TOLC-E sınavı, İtalya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlardan biridir. Bu sınav uygulanmakta olan birçok TOLC sınav türlerindendir. İtalya’da öğrenciler lisans eğitimi almayı düşündüğü program için bu sınavlardan ilgili olana başvuru yapmalıdır.

İtalya’da CISIA (Consortium of Inter-University Integrated Access Systems) tarafından hazırlanan bu sınavlar çoktan seçmeli şekilde test formatında uygulanmaktadır. TOLC-E sınavı özellikle İşletme, Ekonomi ve benzer sosyal bilimler alanlarına yönelik eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Yazımızın devamında bu sınav hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İtalya'da İşletme ve Ekonomi Okumak

TOLC-E Sınavı Nedir?

İtalya’da üniversite eğitiminin bir parçası olan TOLC-E sınavı, öğrencilerin işletme, ekonomi, siyasal bilimler, uluslararası ilişkiler gibi eğitim programlarına başvuru yapabilmeleri için geçmeleri gereken bir testtir. Bu test İngilizce olarak uygulanmaktadır ve sınav için öğrencilerin İtalya’ya gitmesi gerekli değildir, online olarak uygulanır.

Bu online ve çoktan seçmeli test formatında uygulanan sınavda öğrencilerin 12 yıllık öğrenimde edindikleri temel bilgilere yönelik sorular olmaktadır. İşletme, ekonomi gibi branşlar sayısal alanlardan sözele daha yatkın olduğu için sınavın içeriğinde de sözel bölümler sayısal alanlara oranla daha yoğunluktadır.

TOLC-E sınavındaki tüm bölümler İngilizce olmaktadır, ancak bunun İtalyanca dil yeterliliği olan öğrenciler işletme, ekonomi gibi alanlarda İtalyanca okumayı düşünüyorlarsa bu sınavın aynı şekilde İtalyancası da olmaktadır. İngilizce aynı içeriğe sahip bu sınavda ilave olarak sınav bölümleri arasında İngilizce paragraf soruları yer almaktadır.

TOLC-E Sınavının İçeriği Nedir ve Süresi Ne Kadar?

Cisia tarafından gerçekleştirilen TOLC-E sınavı diğer alanlar için uygulanan TOLC Sınavları ile aynı soru türevlerini içermektedir. Ortak bir soru havuzundan oluşturulan bu sorular online sisteme entegre edilmiş ve öğrencilerin temel bilgilerini hedef alır.

Sınavdaki ders bölümleri, soru dağılımları ve verilen süreler şu şekildedir;

Ders İsmi Soru Sayısı
Mantık (30 dakika) 13 soru
Matematik (30 dakika) 13 soru
Paragraf (30 dakika) 10 soru

Görüldüğü gibi bu İngilizce uygulanan sınav toplamda 36 sorudan ve 1,5 saatlik süreden oluşmaktadır. Sınavda her branş için ayrı süre uygulanır, yani sınav ardı sıra olacak şekilde değildir. İtalyanca sınavda ise sınav içeriği bu derslerle aynıdır, ancak ilave olarak bir de İngilizce bölümü olmaktadır.

Sınava Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Online TOLC-E sınavı senenin tüm aylarında gerçekleştirilmektedir, yani yılın sadece belli ayı gibi bir uygulaması yoktur. Bu açıdan öğrenciler başarısız olsa da sınava her ay tekrardan kayıt yaptırabilir. Ancak her ay tek bir TOLC sınavına giriş yapılabilmektedir, aynı ay içerisinde birçok sınava giriş imkanı bulunmaz.

Online TOLC-E Sınavının Kayıt Ücreti Var mı, Varsa Ne Kadar?

TOLC-E sınavı ve diğer online testler de dahil her sınav için kayıt ücreti olmaktadır, sınavın kayıt ücreti 30 Euro olmaktadır. Öğrenciler sınava kişisel bilgisayarları ile katılım sağlayabilirler.

Online TOLC Sınavlarına Başvuru ve Katılım

TOLC-E Sınavı ile Hangi Bölümleri Tercih Edebilirsiniz?

Sınavdan başarılı olmanız halinde işletme, ekonomi, finans, uluslararası ilişkiler, siyasi bilimler, sosyal bilimler, tarih bilimleri, coğrafya, sosyoloji, halkla ilişkiler ve bunun gibi benzer branşlarda tercih yapabilmektesiniz.

İtalya’da bu bölümlerde eğitim alabileceğiniz popüler üniversitelerden bazıları şunlardır;

Ayrıca ek olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Sınava Nasıl Hazırlanmalıyım?

İtalya’da üniversitelere giriş için temel bir test olan TOLC-E sınavı ve diğer online testler öğrencileri zorlayacak düzeyde bir sınav uygulaması değildir. Öğrenciler çıkmış soruları ve benzer soruları içeren kaynaklardan konu eksiklerini kapatarak sınavı kolaylıkla verebilecektir.

Sınava çalışma sürecinde şu aşamaları takip edebilirsiniz:

  • Çıkmış TOLC sorularını çözmeye çalışın
  • Bol bol İngilizce kaynak okuması yapın
  • Mantık sorularında pratikleşmek için farklı kaynaklar kullanın
  • Temel matematik soruları çözerek bol pratik yapın
  • Ve motivasyonunuzu dinamik tutmayı aksatmayın

Sık Sorulan Sorular

TOLC-E sınavı başvuruları ne zaman?

Online olarak gireceğiniz TOLC-E sınavı için senenin her ay başında kayıt yaptırabilirsiniz, sınav tüm sene gerçekleştirildiğinden herhangi bir sınırlamaya tabi değildir. Öğrenciler sınavı vermek için oldukça fazla imkana sahiptir.

TOLC-E sınavının başvuru ücretleri ne kadar?

Öğrencilerin online sistem aracılığıyla ödemesi gereken sınav ücreti 30 €'dur. TOLC sınavlarında her testin ücreti aynıdır. Öğrenciler her sınav için aynı rakamı öderler, indirim tarifesi uygulanmamaktadır.

Sınavdaki ders içerikleri tamamen İngilizce mi?

TOLC-E sınavında uluslararası öğrencilerin girdiği sınavda tüm derslerin içeriği İngilizcedir, ancak İtalyanca dil yeterliliği olan öğrenciler aynı sınavın İtalyancasına girebilmekte ve üniversitede İtalyanca eğitim alabilmektedir.

Online sınava nereden katılacağım?

TOLC-E sınavına kişisel bilgisayarınızla evden katılabilirsiniz. Bu online sınava ne kayıt sürecinde ne de sınav giriş için İtalya'ya gitmeniz gerekmemektedir. Sınav esnasında gerekli hazırlıkları önceden yapmayı aksatmayın!

TOLC-E sınavı çıkmış sorularına ve kaynaklarına nereden erişebilirim?

Geçmiş sınav uygulamalarına Google'dan aratarak ulaşabilirsiniz, bunun dışında İtalya'da eğitim alanında yapılan çalışmalar ve sınav kaynakları kısıtlı olabilmektedir. Ancak sitemizden çıkmış sorular ve TOLC testi hazırlık kaynaklarına erişim sağlayabilirsiniz.