Verona şehri Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biridir.  Kuzey İtalya’da Adige Nehri üzerinde bulunan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve sanatı, kültürü ve tarihi ile ünlüdür. 

Verona Şehri Görmeniz Gereken Yerler | İtalya

Bir zamanlar Romeo ve Juliet gibi ünlü figürleri duvarlarında ağırlayan büyük bir Roma kolonisiydi.  Verona şehrinde, bugün hala konserlerin düzenlendiği birinci yüzyıldan kalma bir amfitiyatro olan Arena di Verona veya geniş İtalyan bahçelerine sahip etkileyici bir 16. Yüzyıl malikanesi olan Palazzo Giardino Giusti gibi tarihi yerler de dahil olmak üzere keşfedilecek çok sayıda ilgi çekici yer bulunmaktadır. 

El yapımı makarna ve lezzetli şaraplar gibi yerel lezzetler, ziyaretçilere tipik Kuzey İtalya mutfağını deneyimleme olanağı sağlar. Verona’nın tarihi merkezinde sokak kenarındaki küçük kafelerden Michelin yıldızlı kaliteli yemekler sunan tam teşekküllü restoranlara kadar pek çok seçenek de vardır. 

Verona’ya Nasıl Gidilir? | Ulaşım Olanakları Nelerdir?

Verona şehrine en yakın havaalanı Venedik’te bulunur. Venedik Marco Polo Havalimanı’na dünyanın her yerinden direkt uçuşlar bulmak mümkün. Venedik üzerinden; tren, otobüs ya da araç kiralama hizmetleri ile ulaşabilirsiniz. Tren istasyonu Havalimanı’na 10 dakika uzaklıkta bulunur. 15 numaralı otobüsler tren istasyonuna gider. Dilerseniz taksiye de binebilirsiniz. 

Marco Polo Havalimanı | Verona, İtalya

Alternatif olarak, Milano veya Roma gibi büyük İtalyan şehirlerinden kalkan trenlere de binebilirsiniz.   Yolculuk, kalkış ve varış şehirlerine bağlı olarak genellikle üç ila beş saat arasında değişir.  

Özel araç ile seyahat etmek isterseniz de; hem Milano hem de Roma’dan Autostrada del Brennero A22 paralı yolu veya SS12b/SS47 normal karayolu üzerinden arabayla dört saatten biraz daha kısa sürede kolayca ulaşabilirsiniz. 

Verona’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Verona şehri, bazıları iki bin yıldan daha eski olan birçok popüler turistik mekana ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi merkezde yer alan ve 1. Yüzyıldan kalma Augustus Kemeri ve geniş Castel Vecchio gibi muhteşem Roma dönemi anıtlarıyla çevrili hareketli bir meydan olan Piazza delle Erbe mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.  

Opera hayranları, Juliet’in Casa di Giulietta’daki ünlü balkonunu ziyaret etmeli veya Arena di Verona’da bir açık hava performansına katılmalı;  Avrupa’nın en iyi korunmuş amfitiyatrolarından biridir. 

Alternatif olarak, farklı dönemlere ve kültürlere ait pitoresk kiliseleri, sarayları ve mezarları keşfederek vakit geçirebilir, kafeler ve mağazalarla dolu romantik yürüyüş yollarında yürüyüş yapabilir veya keyifli tekne gezileri için yakındaki Garda Gölü’ne gidebilirsiniz. 

Piazza Delle Erbe (Erbe Meydanı)

Piazza delle Erbe, şehrin kalbinde yer alır ve Palazzo Maffei de dahil olmak üzere Verona’nın en eski anıtlarından bazılarının muhteşem mimarisi ve eskiden denemeler gibi meydan okumaların yapıldığı büyük bir Roma arkeoloji alanı ile çevrilidir.  Meydan, 1220 yılında Cangrande della Scala tarafından şekillendirildi ve o zamandan beri birçok tarihi festivale ve kültürel etkinliklere sahne oldu.

Piazza Delle Erbe (Erbe Meydanı) | İtalya'da Gezilecek Yerler

Granit korkuluklu anıtsal bir sekizgen çeşme ve dört komşu şehri temsil eden heykeller de burada görülebilir. Başlıca ilgi çekici yerleri etkileyici manzarası ve renkli atmosferi dışında; Piazza delle Erbe’de canlı mağazalar, restoranlar ve kafeler ile modern hayat şekillenir. 

Vecchio Kalesi (Castell Vecchio)

Castell Vecchio, Eski Kale olarak da bilinen etkileyici ve iyi korunmuş bir ortaçağ kalesidir.  13. Yüzyılda Cangrande I della Scala tarafından kurulan ve 1354 yılında tamamlanan kale, Adige Nehri’nin doğu kıyısında, Ponte Pietra yakınlarında bir tepenin üzerinde yer almaktadır.

Kale, esas olarak, bir zamanlar iktidardaki Scaligeri ailesinin üyeleri için bir saray olarak kullanılan bir konut bölümünden ve sekiz metre yüksekliğindeki duvarlar dahil olmak üzere savunma tahkimatlarından oluşur.  

