Venedik IUAV Üniversitesi, Istituto Universitario di Architettura di Venezia (Venedik Üniversitesi Mimarlık Enstitüsü) adıyla 1926 yılında kurulan ilk mimarlık okullarından birisi olup an itibariyle mimarlık, şehir planlama, moda, sanat, grafik ve tasarım alanlarında eğitim vermektedir.

Venedik şehri gibi eşsiz bir şehirde yer alan bu üniversite, daha kaliteli eğitim verebilmek için lisans, yüksek lisans, ileri düzeyde uzmanlık kursları ve doktora bölümlerine girişi sınırlamıştır ve bu sebeple üniversite öğrenci sayısı ortalama 4200 kadardır.

Venedik'te Öğrenci Olmak

Üniversite bünyesinde 4 lisans, 6 yüksek lisans, 9 doktora bölümü ve yanında gelişmiş uzmanlık kursları, çeşitli kurslar, atölye ve öğrenme etkinlikleri barındırmaktadır. Alanında sayılı üniversiteler arasında yer alan Venedik IUAV Üniversitesi, İtalya’da ve yurt dışında anlaşma yaptığı üniversiteler sayesinde öğrencilerine çeşitli staj veya değişim imkânı sağlar.

Avrupa’da ve dünyada en iyi tasarım ve sanat okullarından birisi olan üniversite,  İtalya’da mimari, iletişim, endüstri, kentsel planlama, tasarım, görsel sanatlar, tiyatro ve moda alanlarında kapsamlı eğitim ve öğretim sağlayan tek üniversitedir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Nerede?

Veneto bölgesinin başkenti Sular Şehri Venedik’te irili ufaklı 120 civarı ada ve 400 civarında köprü bulunur. Venedik’in kıyısında olan Venedik IUAV Üniversitesi de 3605 metrelik Lagunes Köprüsü ile bağlantılıdır.

Fakültenin merkezi ve konferans salonları, Venedik’in tarihî merkezinin batı Dorsoduro bölgesinde, Terese’nin eski manastırı olan bir Rönesans binasındadır; Stüdyolar, Giudecca Kanalı’na bakan yakınlardaki Magazzini 7 (Ligabue) depolarından dönüştürülmüştür. Bütün tasarım bölümlerinin temel öğretimi bu iki binada yapılır.

İnsanların bir yerden bir yere giderken kullandığı teknelerle ulaşım sağlanan Venedik’in bu kısmında her tarafınız denizlerle çevrilidir. Üstelik 3.5 km’lik köprü sayesinde de Venedik içine çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Venedik şehri; Venezia Santa Lucia tren istasyonundan kalkan trenlerle, Piazzale Roma ve Marco Polo ile Treviso havalimanlarından kalkan otobüslerle İtalya’nın geri kalanı ve Avrupa’nın geri kalanına ve Veneto Bölgesindeki tüm ana sitelere çok iyi bağlantılara sahiptir.

Ayrıca ilgili olarak İtalya’daki en iyi üniversiteler arasında yer alan “Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

 

Venedik IUAV Üniversitesi Öğrenci Hayatı | Università Iuav di Venezia (University of Venice IUAV)

İtalya’da okurken öğrenciler bu tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu ülkenin şehirlerini doyasıya gezebilme imkanına sahip olmaktadır. Ayrıca Venedik gibi eşşiz bir şehirde üniversite okuyan öğrenciler adeta kendilerini bir filmde gibi hissetmektedirler.

Venedik IUAV Üniversitesinde eğitim almanın öğrenciler açısından avantajlarını maddelerle değerlendirecek olursak birçok madde sıralanabilecektir.

Üniversitenin de olduğu yerleşim yeri

Venedik’te Yaşam ve İtalya’da Şehirler Arası Ulaşım Kolaylıkları

Arabaların çok seyrek olduğu Venedik şehrinde yaşarken, bol bol suya doyacaksınız. Hemen hemen her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi bisiklet de kullanabilirsiniz. Vaporetti adı verilen su otobüsleri sayesinde Venedik şehri ve adalara ulaşımı kolaylaştırabilirsiniz.

Ayrıca İtalya’da her bir şehre uzanan tren ve metro hatları sayesinde ülkenin tüm kentlerini gezme tanıma fırsatı bulabilmektesiniz. Hususi olarak İtalya devletinin öğrencilere tanımış olduğu indirimli sınırsız seyahat hakkından da abonelik sistemiyle yararlanılabilmektedir.

Yemek ve Gıda Gibi İhtiyaçlar Açısından

İtalya’nın geri kalanında olduğu gibi Venedik’te de üç ana öğün vardır: kahvaltı, öğle yemeği, gün içinde birkaç ara öğün içeren akşam yemeği. Çok popüler bir Venedik alışkanlığı, akşam yemeğinden önceki aperitivodur: insanlar küçük tavernalarda (bacari) ve kafelerde bir aperitif ve birkaç meze (cicheti) paylaşmak için toplanırlar.

