İtalya öğrenci vizesi gündeme geldiği zaman karşımıza zorlu bir süreç çıktığından bu sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi için mutlaka profesyonel bir hizmet almak gerekmektedir. Şayet İtalya’da okumak istiyorsanız, mutlaka birtakım kriterleri yerine getirmek durumundasınız. Burada İtalya öğrenci vizesi almak için sizden birtakım evrakların da talep edildiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bütün bu bilgiler ışığında İtalya öğrenci vizesi nasıl alınır? İşte detaylar!

İtalya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

 

Şayet İtalya öğrenci vizesi almayı istiyorsanız mutlaka size en yakın İtalya Konsolosluğuna müracaata bulunmanız gerekmektedir. İtalya öğrenci vizesinin alınabilmesi için öncelikli olarak İtalya’daki bir eğitim – öğretim kurumundan kabul almış olmalısınız. Bilindiği üzere İtalya bir AB üyesi olduğundan bu ülkeye vize almayı istediğiniz zaman karşınıza Schengen vizesine yönelik başvuru koşulları çıkacaktır. Bu kapsamda İtalya’dan öğrenci vizesi almanız için aşağıdaki evrakları tam bir şekilde ibraz etmelisiniz:

 • Eğer evliyseniz evlilik cüzdanı
 • Pasaport – en az 6 aylık süresi olmalıdır
 • Eskiden kullandığınız eski pasaportlarınız – varsa
 • Biyometrik özelliğe sahip rötuşsuz 4 adet fotoğraf
 • Hem eski hem de yeni pasaportunuzun ilk 4 sayfasına ait fotokopi
 • Vize başvuru ücretine ait ödendi belgesiyle birlikte vize başvuru formu
 • En son mezun olduğunuz okula ait diploma ya da mezuniyet belgesi
 • Erkekler için askerlikle herhangi bir ilişiğiniz olmadığına dair belge
 • İtalya’daki eğitiminizi finansa edebileceğinize dair gerekli olan evraklar
 • Eğer ailenizin işyeri varsa bu işyerine ait vergi levhası gibi diğer evraklar
 • İtalya’da kabul edildiğiniz eğitim kurumunun vermiş olduğu kabul mektubu
 • Şayet henüz mezun değilseniz; güncel tarihli öğrenci belgenizle birlikte transkript belgesi
 • Tarafınıza ait banka hesap cüzdanlarıyla birlikte ailenizin çalışanlarına ait maaş bordroları

Görüldüğü üzere İtalya öğrenci vizesi almayı istediğiniz zaman karşınıza çok sayıda farklı evrak çıkar. Bu evrakları tam ve doğru bir şekilde teslim ettiğiniz zaman öğrenci vizenizi pratik bir şekilde alabilirsiniz. Peki, tüm evraklarınızı teslim ettiğiniz zaman İtalya öğrenci vizesi ne kadar sürede çıkar? İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

İtalya Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Eğer İtalya’dan öğrenci vizesi almak için müracaat etmişseniz ilk önce başvuru işlemlerinizi tamamlamalısınız. Genel olarak evraklarınızı tam bir sorunsuz bir şekilde teslim etmişseniz 5 gün içerisinde işlemleriniz tamamlanacaktır. Ancak bu süre kimi zaman 2 haftayı da bulmaktadır. Burada öğrenci vizesi alacaksanız mutlaka profesyonel bir danışmanlık hizmeti almalısınız. Böylece bu tarz hizmetler çok daha kapsamlı bir şekilde vize almanızı mümkün kılacaktır. Peki, İtalya vizesi almak zor mu? İşte merak edilen ayrıntılar!

İtalya Vizesi Almak Zor Mu?

Günümüz koşullarında İtalya vizesi alacaksanız alacağınız vize türüne bağlı olarak farklı evrakların istenildiğini ifade edebiliriz. Burada öğrenci vizesinin alınmasının biraz daha kolay olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. şayet evraklarınızı tam ve sorunsuz bir şekilde teslim edecek olursanız, vize süreciniz oldukla hızlı bir şekilde tamamlanacaktır.