Vecchio Kalesi (Castell Vecchio)

Yerleşim bölgelerinin bitişiğinde iki büyük avlu: Açık hava toplanma yeri olarak hizmet veren Corte Ducal veya Chiesa Maggiore (Büyük Kilise)  ve Corte Nuova (Yeni Avlu) bulunur. Kalenin bacalarını süsleyen olağanüstü şömineler ve kulelerine çıkan birkaç sarmal merdiven gibi birçok ilginç mimari özelliğe de sahiptir.  Ayrıva çevresinde park, yaşlı selvi ağaçları bulunur; ideal bir dinlenme alanıdır. 

Casa di Giulietta (Juliet’in Evi)

Casa di Giulietta veya Juliet’in Evi, Verona kentinde bulunan kayda değer bir simge yapıdır.  14. Yüzyılda inşa edilmiş, ikonik Shakespeare oyunu Romeo ve Juliet’in sahnesi olarak bilinir. 

Casa di Giulietta (Juliet’in Evi) | İtalya'da Görülecek Yerler

Bu tarihi saray, muhtemelen ilk olarak d ‘Capello ailesi tarafından kullanıldı. Sokağa bakan bir balkona ve sütunlarla çevrili açık bir iç avluya sahiptir. 

Evin ayrıca sevgi sembolü olarak hizmet veren duvarına gömülü ve romantik batıl inançlar nedeniyle zamanla sayısız dudak iziyle kaplanmış, sevgiyle ‘Giulietta’nın sol göğsü’ olarak bilinen bronz bir heykel de bulunur. 

Garda Gölü

Kuzey İtalya’da bulunan Garda Gölü, ülkenin en büyük gölüdür ve gezginler için büyüleyici bir destinasyondur.  Kireçtaşı kayalıklardan oluşan pitoresk kıyı şeridi, kristal mavi suları ve güzel dağ manzaraları ile neden yüzyıllardır favori bir destinasyon olduğunu anlamak kolaydır. 

Garda Gölü | İtalya, Verona Şehri

Verona’nın güneybatı kıyısında yer alan Garda Gölünde; su sporlarından yakındaki dağlarda yürüyüşe, büyük kiliseleri veya bahçeleri keşfetmeye kadar herkes için bir aktivite bulunabilir.  

Verona Katedrali 

Yaygın olarak Duomo di Verona olarak bilinen Verona Katedrali, Verona şehrinde dini ve kültürel yaşamın odak noktası olarak hizmet veren etkileyici bir 12. Yüzyıl Roma Katolik kilisesidir.  Antik şehir merkezinin merkezinde yer alan ve iki ana caddeyle sınırlanan bu heybetli katedral, Nasıralı Aziz Meryem’e adanmıştır ve Verona’nın en tanınmış simge yapılarından birini temsil eder.  

Verona Katedrali | İtalya'da Katedraller

On iki kemerle desteklenen görkemli bir revak üzerinde yükselen insan figürleri ve Gotik heykellerle süslenmiş devasa cephesi karşısında şaşırabilirsiniz. Mermer zeminler, sivri tonozlar ve zarif değerli metallerle hazırlanmış Barok tarzı sunaklar içeren iç mekan da aynı derecede etkileyicidir. Görkemine ek olarak, İncil sahnelerini tasvir eden birkaç vitray pencere ve ünlü Rönesans ustaları tarafından boyanmış zarif freskler de burada görülebilir. 

Verona’da Nerede Kalınır?

Verona, zengin konaklama seçeneklerine sahip bir şehirdir. En üst düzeyde kalite ve hizmet arayanlar için Hotel Veronesi La Torre gibi 5 yıldızlı oteller görkemli bir dekor, kaliteli yemek deneyimleri ve birinci sınıf olanaklar sağlar. 

Residenza D’Epoca San Luca gibi butik oteller, şık iç mekanlara ve Adige Nehri’nin güzel manzaralarına sahiptir.  Brandi Hotels & Resorts ise konuklarına her bütçeye uygun oda seçenekleri ve hizmetler sunar.

UNA Hotels & Resorts gibi değer odaklı otel zincirleri, bütçesi daha kısıtlı olan ziyaretçiler için temiz ve verimli konaklama sunarken yüzme havuzları veya spor salonları gibi boş zaman etkinliklerine erişim sağlar.  Ayrıca, tarihi merkezde Verona’yı keşfetmek için ideal üsler oluşturan birkaç misafirhane de bulunabilir.

Verona Şehri Gece Hayatı Nasıldır?

Şehrin ikonik Arena di Verona’sı dünyanın en büyük performanslarından bazılarını kendine çeker. Toto geçtiğimiz günlerde 50. Yıl dönümü turlarında dolu bir stadyumda gösteri yaptı. 

Verona'da Gece Hayatı Nasıldır?

Bu arada Gioco del Ponte köprü turnuvası veya Juliet’in balkonunun fotoğrafları gibi açık hava etkinlikleri de şehir merkezindeki ünlü mekanlardandır. 

