TOLC-F sınavı İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlardan biridir. Online bir test formatında olan bu sınav (Test Online Cisia)’nın baş harflerinden oluşmaktadır. Cisia İtalya’da bu online sınavları hazırlayan bir kurumdur.

Bu online testte öğrencilerin geçmiş eğitim dönemlerinde edindiği temel bilgiler sınanmaktadır. Genel olarak kolay olarak değerlendirilebilecek TOLC-F sınavı İngilizce bir sınavdır ve eczacılık, biyoteknoloji, kimya gibi beşeri bilimlere yönelik üniversite programlarını tercih etmeye imkan sağlamaktadır.

İtalya'da Eczacılık, Kimya, Fizik , Sağlık veya Spor Bilimleri Okuyabileceğiniz Üniversiteler | TOLC-F

Ayrıca bu sınav dışında başka üniversite bölümleri için de farklı TOLC sınavları mevcuttur, “TOLC Sınavı Türleri Nelerdir?” yazımızdan bunları da inceleyebilirsiniz.

TOLC-F Sınavı Nedir?

İtalya’da lisans eğitimi almak için öğrencilerin girmesi gereken TOLC-F sınavı CISIA tarafından gerçekleştirilen İngilizce online bir temel yeterlilik testidir. Bu online testin içeriğinde öğrencilere biyoloji, kimya, matematik gibi ders branşlarında temel düzeyde sorular sorulmaktadır.

TOLC-F sınavında başarılı olan öğrenciler İtalya’da üniversite eğitimi alabilmek için gerekli koşullardan en önemlisini halletmiş olmaktadır. Bu sınavda başarı sağlayan öğrenciler biyoteknoloji, eczacılık, kimya bilimleri ve daha birçok benzer alanda programı İngilizce okuyabilme olanağı elde eder.

Genel olarak İtalya’da üniversite okumak isteyen uluslararası yabancı öğrenciler İngilizce programları tercih ettiğinden sınav olarak da İngilizce sınavlara girmektedir. Ancak bunun dışında İtalyanca eğitim almayı düşünen öğrenciler için TOLC-F sınavının İtalyancası da bulunur, dileyen öğrenciler dil yeterliliği varsa aynı içeriğe sahip sınava İtalyanca olarak girebilecektir.

TOLC-F Sınavının İçeriği Nedir ve Süresi Ne Kadar?

Test Online Cisia yani TOLC-F sınavı olarak isimlendirilen online testin içeriğinde biyoloji, kimya, fizik, matematik ve mantık bölümleri olmak üzere 5 alan bulunur. Sınav toplamda 50 sorudan oluşur ve 72 dakika sürmektedir.

Sınavın içeriğindeki soru dağılımları ve verilen süreler şu şekildedir;

Ders İsmi Soru Sayısı
Biyoloji (20 dakika) 15 soru
Kimya (20 dakika) 15 soru
Fizik (12 dakika) 7 soru
Matematik (12 dakika) 7 soru
Mantık (8 dakika) 6 soru

Sınava Nasıl Başvuru Yapabilirim?

TOLC-F sınavına başvuru yapmak için herhangi bir zaman dilimini beklemeniz gerekmemektedir, sınav senenin tüm aylarında sürekli gerçekleştirilmektedir. Öğrenci başarısız olsa da sürekli ücretini ödemesi halinde tekrar sınava sınırsızca girebilir. Tüm TOLC sınavları açısından geçerli olan bu durum öğrenciler açısından oldukça avantajlı ve pratik bir uygulamadır.

TOLC-F Sınavı Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Online TOLC-F sınavının kayıt ücreti 30 Euro olmaktadır. Öğrenciler sınava giriş kaydını gerçekleştirmek için herhangi bir konsolosluk ya da vize belgelendirme işlemine gerek duymaz, sınavı geçtiği gibi ilgili üniversite programlarında tercih yapma hakkı elde eder.

TOLC-F Sınavı - Online İtalya'da Üniversite Sınavı

TOLC-F Sınavı ile Hangi Bölümleri Tercih Edebilirsiniz?

