Kuzeydoğu İtalya’nın büyüleyici Friuli-Venezia Giulia bölgesinde yer alan Trieste şehri, Adriyatik Denizi’nin en kuzey ucunda yer alır.  Antik çağlardan beri önemli bir liman olarak, uzun zamandır Doğu ile Batı arasındaki uluslararası ticaretin hayati bir noktası ve aynı zamanda hem entelektüeller hem de sanatçılar için bir merkez olmuştur.

Trieste Şehri Gezilecek Yerler

Kentin adını Avusturya toprağı anlamına gelen Latince Terra Austriaca’dan aldığı ve Avusturya ile daha sonraki tarihini yansıttığı söyleniyor.  Uçak veya trenle kolayca ulaşılabilen Trieste şehri, bugün iki kale, eski şehir sokaklarında çok sayıda zarif palazzi ve 18. Yüzyıldan itibaren Avrupa sanatını sergileyen Museo Revoltella de Arte Moderna gibi çeşitli müzeler gibi mimari mücevherlere sahiptir.  

Açık havada biraz eğlence arayanlar için, Avusturya-Macaristan’ın kaçırılmayacak lezzetlerinin kültürel hazineleriyle tanınan bu hoş bölgede çevredeki tepeler ve dağlar boyunca çok sayıda yürüyüş parkurunun yanı sıra yakınlarda çok sayıda kayak fırsatı da bulunur. 

Trieste’ye Nasıl Gidilir? 

Trieste kentine seyahat etmek için Ronchi DE Legionari’de bulunan ve EasyJet, Vueling ve Wizz Air gibi çeşitli bölgesel havayollarında ağırlıklı olarak sezonluk hizmet sunan Friuli Venezia Giulia Havaalanı’na uçabilirsiniz. 

Trieste Airport | İtalya Havaalanları

Havaalanına vardığınızda, bir araba kiralayabilir veya Trieste şehir merkezine servisle gidebilirsiniz.  Alternatif olarak, Venedik Marco Polo Havalimanı’na veya Treviso’ya uçabilir ve ardından tren veya otobüsle Trieste’ye ulaşabilirsiniz;  her iki ulaşım yöntemiyle de yaklaşık iki saat sürmektedir. 

Son olarak, gezginler için üçüncü bir potansiyel rota, doğrudan Pire, Yunanistan veya Bari’den uluslararası bir feribot kullanarak Trieste şehrine ulaşmak olabilir. 

Trieste’de Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Trieste, İtalya içerisinde pek bilinmeyen ancak mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehirdir. Adriyatik Denizi’nde yer alan Trieste’nin konumu, onu çevreleyen birçok tepeden ve kayalıktan muhteşem manzaralar sunmaktadır. 

Trieste’yi keşfetmek isteyenler için, sahile bakan Piazza Unita d’Italia ve bakımlı bahçelerle tamamlanan ikonik bir kale alanı olan Castello di Miramare, görülmesi gereken yerler arasındadır.  Ziyaretçiler ayrıca, bir zamanlar banka ve devlet dairesi olarak hizmet veren büyük binaların sıralandığı Stradone del Carso’daki eski şehir merkezini de görmeyi ihmal etmemelidir.  

Doğa severler, sahili tekneyle keşfedebilir veya muhteşem manzaralara sahip yürüyüş parkurları için yakındaki Parco della Rocca’yı ziyaret edebilir.  

Son olarak, Ristorante San Marco’da yerel mutfağı tatmadan veya şehrin dört bir yanındaki saygıdeğer barlarda bir caffé al vapore (espresso) içmeden Trieste’ye yapılacak hiçbir gezi tamamlanmış sayılmaz.

Piazza dell’Unita d’Italia

Piazza dell’Unita d’Italia, önemli bir kültürel ve politik dönüm noktasıdır.  Trieste Körfezi boyunca elverişli bir konumda yer alan ve çekici mimariyle çevrili olan otel, ilk olarak 1920’de İtalya’nın birleşmesini anmak için inşa edilmiştir.  Bu muhteşem meydanın merkez üssü, Riccardo Zandonai’nin Opera Binası’na odaklanan 5 görkemli heykelle süslenmiş, belirlenmiş bir odak noktası içerir. 

Piazza dell’Unita d’Italia

Yakındaki Marina San Giusto’da sakin kanalların yanında yanaşan balıkçı teknelerinden Alfredo Barbarelli’nin İtalya Başbakanı Giolitti’yi tasvir eden bronz heykeline kadar, Piazza dell’Unita şehrin en sevilen toplanma ve eğlence yerlerinin başında gelmektedir. 

