1962 yılında kurulan Trento Üniversitesi, kurulduğu tarihten bugüne daima İtalyan ve yabancı kurum ve kuruluşlarla ittifaklar kurarak öğrencileri hayata verimli bir şekilde hazırlamayı kendine misyon edinmiştir. Yaklaşık 20 yıl özel üniversite olarak faaliyet gösteren Trento Üniversitesi (Unitn), 1982 yılında devlet üniversitesi sıfatını elde etmiş ve o günden günümüze değin; İtalyan devlet üniversitesi olarak eğitim vermiştir. 

Trento Üniversitesi

2009 yılında İtalyan hükümeti ile Trento Özerk Bölgesi arasında imzalanan Milano Anlaşması sonucunda; Trento Üniversitesine özel bir yetki verilmiş ve tüm finansal kaynakları devlet tarafından karşılanmıştır. Üniversitenin imkânlarının gelişimine büyük katkı sağlayan bu aşama ile üniversite kütüphane hizmeti, spor merkezleri, laboratuvar imkânları, eğitim ve araştırma merkezlerinin gelişmişliği hatırı sayılır ölçüde artış göstermiştir. 

Günümüzde bu üniversitede 16.000’den fazla öğrenci eğitim alırken, akademik kadrosunda yaklaşık 600 profesör ve araştırmacı ve aynı sayıda teknik ve idari personel yer almaktadır. 

Trento Üniversitesi (Unitn) ve Uzay

trento üniversitesi ve uzay

Trento Üniversitesinin de katkılarıyla Rime adlı radar Jüpiter’e ve buzlu uydularına (Ganymede, Callisto, Europa) yollamak için hazırlandı. Radarın baş araştırmacısı olan Trento Üniversitesinden Lorenzo Bruzzone, “Jüpiter’in uydularının yeraltı yapısı hakkında Galileo tarafından keşfedilmesinden bu yana birçok bilim adamının hayal gücünü ateşleyen teoriler önerildi” dedi. “Son olarak bu ilk adımla, kozmosla ilgili bilimsel anlayışımızı ilerletmek için harika bir fırsat. İlk kez bazı gizemleri çözebilir ve su arayarak yüzeyin altına bakabiliriz”.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Juice misyonu için geliştirilen uzay aracını yeni teslim etti. Fırlatmanın 2022 yılında gerçekleşip 2030 yılında Jüpiter’e ulaşması hedefleniyor. Rime adlı uzay aracı ilk defa Jüpiter’in uydularına yakından bakarak onların donmuş kabuğunun altında yatan gizemi çözecek. 

Trento Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri | University of Trento

Dünyadaki en iyi üniversiteleri sıralayan ve dünya çapında yer alan 1390 üniversiteyi inceleyen Times Higher Education dergisi yapılan araştırmalarda Trento Üniversitesi (University of Trento), her geçen yıl ilerleme göstererek dünya genelinde 301-350 grubunda yer almaktadır.  

qs world university rankings (dünya sıralaması)

Tüm üniversitelerin araştırmaya katılarak verilerin ortaya konduğu bir diğer ölçek olan QS Global World Ranking 2021 değerlerine göre ise Trento Üniversitesi, dünyanın en iyi 403. üniversitesidir. CWUR 2020-2021 verilerine göre ise dünyanın en iyi 465. sıralamasında yer alarak başarılı bir üniversite olduğunu göstermiştir.

Ayrıca ilgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Trento Üniversitesi Nerede?

Trento Üniversitesi, İtalya’nın kuzeyinde Trentino-Alto Adige/Südtirol bölgesinde yer alan Trento şehrinde bulunmaktadır. Trentino-Alto Adige bölgesi, Avrupa’nın Alpler bölgesinde yer almakta ve İtalya’nın kuzey sınırında konumlanmaktadır. Trento, bu bölgenin merkezinde yer alan bir şehirdir.

1962 yılında kurulmuş olan Trento Üniversitesi, İtalya’da en genç üniversitelerden biridir. Şehrin merkezindeki çeşitli kampüslerde birçok farklı fakülte ve bölüm bulunmaktadır. Üniversitenin en büyük kampüsü, şehrin kuzeyinde yer almaktadır ve ana kampüs olarak bilinir. Trento Üniversitesi, İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilmekte ve Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinden biri olarak da tanınmaktadır.

