TOLC-I sınavı, İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlardan biridir. Genel olarak İtalya’da üniversite lisans bölümlerine öğrenciler yerleştirilirken her program için farklı uygulamalar olabilmektedir. Bu uygulamalardan biri olan TOLC sınavı (Test Online Cisia) öğrencilerin temel yetkinliklerini test etmek üzerine yapılmaktadır.

İngilizce online bir test formatında uygulanan TOLC-I sınavına hazırlanırken öğrencilerin bilmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Online bir test olan bu sınavda öğrenciler hangi lisans programında okumayı düşünüyorlarsa sınavda da bu alanın temel yeterliliklerine yönelik bölümler olmaktadır.

TOLC-I Sınavı Hazırlık | İtalya'da Mühendislik Üniversiteleri

TOLC-I Sınavı Nedir?

TOLC-I sınavı, İtalya’da CISIA (Consortium of Inter-University Integrated Access Systems) tarafından organize edilmiş, öğrencilerin lisans programlarına yerleştirilmesi için uygulanan temel bir yeterlilik testidir. Uygulanan bu sınavda öğrencilere mantık, matematik, paragraf yorumlama gibi alanlardan oluşan sorular sorulmaktadır.

Bu sınav İngilizce uygulanmaktadır, ancak aynı zamanda İtalyanca üniversite okumak isteyen öğrenciler için sınavın bir de İtalyancası bulunmaktadır. İngilizce ve İtalyanca sınavlarının soru içerikleri aynıdır sadece sınav dilleri farklı olmaktadır.

 

Ayrıca bu sınavın TOLC-I  olarak isimlendirilme sebebi de bulunmaktadır, İtalya’da bu sınav haricinde birçok TOLC sınavı da bulunmaktadır. Bu sınavlar beşeri bilimler, sosyal bilimler, ekonomi, psikoloji veya tıp gibi farklı lisans programları için farklı isimlerle uygulanmaktadır, bu sebeple sınavlar harflerle birbirinden ayrılmıştır.

Ayrıca konuyla ilgili daha detaylı bilgi için “TOLC Sınavı Türleri Nelerdir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

TOLC-I sınavı ile hangi programları tercih edebilirsiniz?

İtalyan üniversitelerine giriş testi olan TOLC sınavlarında başarılı olan öğrenciler bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, inşaat mühendisliği gibi mühendislik programlarına yönelik bölümleri tercih edebilecektir. İtalya’da oldukça kaliteli düzeyde İngilizce mühendislik eğitimi alabileceğiniz birçok üniversite yer almaktadır.

Dünya sıralamalarında önemli konumda olan bazı İtalyan üniversiteleri şunlardır;

Ayrıca “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

TOLC-I Sınavı Nasıl, Nerede Yapılır?

İtalya’da mühendislik eğitimi almak için girilmesi gereken TOLC-I sınavı online olarak gerçekleştirilen bir sınavdır. Yani öğrenciler İtalya’da olmayıp farklı ülkelerden de bu sınava kişisel bilgisayarı ile girebilmektedir. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan bu online testte öğrencilere her alan için belli süre tanınmaktadır.

İngilizce olan bu çoktan seçmeli online sınavda öğrenciler sınavı tamamladıktan sonra 1-2 hafta içerisinde sonucunu öğrenebilecektir. Daha sonraki süreçte öğrenciler sınav sonucuna göre İtalya’daki devlet üniversiteleri ya da özel üniversitelere bu başarı belgesiyle birlikte başvurmalıdır.

Sınava başvuru tarihleri ne zaman?

TOLC-I sınavı ve diğer TOLC sınavlarına başvuru senenin tüm aylarında yapılabilmektedir, öğrenciler 30 Euro olan sınav ücretini ödedikten sonra giriş hakkı elde eder. Eğer öğrenci sınavda başarılı olduysa bu sonuç ile yıl içinde mühendislik programlarına başvuru yapılabilecektir. Ancak sınavda başarısız olunduysa tekrar sınava girmek için bir aylık süreyi doldurmak gerekmektedir.

Online TOLC Sınavlarına Başvuru ve Katılım

Sınavın İçeriği Nedir, Soru Dağılımı Nasıldır?

Cisia tarafından oluşturulmuş bu online TOLC-I sınavı öğrencilerin 12 yıllık öğrenim geçmişine yönelik temel yeterliliklerini sınamak üzerine oluşturulmuş bir yapıdadır. Sınavın içeriğinde öğrencileri zorlamayacak sorular tercih edilmiştir.

