Bergamo üniversitesi (University of Bergamo) 11 Aralık 1968 yılında “Yabancı Diller ve Edebiyat Enstitüsü” adı ile kurulmuştur ve Rektör Serio Galeotti (1972-75) döneminde ekonomi ve işletme alanlarında dersler vermeye başlayıp 1988 yılında fakülte olmuştur.

1992 yılında devlet üniversitesi olan Bergamo Üniversitesi (Unibg), Alp Dağları’nın eteklerinde, Milano’ya yakın bir mesafede yer alan; eski saray, avlu, manastır yapıları ile oldukça tarihi bir binadan oluşmaktadır. 2004 yılında mezun olan öğrencilerin bir grubu Treviglio’da bir uydu kampüsü kurmuşlardır.

Bergamo Üniversitesi

Üniversitenin 3 farklı bölgede bulunan 3 ana binası 7 fakülteden oluşmakta olup 656 personeli ile yeniliklere açık, dinamik, bilimsel ve öğretici bir ortam sağlar. Bergamo Üniversitesinin (Università degli studi di Bergamo), Ekonomi ve Hukuk Kampüsü şehrin merkezinde; Beşerî Bilimler Kampüsü Orta Çağ’dan kalan şehrin yukarı bölgelerinde; Mühendislik Kampüsü Dalmine sanayi bölgesinde, Bergamo’nun 8 kilometre güneybatısında bulunmaktadır.

1987 yılından itibaren değişim programının da bir parçası olan Bergamo Üniversitesi, bünyesine yabancı öğrencileri de kabul etmeye başlayarak uluslararası eğitimdeki konumu giderek artmakta, kaliteli ve yetkin eğitim sistemi ile İtalya’da tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır.

Üniversitede lisans, yüksek lisans eğitimlerinin yanı sıra çift diplomalı eğitim programları, doktora programları bulunmaktadır. Ayrıca üniversite, öğrencilerin akademik kariyerlerinde en iyisi olmalarını hedefleyerek mezuniyet sonrasında da öğrencilere staj ve iş konusunda destek olmaktadır.

 

 

Bergamo Üniversitesi (Unibg) Nerede?

Bergamo Üniversitesi Kuzey İtalya’nın en yüksek nüfuslu bölgelerinde biri olan Lombardiya’da, Roma’dan daha eski, köklü bir tarihe sahip olan; 120.287 nüfuslu Bergamo şehrinde yer almaktadır.  Venedik Surları ile kaplı şehir Orta Çağ’da önemli bir şehir olarak gelişmiş ve Batı ile Doğu arasında bir köprü haline gelmiştir.

Alp Dağları’nın eteklerindeki, Kuzey İtalya’nın minik ve şirin bir kenti olan Bergamo, bu iki kısmı füniküler ile birbirine bağlanmaktadır. Dağın eteklerinde yer aldığı için ulaşımı zor bir yer olarak düşünülse de çeşitli otobüs ve tren istasyonları ile ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır.

Ayrıca ilgili olarak “Bergamo Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bergamo Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

Bergamo Üniversitesinde öğrencilik; tarihî, şirin bir şehir olmasından dolayı öğrencilerin kampüs, eğlence hayatı, sosyal aktivitelerini bir arada en verimli şekilde geçireceği üniversite şehirlerindendir.

Bergamo, üst şehir ve alt şehir olmak üzere ikiye ayrılır. İtalyanca olarak Città Alta adıyla anılan üst bölge (şehrin eski kısmı), UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Venedik duvarları ile çevrili Arnavut kaldırımlı sokaklarla doludur ve bu yere tek erişim füniküler ile mümkündür. Aşağı Şehir (Città Bassa), kentin modern bir parçasıdır. Toplu taşıma araçlarına sahip olmasına rağmen Bergamo, trafiğe kapalı bir şehir. Bu nedenle Bergamo’daki öğrenci hayatı ulaşım bakımından oldukça rahattır.

Bergamo'da öğrencilik

Bergamo sakinleri misafirperver, güler yüzlü ve sevgi dolu insanlardır. İnsanları tüm yıl boyunca sayısız sosyal faaliyetlerine katmaya isteklidirler. Bu nedenle Bergamo’daki öğrenci yaşamı oldukça aktif geçmektedir.

Bergamo Nasıl Bir Yerdir?

Bu şehirde katılabileceğiniz çok sayıda karnaval ve festival vardır. Mesela uluslararası caz günleri mevcuttur (caz müziği şehrin farklı yerlerinde çalınır ve ana etkinlik Teatro Gaetano Donizetti’de yapılır). Teatro Social’da dans festivali olan Festival Danza Estate’de düzenlenir. Tüm bunlarla birlikte Bergamo’da eğlence dolu bir öğrenci hayatınız olacak. Şehirde görülecek çok yer vardır.