Canale Grande 

Trieste’deki Canale Grande, tarihi şehir merkezinin önde gelen su yoludur ve Trieste Limanı’na gelen gemiler için Adriyatik Denizi’ne erişim sağlar.  Yüzlerce yıldır sistematik olarak korunan Canale Grande, ilk olarak 15. Yüzyılda büyük tahkimat projelerinin bir parçası olarak Venedikli mühendisler tarafından inşa edildi ve o zamandan beri yerel endüstriyi sürdürmek ve bugüne kadar kullanılan rekreasyon alanları oluşturmak için kullanıldı. 

Canale Grande | Trieste Şehri, İtalya

Zamanında dikkate değer bir mühendislik uzmanlığı ile inşa edilen Canale Grande, çok sayıda yanal kanal ve yapay su yolları ile birbirine bağlanan 11 km uzunluğundaki üç ana kanaldan oluşmaktadır.  Site, geleneksel Avusturya-Macaristan kültürünü korurken sanat ve mimari arasında güzel bir evlilik yaratan tarihi önemi, estetik güzelliği ve üretken yelken fırsatları ile ilgilenen dünyanın dört bir yanından gelen gezginler için önemli bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Castle Hill and Santa Maria Maggiore

Castle Hill ve Santa Maria Maggiore, İtalyan liman şehrinin silüetine hakim, tarihi açıdan önemli iki simge yapıdır.  1382’den Gotik döneme kadar uzanan bu tarihi merkez, muhteşem merdivenleri ve Akdeniz esintili pastel boyalı balkonları ile Venedik barok ve neoklasik mimarisinin en iyi örneklerinden bazılarına sahiptir.

Castle Hill and Santa Maria Maggiore | Trieste, İtalya

Kale, nefes kesen bir manzarasıyla İtalya ve Slovenya’ya bakan, sahil boyunca Trieste’nin ana şeridinin bir ucunda sembolik olarak yer almaktadır.  Oradan, şehrin en yüksek noktasından başka bir olağanüstü manzara sunan bir tepenin üzerinde duran Santa Maria Maggiore Kilisesi’ne ulaşılabilir. Castle Hill ve Santa Maria Maggiore, Trieste’nin yüzyıllarca süren Venedik egemenliğiyle başlayan kültürel mirasının kaçırılmayacak parçalarıdır.

Museo Civico Revoltella

Trieste kentinde bulunan Museo Civico Revoltella, 19. Yüzyıl İtalyan resim, heykel ve uygulamalı sanatlarına adanmış bir müzedir.  Avrupa sanatının Kuzey İtalya’daki en önemli özel koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan müze, William Turner, Gustave Courbet ve Edgar Degas gibi uluslararası üne sahip eserlerden oluşan etkileyici bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. 

Museo Civico Revoltella

Müze, Romantizmden Sembolizme ve Neoklasizm’e kadar uzanan daha geleneksel eserlerin sergilenmesinin yanı sıra, modern ve çağdaş sanat eserlerinden bir seçki sunuyor.  Müze, kalıcı sergiye ek olarak, konferans ve atölye çalışmalarından konserlere ve çocuklar için tasarlanmış eğitim programlarına kadar geniş bir yelpazede dinamik kültürel etkinlikler düzenlemektedir. 

Grotta Gigante

Trieste’ye yakın bir konumda bulunan Grotta Gigante, dünyadaki tarih öncesi kökenli en büyük turistik Mağara sistemi olmasıyla ünlüdür.  Koruma altındaki bir UNESCO Dünya Mirası alanı olan bu 15 kilometre uzunluğundaki doğal mağara, deniz seviyesinin 112 metre altında etkileyici bir derinliğe kadar uzanıyor. 

Grotta Gigante

Bir asansör, yolcuları yer seviyesinin 160 metre altına indirerek, iki güzel yer altı gölünü – Terrazzo Grassi ve Medoveo Gölü – bir anlığına görmelerini ve kristal berraklığındaki sularının içinde onları bekleyen nefes kesici manzaraları görmelerini mümkün kılıyor. 

Trieste’de Nerede Kalınır?

Trieste’de konaklama için en uygun bölge kent merkezi ve yakın çevresidir. Geniş bir fiyat aralığında bütçenize uygun birçok otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Örneğin Hotel La Villa d’Oro gibi kaliteli oteller yer almaktadır. 

Daha uygun fiyatlı bir şey arayanlar, hostelleri tercih edebilir. Yine bu bölgede çok sayıda pansiyon bulunmaktadır. Hostel ağı şehirde oldukça gelişmiştir.

Daha fazla alana ihtiyaç duyan büyük gruplar veya aileler için villa kiralama seçeneği de bulunur. 