İtalya’da Üniversite Okumak

 

İtalya’da eğitim görmek isteyenlerin ve ailelerinin en merak ettikleri şey İtalya üniversite fiyatları ve yaşam giderleridir. Bir Avrupa Birliği ülkesi olan İtalya’da eğitim kalitesinin yüksekliğine karşın, diğer Avrupa ülkelerine göre eğitim giderleri daha azdır. Özellikle son zamanlarda İtalya’da üniversite okumak isteyenlerin sayısında ciddi oranda bir artış gözlenmektedir. Bu durum son zamanlarda bu konuya dair hizmet sunan danışmanlık firmalarının da sayısını arttırmaktadır.

İtalya’da Üniversite fiyatları 3000 Euro ile 12000 Euro arasında değişmektedir. Ülkenin anadili olan İtalyanca ile eğitim veren bölümlerin fiyatları daha düşük tutulmaktadır. İngilizce bölümlerin senelik ücreti bir miktar daha yüksek olmaktadır. Teknik üniversitelerin fiyat aralıkları biraz daha farlıdır.  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü fiyatı 3000 ile 4500 Euro arasında değişkendir. Bu noktada İtalya’da üniversite okumak istediğiniz zaman karşınıza farklı fiyat seçenekleri çıkacaktır. İtalya’da günümüz itibariyle günümüze kadar çeşitli üniversiteler kurulmuş ve bu üniversiteler farklı eğitim ücretleriyle karşımıza çıkmaktadır.

Avrupa Birliğinden verilen hibe ve yardımlar ile ülkede eğitim desteklenmektedir. Avrupa Birliği Vatandaşlarına eğitim ücretsizdir. Türk asıllı ama Avrupa Birliği vatandaşı olanlar tarafından bu olanaktan da faydalanılabilir. Yaklaşık yaşam giderleri Türkiye’nin 1.26 katı olduğu için kolaylıkla karşılanabilmektedir. Bu ülkedeki özel üniversitelerin fiyatları da 5.000 ile 30.000 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Günümüz koşullarında İtalya’daki en iyi 5 üniversiteyi aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Politecnico di Milano
 • Universita di Bologna
 • Scuola Superiore Sant’Anna Pisa
 • Roma La Sapienza
 • Scuola Normale Superiore di Pisa

İtalya’nın en iyi üniversiteleri arsında yer alan Politecnico di Milano, 1863 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Bu köklü geçmişe sahip olan üniversitenin günümüz koşullarında yoğun bir düzeyde ilgi gördüğünü ifade edebiliriz. Politecnico di Milano teknik bir üniversite olduğundan bu üniversitede teknik bilimler gelişmiştir.

Universita di Bologna, 1088 yılında kurulmuş köklü bir üniversite olarak ön plana çıkmaktadır. Bu üniversite genellik derslerin zorluğuyla Avrupa’da tanınmıştır. Scuola Superiore Sant’Anna Pisa, İtalya’da uygulamalı bilimler alanında üst düzeyde bir eğitimin bulunduğu bir devlet üniversitesidir. Bu üniversitede yüksek lisans ve doktora yapmak, Avrupa genelinde taktir toplayan bir çalışmadır.

Roma La Sapienza; sadece İtalya’nın değil, Avrupa’nın da en eski üniversitesidir. Bu üniversite dünya sıralamasında da önemli bir yere sahiptir. Toplamda 250’nin üzerinde lisans programının uygulandığı Roma La Sapienza, pek çok farklı dersin işlendiği üniversite olarak karşımıza çıkmaktadır. Scuola Normale Superiore di Pisa, 1819 yılından bu yana eğitim veren tıp ve mühendislik alanında ün yapan bir üniversitedir.

İtalya’da üniversite okumak nitelikli bir eğitim – öğretim sürecine dahil olmak anlamına gelmektedir. Aynı zamanda İtalya bilgisayar mühendisliği fiyatları düşüklüğü sebebiyle de tüm dünyadan olduğu gibi ülkemizden de öğrenci talebi almaktadır. Saygın ve uzun geçmişi olan köklü eğitim sistemi ile en kaliteli yüksek eğitimleri öğrencilerine sunmaktadır. Bu yüzden hem tüm dünyadan hem de bizim ülkemizden istenen, seçilen üniversiteler arasındadır.

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan İtalya’dan diploma alma almanız, tüm dünyada geçerli olan bir diplomaya da sahip olursunuz. Burada İtalya öğrenci vizesi almış olmanız aynı zamanda AB ülkeleri arasında dolaşım hakkına da sahip olabilirsiniz. Böylece farklı kültürleri tanımak noktasında karşınıza farklı seçenekler çıkacaktır.