TIL-I sınavı hazırlık kursu ile öğrenciler İtalya’da İngilizce  mühendislik programlarında eğitim alabilme imkanı elde etmektedir. Politecnico di Torino üniversitesinin mühendislik eğitimi için öğrencileri değerlendirdiği bir temel yeterlilik testi olan TIL-I Sınavı online olarak sene içerisinde birçok kez Mart-Eylül ayları arasında yapılmaktadır.

Bu online ve çoktan seçmeli test formatındaki sınavda Politecnico di Torino üniversitesinin İngilizce mühendislik programında eğitim almak isteyen öğrenciler matematik, fizik, paragraf yorumlama gibi temel alanlardan sınava tabi tutulur. Torino politeknik mühendislik alanında dünya geneli ve İtalya’da oldukça prestijli okullardandır.

İtalya'da Mühendislik Eğitimi Almak İçin Hangi Sınava Girilir?

Bir devlet üniversitesi olan Politecnico di Torino’da mühendislik programının yanı sıra mimarlık ve tasarım alanlarında  da eğitim verilir, sadece teknik ve tasarım alanına yönelmiş bu üniversite dünyada önemli başarılara imza atmış birçok öğrencileri mezun etmiştir. İtalya’da mühendislik eğitimi, TIL-I sınavı hazırlık süreci ve kurs programı gibi detaylar hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

TIL-I Sınavı Nedir, Kimler Girebilir?

Online ve çoktan seçmeli bir test olan TIL-I sınavı yalnızca Politecnico di Torino üniversitesinin İngilizce mühendislik alanı için başvuru sürecinde sağlanması gereken bir ön koşuldur. Bu sınavda öğrenciler yeterli puan almaları halinde İtalya’da lisans eğitimi için diğer gerekli evrakları da hazırlayarak üniversiteye başvuru süreçlerini başlatabilmektedir.

Sınava girmek için öğrencilerin sadece 12 yıllık öğrenimlerini tamamlamış ve lise mezunu olmaları gereklidir. Bunun dışında sınav İngilizce bir sınav olduğundan öğrencilerin sınava kayıt yaptırırken dil yeterliliği aranmasa da sınav sonrasındaki süreçte üniversiteye başvuru aşamasında belirli seviye dil yeterliliği aranabilecektir. Bu sebeple öğrenciler IELTS veya TOEFL gibi sınavlara girerek dil yeterliliğini belgelendirmesi iyi bir tercih olacaktır.

TIL-I Sınavı Hazırlık Kursu ile Sınav Süreci Nasıldır?

Online TIL-I sınavına hazırlık sürecinde öğrenciler hem sınav içeriğindeki güncellikleri takip etme aşamasında hem de ilk defa yurt dışında eğitim almak gibi bir tecrübeyi deneyimleyeceklerinden mental olarak sınava hazırlık zor olabilmektedir. Bu sebeple İtalya’da mühendislik programı için ya da diğer lisans programları için sınava hazırlanırken kursların öğrencilere sunduğu birçok avantaj bulunur.

Genel olarak öğrenciler sınava hazırlanırken çıkmış sorulara erişim sağlamakta da zorlanabilmektedir. Kurs ile hazırlık sürecinde öğrencilere TIL-I sınavının yanı sıra İtalya’da birçok farklı alanda gerçekleştirilen TOLC, Mimarlık sınavı, IMAT gibi sınavların da içerikleri derlenmekte ve ilgili derslere göre soru kaynakları oluşturulmaktadır.

TIL-I Sınavı Hazırlık Kursu İle İtalya'da Mühendislik Okumak

TIL-I sınavı hazırlık döneminizi İtalya’da eğitim alanında binlerce öğrencinin deneyimine sahip uzman danışan ve eğitimcilerle yürüterek başarıyı garanti altına alabilirsiniz. Hayatınızda bir kere alacağınız ve sonunda hayallerinizi size getirecek bu kararı alırken başarıyı kesin olarak elde etmek istiyorsanız, en pratik yolları takip etmeniz size bunu sağlayacaktır.

Sınavın İçeriği Nedir ve Nasıl Hazırlanmalıyım?

Politecnico di Torino İngilizce mühendislik sınavı olarak da isimlendirilen TIL-I sınavına hazırlanırken öncelikle sınavın içeriğini tanımalısınız. Bu online testte tüm alanlar İngilizcedir ve toplamda 40 soru olmaktadır, sınav 90 dakika sürer.

Sınavın içeriği ve soru dağılımları şu şekildedir;

  • Matematik 18 soru
  • Fizik 10 soru
  • Paragraf Yorum 6 soru
  • Sayısal ve Sözel Muhakeme 6 soru

Sınavda IMAT ya da mimarlık sınavlarında olduğu gibi genel kültür gibi alanlar bulunmadığından öğrenciler bu açıdan çok avantajlıdır, sınavda sadece okuduğunu anlama ve temel düzeyde sayısal problem çözme becerisi test edilmektedir.

Testteki soruların zorluk derecesi ileri seviye değildir, ancak bu sınavda yüksek alınan puana göre öğrenciler sınırlı kontenjana yerleştirileceğinden olabildiğince fazla net yapılması önemli olmaktadır. Bu sebeple öğrenciler bu sayısal içerikler için bol soru çözümü pratiği yapmalı ilave olarak da İngilizce paragraf soruları çözmelidir.