Almanya’da Dil Okulları Koşulları

Almanya’da dil okulları yoğun bir düzeyde ilgi görüyor. Almanca dil bilginizi geliştirmek üniversite okumak için ya da lisansüstü programlara başvuru yapabilmek için en önemli koşul durumundadır. Almanya’da dil okulları sayesinde Almanca öğrenmek isteyen kişiler ders alabilirler. Genel Almanca, mesleki Almanca, DSH-2 sınavına hazırlık, testdaf sınavına hazırlık ya da staj için dil okullarına başvuru yaparak Almancanızı geliştirme imkânı elde edebilirsiniz.

Ziyaretçi vizesi alarak Almanya’daki dil okullarına başvurup 3 veya 6 aylık sürelerle eğitim alabilirsiniz. Ziyaretçi vizesi alırken herhangi bir Almanca bilgisi kanıtlama şartı bulunmuyor. Ancak 90 gün üzerinde kurs görmek isteyen öğrenciler öğrenci vizesi alırlarken minimum A1 seviyesinde Almanca bilgisi olduğunu kanıtlamak zorundadır.

Almanya’da dil okulları hakkında daha detaylı şekilde inceleme yapabilmek ya da gerekli koşulları sağlayabilmek için yurtdışı eğitim danışmanlıklarından yardım alabilirsiniz. Eğitim danışmanları her konuda ve en doğru şekilde yönlendirerek Almancanızı geliştirme imkânını sizlere sunacaklardır.

Almanya Dil Kursu

Almanya dil okulu

Almanya’da dil okulları bünyesinde Almanca öğrenmek için ya da Almanya’da okuyabilmek için iki seçeneğiniz bulunacaktır. Bunlardan birincisi Almanya Dil Okulu olacaktır. Seçeneklerden ikincisi ise Almanya’daki üniversitelerin bünyesindeki dil kursları olacaktır. Sadece dil bilgisini geliştirmek için eğitim almak isteyen öğrenciler için dil okulları daha cazip bir haldedir.

Almanya’da üniversite okumak amacı bulunan öğrenciler için ise Alman üniversiteleri bünyesindeki kurslar daha avantajlı olacaktır. Ancak her üniversite bu imkânı sunmaz. Bu sebeple detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Göstereceğiniz sabır ve inanç ile size en uygun olan kursu bularak eğitiminiz için bulunmaz nitelikte bir adım atabilirsiniz.

Almanya Dil Kursu Fiyatları

Almanya’da dil okulları eğitim süresine göre farklı fiyatlandırılır. Eğitimin süresi uzadıkça fiyatlarda artış olacaktır. Ayrıca eğitim programına bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra iyi veya orta düzeyde bir kurs düşünüyor iseniz ortalama 740 Euro ile 6000 Euro arasında ücret ödeyebilirsiniz. Fiyatlandırmalar yıldan yıla değişiklik gösterir. Dil kurslarının fiyatı her geçen gün Euro para birimine bağlı olarak artıyor.

Tercih edilen okula, okulun eğitim kalitesine ve okulun öğrencilerine sormuş olduğu koşullara göre dil kursu fiyatlarında değişiklik olabilir. Kurs fiyatına konaklama ve gıda ücretleri de dâhil edilir ise toplam fiyat artacaktır. Kurs fiyatını daha cazip hale getirmek için Almanya hükümetinin uluslararası öğrencilere sunmuş olduğu konaklama seçeneklerinizi bütçenize göre değerlendirerek sizin için en doğru kararı vermek adına detaylı araştırma yapmanız gerekiyor.

Almanya Dil Kursu Vizesi

3 ay ve 3 ay altında süreyle Almanya’da dil okulları vasıtası ile Almanca öğrenmek istiyor iseniz ziyaretçi vizesi alarak kursa katılabilirsiniz. Ziyaretçi vizesi 3 ay ve altında sınırlandırılmış ise herhangi bir Almanca dilbilgisi için yeterlilik göstermenize gerek yoktur. Bizi alarak doğrudan sizin için en uygun olan kursa katılım yapabilirsiniz.

