TIL-I sınavı İtalya’da Politecnico di Torino’da İngilizce mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir temel yeterlilik testidir. Online bir test olan bu sınav öğrencilerin 12 yıllık öğrenim hayatlarındaki edindiği temel bilgilere yönelik bilgileri denemektedir.

Sınavın içerik ve soru yapıları CISIA tarafınca oluşturulan TOLC sınavlarına oldukça benzeyen yapıdadır. TOLC sınavı da İtalya’da belirli programlarda eğitim almak isteyen öğrencilerin okumak istediği bölüme göre girmesi gereken temel yeterlilik testidir.

TIL-I Sınavı - Politecnico di Torino Ünviersitesi

İtalya’da Politecnico di Torino gibi sadece mühendislik gibi teknik eğitimlerin verildiği bazı okullar öğrencileri kendi özel sınavına tabi tutmayı tercih edebilmektedir. Bu açıdan öğrencileri hem aşırı zorlamamak hem de temel yetkinliklerini değerlendirebilecekleri TIL-I sınavı gibi bir uygulamayı geliştirmişlerdir.

İngilizce olarak yapılan TIL sınavı içerik olarak matematik, mantık, paragraf yorumlama, fizik gibi bölümlerden oluşan çoktan seçmeli bir online test formatında yapılmaktadır. Sınav hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

TIL-I Sınavı Nedir?

Online olarak girilen TIL-I sınavı Politecnico di Torino üniversitesinin İngilizce lisans programına öğrencileri kabul etmesi için gereken ön bir koşuldur. Üniversite bu sınavda başarılı olan öğrencileri başarı sıralamalarına göre belirli kontenjana göre almaktadır. Ayrıca üniversitede mühendislik programının yanı sıra İngilizce tasarım ve mimarlık bölümleri de yer almaktadır.

Politecnico di Torino Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen tüm sınavlar şu şekildedir;

 • TIL-I : Mühendislik programları için uygulanan sınavdır
 • TIL-D : Tasarım bölümleri için bu alana yönelik uygulanan ön giriş sınavıdır
 • TIL-P : Şehir Planlama ve Çevre Tasarımı gibi programlar için girilmesi gereken testtir
 • TIL-LP : Endüstriyel Üretim Teknolojileri programı için gerekli sınavdır
 • TIL-A : Mimarlık eğitimi için girilmesi zorunlu testtir

TIL-I Sınavının İçeriği Nedir ve Süresi Ne Kadar?

Politecnico di Torino’nın mühendislik sınavı olarak da isimlendirilebilecek TIL-I sınavının içeriğinde matematik, fizik, paragraf yorum soruları ve en son olarak da mantık soruları yer almaktadır. Sınavda sorular öğrencileri zorlayacak düzeyde değildir, sadece temel düzeyde bilgi testidir.

Sınavdaki tüm ders içerikleri İngilizce olmakta ve testin toplam süresi 90 dakikadır. Bu mühendislik sınavı online formatta uygulandığından her bölüm için süre ayrı değerlendirilmektedir, yani total sürede tüm alanlar çözülmemektedir.

TIL-I mühendislik sınavının soru dağılımları ve verilen süreler şu şekildedir:

Ders İsmi Soru Sayısı
Matematik (40 dakika) 18 soru
Fizik (26 dakika) 12 soru
Paragraf Yorumlama (12 dakika) 6 soru
Mantık ve Muhakeme (12 dakika) 6 soru

Sınav çoktan seçmeli 5 seçenekten oluşur doğru cevap 1.00 puan her yanlış cevap 0,25 puan olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple bu testte öğrenciler yapamadıkları soruları boş bırakması daha iyi bir seçenek olacaktır.

Sınava nasıl başvurabilirim?

Online olarak gerçekleştirilecek TIL-I mühendislik sınavına Politecnico di Torino Üniversitesinin resmi sitesi üzerinden kaydınızı yapabilirsiniz. Ayrıca kendi yerinize tüm süreci deneyimli kişilerle yürütebilirsiniz. Sınavda başarılı olan öğrenciler İtalya’da üniversite kayıt dönemleri başladığı dönemde başarı belgesi ile beraber diğer belgelerini hazırlayıp üniversiteye kayıt işlemlerini başlatabilecektir.

Sınavın kayıt ücreti ne kadar?

TIL-I sınavının ücreti 50 Euro’dur. Öğrenciler ücreti de üniversitenin sitesinde yapılan yönergelere göre gerçekleştirebilir. Sınav ücretini yatırdıktan sonra verilen iletişim adresi üzerinden öğrenciler sınav giriş tarihi ve saati hakkında bilgilendirilmektedir.

Mühendislik sınavına kimler girebilir?

Politecnico di Milano’da İngilizce mühendislik eğitimi almak isteyen her öğrenci TIL-I sınavına başvurabilir, ancak belli koşulların karşılanması gerekebilmektedir. Bu koşullar şöyle sayılabilir:

 • Lise öğrenimini tamamlamış olmak
 • IELTS sınavı ve eşdeğer sınavdan 5.5 İngilizce dil yeterliliği

İtalya'da Mühendislik Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Politecnico di Torino TIL-I Sınavı Tarihleri Ne Zaman?

