İtalya öğrenci vizesi çıkartma işlemi için birkaç karmaşık süreç ile karşılaşılacağından bu sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi gereklidir. Öğrenci vizesi için başvuru yapabilmek için öncelikle İtalya’da bir üniversitenin lisans, yüksek lisans, master programları veya herhangi bir sertifika programına kabul alınmış olması gereklidir. Bu açıdan öğrenci vizesi öncesi kişinin İtalya’da üniversite okumak hakkında bilgi sahibi olması ve gerekli koşulları sağlaması gereklidir.

İtalya’ya gidiş için öğrencilik koşulları sağlanmasının ardından öğrencinin pasaport ve diğer gerekli evrakları ile konsolosluğa başvurması öğrenci vizesi için diğer uygulanacak adımdır. Genel olarak İtalya öğrenci vizesi çıkartma süreci diğer vize çıkartma işlemlerine göre oldukça kolaydır. Eğer öğrencilik ile ilgili süreçler tamamlanmışsa gerekli evraklar ile konsolosluğa başvuru yapıldığında 1 haftalık süreçte vize çıkartılabilmektedir.

İtalya Öğrenci Vizesi Nedir?

İtalya’da eğitim almak için çıkartılan İtalya öğrenci vizesi öğrenciye eğitim göreceği süre boyunca İtalya’da oturum izni sağlayan yasal belgedir. Pasaport çıkartıldıktan sonra öğrencilik ile ilgili diğer belgelerin sağlanması ile başvuru yapılır ve koşullar sağlanması halinde vize temin edilir.

İtalya’ya çıkmak için öğrenci vizesi dışında başka imkanlar da bulunmaktadır, örneğin öğrencilik dışında İtalya’da yaşam kurmayı düşünen kişiler için çalışma izni vizesi çıkartmak daha uygun olmaktadır. Ayrıca diğer vize türleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Vize Nedir, Vize Türleri Nelerdir?” yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

İtalya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar/Belgeler Nelerdir?

İtalya’da üniversite veya herhangi bir akademik okulda eğitim almak için hak kazanmış öğrenciler şu evraklar ile İtalyan konsolosluğuna başvuruda bulunmalıdır:

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Adli sicil kaydı
 • Üniversite kabul belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Seyahat sigortası
 • Askerlik durum belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Diploma (mevcut değilse transkript çıktısı)
 • Vize harç makbuzu
 • Banka hesabı
 • Masrafları karşılayacak kişinin onaylı SGK işe giriş ve aylık sigorta bildirgesi

Duruma göre bu sayılan belgeler dışında başka evraklar da gerekli olabilmektedir. Genellikle üniversitenin kabul edilme şartları birkaç vize koşulunu kapsadığından dil yeterlilik belgesi gibi evraklar zorunlu olmayabilir.

İtalya öğrenci vizesi için banka hesabında ne kadar para olmalı?

İtalya öğrenci vizesi için başvuru yaparken bir banka hesabınız olması yeterlidir ve bu banka hesabında eğitim sürecinizdeki masrafları karşılayacağınız banka bakiyenizde 30.000-40.000 TL para bulundurmanız gerekli olacaktır.

İtalya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya öğrenci vizesi almayı istiyorsanız öncelikle size en yakın İtalya Konsolosluğuna müracaata bulunmanız gerekmektedir. İtalya öğrenci vizesinin alınabilmesi için İtalya’daki bir eğitim kurumundan kabul belgesi/mektubu almış olmalısınız. Eğitim kurumundan kabul belgesi alındıktan sonra, pasaport, adli sicil kaydı, seyahat sigortası, öğrenci belgesi, diploma ve diğer gerekli evrakları temin ederek oturduğunuz İtalyan konsolosluğuna öğrenci vizesi için başvuru belgesi ile başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

İtalya Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Genel olarak evraklarınızı tam bir sorunsuz bir şekilde teslim etmişseniz İtalya öğrenci vizeniz 5-7 gün içerisinde çıkmakta ve adresinize teslim edilmektedir. Ancak başvuru süreci içerisinde herhangi bir resmi tatil olması durumunda bu süreç 1,5-2 haftaya kadar uzayabilecektir.

Öğrenci vizesi çıkartmak için süreçlerinizi uygun zaman diliminde sağlamanız bazen kritik olabilir, resmi tatillerin olduğu dönemlerde veya yoğunluk sebebiyle bazen vizenin çıkma süresi gecikebilmektedir. Bu açıdan İtalya’ya seyahatiniz için gerekli koşulları sağlamadan önce vizeyi erkenden temin etmeniz süreci rahatlatacaktır.

İtalya öğrenci vizesi almak zor mu?

İtalya öğrenci vizesinin alınmasının diğer vize türlerine göre daha kolay olmaktadır. Genellikle öğrencilik için kabul şartları sağlanmışsa vize için daha fazla bir koşul aranmamaktadır, diploma, pasaport ve diğer ilgili belgelerle birlikte başvuru sağlandığında vize kolaylıkla alınabilmektedir.

İtalya Öğrenci Vizesi Kaç TL? | 2024

2024 tarihi ile güncel rakamlara göre İtalya öğrenci vizesi çıkartma ücreti 120€‘dur. Yani güncel kurlar değerlendirildiğinde ve ilgili diğer harcamalar da dahil edilirse İtalya öğrenci vizesi çıkartma maliyeti ortalama 3.500-5.000 TL aralığında olmaktadır. Öğrenci vizesi çıkartma sürecinde danışmandan destek almak isterseniz, danışmanlık maliyetleri de ortalama 50-60€ olabilecektir.

İtalya’daki üniversite başvurularınızdan, burs, konaklama, üniversite kayıt süreçlerinize kadar ve öğrenci vize çıkartma sürecinizde kapsamlı bir destek almak isterseniz Pavaeducation uzman danışanları ile tüm sürecinizi kolaylıkla yürütebilirsiniz.

İtalya'da Ev Kiraları

İtalya’da Üniversite Okumak

İtalya’da eğitim görmek isteyenlerin ve ailelerinin en merak ettikleri şey İtalya üniversite fiyatları ve yaşam giderleridir. Bir Avrupa Birliği ülkesi olan İtalya’da eğitim kalitesinin yüksekliğine karşın, diğer Avrupa ülkelerine göre eğitim giderleri çok daha düşük olmaktadır.

İtalya; düşük eğitim maliyetleri, yüksek burs destekleri, İngilizce eğitim programlarının çokluğu ve kaliteli eğitim olanağı ile uluslararası öğrenciler için oldukça cazip bir ülkedir.

Konuyla ilgili inceleyebileceğiniz yazılarımız:

İtalya’da İngilizce eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler arasında şunlar sayılabilir:

Bu üniversitenin tamamı dünya genelinde iyi derecelerdeki İtalyan devlet üniversiteleridir, İtalya’da İngilizce programları bulunan daha birçok yüksek kalitede devlet üniversitesi yer almaktadır. İlgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımıza da göz atmayı unutmayın!