TOLC-PSI sınavı İtalya’da üniversitelerin lisans programlarında psikoloji eğitimi alabilmek için girilmesi gereken bir sınavdır. İngilizce olarak girilen bu sınav ile öğrenciler İtalya’daki devlet üniversiteleri veya özel üniversitelerde İngilizce psikoloji eğitimi alabileceklerdir.

İtalya’da CISIA (Consortium of Inter-University Integrated Access Systems) tarafından yürütülen bu sınavlar online ve çoktan seçmeli test formatında uygulanmaktadır. Öğrencilere oldukça esnek bir olanak tanıyan bu online sınavlara öğrenciler sınırsız sayıda girme hakkına sahiptir ve sınavlar da içerik olarak öğrencileri zorlamamaktadır.

Online TOLC-PSI Sınavı ile İtalya'da Psikoloji Okumak

TOLC-PSI Sınavı Nedir?

Online TOLC-PSI sınavı İtalya’da psikoloji branşında eğitim almak isteyen öğrencilerin sağlaması gereken ön koşul yerine geçen bir sınavdır. Öğrenciler bu sınavda 12 yıllık öğrenim hayatında görmüş olduğu temel derslere yönelik sorulara tabi tutulmaktadır. İngilizce yapılan bu sınavda paragraf yorumu, sözel akıl yürütme soruları, temel matematik gibi soru alanları bulunmaktadır.

TOLC sınavlarının türlerinden biri olan bu online sınav ile öğrenci başarılı olması halinde sadece psikoloji branşında üniversite programlarını tercih edebilecektir. Seçilecek programlar İngilizce olmalıdır, ancak TOLC-PSI sınavının İngilizce ile aynı içeriğe sahip İtalyancası da mevcuttur. İtalyancası olan öğrenciler bu sınavda başarılı olursa İtalyanca psikoloji bölümlerini tercih edebilecektir.

Ayrıca bununla ilgili olarak “İtalya’da Psikoloji Okumak” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

TOLC-PSI Sınavının İçeriği Nedir ve Süresi Ne Kadar?

Sınav içerik olarak 5 alan ve toplam 50 sorudan oluşur, öğrenci sınava İtalyanca girecek olursa bu sorulara ek olarak 30 soru da İngilizce sorular eklenmektedir. Sınav toplamda 100 dakikadır, ancak her bölümün süresi kendi içinde değerlendirilmektedir, yani sınav esnasında her bölüm için ayrı süre tanınır.

TOLC-PSI sınavı soru dağılımları ve süreler şu şekildedir;

Ders İsmi Soru Sayısı
Paragraf Yorumlama (20 dakika) 10 soru
Matematik (20 dakika) 10 soru
Sözel Akıl Yürütme (25 dakika) 10 soru
Sayısal Muhakeme (20 dakika) 10 soru
Biyoloji (15 dakika) 10 soru

Sınava Nasıl Başvuru Yapabilirim?

TOLC-PSI sınavı sene içerisinde her ay düzenli olarak yapılmaktadır, öğrenciler her bir kere olmak şartıyla sınava sınırsız sayıda girme hakkına sahiptir. Sınav başvurusunu yapmak için herhangi bir belge koşulu olmamaktadır, internet üzerinden sınav ücretini ödeyerek sınava dahil olabilmektesiniz.

Sınava Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Online TOLC-PSI sınavının kayıt ücreti 30 Euro olarak belirlenmiştir. Sınav ücretini CISIA internet sayfası üzerinden yapabilirsiniz, ayrıca sınav kayıt süreçlerinizi ve ödeminizi sizin yerinize başkası da yapabilmektedir. Sınav ücreti ödendiği gibi öğrenci sisteme düşer ve belirli tarih öğrenciye iletişim adresi üzerinden bildirilir.

TOLC Sınavları İle İtalya'da İngilizce Okumak

TOLC-PSI Sınavı ile Hangi Bölümler Tercih Edilir?

Online TOLC-PSI sınavında başarılı olan öğrenciler İtalya’daki devlet üniversiteleri ya da özel üniversitelerin İngilizce psikoloji programlarını tercih edebilecektir. Öğrenci sınav başarı belgesi ile beraber gerekli diğer evrakları da toparlayarak üniversiteye başvuru süreçlerini normal süresinden 3 ay önce başlatmalıdır. Bu sayede üniversite için gerekli koşulları tamamlayan öğrenciler ayrıca yurt ve burs başvurularını da daha bilinçli şekilde yürütebilecektir.

 

İtalya’da İngilizce psikoloji okuyabileceğiniz üniversitelerden bazıları şunlardır;

Sınav Sürecinde Nasıl Hazırlanmalıyım?

TOLC-PSI sınavı psikoloji okumak isteyen öğrencileri İngilizce okuduğunu anlama, sayısal ve sözel problem çözme becerisi gibi temel yeterliliklerine yönelik sorularla test etmektedir. Bu açıdan sınava hazırlanırken soru çözümü pratikleri yapmak oldukça önemli olmaktadır. TOLC sınavlarının geçmiş sorularını çözer ve benzer kaynaklardan da soru çözümleri yaparsanız sınavda zorluk yaşamazsınız.

Sık Sorulan Sorular

TOLC-PSI sınavı başvuruları ne zaman?

Online TOLC-PSI sınavı sene içerisinde tüm aylarda yapılmaktadır, İtalya'da psikoloji eğitimi almayı düşünen öğrenciler sınavda başarısız olması halinde diğer ayı bekleyerek sınava tekrardan girebilir. Sınava giriş için öğrenciler sınırlandırılmamaktadır.

TOLC-PSI sınavının başvuru ücretleri ne kadar?

Sınavın giriş ücreti 30 Euro'dur. Öğrenciler sınav ücretini internet CISIA sitesi üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Sınav kotası sınırsız olmaktadır, sınava girdikten sonra öğrencilere indirim tarifesi uygulanmaz stabil bir fiyattır.

Online sınavdaki ders içerikleri hangi dildedir?

TOLC-PSI sınavındaki paragraf yorumlama, matematik, akıl yürütme soruları ve biyoloji derslerinin tamamı İngilizce olmaktadır. Ancak sınava İtalyanca girecek öğrenciler için test tamamen İtalyancadır bölüm sonunda İngilizce sorular olmaktadır.

Sınava nereden katılabilirim?

Online TOLC sınavına evinizden ve kişisel bilgisayarınızla belirlenen saatte katılım sağlayabilirsiniz. Bunu dışında öğrenciler İnternet açısından sorun yaşıyorlarsa sınava farklı ortamlardan da dahil olabilmektedir.