Torino Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Torino Üniversitesi, 120 binaya ev sahipliği yapan, 75.000 öğrencisi ile İtalya’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden birisidir. 1404 yılında kurulan üniversite, Torino’daki farklı alanlarda bulunan kampüsleri ile kültürel gelişimi teşvik edici, araştırma, inovasyon, eğitim ve istihdam sağlayan şehir içinde farklı bir şehir olarak kabul edilmiştir. 

Ayrıca Torino Üniversitesi, sürdürülebilirlik çabalarından gurur duymaktadır ve toplumun sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmaya ciddi şekilde kararlıdır . Ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik ile son birkaç yılda UniTO kendini sürdürülebilirliğe adamıştır. Yaklaşık 3.700 insan kaynağı istihdam eden ve 460 milyon euro ekonomik değeri olan UniTO, yerel toplulukla yakından bağlantılıdır.

torino üniversitesi

Bugün uluslararası araştırma ve eğitime açık olan en büyük İtalyan üniversitelerinden biri olan Torino Üniversitesi, mühendislik ve mimarlık alanları dışında çeşitli programlarda da eğitimler vermektedir. İtalya’nın en iyileri arasında yer alan tıbbi teşhis, biyosensöristik ve nanoteknoloji araştırma merkezleri mevcuttur. Üniversite; tarih, felsefe, hukuk, ekonomi ve tıp gibi geleneksel konularda kayda değer bir araştırma geleneğine sahiptir. Ayrıca şu anda gıda bilimi, sosyal politika, BT, sahne sanatları ve iletişim bilimleri gibi önemli sektörlerde de kendini geliştirmektedir. 

Üniversitede 32 farklı alanda ayrılmış 22 kütüphane bulunmaktadır. Botanik Bahçesi ve “Cesare Lombroso” – Ceza Antropolojisi Müzesi ve “Luigi Rolando” – İnsan Anatomisi Müzesi gibi çeşitli üniversite müzeleri ile bilinmektedir. Üniversite, Mısır’dan çağdaş sanata kadar çeşitli konularda yerel müzeler ağına önem vermekte ve kendi medya, radyo, televizyon ve film yapım birimlerini de yönetmektedir.

Torino Üniversitesi bünyesinde, son rakamlara göre 75.000 öğrenci bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık olarak 4.600’ü uluslararası öğrencidir. 69 lisans, 75 yüksek lisans, 34 doktora programı bulunmaktadır. 429 profesör, 776 doçent ile de geniş bir eğitim kadrosuna sahiptir. 

Torino Üniversitesi Nerede?

Torino Üniversitesi, İtalya’nın kuzeybatısında, Po Nehri’nin kıyısında Piedmont Bölgesinin idari merkezi ve İtalya’nın üçüncü büyük şehri olan Torino’da bulunmaktadır. 

torino üniversitesi nerede

Torino Üniversitesi Mezunları, Mezun Olan Ünlüler

1506 yılında Rotterdam Erasmus burada derecesini almıştır. Bunun yanı sıra özellikle Fransız ve İngiliz birçok bilgin ilk adım olarak bu üniversiteyi tercih etmiştir. 20. yüzyılın önde gelen isimlerinin çoğu, Antonio Gramsci, Piero Gobetti, Palmiro Togliatti, Massimo Bontempelli, Norberto Bobbio, Cesare Pavese gibi İtalyan siyasi, sosyal ve kültürel yaşamında önemli rol oynayan kişiler ve Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Salvatore Luria, Rita Levi-Montalcini, Renato Dulbecco, İtalyan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları Luigi Einaudi ve Giuseppe Saragat Torino Üniversitesinden mezun olmuştur. 

Torino Üniversitesi Kütüphanesi

 • 32 konuma yayılmış 22 kütüphane
 • Yaklaşık 3.200 iş istasyonu
 • 2.900.000’den fazla cilt
 • Yaklaşık 23.000 yeni bibliyografik kitap
 • 237.000’den fazla çevrim içi kaynak (e-dergiler, e-kitaplar, veri tabanları, belgeler, raporlar)
 • 17.500’den fazla aktif kullanıcı
 • OPAC’a 1.207.000’den fazla ziyaret (Online Public Access Catalogue)
 • 135.500’ün üzerinde yerel ve kütüphaneler arası kredi

