Bergamo Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Bergamo üniversitesi 11 Aralık 1968 yılında “Yabancı Diller ve Edebiyat Enstitüsü” adı ile kurulmuştur ve Rektör Serio Galeotti (1972-75) döneminde ekonomi ve işletme alanlarında dersler vermeye başlayıp 1988 yılında fakülte olmuştur. 1992 yılında devlet üniversitesi olan Bergamo Üniversitesi, Alp Dağları’nın eteklerinde, Milano’ya yakın bir mesafede yer alan; eski saray, avlu, manastır yapıları ile oldukça tarihi bir binadan oluşmaktadır. 2004 yılında mezun olan öğrencilerin bir grubu Treviglio’da bir uydu kampüsü kurmuşlardır. 3 farklı bölgede bulunan 3 ana binası 7 fakülteden oluşmakta olup 656 personeli ile yeniliklere açık, dinamik, bilimsel ve öğretici bir ortam sağlar. Bergamo Üniversitesinin Ekonomi ve Hukuk Kampüsü şehrin merkezinde; Beşerî Bilimler Kampüsü Orta Çağ’dan kalan şehrin yukarı bölgelerinde; Mühendislik Kampüsü Dalmine sanayi bölgesinde, Bergamo’nun 8 kilometre güneybatısında bulunmaktadır.

1987 yılından itibaren değişim programının da bir parçası olan Bergamo Üniversitesi, bünyesine yabancı öğrencileri de kabul etmeye başlayarak uluslararası eğitimdeki konumu giderek artmakta, kaliteli ve yetkin eğitim sistemi ile İtalya’da tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır. Üniversitede lisans, yüksek lisans eğitimlerinin yanı sıra çift diplomalı eğitim programları, doktora programları bulunmaktadır. Ayrıca üniversite, öğrencilerin akademik kariyerlerinde en iyisi olmalarını hedefleyerek mezuniyet sonrasında da öğrencilere staj ve iş konusunda destek olmaktadır.

İtalya’da Lisans Eğitimi ve İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi konularımıza göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bergamo Üniversitesi Nerede?

Bergamo Üniversitesi

Bergamo Üniversitesi Kuzey İtalya’nın en yüksek nüfuslu bölgelerinde biri olan Lombardiya’da, Roma’dan daha eski, köklü bir tarihe sahip olan; 120.287 nüfuslu Bergamo şehrinde yer almaktadır.  Venedik Surları ile kaplı şehir Orta Çağ’da önemli bir şehir olarak gelişmiş ve Batı ile Doğu arasında bir köprü haline gelmiştir. Alp Dağları’nın eteklerindeki, Kuzey İtalya’nın minik ve şirin bir kenti olan Bergamo, bu iki kısmı füniküler ile birbirine bağlanmaktadır. Dağın eteklerinde yer aldığı için ulaşımı zor bir yer olarak düşünülse de çeşitli otobüs ve tren istasyonları ile ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır.

Bergamo Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

Bergamo Üniversitesinde öğrencilik; tarihî, şirin bir şehir olmasından dolayı öğrencilerin kampüs, eğlence hayatı, sosyal aktivitelerini bir arada en verimli şekilde geçireceği üniversite şehirlerindendir.

Bergamo, üst şehir ve alt şehir olmak üzere ikiye ayrılır. İtalyanca olarak Città Alta adıyla anılan üst bölge (şehrin eski kısmı), UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Venedik duvarları ile çevrili Arnavut kaldırımlı sokaklarla doludur ve bu yere tek erişim füniküler ile mümkündür. Aşağı Şehir (Città Bassa), kentin modern bir parçasıdır. Toplu taşıma araçlarına sahip olmasına rağmen Bergamo, trafiğe kapalı bir şehir. Bu nedenle Bergamo’daki öğrenci hayatı ulaşım bakımından oldukça rahattır.

Bergamo'da öğrencilik

Bergamo sakinleri misafirperver, güler yüzlü ve sevgi dolu insanlardır. İnsanları tüm yıl boyunca sayısız sosyal faaliyetlerine katmaya isteklidirler. Bu nedenle Bergamo’daki öğrenci yaşamı oldukça aktif geçmektedir.

Bergamo Nasıl Bir Yerdir?

Bu şehirde katılabileceğiniz çok sayıda karnaval ve festival vardır. Mesela uluslararası caz günleri mevcuttur (caz müziği şehrin farklı yerlerinde çalınır ve ana etkinlik Teatro Gaetano Donizetti’de yapılır). Teatro Social’da dans festivali olan Festival Danza Estate’de düzenlenir. Tüm bunlarla birlikte Bergamo’da eğlence dolu bir öğrenci hayatınız olacak. Şehirde görülecek çok yer vardır.

Bergamo Üniversitesi Tesisleri ve Spor

Bergamo Üniversitesi ayrıca kendi bünyesinde de birçok sosyal topluluk ve aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle spor aktivitelerine önem veren üniversiteye bağlı bir de spor tesisi bulunmaktadır. Öğrenciler burada profesyonel eğitimlere ya da fitness, yüzme, binicilik vs. gibi günlük aktivitelere katılabilirler.