90 günden fazla dil kursuna katılacak iseniz öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Ziyaretçi vizesi ile 90 günden fazla ülkede kalmanız olanaksızdır. Öğrenci vizesi alır iken A1 seviyesinde Almanca bilginizi vize koşulları gereğince kanıtlamanız gerekecektir. Almanca bilginizi girmiş olduğunuz sınavlar ile belgelendirmek durumundasınız. Testdaf sınavına girerek belgelendirebilirsiniz. 90 ülkede testdaf sınav merkezi bulunuyor.

Almanya Dil Okulları

Almanya'da Dil Okulları

Almanya’da üniversite okuyarak kaliteli bir eğitim alma olanağı bulabilirsiniz. Almanya’da üniversite okuyabilmek için yeterli derecede dil bilginiz bulunması gerekiyor. Dil bilgisi için Almanya’da dil okulları tercih ederek gerekli düzeye erişebilme imkânı bulabilirsiniz. Dil yeterliliği olmadan üniversite okuyamazsınız ancak üniversitelerin hazırlık bölümlerini bitirmeniz gerekir. Almanya’daki üniversitelerin hazırlık aşaması yaklaşık 1,5 yıl sürer. Bu sebeple zaman kaybetmemek adına dil okullarına giderek yeterli dil seviyesine ulaşabilirsiniz.

Almanya’da dil okulları bünyesinde alacağınız standart eğitimler ortalama haftalık 20 saattir. Öğrencinin isteğine göre haftalık eğitim süresi 30 saate kadar yükseltilebilir durumdadır. Haftalık sağ seçimine bağlı olarak kurs ücretleri değişiklik gösterir. Toplam kurs süresi ise 2 hafta ile 36 hafta arasındadır. Zamanınızı en uygun olan kurs suresini seçebilmeniz mümkün bir durumdadır.

A1 seviyesinde Almanca konuşma ve yazma becerileri geliştirilir. Temel dilbilgisi, basit sorular ve talimatlar, temel kelime bilgisi A1 seviyesinde verilir. Bu seviyenin tamamlanmasından sonra a2 seviyesi ile eğitime geçilir. Bu seviyenin ortalama eğitim zamanı 4 hafta olacaktır.

A2 seviyesinde kendinizi veya karşınızdakini tanıta bilmeniz günlük durumlarda nasıl konuşabileceğiniz öğretilir. Bu seviyede basit metinleri okuyarak anlayabilme yeteneğine sahip olacaksınız. Kursu başarıyla tamamladıktan sonra B1 seviyesini geçersiniz.

B1 seviyesinde temel dil bilgisi yapıları birleştirmeyi ve gözden geçirmeyi öğrenirsiniz. Yapılar hakkında yorum yapmak ile günlük hayatta herhangi bir konuyu tartışa bilme yeteneğine sahip olursunuz. Günlük hayatta kendinizi ifade ederek temel yaşam için dil bilginize karşılayabilirsiniz. Bu seviyeden sonra B2 seviyesine geçiş yapabilirsiniz.

B2 seviyesi zor konular üzerine olacaktır. İş Almancası okuyabilme dinleyebilme yazabilme ve konuşma pratikleri yapılır. Gramer bilginiz kelime bilginiz üzerine yoğun bir eğitim alarak Almanca ‘ya hâkimiyet gösterebilmeniz hedeflenir. Bu seviyenin ardından C1 seviyesine geçilir. Testdaf sınavına girerek B2 seviye bilginize kanıtlamanız mümkün hale gelecektir.

C1 seviyesinde pek fark çok farklı konular için yazma konuşma okuma becerileri kazanacaksınız. Hemen hemen okuduğunuz her meddi anlayabilir duruma gelebileceksiniz. Almanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız C1 seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Testdaf sınavına girerek j1 seviyenizi kanıtladığını takdirde üniversiteleri bölümlerine kayıt olma hakkı elde edebilirsiniz.