Trento Üniversitesinde Öğrenci Hayatı | Trento’da Yaşam

Birçok medeniyetle komşu olan “Università degli Studi di Trento”, gençlere yalnızca kültürel anlamda gelişmeyi vaat eden bir üniversitenin çok ötesindedir. Kalabalık olmayan nüfusu ile yaşam kalitesinin üst düzeyde olduğu ve sakinlik dolu olan bu şehirde, öğrenciler birbirleriyle rahatlıkla kaynaşma imkânı bulmakta ve Trento’nun manzarasıyla ünlü olan kayak merkezlerini keşfetmektedir.

Ayrıca “Trento Şehri” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Trento Piazza Duomo katedral meydanı

Başta Madonna di Campiglio olmak üzere, Canazei ve Cavalese merkezleri Trento’nun kayak sporu yapmak için en elverişli noktalarıdır.

Doğa gezisi yapmak isteyen öğrenciler için Trento, tam bir cazibe merkezi olarak bilinmektedir. Marmolada, Fassa Vadisi, Pordoi Geçidi, Fiemme Vadisi, Sole Vadisi başta olmak üzere; kanyonlarıyla bilinen Non Vadisi Trento’nun doğal güzelliklerinin başında gelmektedir.

Ancak bu kent yalnızca doğal güzellikleriyle değil, barındırdığı doğal mirasla da ön plana çıkan bir kenttir. 13.yüzyılda inşa edilen Buonconsiglio Kalesi, kentin simgesi olan Neptün Çeşmesi ve Palazzo Pretorio’yu ziyaret etme imkânına sahip olan Trento Üniversitesi öğrencileri, bu şehirde sayısız güzellikte fotoğraflar çekip keyifli vakitler geçirmekte ve günün yorgunluğunu Piazza Duomo meydanında ünlü İtalyan lezzetlerini tadarak atmaktadır. 

Ek olarak “İtalya’da yapılacak 25 şey” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

 

Trento Üniversitesi Bölümleri

11 fakülteye ve 3 farklı kampüse sahip olan Trento Üniversitesi – Unitn geniş bir bölüm yelpazesine sahip olup verilen eğitim kalitesiyle İtalya’da kendinden söz ettiren bir üniversite konumunda yer almıştır. Tüm Avrupa genelinde olduğu gibi, Trento Üniversitesinde de lisans eğitimleri 3 yıl sürmekte ve bazı bölümlerin dil eğitimi İtalyanca ya da İngilizce olarak değişkenlik göstermektedir. 

Lisans Bölümleri

Trento Üniversitesinde lisans programlarının çoğu İtalyanca ağırlıklı olduğundan uluslararası öğrencilerin tercih seçeneği daralmaktadır. Bu açıdan uluslararası öğrencilerin tercihi uluslararası hukuk ve işletme gibi İngilizce seçenekler arasından olmaktadır. Uluslararası hukuk (Global law) programı İtalya’daki hukuk bölümünden farklı olmaktadır, öğrencilere uluslarası alandaki hukuka yönelik dersler verilir. Ancak global law İtalya’da sınırlı üniversitede sunulmaktadır, Trento üniversitesi dışında ayrıca Torino Üniversitesinde eğitim verilir.

İngilizce Yüksek Lisans Programları

Trento Üniversitesinin İngilizce lisans programı sınırlı sayıda olsa da yüksek lisans programlarının birçoğu İngilizce eğitim vermektedir. İngilizce yüksek lisans programları arasında şunlar sayılabilir:

 • Davranışsal ve Uygulamalı Ekonomi
 • Hücresel ve Moleküler Biyoteknoloji
 • Bilgisayar Bilimi
 • Ekonomi
 • Enerji Mühendisliği
 • Çevresel Meteoroloji
 • Avrupa Ve Uluslararası Çalışmalar
 • Uluslararası İşletme
 • Uluslararası Güvenlik
 • İnovasyon yönetimi
 • Mekatronik Mühendisliği
 • İletişim teknolojileri
 • Uluslararası İşletme
 • Davranışsal ve Uygulamalı Ekonomi
 • Veri Bilimi
 • Çevre Mühendisliği
 • Yapay Zeka Sistemleri
 • Bilgi ve İletişim Mühendisliği
 • Malzeme ve Üretim Mühendisliği

İtalya’da üniversite okumaya dair daha detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

trento üniversitesi bölümleri ve bina

University of Trento – Unitn’nin Araştırma Olanakları ve Projeleri Nelerdir?