Torino Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

Torino Üniversitesinde öğrencilik; yıl boyunca süren çok çeşitli etkinlikler, müzeler, siteler, anıtlar, kiliseler, parklar, tiyatrolar sayesinde kültürel olanakların merkezidir. Torino’nun heyecan verici yaşam tarzı, bu şehirde akademik kariyerlerini sürdürmeye istekli gençler ve öğrenciler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Son yıllarda kentin öğrenci topluluğuna sunduğu hizmetleri iyileştirmek için büyük çalışmalar yapılmıştır. Torino, yepyeni bir kampüsten, daha fazla sayıda çalışma odasına ve konaklama seçeneğine, ulaştırma ve öğrenci dostu politikalara kadar öğrenci odaklı bir şehirdir. 1.000’in üzerinde Erasmus+ anlaşması ve dünya genelinde 177 üniversite ile yapılan 600’den fazla iş birliği anlaşmasıyla University of Turin, öğrencilerin ülkeler ve disiplinler arasındaki hareketliliğini kuvvetle teşvik eder ve destekler. Şehir, İtalya’nın merkezinde ve Fransa’ya yakın olmasından dolayı öğrencilerin gezebileceği farklı pek çok bölgeye yakındır. Ayrıca Torino kış sporları ile de oldukça popülerdir.

 “İtalya’da Yapılacak 25 Şey” sıralamasına da göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi “Buddy Projesi”

Torino Üniversitesi, yeni gelen bütün öğrencilerine bir Buddy atayabiliyor. Buddy’niz, UniTO’da bir öğrenci olup Uluslararası öğrencilerine, Erasmus + programı veya yurt dışından eğitim amacıyla gelen öğrencilerine bir karşılaşama ve destek hizmeti sunuyor.

Eğer bir bölüme başlayacaksanız veya Erasmus ile geliyorsanız, Torino’ya varmadan önce bir Buddy tarafından doğrudan sizinle iletişime geçilecektir. İtalya’ya vardığınızda Buddy ile tanışabilecek ve Torino Üniversitesi deneyiminize başlayabileceksiniz.

Peki bir Buddy’nin yararları nelerdir?

 • Yeni arkadaşlar edinmek
 • İtalyan dili ve kültürünü öğrenin
 • Ayrılmadan önce bilgi almak ve şüpheleri netleştirmek
 • Üniversitenin sunduğu kütüphaneler, çalışma odaları, üniversite kantinleri, spor faaliyetleri vb. hizmetler hakkında bilgi almak
 • Sağlık, oturma izni ve barınma hakkında bilgi almak
 • İdari prosedürleri yerine getirmek (kariyer planınıza kurslara kaydolma, sınavlara kayıt vb.)

Torino Üniversitesi Buddy Projesi

Torino Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri

 • CWUR World University Rankings 2018-2019 dünyada 208. İtalya’da 6. sıradadır. 
 • ARWU Shangai Rankings 2018-2019 en iyi 300 üniversite içerisinde 2. sıradadır.
 • NTU Taiwan Rankings 2018-2019 dünyada 171. İtalya’da 6. sıradadır.
 • US News Best Global Universities Rankings 2018-2019 dünyada 232. İtalya’da 8. sıradadır.
 • Greenmetric Universities Sustainability Rankings 2018-2019 dünyada 47. İtalya’da 2. sıradadır.

Genel bir sıralama isterseniz de ilk 500’de bulunan İtalyan üniversitelerine göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi Mezunları İş Bulma (İstihdam) Oranı

Torino Üniversitesi 2019’da 13900’ün üstünde mezun verdi. Bunlardan 9400’ü lisans bölümleri ve 5-6 senelik yüksek lisans bölümleri mezunu, 4500’ü ise yüksek lisans mezunudur.

AlmaLaurea 2019 ve ISTAT Workforce kaynaklı 2017 Mezunları İstihdam Oranı’na göre;

Mezuniyetten sonraki 1 yıl içinde,

 • Toplam %61.1’i iş bulmuştur. (ulusal ortalama %53.5)
 • Bunlardan lisans mezunlarının %50.5’i iş bulmuştur. (ulusal ortalama 41.1)
 • 5-6 yıllık yüksek lisans bölümü mezunları %78.2’i iş bulmuştur. (ulusal ortalama 64.2)
 • Yüksek Lisans mezunlarının %74.7’si iş bulmuştur. (ulusal ortalama 74.8)

Torino Üniversitesinin Bölümleri

İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” makalelerini inceleyip daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