Bergamo Üniversitesinin Tesisleri ve Spor Alanları

Bergamo Üniversitesi ayrıca kendi bünyesinde de birçok sosyal topluluk ve aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle spor aktivitelerine önem veren üniversiteye bağlı bir de spor tesisi bulunmaktadır. Öğrenciler burada profesyonel eğitimlere ya da fitness, yüzme, binicilik vs. gibi günlük aktivitelere katılabilirler.

Bunun yanında araştırmacıların ve akademisyenlerin faaliyet gösterdiği, İtalya-Çin teknolojileriyle donatılmış; iki ülkenin ilişkilerini geliştirmek, ülke ekonomisini ve inovasyonunu canlandırmak adına 8 adet yüksek kaliteli araştırma merkezi ve laboratuvarlar bulunmaktadır.

Bergamo Üniversitesi Dünya Sıralaması | Università degli studi di Bergamo

Bergamo Üniversitesi Ranking

Bergamo Üniversitesi dünya sıralaması bazında değerlendirildiğinde The Times Higher Education World University Rankings 2021 sıralamasında 601-800, Young University Rankings 2018’de 94, European Teaching Rankings 2019’da ise 201+ gösterilmiştir.

Bergamo Üniversitesi Mezunları İş Bulma (İstihdam) Oranı

Uluslararası bir eğitim fakültesi olan Bergamo Üniversitesi mezunları iş bulma ve kariyerlerini ilerletme konusunda zorluk çekmiyor. Genellikle üniversite mezunlarının;

 • %81,5 ‘i bir yıl içinde 
 • %91,8’i  üç yıl içinde
 • %92,7’si ise beş yıl içinde kariyer için iyi olanaklarda işlere yerleşiyor.

Ayrıca bununla ilgili olarak “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Bergamo Üniversitesi Bölümleri

Bergamo Üniversitesinde (Unibg) lisans eğitimleri ağırlıklı olarak İtalyanca programlara yer vermektedir ve lisans bölümleri 3 yıldır. Bunun yanında bazı lisans programlarında İngilizce eğitim imkanı da bulunmaktadır. Üniversite programlarına kabul sürecinde İngilizce veya İtalyanca dil yeterliliği gerekmektedir. Her bölüm için yerel bir giriş sınavı testini de (TOLC-OFA, TVI) geçmek gerekmektedir.

Lisans Bölümleri

Bergamo Üniversitesinde (Università degli Studi di Bergamo) İngilizce veya İtalyanca lisans programları şunlardır:

 • İşletme Yönetimi (Business Administration)
 • Ekonomi (Economics)
 • Finans (Finance)
 • Bilgisayar Bilimi (Computer Science)
 • Makine Mühendisliği (Mechanical Engineering)
 • İnşaat Mühendisliği (Civil Engineering)
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (Electrical and Electronic Engineering)
 • Endüstriyel Mühendislik (Industrial Engineering)
 • Kimya Mühendisliği (Chemical Engineering)
 • Psikoloji (Psychology)

Ayrıca sağlık ile ilgili alanda eğitim almayı düşünen öğrenciler için İtalyanca şu sağlık programları da yer almaktadır; Diş Hekimliği, Farmasi, Biyoteknoloji, Hemşirelik ve Temel Biyoloji Bilimi.

 

 

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Smart Technology Engineering
 • Engineering and Management for Health
 • Business and Technology Management
 • Management Engineering
 • Philosophy and History of Natural and Human Sciences
 • Intercultural Studies in Languages and Literatures
 • Planning and Management of Tourism Systems
 • Business Administration, Professional and Managerial Accounting
 • Economics and Data Analysis
 • International Management, Entrepreneurship and Finance
 • Clinical Psychology for Individuals, Families and Organizations

Unibg üniversite bünyesinde İngilizce dilinde eğitim verilen 11, İtalyanca dilinde 13 farklı yüksek lisans bölümü mevcuttur. Yüksek lisans bölümlerinin süresi 2 yıldır. Başvuru için B2 seviye dil bilgisi ve lisans yeterliliği aranmaktadır.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans

Bergamo Üniversitesi Klinik Psikoloji ve Yüksek Lisans

Bergamo Üniversitesinde Klinik Psikoloji bölümü tamamen İngilizce eğitim verdiğinden okulu tercih etme sebeplerinin başında geliyor. İtalya’da yüksek lisans (master) yapmak gibi düşüncesi olanların ilgili bölümden mezun olması ve Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesine (CEFR) göre B2 İngilizce bilgisine karşılık gelen bilgisinin olması gerekiyor.