Aperitivo hafta sonları uzayabilir ve tamamen akşam yemeğinin yerini aldığında apericena denir. Hafta sonları dışarıda yemek yemek çok yaygındır ve eğer bir restorana gidecekseniz masa ayırtmak işinizi kolaylaştıracaktır. Açık hava pazarları, taze yiyecek bulmak için yerel bir alternatiftir (örn. Rialto pazarı).

Ayrıca çoğu devlet ve özel üniversitelerde öğrenciler için ücretsiz kartlar çıkartılmakta ve yemekhane masrafları karşılanmaktadır. Yurtlarda  da öğrenciler için bu indirimli uygulamalar yapılmaktadır.

Venedik’te Hava Durumu ve İklim Koşulları

Venedik şehri her mevsim turizm açısından canlı bir yerdir. İtalya’nın turizm açısından en hareketli şehirlerinden biri olan ve birçok karnavala sahne olan Venedik şehrinin lakaplarından birisi de Adriyatiğin Kraliçesidir.

Lagünlerle dolu bir kıyı şehri olan Venedik’te Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Kıyı şehri olmasından ötürü mutfağı deniz ürünleri açısından da oldukça zengindir.

Venedik’te Birçok Sosyal Etkinliğe Katılabilme Olanakları

Venedik, şehrin tadını çıkarmak için birçok fırsat sunar: müzeler, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar. Aynı zamanda şehrin içinden geçen “Grand Canal”ın etrafındaki kafeler ve eğlence mekânları zamanınızı geçirebileceğiniz yerlerdendir.

Venedik’e ve diğer şehirlere de erişilebilirliğin kolay olması sebebiyle de kolayca başka yaşam yerleri geziler düzenleyebilirsiniz.

Öğrenciyken İtalya’da yaşamak özellikle  de Venedik gibi eşsiz bir şehirde yaşamak çok prestijli bir imkandır. Milano, Roma, Floransa, Napoli, Pompeii, Vatikan gibi yüzlerce İtalyan şehrini gezmek ve zengin kültürleriyle kültürlenmek özel bir ayrıcalıktır.

Ayrıca “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Venedik'te Öğrencilik

Venedik IUAV Üniversitesi Önemli Mezunları | Università Iuav di Venezia (University of Venice IUAV)

Venedik IUAV Üniversitesinden mezun olmuş ünlü kişiler:

 • Carlo Scarpa (Mimar)
 • Mario Botta (Mimar)
 • Francesco Dal Co (Tarihçi)
 • Stefano Boeri (Mimar)
 • Nicola Verlato (Ressam)
 • Graziano Gasparini (Mimar)
 • Davide Prete (Heykeltıraş)
 • Giancarlo De Carlo (Mimar)
 • Benedetta Tagliabue (Mimar)

Venedik IUAV Üniversitesi Dünya Sıralaması

Venedik IUAV Üniversitesi, belli alanlar üzerine uzmanlaşmış öğretim üyelerinden oluşmasından dolayı eğitim verdiği bölgelerde dünya sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

QS World University Rankings by Subject 2020 sıralamasına göre;

 • Architecture alanında ilk 100 üniversitede,
 • Art & Design bölümünde ise ilk 150 üniversitede yer alıyor.

İlgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Open Days 2020

Venedik IUAV Üniversitesi Bölümleri

Genel olarak mimarlık, moda tasarımı, endüstriyel tasarım gibi spesifik sanat ve tasarım içerikli alanlarda eğitim veren Venedik IUAV Üniversitesi her sene birçok uluslararası öğrenciyi kabul etmektedir.

İngilizce ve İtalyanca olarak eğitim veren bu üniversitede eğitim alabilmek için okuyacağınız dilde yeterlilik sağlamanız gerekmektedir.

Lisans Bölümleri

Yüksek Lisans Bölümleri

 • Architecture
 • Architecture (Kısmen İngilizce)
 • City and environment: planning and policies (İngilizce)
 • Fashion and visual arts (Kısmen İngilizce)
 • Product and visual comunication design
 • Theatre and performing arts

Doktora Bölümleri

 • Architectural composition
 • Design sciences
 • History of architecture and urban planning
 • Innovation for building and cultural heritage
 • International PhD
 • New technologies and information for the region and environment
 • Regional planning and public policy
 • Urbanism
 • “Villard d’Honnecourt” international doctorate in architecture (competition notice every three years)
 • Visual Arts, Performing Arts and Fashion Studies

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Eğitim Ücreti

Venedik IUAV Üniversitesi, öğrencilerin aile gelirine göre öğrenim ücretlerini hesaplamaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. Mevcut uygulanan muafiyet ve indirimler sayesinde nitelikli veya engelli olan öğrenciler burs alabilirler, indirim kazanabilirler ya da ücretten muaf olabilirler. (Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımızı da göz atmayı unutmayın!)

İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Venedik IUAV Üniversitesi öğrencilerine yurt imkânı sağlamaktadır. Şehir dışından gelen öğrencilerin Venedik’te çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin anlaştığı birçok acente de bulunmaktadır. Özel yurt, stüdyo daireler veya kiralık odalar gibi birçok konaklama imkânının olması sayesinde öğrencilerin seçebileceği pek çok alternatif bulunmaktadır.

Detaylar için “İtalya’da Konaklama” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Venedik IUAV Üniversitesinde lisans eğitimi almak istiyorsanız veya yüksek lisans, doktora ile master programlarına yazılmak istiyorsanız öncesinde bazı koşulları karşılamanız gerekmektedir.

Lisans programları için başvuru koşulları

 1. Lisans eğitimi almayı düşünüyorsanız Venedik IUAV Üniversitesinde yalnızca İtalyanca dil seçeneğinde eğitim mevcuttur. Bu sebeple İtalyanca B2 dil yeterliliğini sağlamanız gereklidir. (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları” yazımızı inceleyebilirsiniz.)
 2. İtalyanca dil koşulunu sağlamanız durumunda diğer sağlamanız gereken koşul ise İtalya dışındaki hangi ülkeden başvuruda bulunuyorsanız o ülkede mevcut bir üniversiteyi kazanabilmiş olmanız gereklidir. Yani üniversiteye giriş sınavından taban puanın aşılmış olması bu koşulu sağlayabilmektedir.
 3. Konsolosluk başvuruları, öğrenci vizesi ve pasaport çıkartma gibi işlemler gerçekleştirilmelidir.
 4. Venedik IUAV’da tercih edilecek lisans alanın özel bir koşulu bulunuyorsa okuldan öğrenilmelidir. Sanat ve tasarım eğitimlerinde özel sınavlar uygulanabilmektedir.
 5. Başvuru için diğer gerekli evrakların toplanması ve gerekli görülenlerin İtalyanca veya İngilizce olarak tercüme edilmesi gibi işlemler.

Yüksek lisans ve Doktora – Master programları için başvuru koşulları

 1. Yüksek lisans veya doktora eğitimi ile master yapmayı düşünüyorsanız IUAV üniversite bünyesinde belli programlarda İngilizce dil seçeneği bulunmaktadır. İngilizce programlar için de B2 dil yeterliliğini sağlamanız gereklidir. (İlgili olarak “SAT, TOEFL ve İELTS Sınavları” yazımızı inceleyebilirsiniz.)
 2. Master yapacağınız programlar öncesinde eğitim almış olduğunuz lisans programları ile aynı alanlara ait olmalıdır.
 3. Başvuracağınız programın özel bir sınavı ve ön koşulu varsa bunun hakkında danışmalısınız ve bilgi sahibi olmalısınız. Sınav ve başvuru sürecine dair kritik tarihleri sürekli takip etmeniz gereklidir.
 4. Vize, pasaport, konsolosluk ve diğer evrak işlemleri lisans eğitimi başvuru süreçleri ile aynıdır.

Üniversite kaydı, konsolosluk işlemleri, konaklama, burs olanakları ve diğer bütün süreçleriniz için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayın!

Sık Sorulan Sorular

Venedik IUAV Üniversitesi devlet mi, özel mi?

Venedik IUAV Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. İtalyan’ın en güzel şehirlerinden biri olan Venedik’teki bu devlet üniversitesi mimarlık, moda tasarım, şehir planlama gibi tasarım ağırlıklı programları içermektedir.

Venedik IUAV Üniversitesi ücretsiz mi, ücreti varsa ne kadardır?

IUAV üniversitesi bir devlet üniversitesi olsa da ücretsiz değildir, belli düşük bir miktar yıllık ödemesi bulunmaktadır. Genel olarak programlara göre ücret değişse de ortalama olarak fiyatlar 150 € – 3500 € aralığındadır.

Venedik IUAV Üniversitesinde eğitim hangi dildir?

Venedik IUAV Üniversitesinde lisans eğitimleri tamamen İtalyancadır, yüksek lisans ve doktora master programlarında ise bazı programların İngilizcesi bulunmaktadır. Master programlarının İngilizce dil seçeneği olan bazı programları yarı İtalyanca yarı İngilizce eğitim vermektedir. Bunun dışındaki tüm programlar İtalyancadır.

Venedik IUAV Üniversitesinde yurt var mıdır, nerede konaklayabilirim?

Venedik şehrinde devlet ve özel birçok öğrenci yurdu bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler için belli kontenjanlarda senelik olarak alım yapılmaktadır. İtalya’da öğrenim gören uluslararası öğrenciler yurtta kalma imkanı bulamadığı durumlarda genel olarak oda kiralama, stüdyo daire kiralama gibi alternatifleri tercih etmektedir. İtalya’da yaşam maliyetleri yüksek olmadığından öğrenciler konaklama açısından zorluk yaşamamaktadır.