Venedik IUAV Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Venedik IUAV Üniversitesi, Istituto Universitario di Architettura di Venezia (Venedik Üniversitesi Mimarlık Enstitüsü) adıyla 1926 yılında kurulan ilk mimarlık okullarından birisi olup an itibariyle mimarlık, şehir planlama, moda, sanat, grafik ve tasarım alanlarında eğitim vermektedir. IUAV, daha kaliteli eğitim verebilmek için lisans, yüksek lisans, ileri düzeyde uzmanlık kursları ve doktora bölümlerine girişi sınırlamıştır ve bu sebeple üniversite öğrenci sayısı ortalama 4200 kadardır.

Üniversite bünyesinde 4 lisans, 6 yüksek lisans, 9 doktora bölümü ve yanında gelişmiş uzmanlık kursları, çeşitli kurslar, atölye ve öğrenme etkinlikleri barındırmaktadır. Alanında sayılı üniversiteler arasında yer alan Venedik IUAV Üniversitesi, İtalya’da ve yurt dışında anlaşma yaptığı üniversiteler sayesinde öğrencilerine çeşitli staj veya değişim imkânı sağlar. Avrupa’da ve dünyada en iyi tasarım ve sanat okullarından birisi olan üniversite,  İtalya’da mimari, iletişim, endüstri, kentsel planlama, tasarım, görsel sanatlar, tiyatro ve moda alanlarında kapsamlı eğitim ve öğretim sağlayan tek üniversitedir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Nerede?

Üniversitenin de olduğu yerleşim yeri

Veneto bölgesinin başkenti Sular Şehri Venedik’te irili ufaklı 120 civarı ada ve 400 civarında köprü bulunur. Venedik’in kıyısında olan Venedik IUAV Üniversitesi de 3605 metrelik Lagunes Köprüsü ile bağlantılıdır. Fakültenin merkezi ve konferans salonları, Venedik’in tarihî merkezinin batı Dorsoduro bölgesinde, Terese’nin eski manastırı olan bir Rönesans binasındadır; Stüdyolar, Giudecca Kanalı’na bakan yakınlardaki Magazzini 7 (Ligabue) depolarından dönüştürülmüştür. Bütün tasarım bölümlerinin temel öğretimi bu iki binada yapılır.

İnsanların bir yerden bir yere giderken kullandığı teknelerle ulaşım sağlanan Venedik’in bu kısmında her tarafınız denizlerle çevrilidir. Üstelik 3.5 km’lik köprü sayesinde de Venedik içine çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Venedik; Venezia Santa Lucia tren istasyonundan kalkan trenlerle, Piazzale Roma ve Marco Polo ile Treviso havalimanlarından kalkan otobüslerle İtalya’nın geri kalanı ve Avrupa’nın geri kalanına ve Veneto Bölgesindeki tüm ana sitelere çok iyi bağlantılara sahiptir.

İtalya’daki en iyi üniversiteler arasında yer alan Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Ulaşım

Arabanın olmadığı bir şehirde yaşayacak, bol bol suya doyacaksınız. Hemen hemen her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi bisiklet de kullanabilirsiniz. Vaporetti adı verilen su otobüsleri sayesinde Venedik şehri ve adalara ulaşımı kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda otobüs ve tren seçeneğinizin de olduğunu unutmayın.

Yemek – Gıda

İtalya’nın geri kalanında olduğu gibi Venedik’te de üç ana öğün vardır: kahvaltı, öğle yemeği, gün içinde birkaç ara öğün içeren akşam yemeği. Çok popüler bir Venedik alışkanlığı, akşam yemeğinden önceki aperitivodur: insanlar küçük tavernalarda (bacari) ve kafelerde bir aperitif ve birkaç meze (cicheti) paylaşmak için toplanırlar. Bu alışkanlık hafta sonları uzayabilir ve tamamen akşam yemeğinin yerini aldığında apericena denir. Hafta sonları dışarıda yemek yemek çok yaygındır ve eğer bir restorana gidecekseniz masa ayırtmak işinizi kolaylaştıracaktır. Açık hava pazarları, taze yiyecek bulmak için yerel bir alternatiftir (örn. Rialto pazarı).