Trento Üniversitesi, çok sayıda araştırma projesi ve faaliyeti yürütmekte olup, araştırma olanakları oldukça geniştir. Üniversitenin araştırma faaliyetleri, birçok disiplindeki fakülte, merkez ve enstitü aracılığıyla yürütülmektedir.

Bazı örnekler:

 • Dijital Teknolojiler: Dijital teknolojilerde araştırma yapan üst düzey bir üniversitedir. Bu alandaki araştırmalar, kriptografi, bilgisayar bilimleri, yapay zeka ve robotik gibi konuları kapsamaktadır.

 • Sağlık Bilimleri: Nöroloji, psikoloji, moleküler biyoloji ve biyoteknolojidir çeşitli alanlarda araştırmalara da imkan tanıyan bölümdür.

 • Sosyal Bilimler: Trento Üniversitesi, sosyal bilimler alanında da birçok araştırma projesine ev sahipliği yapmaktadır, öne çıkan branşlar arasında, antropoloji, siyaset bilimi ve ekonomi gibileri sayılabilecektir.

 • Fizik: Nükleer fizik, parçacık fiziği ve astrofizik gibi alanları içermektedir.

 • Enerji: Sürdürülebilir enerji, yenilenebilir enerji ve enerji depolama sistemleri gibi konuları kapsar.

Trento Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Trento Üniversitesi bir devlet üniversitesi olduğundan İtalya’daki diğer devlet üniversiteleriyle aynı fiyatlandırma aralığına sahiptir. Bu üniversitede eğitim ücretleri lisans bölümleri açısından incelenecek olursa, söylememiz gerekir ki İtalya’da lisans ücreti ailelerin maddi durumlarına göre belirlenmektedir ve bu ücretler genellikle 500€ ile 3000€ arasında değişkenlik göstermektedir. 

Trento Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Eğitim ücretlerine yapılan kolaylıkların yanı sıra İtalya, öğrencilere verilen burs miktarıyla da öğrenci dostu bir ülkedir. İtalya hükûmetinin uyguladığı politikalara göre İtalyan hükûmetinin öğrencilere her yıl belli oranlarda burs verdiği bilinmektedir ve bu burs miktarı yıllık 2000 ile 5200 Euro genişliğindedir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Trento Üniversitesinde Yurt ve Konaklama İmkânları

Trento Üniversitesi yurt hizmetinden faydalanmak isteyen öğrenciler için 1.500’den fazla konut veya ortak apartman dairesi barındırmaktadır. Ancak yaklaşık 16.000 öğrencinin bu okulda eğitim aldığı bilindiğinde tüm öğrencilerin yurtta konaklamaları imkânsızdır. Bu nedenle Trento Üniversitesi yönetimi okulda konaklamak isteyen öğrencileri belirlemek için belli kriterler ortaya koymuştur. Bu kriterler; öğrenci ailesinin ekonomik durum belgesi ve öğrencinin ikinci yarıyıldan itibaren ortaya koyduğu eğitim başarısıdır. 

Okul yurdu için kişi başı aylık ücretler (2019-2020 yılı için aylık):

 • UniTrento Bursuna hak kazanan ve ücretten muaf öğrenciler için çift oda için 180 €, tek oda için 220 €
 • Diğer tüm öğrenciler (doktora dâhil) çift oda için 270 €, tek oda için 330 €
 • Doktora sonrası çift oda için 325 €, tek oda için 385 €

Dileyen öğrenciler Trento’da tek kişilik, çift kişilik oda ya da daire kiralayabilme imkânına da sahiptir. Trento’da çift kişilik oda fiyatları aylık 150-250 Euro, tek kişilik oda fiyatları 300-350 Euro ve daire fiyatı 500 Euro aralığında seyretmektedir. 

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Unitn – Trento Üniversitesinde Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Trento Üniversitesinde lisans, yüksek lisans veya diğer master programlarından birinde eğitim almak isteyen öğrenciler belli koşulları sağlamalıdır. 