Müzik şovları, genellikle bölgesel akustik müzik eşliğinde şarap tadımı yapılan geleneksel festivallerle birlikte günleri ve geceleri doldurur.  Ayrıca, sıcak ve davetkar bir atmosferde makul fiyatlarla lezzetli taze yemekler sunan Osteria de Mezzo Cortà gibi en iyi restoranlardan çok çeşitli mutfaklar bulunmaktadır.

Verona Şehri Alışveriş Yapabileceğiniz Önemli Yerler

Tasarımcı etiketleri için alışveriş yapanlar, Prada ve Dolce & Gabbana gibi Avrupa’nın en ünlü üst düzey etiketlerinden bazıları için Corso Portoni Borsari’ye uğrayabilir. Via Roma ise kuyumcu Febo’s Goldsmith gibi küçük perakende mağazalarından kaliteli ürünler sunar.

İtalya'da Gezebileceğiniz Alışveriş Yerleri

El sanatları için Mercato Coperto di Veronetta’yı ziyaret ederek deri eldivenler veya mücevher kutuları gibi benzersiz el yapımı İtalyan ürünleri satın alabilirsiniz. Piazza delle Erbe ise zeytinyağı veya çikolata gibi yerel ürünlerin sunulduğu yemek tezgahlarıyla Veronese kültürünün otantik tatlarına sahiptir.

Verona’da Ne Yenir?

Verona şehri, denize ve güney İtalya’ya yakınlığı nedeniyle; Sardalyeli Spagetti, Ragù alla Bolognese’li Tagliatelle, Polenta con la Salsiccia gibi deniz ürünleri yemekleri denemek için birçok enfes yöresel spesiyalite barındırır. 

Verona Şehri Mutfağı

Verona, Vallagarina Vadisi ve Valdadige tepelerinden gelen elmalar gibi taze yerel ürünleriyle ünlüdür. Bölgede ayrıca Valpolicella ve Castelvedro DOC gibi ödüllü şaraplar da üretilmektedir.

Verona’da mutlaka denenmesi gereken bir başka şey de, yerel malzemelerle yapılan hamur işleri sunan şehrin dört bir yanındaki ünlü “Pastlicere d’Italia” mağazalarında bulabileceğiniz hamur işleridir. 

Verona Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Verona, zengin kültürü ve tarihi ile öğrenciler için ideal bir eğitim ortamı sunar. Canlı gece hayatı, çeşitli festivalleri ve kültürel etkinlikleriyle her öğrenci kendine uygun eğlenceyi bulabilir. 

Verona birçok araştırma enstitüsüne ve laboratuvara ev sahipliği yaparak öğrencilerin disiplinleriyle ilgili değerli uygulamalı deneyimler kazanmalarını sağlar.  Ve yakındaki muhteşem göl manzarasının yanı sıra Venedik veya Milano gibi yakındaki şehirlere erişim sayesinde, Verona’daki öğrenci hayatı asla sıkıcı değildir. 

Diğer büyük İtalyan şehirlerine kıyasla Verona uygun fiyatlı bir şehir sayılabilir. Öğrenciler; ulaşım, yemekhane ve konaklama gibi temel ihtiyaçları karşılamak konusunda zorluk yaşamazlar. Ek olarak köklü bir üniversiteye sahip olduğu için öğrenci kültürü de oldukça gelişmiştir. 

Verona Şehri Burs İmkanları

Öğrenciler Verona şehrinde, üniversite bursları, hibeler ve yarı zamanlı çalışma için izin gibi birçok seçenek bulabilirler. Ayrıca, İtalya Avrupa’nın en çok burs imkanı sağlayan ülkesinden biridir. 

Aile gelirinize, başarı durumunuza ve şahsi gelirinize bağlı olarak; her bölgenin kendi içinde belirlediği şartlara göre burs alabilirsiniz. Ek olarak, başvuru yapacağınız bölüme ve üniversiteye bağlı olarak burs fırsatları da değişmektedir. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Verona’da Yurt ve Konaklama 

Verona Üniversitesi öğrencilere yurt imkanı sağlamaktadır. Üniversite yurtlarında kalmak istemeyen öğrenciler için de üniversitenin anlaşmalı olduğu acenteler mevcuttur. İhtiyaç ve isteklerinize bağlı olarak; rezidans, daire ve özel öğrenci yurtlarının arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Şehir genel olarak uygun fiyatlıdır ve konaklama birimi bulmakta zorluk yaşamazsınız. 

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Verona Şehrinde Bulunan Üniversiteler

Verona Üniversitesi, 1963 yılında resmi olarak kurulmuş, tarihi kuruluşundan önceye uzanan köklü bir üniversitedir. Avrupalı ​​düşünürlerin, yenilikçilerin, akademisyenlerin ve liderlerin nesillerini şekillendirmeye yardımcı olmuştur. 

Eğitim kalitesine çok önem verilen ve yenilikçi anlayışın benimsediği Verona Üniversitesi; 158 bölüm, 24 bin öğrenci, 1500 profesör ve çok sayıda teknik-idari personeli bünyesinde barındırmaktadır. Toplamda 12 fakülte olarak, çok büyük ve geniş bir kütüphane arşivine de sahiptir.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.