TIL-I sınavı sene içerisinde birçok kez gerçekleştirilmekte olan bir sınavdır. Genellikle yılda en az 5-6 kez gerçekleştirilen bu sınavın 2023’de planlanan tarihleri aşağıdaki şekildedir;

Sınav Tarihi
23 Mart
6 Nisan
14 Nisan
9 Mayıs
10 Mayıs
20 Temmuz
21 Temmuz
31 Ağustos
1 Eylül

Yani sınav üniversite kayıt dönemlerinin başladığı Eylül ayına kadar sürekli yapılmaktadır, öğrenciler sınava başarısız olsa da tekrar tekrar girme imkanına sahiptir.

İtalya’da Mühendislik Okumanın Avantajları Nelerdir?

Mühendislik gibi teknik bir alanda eğitim alırken üniversitelerin koşulları eğitim standartları ve bulunduğu ülkenin bu teknik alandaki potansiyeli oldukça önemli olmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde İtalya gibi bir ülke şüphesiz ki mühendislik, mimari ve tasarım alanında kendisini dünyaya kanıtlamış bir ülke konumundadır.

Ülkenin popülaritesi açısından yüksek standartları karşılayan İtalya eğitim alanındaki öncü üniversitelerinden olan Politecnico di Milano gibi üniversitelere sahip olmasıyla da kalifiyesini göstermektedir. Birçok dünya markasına sahip İtalya’nın mühendislerine ev sahipliği yapmış bu üniversitede eğitim alma imkanı öğrenciler için oldukça özel bir ayrıcalıktır.

Online TIL-I Sınavı İle İtalya'da Mühendislik Okumak

Mühendislik Sınavına  (TIL-I) Nasıl Hazırlanmalıyım?

Sayısal alanların yoğunlukta olduğu online TIL-I sınavında sorumu çözümü ve pratik yapmış öğrenciler kolaylıkla gerekli puanları alıp mühendislik okuluna yerleşebilecektir. Ancak her sınavda olduğu gibi bu sınavda da belirli bir çalışma metodu uygulanması gereklidir. Sınava hazırlanırken şunları uygulayabilirsiniz:

 • Önceki senelerde çıkmış TIL sorularını çözebilirsiniz
 • Aynı şekilde çıkmış TOLC sorularına göz atmayı unutmayın
 • Çıkmış sorulara ek başka kaynaklardan sorular çözebilirsiniz
 • İngilizce okuma pratikleri yapın ve
 • İtalya’da üniversite eğitimi konusunda deneyimli kimselere danışın

Politecnico di Torino Üniversitesinde Okumak Hakkında Genel Bilgiler

Politecnico di Torino Üniversitesi İtalya’nın Torino şehrinde yer alan ve mühendislik, mimarlık ve tasarım alanı olmak üzere sadece teknik eğitim branşlarında programları olan bir devlet üniversitesidir. Tüm programlarında hem İngilizce hem İtalyanca olanakları bulunan üniversitede uluslararası öğrencilerin yoğunluğu oldukça fazladır ve her sene ilgi görmektedir.

Üniversitede okuyacak yabancı öğrenciler üniversitenin yurt imkanlarından yararlanabilir ve İtalya’nın sağlamış olduğu burs olanaklarından da faydalanarak rahat bir eğitim süreci geçirebilecektir.

Sık Sorulan Sorular

TIL ı sınavı ne zaman?

Online TIL-I mühendislik sınavı yılda yaklaşık 10 defa gerçekleşmektedir. Mart ayında başlayan bu sınavlar Eylül ayına kadar tekrar gerçekleşmektedir. Sınavda başarısız olan öğrenciler sınavlara tekrar aynı sene içerisinde dahil olabilirler.

Sınav hangi dilde yapılır?

İngilizce mühendislik programları için girilen TIL-I sınavındaki tüm ders alanları İngilizce sorulardan oluşmaktadır. Öğrenciler Politecnico di Torino'ya girmeye hak kazanırlarsa okul bünyesinde İtalyanca öğrenebilecekleri kurs olanaklarından da yararlanabilirler.

TIL-I sınavı nerede yapılıyor?

Sınav online olarak yapılmaktadır ve öğrenciler sınava evlerinden ve kişisel bilgisayarlarından dahil olabilecektir. 50 € kayıt ücretini ödedikten sonra sınav kaydı otomatik oluşmaktadır.

Politecnico di Torino üniversitesi paralı mı?

Üniversite devlet üniversitesi olsa da senelik ücreti olmaktadır, genellikle 150-3.500 Euro arasında değişen devlet üniversiteleri fiyatları öğrencinin hangi ülkeden üniversiteye kayıt olduğu, aile gelir durumu gibi faktörlere göre değerlendirilebilecektir.

Torino'da nerede ne konaklayabilirim, yaşam pahalı mı?

Politecnico di Torino'da okurken öğrenciler okulun yurdu ve İtalya'daki burs imkanlarından yararlanabileceklerdir, genellikle birçok öğrenci burs imkanından yararlanabilir. Ancak yurt kontenjanları dolabileceğinden öğrenciler başka konaklama alternatifi olarak oda kiralama gibi düşük maliyetli seçenekleri değerlendirir. Öğrenciler Torino'da aylık ortalama 600-700 Euro aralığında yaşayabilir.