Hava Durumu

Sonbahar aylarında gün daha kısa ve sis olurken sıcaklıklar da normale dönmeye başlar. Kışın ılıman sıcaklık olur ve seyrek kar da görülebilir. İlkbaharda günler uzamaya, sıcaklık yükselmeye başlar ve fazla yağmur görülmez. Yaz’ın ise sıcak ve nemli olur fakat Adriyatik denizi sayesinde sıcaklığın derecesini düşüren esintiler mevcuttur.

Boş zaman

Venedik, şehrin tadını çıkarmak için birçok fırsat sunar: müzeler, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar. Aynı zamanda şehrin içinden geçen “Grand Canal”ın etrafındaki kafeler ve eğlence mekânları zamanınızı geçirebileceğiniz yerlerdendir. Venedik’e ve diğer şehirlere de erişilebilirliğin kolay olması sebebiyle de kolayca başka yaşam yerleri geziler düzenleyebilirsiniz.

İtalya’da Gezilecek Şehirler” makalemize de göz atabilirsiniz.

Venedik'te Öğrencilik

Venedik IUAV Üniversitesi Önemli Mezunları

Venedik IUAV Üniversitesinden mezun olmuş ünlü kişiler:

 • Carlo Scarpa (Mimar)
 • Mario Botta (Mimar)
 • Francesco Dal Co (Tarihçi)
 • Stefano Boeri (Mimar)
 • Nicola Verlato (Ressam)
 • Graziano Gasparini (Mimar)
 • Davide Prete (Heykeltıraş)
 • Giancarlo De Carlo (Mimar)
 • Benedetta Tagliabue (Mimar)

Venedik IUAV Üniversitesi Dünya Sıralaması

Venedik IUAV Üniversitesi, belli alanlar üzerine uzmanlaşmış öğretim üyelerinden oluşmasından dolayı eğitim verdiği bölgelerde dünya sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

QS World University Rankings by Subject 2020 sıralamasına göre;

 • Architecture alanında ilk 100 üniversitede,
 • Art & Design bölümünde ise ilk 150 üniversitede yer alıyor.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Bölümleri

İtalya’da Lisans Eğitimi ve İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi için konularımızı okuyabilirsiniz.

Bölümler, üniversite, başvuru, kayıt ve burs işlemleri gibi bütün işlemleriniz ekibimizle irtibata geçebilirsiniz: https://pavaedu.com/iletisim/

Venedik IUAV Üniversitesi Open Days 2020

Lisans Bölümleri

 • Architecture
 • Fashion design and multimedia arts
 • Industrial design and multimedia
 • Planning and urban design

Yüksek Lisans Bölümleri

 • Architecture
 • Architecture (Kısmen İngilizce)
 • City and environment: planning and policies (İngilizce)
 • Fashion and visual arts (Kısmen İngilizce)
 • Product and visual comunication design
 • Theatre and performing arts

Doktora Bölümleri

 • Architectural composition
 • Design sciences
 • History of architecture and urban planning
 • Innovation for building and cultural heritage
 • International PhD
 • New technologies and information for the region and environment
 • Regional planning and public policy
 • Urbanism
 • “Villard d’Honnecourt” international doctorate in architecture (competition notice every three years)
 • Visual Arts, Performing Arts and Fashion Studies

Venedik IUAV Üniversitesi Eğitim Ücreti

Venedik IUAV Üniversitesi, öğrencilerin aile gelirine göre öğrenim ücretlerini hesaplamaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. Mevcut uygulanan muafiyet ve indirimler sayesinde nitelikli veya engelli olan öğrenciler burs alabilirler, indirim kazanabilirler ya da ücretten muaf olabilirler. Harçlar 3 taksitte ödenmektedir.

İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir.

Daha detaylı bilgi için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Venedik IUAV Üniversitesi öğrencilerine yurt imkânı sağlamaktadır. Şehir dışından gelen öğrencilerin Venedik’te çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin anlaştığı birçok acente de bulunmaktadır. Özel yurt, rezidans, farklı boyutlardaki daireler gibi birçok konaklama imkânının olması sayesinde öğrencilerin seçebileceği pek çok alternatif bulunmaktadır.

Detaylar için “İtalya’da Konaklama” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Üniversite kaydı, konsolosluk işlemleri, konaklama, burs olanakları ve diğer bütün süreçleriniz için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayın.