Perugia Üniversitesi, Papa V. Clemens tarafından 1308 yılında kurulan, İtalya’nın ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birisidir. İleri düzeyde araştırma, eğitim ve hizmetlerinin kalitesi açısından; uzun süredir İtalyan üniversitelerinin sıralamasını yapan CENSIS‘in (Centro Studi Investimenti Sociali – Sosyal Yatırım Araştırmaları Merkezi) 2020-2021 sıralamasında 92.7 puan alarak büyük devlet üniversiteleri sıralamasında (20.000’den 40.000’e kadar) birinci ve üst üste yedinci kez birinciliğini almış oldu.

İtalya’nın yeşil kalbi dediğimiz Umbria Bölgesinde kurulan Unipg (Perugia Üniversitesinin kısa telafuzudur) ; sanat, müzik ve doğal manzaralarıyla ünlüdür.

Perugia Üniversitesi, çok sayıda eğitim alanında mükemmelliği teşvik etmeyi amaçlamakta olup akademik yapılarının kalitesi ve dinamikliği için birçok resmî kabul görmüştür. Üniversitenin 16 fakültesi ve birkaç mükemmeliyet merkezi bulunmakta olup yaklaşık 35 bin öğrenci, 1100 profesörü ve araştırmacısı ile 1100 personeli bulunmaktadır.

Perugia Şehri Nerede? | Unipg (Perugia Üniversitesi)

Perugia, İtalya’nın hemen hemen tam ortası diyebileceğimiz bir konum olan Umbria Bölgesinin başkentidir ve hem Floransa hem de Roma’dan sadece iki saatlik bir tren yolculuğu mesafesindedir.

160.000 nüfusu bulunan şehri yüksek bir tepe ve çevredeki vadiler çevreler. Umbria Bölgesinin etrafında Toskana, Lazio ve Marche bölgeleri bulunur ve şehrin içinden Tiber nehri geçmektedir.

Etrüsk kemeri, San Pietro ve San Francesco al Prato kompleksi, Ulusal Galeri, Palazzo dei Priori ve Fontana Maggiore, birçok tarihî bina, Umbria’yı canlandıran tipik ürünleri ve kültürel etkinlikleri tadabileceğiniz çok sayıda yer ile birlikte başkent, bir kültürel merkezdir.

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer İtalyan şehirleri yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Perugia Üniversitesi Dünya Sıralaması | University of Perugia (Università degli Studi di Perugia)

Unipg logo

 • Perugia Üniversitesi (Unipg), THE (Times Higher Education) World University Rankings 2020 verilerine göre 351-400 arasında gösterilmiştir.
 • CWUR World University Rankings 2020-2021 sıralamasına göre 379. sırada gösterilmiştir.
 • ARWU 2020 sıralamasında 401-500 aralığında gösterilmiştir.
 • QS World University Rankings by Subject 2020 sıralamasına göre Pharmacy & Pharmacology ve Agriculture & Forestry Bölümünde 151-200, Physics & Astronomy Bölümünde 301-350, Medicine Alanında 351-400, Life Sciences and Medicine Bölümünde de 401-450 aralığında gösterilmiştir.
 • Bunun haricinde her sene yapılan CENSIS, İtalya’daki büyük devlet üniversiteleri sıralamasında 7 senedir birinciliği vardır.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Perugia Üniversitesi Önemli Mezunları | University of Perugia (Università degli Studi di Perugia)

Perugia Üniversitesinden mezun olmuş ünlü kişiler:

 • Michaëlle Jean (Önceki Kanada Genel Valisi)
 • Helmut Berger (Oyuncu)
 • Maurizio Oliviero (Hukukçu)
 • Stefano Brancorsini (Araştırmacı)
 • Fausto Elisei (Araştırmacı)
 • Monica Bellucci (Oyuncu ve eski model)
 • Baldus de Ubaldis (Hukukçu)

Perugia’da Öğrenci Hayatı | Perugia Şehrinde Yaşam

Università degli studi di Perugia, yerleşik olmayan öğrencilerine (hem AB olan hem de AB olmayan öğrencileri) genel pratisyen hekimler veya acil tıp doktorları tarafından sağlanan ücretsiz temel sağlık hizmetlerinden yararlanma fırsatı sunar.

Perugia

Perugia şehri aynı zamanda canlı, modern ve yenilikçi bir kültür merkezidir. Öyle ki her sene hatırı sayılır sayıda festival yapıldığından dolayı turist akınına uğrar.

Ayrıca Peruguia, Umbria Caz Festivali, Uluslararası Gazetecilik Festivali, Umbria Müzik Festivali, Uluslararası Mimarlık Festivali, Eurochocolate, Umbria Şarap Festivali, Perugia Bilim Festivali, Umbria Yayıncılık Fuarı gibi etkinliklere katılan dünyanın her yerinden insanlarla doludur.

Umbria’nın başkenti olan bu şehir, dünyaca bilinen büyüleyici Orta Çağ tepe kasabaları ve kırsal alanla çevrilidir; Assisi, Gubbio, Orvieto, Todi, Spello, Bevagna ve Corciano gibi yerlerin hepsi görülmesi gereken nadir güzellikteki kasaba, köy ve antik kültürlerdir.

İlgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Perugia Üniversitesi Bölümleri

Unipg – University of Perugia bünyesinde eğitim verilen bölümler genel olarak şunlardır;

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza göz atmayı da unutmayın!