Unitn’ye başvuru ve kabul koşulları genel olarak şu aşamalardan oluşmaktadır;

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış ya da bir üniversitenin ilk yılını tamamlamış olmak gerekir.
 • Üniversiteye giriş sınavında baraj puanını geçmek gerekmektedir.
 • İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler, sözlü mülakatı geçmeli veya gerekli görülürse B2 seviye dil sertifikasını almalıdır.(İlgili olarak
 • IELTS Sınavı” ve “TOEFL Sınavı” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.)
 • İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler de CELI ve CILS sınavları veya bunun dengi bir sınavda başarı sağlaması gereklidir.
 • Kendi sınavını yapan veya ön koşulları olan programlarda bu koşullar sağlanmalıdır.
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemleri tamamlanmalıdır.

Trento Üniversitesi Yaşam Maliyetleri | Università degli Studi di Trento

Trento Üniversitesine gider gitmez acil ihtiyaçlarınız ve belli maliyetleriniz olacaktır. Bu maliyetler değişebilmekte olup en iyi bilgiyi danışmanlarımızdan dinlemenizi tavsiye ederiz. 

Acil Maliyetler

Vardığınız yüzleşeceğiniz bazı acil maliyetler şu şekildedir:

 • İkamet İzni Başvurusu: 118 €
 • AB öğrencileri için özel sağlık sigortası (Avrupa Sağlık Sigortası Kartınız yoksa): fiyatlar sigorta şirketlerine göre değişebilir
 • AB üyesi olmayan öğrenciler için sağlık sigortası: Ulusal Sağlık Sigortasına kayıt için 149,77 € (takvim yılı başına)
 • Okul yurdunda konaklama için varışta 360 € zorunlu depozito (iade edilebilir) + check-out masrafları için çıktığınızda 40 € (iade edilmez)
 • UniTrento bursu almayan yüksek lisans öğrencileri için 4 aylık peşin kira
 • Üniversite kantinlerinde yemekler: Yaklaşık 280 €/aylık
 • Otobüsle ulaşım: Tek bir bilet için 1,20 € (70 dakikaya kadar geçerlidir), 1 aylık abonman kartı 27,50 €; 1 yıllık abonman kartı 50 € veya 213 €

Not: Otobüs ve tren gibi yol masraflarından daha ucuza yararlanmak, Trento Üniversitesi başvurusu ve daha fazla birçok konu için başvuru formu ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gıda Ücretleri

Trento Üniversitesindeki birçok yeme ve içme giderlerini belirtmeye çalıştık. Belirtilen fiyatlardan az veya çok tüketebileceğiniz gibi ortalama fiyatların yazıldığını unutmayınız.

 • Bir üniversite kafeteryasında yemek için yaklaşık 280 € gideriniz olabilir: 4,90 €/tam yemek, 4,40 €/küçük yemek, 3,10 €/atıştırmalık (snack)
 • Bir kafede kahvaltı için yaklaşık aylık 70 € gideriniz olabilir: 2,50 €/bir kahve fincan + kruvasan
 • Orta fiyatlı bir restoranda pizza fiyatı: 15 ~ 30 € arasıdır

Bunların haricinde bazı ürünlerin yaklaşık fiyatları aşağıda listelenmiştir (Euro cinsinden):

 • Süt: 1.20/Litre
 • Ekmek: 4,50/Kilo
 • Tereyağı: 1.70/250 gr.
 • Et: 9 ~ 19/Kilo
 • Tavuk: 8 ~ 10/Kilo
 • Pirinç: 1.70 ~ 2,50/Kilo
 • Makarna: 0.80 ~ 1.20/Kilo
 • Maden suyu: 0,50 ~ 0,80/Litre