Başvuru sahiplerinin, katıldıkları lisans akademik programının içeriğini detaylandırmak, ana çalışma alanlarını ve aşağıdaki alanlarla ilgili olarak öğretilen ana disiplinleri belirtmek için AKTS kredi değerini içeren bir transkript veya modül listesi sunmaları gerekecektir:

 • Klinik ve dinamik psikoloji
 • Bilişsel ve/veya davranışsal psikoloji
 • Sosyal ve örgütsel psikoloji
 • Araştırma Yöntemleri ve istatistikler

Bergamo Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Ücretler aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmakta olup 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir.

Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir. Ücretler ve burslar hakkında daha detaylı bilgi için burslar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Her yılın Temmuz ayında mali yardım ve burs hizmeti, konaklamak isteyen öğrenciler için başvuru çağrısı yayınlar. Başvuru çağrısı Bergamo Üniversitesinde lisans derecesine sahip kurslara, yüksek lisans derecelerine, iki yıllık veya tek dönemlik kurslara ve doktora programlarına kayıtlı öğrencilere yöneliktir.

İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar hakkında daha fazla bilgi için konumuzu inceleyin.

Bergamo Üniversitesinde Konaklama ve Yurt İmkânları

Bergamo Üniversitesi öğrencilerine konaklama ve yurt açısından pek çok seçenek sunmaktadır. Her yıl Temmuz ayının başından Ağustos ayının sonuna ya da Eylül ayının başlarına kadar üniversite veya doktora derslerine kaydolmak isteyen öğrenciler, henüz üniversiteye kayıtlı olmasalar bile üniversite konutlarına erişmek için başvurabilirler.

Konutlarda konaklama maliyeti aylık 250 € ile 600 € arasında değişmektedir. Her şey dâhil olan bu konutlar; çift kişilik odada bir yatak, tek kişilik oda, tek kişi stüdyo, iki odalı daire (bir veya iki kişilik) gibi seçeneklerle fiyat farklılık gösteriyor.

Bu konuyla ilgili “İtalya’da Konaklama”  yazımızı inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

örnek apartmanlar

Bergamo Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Bergamo Üniversitesi (Unibg) devlet mi, özel mi?

Bergamo Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Bergamo şehir merkezine yakın bir yerde konumlanan üniversitede lisans, yüksek lisans ve master derecelerinin her birinde birçok farklı alandan eğitim verilmektedir.

Bergamo Üniversitesinde hangi bölümler var?

Unibg – Bergamo Üniversitesi, İşletme, Ekonomi, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik, Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Beşeri ve Sosyal bilimler alanında farklı branşlardan programlara sahiptir. Ayrıca üniversite bünyesinde sanat bilimlerine yönelik programlar da mevcuttur.

University of Bergamo’da eğitim dili nedir?

Bergamo Üniversitesinin eğitim dili lisans programlarının çoğunda İtalyanca’dır, ancak, birçok lisans ve lisansüstü programında eğitim dili İngilizcedir ve üniversitedeki uluslararası öğrencilerin oranı da oldukça fazladır ve ilgi görmektedir.

Bergamo Üniversitesi’nin öğrenci yurtları var mı?

Üniversitenin öğrencilerine yönelik yurt imkanı bulunmaktadır, yurt imkanını da değerlendiremeyen öğrenciler ise oldukça düşük maliyetli seçenekler olan oda kiralama veya paylaşımlı dairelerde ortak kiracı olma gibi alternatifler tercih edilmektedir.

Unibg üniversite mezunlarının iş olanakları nelerdir?

Bergamo Üniversitesi mezunları, aldıkları eğitim programına ve iş deneyimine bağlı olarak birçok sektörden farklı iş olanaklarına sahip olabilirler. Öğrenciler mezuniyet sonrası sahip oldukları mavi diploma ile hem İtalya’da hem birçok uluslararası firmada kariyerlerini geliştirme fırsatını değerlendirebilecektir.

Bergamo Üniversitesinin ücreti ne kadar?

Bergamo Üniversitesinin ücreti lisans, yüksek lisans ve doktora (master) programları açısından değerlendirildiğinde senelik 150-3.500 Euro aralığında programdan programa değişkenlik göstermektedir. Ayrıca yabancı öğrencilerin aile gelir durumu gibi etkenler de ücret aşamasında etkili olabilecektir.