İngilizce Lisans Bölümleri 

 • Business and Management
 • Global Law and Transnational Legal Studies
 • Medicine and Surgery

Torino Üniversitesinde lisans bölümleri Medicine and Surgery (6 yıl) hariç 3 yıllıktır. Kabul için lise diploması ve İngilizce dil bilgisi yeterliliği aranmaktadır. Dil yeterliliği için TARM sınavı düzenlenmektedir. Bu sınavın yanı sıra genel temel bilgilerin test edildiği OFA sınavını da geçmek gerekmektedir.

torino üniversitesi bölümleri

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Area & Global Studies for International Cooperatıon
 • Business Administration
 • Cellular and Molecular Biology
 • Economics
 • European Legal Studies
 • Materials Science
 • Molecular Biotechnology
 • Quantitative Finance and Insurance
 • Stochastics and Data Science

Torino Üniversitesinde yüksek lisans bölümleri 2 yıldır. Kabul için bölümle ilgili temel bilgilerin ölçüldüğü sınavı vermek ve dil sınavından geçerli not almak gerekmektedir.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi

torino üniversitesi tıp fakültesi

Torino Üniversitesinde tıp eğitimi 2017 yılında başlamıştır. Tıp fakültesi Torino’nun yaklaşık 13 km güneybatısında olan Orbassano adlı bir kasabada, San Luigi olarak bilinen bir eğitim hastanesinde bulunmaktadır. Bu düzenleme, öğrencilere hastalara verilen canlı tedavileri tecrübe etmeleri ve tanık olmalarını, ayrıca çeşitli araştırma çalışmalarını gözlemlemelerini sağlar. Kampüs profesyonel tıp öğrencileri için ihtiyaç duydukları her şeyi içermektedir. Kampüste; acil servisler, hastaneler, konforlu konferans salonları ve birinci sınıf tıbbi araştırma laboratuvarları vardır. Tıp fakültesi kampüsü proksimal bir yapıya sahiptir ve bu da öğrencilerin öğretim elemanları ve diğer tıp profesyonelleriyle kolayca iletişim kurmasını kolaylaştırır. Bu tıp fakültesi müfredatı aynı zamanda öğrencilerin ilk yılında staj yapabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Fakülte “Dorsale Clinica” olarak adlandırılan özel bir ders türüne sahiptir. Bu özel ders türü, öğrencinin belirli bir klinik koordinatörü ile belirli klinik vakaları tartışmasına olanak sağlar, öğrencilerin daha çok klinik konulara odaklanacağı 6. yıla kadar devam eder.

Ayrıca “İtalya’da Tıp Okumak” konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Torino Üniversitesi tıp fakültesinde, hem araştırma hem de didaktik bilgilerin entegrasyonuna izin veren birkaç araştırma grubu vardır. Buna ek olarak, öğrencilere Erasmus yerleştirme programı, işe yerleştirme ve daha birçok hizmet de sunar. 

Torino Üniversitesinde tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Kabul için İngilizce olan tek bir sınav geçerlidir; Uluslararası Tıp Kabul Testi(IMAT). Test maliyeti yaklaşık olarak 130 €’dur.

Ayrıntılı bilgi için “IMAT” makalesini okuyabilirsiniz.

Torino Üniversitesinde Eğitim Ücretleri

Torino Üniversitesinde ücretler aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir.

İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir.

Torino Üniversitesi burs ücretleri 2000 € – 5500 € arasında değişmektedir.

Ayrıca İtalya’da Ücretler ve Burslar konusuna göz atabilirsiniz.

İtalya'da eğitim ücretleri, İtalya'da banka hesabı

Torino Üniversitesinde Yurt ve Konaklama İmkânları

Torino Üniversitesi öğrencilerine ve uluslararası değişim (Erasmus+ vb.) öğrencilerine yurt imkânı sağlamaktadır. Her hâlükârda okul dışı konaklama yani özel yurt, oda ve daire seçimi yapmak isteyenler için konaklama imkânları da mevcuttur.

Yurt ücretleri aylık olarak ortalama 200 – 450 € arasındadır. Torino’da tek kişilik oda için aylık 300 € civarı çift kişilik odalar için ise 250 € civarı ödeme yapmanız gerekmektedir. Daire kiraları ise 500 €’dan başlamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Konaklama” konusuna göz atabilirsiniz.

Torino Üniversitesi başvuru için bizimle iletişime geçerseniz işlemlerinize başlayabiliriz.