Perugia-Üniversitesi

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

Aşağıdaki bölümler tamamen İngilizcedir.

 • Geology for energy resources
 • Agricultural and environmental biotechnology
 • Medical, veterinary and forensic biotechnological sciences
 • Petroleum geology

Bu bölümler ise kısmen İngilizcedir.

 • Business administration
 • International economics and management
 • Finance and quantitative methods for economics
 • Petroleum geology
 • International relations
 • Medical, veterinary and forensic biotechnological sciences
 • Chemical sciences

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Perugia Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Perugia Üniversitesi, yıllık 10.000 €’ya kadar geliri olanların kayıt ücretlerini 366 euro, devam eden yıllarda 350 euro olarak belirlemiştir.

Yıllık 10.000 € – 15.000 € arası geliri olanların kayıt ücreti 566, devam eden yıllarda 550 avrodur.

Yıllık 15.000 € – 20.000 € arası geliri olanların kayıt ücreti 766, devam eden yıllarda 750 avrodur.

Perugia Üniversitesi öğrenim giderleri, aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 Euro ila 2200 Euro arasında değişmektedir. İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir.

Ayrıca bunlarla ilgili olarak “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Unipg’de – Perugia Üniversitesinde Erasmus Eğitimi

Üniversite, Erasmus+ programında Avrupa Birliği genelinde 400’den fazla üniversite ile anlaşması ve AB ve AB dışındaki üniversitelerle de yaklaşık 150 adet iş birliği anlaşması yaparak öğrencilerine hibe desteği vermektedir.

Hibe destekleri sayesine üniversiteye pek çok uluslararası öğrenci gelmekte ve İtalya’da bu eşsiz eğitim olanaklarından yararlanabilmektedir. Erasmus olanakları ile öğrenciler daima farklı kültürleri tanıma şansı elde edebilecektir. Ayrıca üniversitede uluslararası öğrencilere İtalyanca dilini öğreten dil merkezleri de bulunmaktadır.

Perugia Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Perugia üniversitesinde eğitim dili İngilizce ve İtalyanca olmak üzere ikidir. Her sene birçok uluslararası öğrenciyi kabul eden bu üniversiteye kayıt yaptırmak için belirli koşulları karşılamanız gereklidir.

Perugia üniversitesine başvuru ve kabul koşulları şunlardır;

 • Öncelikle herhangi bir lisans programından mezun olma şartı aranmaktadır.
 • Yüksek lisans veya doktora programlarından hangi alana başvurulacaksa mezun olunan lisans alanıyla ilişkili olmalıdır.
 • İngilizce veya İtalyanca hangi dilde eğitim alınacak ise B2 yeterliliği aranmaktadır. (İlgili olarak “IELTS Sınavı” ve “CELI ve CILS Sınavları” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Perugia Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Perugia Üniversitesinin yurt hizmeti bulunmaktadır. Uygun konaklama sağlanması için öğrenciler üniversitenin Öğrenci İşleri Ofisine başvuru yapmaları gerekmektedir.

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Kalacak yerleriniz okumuş olduğunuz bölümün yakınlığına göre yapılmaktadır. Ayrıca özel yurt, daire ve kiralık odalar gibi özel konaklama alanları rahatlıkla bulabileceğiniz gibi geçici olarak kalabileceğiniz kısa süreli gençlik yurtları ve oteller de bulunmaktadır.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Perugia Üniversitesi devlet mi, özel mi?

Unipg yani Perugia Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Her sene birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan bu devlet üniversitesinde eğitim alabileceğiniz birçok lisans ve yüksek lisans, doktora – master programları yer almaktadır.

Perugia Üniversitesinde lisans ve yüksek lisans eğitimi nasıldır?

İtalya genelinde ve Perugia Üniversitesinde lisans eğitimleri 3 yıldır, ancak tıp, eczacılık, mimarlık gibi bölümlerde eğitim seneleri daha uzun olmaktadır. Yüksek lisans eğitimi ise 2 sene sürmektedir.

Perugia Üniversitesi ücretsiz mi, ücreti varsa fiyatları ne kadardır?

Perugia Üniversitesinde eğitim ücretleri programlara ve ailenin gelir durumuna göre değişken olmakla birlikte, lisans, yüksek lisans, doktora (master) programları için genel olarak ortalama yıllık ücret 150 Euro ila 2200 Euro aralığındadır.

Perugia’da yaşam maliyetleri pahalı mıdır?

Perugia şehri İtalyan şehirleri arasında yaşam maliyeti ortalamanın altında denilebilecek şehirler arasındadır. Ortalama aylık yaşam maliyetlerinin 650 Euro – 750 Euro olduğu bu şehir öğrenciler içinde optimal bir seçenek konumunda değerlendirilebilir.

Perugia Üniversitesi yurt ve burs olanakları nasıldır?

İtalya genelinde ve Perugia Üniversitesinde eğitim alacak uluslararası öğrenciler için aile durumuna göre burs olanakları sunulmaktadır. Ayrıca devlet üniversitelerine ait yurtlarda her sene uluslararası öğrenciler için belirli bir kontenjan belirlenmektedir ve alım yapılmaktadır.

Perugia Üniversitesi eğitim dili nedir?

Perugia Üniversitesi uluslararası öğrencileri de gözeterek bünyesinde birçok İngilizce program bulundurmaktadır. İngilizce programlar haricinde tüm programlar İtalyanca eğitim vermektedir. Ancak her iki dilde de eğitim müfredatı ve içeriği aynı olmaktadır.