Trento’da Olabilecek Diğer Giderler

 • Dil Merkezinde bir İtalyanca dil kursu için: Ücretsiz – kurs başına 100 € ‘ya kadar
 • Giyim: Ayakkabının çifti 70 €, kotun çifti 40 €, kazak 40-60 €
 • Cep telefonu satın almak için: 50 – 400 €; aylık kullandıkça öde planları: 5 € ila 40 € (örneğin İtalyan sağlayıcılar: WIND, TRE, VODAFONE, TIM, POSTEMOBILE).
 • Bir dizüstü bilgisayar satın almak için: 400 – 1.000 €
 • Barda bir içki için: 3 € küçük bir bira, 1,10 € bir fincan kahve (espresso), 1,50 € bir kruvasan.
 • Bir sinema bileti için: 5 – 8,50 €; 10 girişli kart için: 50-55 EUR.
 • Bir müze giriş bileti: 4.00 Avro ~ 8.00 avro
 • Bir tiyatro/konser bileti: 15 ~ 40 euro arası
 • Bir spor salonu kursu için: 60 – 100 €/aylık (okul salonunda indirimler mevcuttur).
 • Bir tırmanma salonuna giriş için: 5,50 €
 • Kayak sezonu boyunca bir skipass satın almak için: 35 – 50 €/günlük
 • Yüzme havuzuna giriş bileti: Öğrenciler için € 4,90 (en fazla 26 yaşında); 41,70 € (26 yaşına kadar olan öğrenciler için) ve yetişkinler için 56 € ‘dan başlayan giriş kartı.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Trento Üniversitesi (Unitn) devlet mi, özel mi?

Trento Üniversitesi bir devlet üniversitesi statüsündedir. Alpler’in eteklerinde yer alan tarihi bir şehir olan Trento şehrindeki bu devlet üniversitesi her sene İngilizce ve İtalyanca lisans ve yüksek lisans master programlarına birçok uluslararası öğrenciyi dahil etmektedir. Oldukça prestijli eğitim olanağı sunan üniversite öğrencilerini kalifiyeli bir kariyere hazılamaktadır.

Trento Üniversitesinde yurt ve burs olanakları nasıldır?

Üniversite bünyesinde özel yurt olması dahilinde Trento şehrinde birçok devlet ve özel yurt imkanları bulunmaktadır. Ayrıca burs olanakları açısından da yabancı öğrencilere en fazla imtiyazı tanıyan İtalya’da eğitim öğrenciler için oldukça kolaylaştırılmaktadır. Genel olarak yaşam pahalılığı orta düzeyde olan Trento’da öğrenciler oda kiralama, paylaşımlı daire kiralama gibi alternatiflerle yaşam maliyetlerini düşürebilmektedirler.

Trento Üniversitesinde hangi bölümler var?

Trento Üniversitesi, çeşitli fakültelerde eğitim vermektedir. Üniversitenin fakülteleri şunlardır:

 1. Ekonomi ve Yönetim Fakültesi
 2. İnşaat, Elektrik, Elektronik ve Makine Mühendisliği Fakültesi
 3. Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 4. Psikoloji ve Bilişsel Bilimler Fakültesi
 5. İtalyan Dili ve Kültürü Fakültesi
 6. Hukuk Fakültesi
 7. Sosyoloji ve Sosyal Araştırmalar Fakültesi
 8. Matematik Fakültesi
 9. Fizik Fakültesi
 10. İnsan Bilimleri Fakültesi

Ayrıca, üniversite bünyesinde interdisipliner araştırmalar için birkaç merkez de bulunmaktadır. Bunlar arasında Sanayi Bilimi ve Teknoloji Politikaları Merkezi, Çevre ve Sürdürülebilirlik Merkezi, Dijital Bilimler Merkezi, Biyomedikal Bilimler ve Teknolojileri Merkezi ve Sosyal Bilimler Merkezi yer almaktadır.

Trento’da yaşam pahalı mıdır, yaşam maliyetleri ne kadardır?

Trento, İtalya’nın kuzeyinde yer alan bir şehir olmasına rağmen, diğer büyük İtalyan şehirlerine kıyasla yaşam maliyetleri daha düşüktür. Özellikle Milano ve Roma’ya kıyasla daha ekonomik bir seçenek sunar. Ancak, şehirdeki yaşam maliyetleri genel olarak İtalya’nın diğer bölgelerine göre biraz daha yüksektir. Öğrencilerin aylık olarak yaklaşık 700-1000 Euro arasında bir bütçe ayırmaları gerektiği söylenebilir.

Trento Üniversitesinde üniversite eğitim ücretleri ne kadardır?

Unitn’de yani Trento Üniversitesinde öğrenim ücretleri, lisans programları için yıllık 800-4,000 Euro arasında değişebilir. Yüksek lisans programları için ise yıllık 900-5,200 Euro arasında bir ücret ödenmesi gerekebilir. Doktora programları ise yıllık 3,300-5,200 Euro arasında değişebilir.