C2 seviyesinde kendinizi akıcı bir biçimde ifade etme yeteneğine sahip olacaksınız. Sosyo-politik edebi bilimsel ve kültürel konular üzerinde çalışılmaktadır. C2 seviyesi son seviyedir ve anadil seviyesidir. Hayat boyu Almanca eğitimine kişiler devam edebilir.

Almanya Dil Okulları Fiyat Listesi

Lokasyona bağlı olarak Almanya’da dil okulları fiyatlarında değişiklikler olabiliyor. Ayrıca dil eğitiminin süresi de fiyatlara etki edebiliyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz okullar Berlin’de bulunuyor. Başkent olmasından kaynaklı olarak diğer şehirlere göre okul fiyatları biraz daha pahalı olacaktır. Tabii eğitimin süresini de bakmak gerekir. Berlin dil okullarında 1 aylık ortalama dil kursunun ücreti 1000 Euro ile 1500 Euro arasında değişiklik gösterebilir.

Köln Carl Duisberg Dil Okulu Berlin şehrine göre biraz daha uygun fiyatlı Almanya’da dil okulları eğitimi alabilmeniz de olanak sağlar. Düsseldorf Sprachcaffe Dil Okulu yine aynı şekilde Berlin’de bulunan dil okullarına göre daha uygun fiyatlıdır. Köln ve Düsseldorf şehirlerinde 1 aylık dil kursunun ücreti yaklaşık olarak 750 Euro ile 1000 Euro arasında değişiklik gösterebilir.

Almanya Dil Okulu

İngilizce diline hâkim olmanın yanı sıra Almanya’da dil okulları sayesinde Almanca öğrenerek daha fazla iş bulma imkânına sahip olabilirsiniz. Çünkü Avrupa’da en çok konuşulan dil Almancadır. Almancanızı geliştirmek demek 100 milyondan fazla Avrupalı insan ile konuşabilmek anlamına geliyor.

Almanca dili Avustralya, İsviçre, İtalya, Lüksemburg ve Belçika’da ana dil olarak kabul edilir. Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan ve Slovakya da ise Almanca ikinci dil olarak kabul ediliyor. Dünya üzerinde en çok konuşulan ilk 10 il arasında bulunan Almancayı öğrenerek geleceğiniz için doğru bir adım atarsınız.

İngilizceden sonra pek çok içerik barındırması bakımından ikinci sırada Almanca bulunuyor. Dünya üzerindeki yayımlanmış kitapları daha iyi okuyabilmek için Almanca öğrenebilirsiniz. Çünkü bütün kitapların hala beşte biri Almanca olarak basılmaya devam ediyor. Mesleki ufkun uzun genişlemesi yabancı kültürler ile anlaşabilmeniz ve yakınlaşabilmeniz için Almanya’da dil okulları aracılığı ile eğitim alarak Almancanızı geliştirebilirsiniz.

Almanya Dil Okulu Fiyatları

Almanya’da dil okulları aracılığı ile eğitim alarak belirli dil seviyesi gösterdiğinizde pek çok imkân bulabileceksiniz. Almanya devlet üniversitelerinde lisans eğitimi alabileceğiniz gibi yüksek lisans yapma fırsatını da elde edebileceksiniz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra iş hayatınıza Avrupa ülkesi olan Almanya’da devam etme olanağını da bulacaksınız.

Almanya’da dil okulları ücretleri düşük olduğu gibi üniversite okumak için ödemeniz gereken ücretler de çok düşüktür. Tüm Almanya’daki devlet üniversitelerinin vermiş olduğu diplomalar YÖK tarafından tanınıyor. Bu sebeple Almanya’daki eğitiminizi tamamlamanız dan sonra Türkiye’ye dönerek çalışma hayatınıza adım atabilirsiniz. Ayrıca Almanya üniversitelerinin Dünya sıralamalarında ilk 500 üniversite arasında olduğunu unutmayın. Listede bulunan üniversiteler son derece köklü ve son derece başarılı eğitim kurumlarından.