Sınavın içeriğindeki bölümler ve soru dağılımları şu şekildedir;

Ders İsmi Soru Sayısı
Mantık (20 dakika) 10 soru
Matematik (50 dakika) 20 soru
Temel Bilimler (20 dakika) 10 soru
Paragraf  Yorumlama (20dakika) 10 soru

Sınavda doğru cevaplanan sorular 1 puan, yanlış yanıtlanan sorular ise -0,25 puan olarak değerlendirilmektedir. Temel bilimler bölümündeki sorular fizik, biyoloji ve kimya alanlarından oluşur.

TOLC Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Temel bir yeterlilik sınavı olan TOLC-I sınavına en iyi çalışma metodu çıkmış soruları çözmek ve daha sonrasında konu eksikleri varsa bunları tamamladıktan sonra benzer soruları içeren kaynaklardan soruları çözmektir. 12 yıllık öğrenim hayatında görülen matematik, biyoloji, kimya, fizik gibi temel bilimler ve okuduğunu anlama gibi soru kalıplarından oluşan bu sınavda öğrenciler temelleri sağlamsa hiç zorlanmayacaktır.

Sınav İngilizce olacağından öğrencilerin dil yeterliliği anlamında da kendilerini geliştirmeleri gerekli olmaktadır. Yani bu sınavda çıkmış soruları çözmüş, yeterli çalışmaları yapmış öğrencilerin başarısız olma ihtimali çok düşüktür.

Hangi Mühendislikler Tercih Edilebilir?

TOLC-I sınavında başarılı olan öğrenciler mühendislik alanlarından birçok alternatif seçeneğe sahiptir. İtalya’da İngilizce mühendislik eğitiminin yanı sıra İtalyanca öğrenme fırsatını da elde edecek yabancı öğrencilerin ilgi alanları farklı olabilmektedir. Sınav sonrası tercih edilebilecek İtalya’da en ilgi gören mühendislik branşları şunlardır;

 • Kimya Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektrik Elektronik Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Enerji ve Sürdürülebilirlik Mühendisliği
 • Biyomedikal Mühendisliği
 • Çevre Mühendisliği
 • Petrol Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Otomobil mühendisliği
 • Yazılım Sistem Güvenliği

Sınava kimler girebilir?

TOLC sınavları İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için İngilizce veya İtalyanca olacak şekilde uygulanan temel yeterlilik testidir. Bu açıdan 12 yıllık eğitim dönemini tamamlamış lise mezunu tüm öğrenciler sınava girebilecektir.

Sınava girebilmek için sağlanması gereken koşullar şöyle özetlenebilir:

 • Lise öğrenimini tamamlamış olmak
 • İngilizce temel düzeyde yeterlilik
 • Sınav ücretini ödemiş olmak

Sık Sorulan Sorular

TOLC-I sınavı başvuruları ne zaman?

Online bir sınav olan TOLC-I testinin başvuruları her ay yapılabilmektedir. Öğrenciler birçok TOLC sınavına girebilecektir ancak her ay sadece tek bir sınava giriş hakkı bulunmaktadır. Sınavda başarılı olan öğrenciler üniversite başvuru sürecinde bu sınav belgesini de göndermelidir.

TOLC-I sınavının başvuru ücretleri ne kadar?

Her ay bir kere girilebilen bu online sınavın ücreti 30 Euro'dur. Sınava hazırlanırken geçmiş yıllara ait TOLC sorularından yararlanılabilecektir.

Kaç tane TOLC sınavı var?

Yaklaşık 14 tane TOLC sınavı bulunmaktadır, bu sınavların birçoğu sadece İtalyanca olarak uygulandığından az bilinmektedir, İngilizce uygulanan sınavlar ise uluslararası öğrenciler tarafından da tercih edilir.

Sınavın dili sadece İngilizce mi?

TOLC-I sınavı mühendislik alanlarına giriş hakkı kazanabilmek için İngilizce uygulanan bir sınavdır, ancak bununla beraber İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler için sınav aynı formatta İtalyanca uygulanır.

Sınava nasıl ve nereden katılacağım?

TOLC-I sınavı online olarak yapılacaktır, sınav için kayıt yaptırdığınızda giriş saati ve tarihinde kişisel bilgisayarınız üzerinden katılım sağlayabilirsiniz. Sınavlar çoktan seçmelidir ancak sayısal içerikleri olduğundan yanınızda kağıt kalem bulundurmayı unutmayın!