Online İngilizce TOLC-F sınavında başarı sağlayan öğrenciler İtalya’daki İngilizce programlar arasında birçok tercih imkanına sahiptir. Ayrıca İtalyanca okumayı düşünen öğrenciler de sınavda başarılı olursa onlar da İtalyanca programları değerlendirebilecektir.

TOLC-F sınavında başarılı olan öğrencilerin tercih edebileceği bölümlerden bazıları şunlardır;

 • Pharmacy and Biotechnology
 • Biotechnology
 • Bioinformatics
 • Advanced Cosmetics Sciences
 • Low Carbon Technologies and Sustainable Chemistry
 • Wellness Culture: Sport, Health and Tourism
 • Photochemistry and Molecular Materials
 • Physics, Curriculum Theoretical Physics
 • Physics, Curriculum Nuclear and Subnuclear Physics

Ayrıca ilgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Sınava Nasıl Çalışmalıyım?

TOLC-F sınavı öğrencilerin temel yeterliliğini ölçmeye yönelik bir sınav olduğundan öğrencilerin bu sınava hazırlık sürecinde eğer biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarında konu eksikleri varsa önce bunları kapatmaları gereklidir. TOLC sınavlarındaki derslerin konu içeriklerinde eksiği olmayan ve eksiklerini kapatan öğrenciler ise çıkmış sınav soruları ve bu sorulara benzer soru kaynaklarına yönelmesi en iyi tercih olacaktır.

Ayrıca sınav öncesinde ve uygulama esnasında şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Mutlaka yanınızda kağıt ve kalem bulundurun, derslerin çoğu sayısal içeriktedir
 • İnternet bağlantınızı ve bilgisayarınızın şarj durumunu gözden geçirin
 • İngilizce okuma pratikleri yapın, birçok yorum sorusu olmaktadır
 • İtalya’da eğitim süreciyle ilgili deneyimli kişilere danışın

Sık Sorulan Sorular

TOLC-F sınavı başvuruları ne zaman?

İtalya'da eczacılık, biyoloji ve kimya gibi branşlarda üniversite eğitimi almak için girilen TOLC-F sınavı için belirli başvuru tarihi bulunmamaktadır. Senenin her ayında gerçekleşen bu sınava öğrenciler ayın başında kayıt olabilir.

TOLC-F sınavının başvuru ücretleri ne kadar?

Online TOLC-F sınavına giriş ücreti 30 €'dur, sınav ücretini ödeyen öğrenciler sınavda başarısız olursa ücretini tekrardan ödemesi halinde sınırsız giriş imkanı bulunur. Bu sebeple öğrenciler sınavı vermek için gereken tüm imkana sahiptir.

Online sınavdaki ders içerikleri hangi dildedir?

TOLC-F sınavında biyoloji, kimya, fizik, matematik ve mantık alanlarının her biri İngilizce olmaktadır. Ancak bunun dışında İtalyanca dil yeterliliği olan öğrenciler bu sınava aynı içerikte İtalyanca olarak da girebilmektedir, ilave olarak sadece İngilizce paragraf soruları olmaktadır.

Sınava katılmak için nereye gitmeliyim?

TOLC-F sınavına giriş için herhangi bir yerde bulunma şartı aranmamaktadır, öğrenciler kişisel bilgisayarlarıyla internet üzerinden bu testlere dahil olabilmektedir. Sınav esnasında öğrenci verilen süre içerisinde çoktan seçmeli sorularda gereken yanıtları verip sınavını tamamlar.

TOLC-F sınavını geçtikten sonra ne yapmalıyım?

Sınavdan başarılı olan öğrenciler TOLC-F sınavı ile ilgili giriş yapabileceği İngilizce lisans programlarını araştırmalıdır. İtalya'da başvuru yapacağı üniversiteleri belirleyen öğrenciler gerekli diğer belgeleri de tamamladıktan sonra üniversite eğitimine başlayabilecektir.