Bunun yanında araştırmacıların ve akademisyenlerin faaliyet gösterdiği, İtalya-Çin teknolojileriyle donatılmış; iki ülkenin ilişkilerini geliştirmek, ülke ekonomisini ve inovasyonunu canlandırmak adına 8 adet yüksek kaliteli araştırma merkezi ve laboratuvarlar bulunmaktadır.

Bergamo Üniversitesi Dünya Sıralaması

Bergamo Üniversitesi Ranking

The Times Higher Education World University Rankings 2021 sıralamasında 601-800, Young University Rankings 2018’de 94, European Teaching Rankings 2019’da ise 201+ gösterilmiştir.

Bergamo Üniversitesi Mezunları İş Bulma (İstihdam) Oranı

 • Mezun olanların %81,5’i mezun olduktan sonraki bir yıl içinde iş buluyor.
 • Mezun olanların %91,8’i mezun olduktan sonraki üç yıl içinde iş buluyor.
 • Mezun olanların %92,7’si mezun olduktan sonraki beş yıl içinde iş buluyor.

Bergamo Üniversitesi Bölümleri

Bergamo Üniversitesinde lisans eğitimleri İtalyanca olarak verilmektedir ve bölümler 3 yıldır. Kabul için İtalyanca dil bilgisi yeterliliği gerekmektedir. Her bölüm için yerel bir giriş sınavı testini de (TOLC-OFA, TVI) geçmek gerekmektedir.

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Smart Technology Engineering
 • Engineering and Management for Health
 • Business and Technology Management
 • Management Engineering
 • Philosophy and History of Natural and Human Sciences
 • Intercultural Studies in Languages and Literatures
 • Planning and Management of Tourism Systems
 • Business Administration, Professional and Managerial Accounting
 • Economics and Data Analysis
 • International Management, Entrepreneurship and Finance
 • Clinical Psychology for Individuals, Families and Organizations

 

Bünyesinde İngilizce dilinde eğitim verilen 11, İtalyanca dilinde 13 farklı yüksek lisans bölümü mevcuttur. Yüksek lisans bölümlerinin süresi 2 yıldır. Başvuru için B2 seviye dil bilgisi ve lisans yeterliliği aranmaktadır.

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans

Bergamo Üniversitesi Klinik Psikoloji ve Yüksek Lisans

Bergamo Üniversitesinde Klinik Psikoloji bölümü tamamen İngilizce eğitim verdiğinden okulu tercih etme sebeplerinin başında geliyor. İtalya’da yüksek lisans (master) yapmak gibi düşüncesi olanların ilgili bölümden mezun olması ve Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesine (CEFR) göre B2 İngilizce bilgisine karşılık gelen bilgisinin olması gerekiyor.

Başvuru sahiplerinin, katıldıkları lisans akademik programının içeriğini detaylandırmak, ana çalışma alanlarını ve aşağıdaki alanlarla ilgili olarak öğretilen ana disiplinleri belirtmek için AKTS kredi değerini içeren bir transkript veya modül listesi sunmaları gerekecektir:

 • Klinik ve dinamik psikoloji
 • Bilişsel ve/veya davranışsal psikoloji
 • Sosyal ve örgütsel psikoloji
 • Araştırma Yöntemleri ve istatistikler

Bergamo Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Ücretler aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmakta olup 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir. Ücretler ve burslar hakkında daha detaylı bilgi için burslar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar hakkında daha fazla bilgi için konumuzu inceleyin.

Ayrıca İtalya’da Burs Olanakları konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Bergamo Üniversitesinde Konaklama ve Yurt İmkânları

örnek apartmanlar

Bergamo Üniversitesi öğrencilerine konaklama ve yurt açısından pek çok seçenek sunmaktadır. Her yıl Temmuz ayının başından Ağustos ayının sonuna ya da Eylül ayının başlarına kadar üniversite veya doktora derslerine kaydolmak isteyen öğrenciler, henüz üniversiteye kayıtlı olmasalar bile üniversite konutlarına erişmek için başvurabilirler. Konutlarda konaklama maliyeti aylık 250 € ile 600 € arasında değişmektedir. Her şey dâhil olan bu konutlar; çift kişilik odada bir yatak, tek kişilik oda, tek kişi stüdyo, iki odalı daire (bir veya iki kişilik) gibi seçeneklerle fiyat farklılık gösteriyor.

İtalya’da Konaklama konumuzu inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Her yılın Temmuz ayında mali yardım ve burs hizmeti, konaklamak isteyen öğrenciler için başvuru çağrısı yayınlar. Başvuru çağrısı Bergamo Üniversitesinde lisans derecesine sahip kurslara, yüksek lisans derecelerine, iki yıllık veya tek dönemlik kurslara ve doktora programlarına kayıtlı öğrencilere yöneliktir.