Almanya Dil Okulu Tavsiye

Almanya’nın başkenti Berlin dünya üzerindeki sayılı metropoller arasında bulunuyor ve ekonomisi ile ön plana çıkıyor. Pek çok ulusun vatandaşına ev sahipliği yapıyor ve gayet iyi yaşam standartları sunuyor. Özellikle uluslararası öğrenciler tarafından da benim eğitim kurumları sıkça tercih ediliyor. Almanya’da dil okulları aracılığı ile eğitim almak istiyorsanız Berlin’de bulunan dil okullarını değerlendirerek kaliteli eğitim alma fırsatlarında faydalanabilmeniz mümkündür.

Ticaret ve finans başkenti olarak bilinen Frankfurt en büyük 5. şehirdir. Çok uluslu bir yapıya sahip olan şehirde iş dünyası yoğun temposu bulunur. Mimarisi ile ön plana çıkan şehirdeki dil okulları eğitim alanında önemli yere sahiptir. Her sene yüzlerce festivale ev sahipliği yapan Köln şehri pek çok turist çekiyor. Çünkü antik Roma zamanından kalma kalıntılara sahip. Sanat ve eğlence alanlarında gelişim göstermiştir. Yaşam tarzınıza olan uygunluğu ile bu iki şehirden bir tanesini seçerek Almanya’da dil okulları vasıtası ile Almancanızı geliştirme imkânı bulabilirsiniz.

Uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirlerden bir tanesi de Freiburg şehridir. Almanya’nın en güney tarafında bulunuyor ve nüfusun yüzde on dörtlük kısmı öğrenciler tarafından oluşturuluyor. Öğrencilerin bu şehri tercih etmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi müzik alanında ön plana çıkıyor olmasıdır. Her yıl binlerce koro ve orkestraya ev sahipliği yapıyor. Bu yönüyle ön plana çıkan Freiburg şehrini tercih ederek dil okullarında eğitim alabilirsiniz.

Almanya Dil Okulu Vizesi

Yeşil pasaportu ile Almanya’da dil okulları tercih etmek isteyen öğrenciler vizeden muaf olacaklardır. Ancak bordo pasaport olarak da tanınan umuma mahsus olan pasaportlar dil okulu vizesi alarak gidebilirler. Eğitim alacağınız kurumu eğitim süresi 90 günü geçmeyecek ise kısa süreli olan schengen vizesine başvuru yapabilirsiniz. Vize işlemlerine başvuru yaparken dil okulu kayıt belgenizi ve kursa yapmış olduğunuz ödemelerin dekontlarını getirmeniz gerekiyor.

Almanya dil okulları vizesi alabilmeniz için Almanca olarak doldurulmuş iki tane Almanya ulusal vize başvuru formu gerekiyor. İki tane vesikalık olarak çektirdiniz biyometrik fotoğrafınız olmalıdır ancak bu fotoğraf son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalı. Ayrıntılı özgeçmişiniz Almanca ya da İngilizce olarak sunulmalıdır.

Motivasyon yazısı gerekir. Neden Almanya dil okulları tercih ederek gitmek istediğinizi anlatmalısınız neden vize istediğinizi detaylı şekilde yazmalısınız. Ayrıntılı şekilde işyeri teyit yazısı yazmamız gerekiyor. Mevcut bir mesleğiniz varsa ya da gelecekteki mesleğiniz için planlarınızı varsa belirtmelisiniz.

Almanya’da dil okulları kayıt kabul ya da ön kabul belgeleri gerekir. Vukuatlı nüfus kayıt örneği geçiminizi nasıl sürdüreceğinize dair finansal kanıtlar gerekiyor. Seyahat sağlık sigortası kalış sürecinizi kapsayacak şekilde yapılmış olmalıdır. Alman konsolosluğu Almanya dil kursu belgelerinin tamamını orijinal şekilde talep ediyor.