler Hükümeti tarafından sertifika sağlama kurumu olarak geçer.

 

Online TESOL Kursu

Teknolojinin gelişmesi ile yüz yüze eğitimden online eğitime geçilmesi ile çoğu eğitim kurumu artık yüz yüze eğitimi geride bırakarak online eğitim modelini hızlıca benimsemiş ve sistemlerini bu düzene uygun hazırlamıştır. Online verilen eğitimlerden biri olan TESOL sertifika program da online olarak verilebilmektedir.

Online TESOL kursunun avantajlarını sıralayacak olursak;

-İstediğiniz an istediğiniz yerden eğitimi alabilmeniz,

-Günlük hayatınızın akışını bozmadan istediğiniz sürede eğitim içeriğini hızlıca bitirebilirsiniz.

-Evinizin rahatlığında eğitim alma şansını yakalayabilirsiniz.

 

TESOL Sertifikasının Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

TESOL sertifikası hayat boyu geçerli olan bir belgedir. TESOL sertifikası için aldığınız eğitim sonunda, sertifikayı almayı hak kazandıktan sonra ömür boyu geçerli olan bu belge artık sizindir. Tekrar eğitim almanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

TESOL Sertifikası Hangi Dilleri Kapsıyor?

TESOL belgeniz İngilizce dilini öğretebileceğiniz bir belge olduğu için sadece İngilizce eğitimi verebilmenizi sağlayan bir belgedir. Yani başka bir dil biliyor ve o dilin de öğretmenliğini yapmak istiyorsanız bu sertifikayı kullanamazsınız.

TESOL Sertifika Eğitimlerini Kim Veriyor?

Her eğitim kurumunun bu eğitimi vermesi için belirlediği kişiler farklıdır. Bu nedenle eğitim kurumuna karar verirken eğitim alacağınız eğitmen hakkında TESOL programına uygun nitelikli olup olmadığını araştırmanızı, detaylı bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

2022 TESOL Sertifika Programı Fiyatları Ne Kadar?

TESOL sertifika programının eğitimini veren birden çok eğitim kurumu vardır. Bu eğitim programlarının süreleri değişiklik göstermektedir. Bazı eğitim kurumları yüksek lisans eğitimi gibi 1-2 yıllık bir süreç ile TESOL sertifika program hazırlıyor kimisi ise 1-2 ay ya da 180 saat vb süreler ile eğitim program hazırlıyor. Eğitim programlarının sürelerine göre de TESOL sertifika programının fiyatları değişiyor. Eğitimlerin online ya da yüz yüze olması da fiyatlar üzerinde değişiklik yaratacaktır.

TESOL ile İngilizce Öğretmenliği

TESOL Belgesinin avantajlarından bu yazımızda bahsettik. Hayali İngilizce öğretmenliği olan özellikle yurtdışında dil eğitimi vermek isteyenlerin alması zorunlu olan bu belge ile öğretmen olabilirsiniz.

Peki, bu belgeyi nasıl alabilirsiniz?

Hem ülkemizde hem de yurtdışında TESOL sertifikası veren birden çok eğitim kurumu mevcuttur. Katılacağınız bu eğitim sonunda sınavları başarı ile geçtiğinizde sertifikayı almayı hak kazanmış olacaksınız. Bu eğitim programı sizi neye hazırlayacak diye sorduğunuzda verilecek cevap; bir öğretmen adayında olması gereken yetkinliklerin kazandırılmasıdır diyebiliriz. Bu yetkinlikleri açıklayacak olursak;

-Dilin nasıl edinildiğinin kavranması,

-Dildeki hataların nelerden kaynaklandığının anlanması,

-Dil öğretiminin hangi ilkelere dayandığı,

-İngilizce öğretmek için hangi yöntemlerin kullanılacağı,

-Sınıftaki materyalleri ve destekleyici unsurları nasıl kullanılması gerektiği,

-Ders planlarının nasıl tasarlanacağı.

TESOL ile TEFL Sertifikası Arasındaki Fark Nedir?

TESOL/TEFL sertifika programları aynı sertifika programının farklı kullanımıdır. Yani  ABD’nin kuzeyinde TEFL (Teaching English as a Foreign Language) kullanılır, Avrupa ve Asya’da ise TESOL (Teaching English to Speakers of Second or Other Languages) ismi yaygın olarak kullanılmaktadır. TEFL, bir adayın İngilizce öğretme yeteneğini değerlendiren bir belgedir. TESOL ise ana dili ingilizce olmayan öğrencilere ingilizce öğretmek için almaları gereken bir belgedir.

 

TESOL – TEFL – TESL – TEAL – ELT – TESL Aralarındaki fark nedir?

Temelinde hepsi aynıdır. Tüm bu belgelerde amaç ingilizce konuşmayan kişilere ingilizcenin öğretilmesidir. Farkı ise öğretilme işinin yapıldığı ülkedir.

TESOL Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kursa katılabilmek için üniversite mezunu olma şartı var mı?

Hayır, böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Fakat yurtdışında çalışmak istiyorsunuz tercih sebebi olarak lisans mezunu olmanız avantaj sağlayacaktır.

TESOL belgesini aldım. Peki, çalışmayı düşündüğüm ülkenin de dilini bilmem gerekir mi?

Hayır, böyle bir zorunluluk yoktur. TESOL belgesi ile öğretmenliğiniz uluslararası olarak kabul edilmiş olacaktır.

TESOL belgesini alabilmem için daha önceden öğretmenlik deneyimimin olması gerekli midir?

Hayır. TESOL, her bir kursiyerine gerçek öğrencilere ders vermek için çok fazla şans vererek size deneyim kazandıracaktır.