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Oturma İzni” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Trieste Şehri Gece Hayatı Nasıldır?

Triste, dışarıda hareketli bir gece geçirmek isteyen her gezgin için heyecan verici bir gece hayatı sunar.  Kalabalık bar ve restoranlardan canlı müzik mekanlarına kadar, ziyaretçilerin çeşitli ilgi alanlarına ve bütçelere hitap eden pek çok seçeneği vardır.

Trieste'de Gece Hayatı

Dışarıda kaliteli bir akşam geçirmek isteyenler için “The Beach Club” veya “Somerton Station” gibi ünlü mekanlar lüks ortamlarda lezzetli yemekler ve mükemmel kokteyller sunar.  

Alternatif olarak, müzik severler cazdan teknoya en iyi yerel performanslardan bazılarına düzenli olarak ev sahipliği yapan “Rio Music Hall” gibi kulüplerde canlı performanslar bulabilirler. 

Trieste Şehri Alışveriş Yapabileceğiniz Önemli Yerler?

Trieste’de şehrin merkezi kentsel alanı, daha yaygın bir yaklaşımı tercih edenler için birçok özel mağazanın yanı sıra büyük ölçekli mağazalar sunmaktadır.  Bu bölgede üst düzey tasarımcı etiketlerinden yerel zanaatkarlara, herkesin alışveriş isteklerini tatmin edecek bir şey bulabilirsiniz. 

Gurmeler ayrıca yerel olarak üretilen çeşitli çikolata, zeytinyağı, peynir, deniz ürünleri yemekleri ve hamur işi ikramlarıyla da sevinebilir. 

Şehir merkezi ve çevresinde kısa bir gezintiye çıktığınızda, Triste’den hatıra olarak yanınızda götürmek için yerel el sanatları ve hediyelik eşyalar satan çok sayıda dükkanla karşılaşabilirsiniz. 

Trieste’de Ne Yenir?

Slovenya sınırında yer alan Trieste, çok çeşitli ve lezzetli yiyeceklere ev sahipliği yapar. Cevapcici (sosis dolması), Brodetto alla Triestina (balık tabağı), Krinic Artikulada (kabak çiçeği dolması gibi ama farklı dolgulu) ve Gubana (yoğun bölge bademi) gibi yerel spesiyaliteler ile hem İtalya hem de Slovenya’dan geleneksel yemekler Trieste’de bulunabilir.

Trieste'de Ne Yenir?

Deniz mahsülleri sevenler, siyah sübyeli Risotto’yu deneyebilir. Trieste, geleneksel yemeklerin yanı sıra bu eşsiz bölgenin kültür çeşitliliğini yansıtan zengin bir uluslararası yemek yelpazesi de sunmaktadır.  İster yerel Trattoria’larda servis edilen pizzalardan ister Türk restoranlarından kebaplara, damak zevkine göre seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek vardır. 

Trieste Şehri Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Trieste, birçok eğitim fırsatı ile canlı bir öğrenci hayatına ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü kültürel olanakları, pitoresk dağ ortamı ve çok sayıda açık hava etkinliği ile Trieste, yeni yerler keşfederken ve dünyanın dört bir yanından insanlarla tanışırken üniversite deneyiminden yararlanmak isteyen öğrenciler için ideal bir ortam sunar.  

Buradaki öğrenciler, eğitim girişimlerinin yanı sıra boş zaman etkinlikleri sunan kulüplerden, topluluklardan ve organizasyonlardan yararlanabilirler.  Kültürel cazibe merkezlerinin, eğitim fırsatlarının, çeşitli sosyal yaşam seçeneklerinin ve güzel, büyüleyici manzaraların bu birleşimi, bilim adamlarının Trieste’de geçirdikleri süre boyunca başarılı olmaları için eşsiz bir yer sağlar.

Trieste Şehri Burs İmkanları

Trieste Üniversitesinde eğitim ücretleri aile gelirine bağlı olarak hesaplanır. İtalya’da yaşayanlar ve yurtdışından gelen öğrenciler için farklı fiyatlar söz konusudur. İtalya için 2500 Euro’ya kadar çıkan fiyatlar varken yurtdışından gelen öğrenciler yıllık 300 Euro ödemektedir. Nitelikli veya engelli öğrenciler burs alabilirler ya da direkt ücretten muaf olabilirler. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Triste’de Yurt ve Konaklama

Trieste Üniversitesine bağlı üç adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. Şehir dışından ve yurtdışından gelen öğrenciler bu yurtlardan yararlanabilir. Trieste Üniversitenin yurdundan bağımsız olarak diğer üniversite yurtlarına da başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca, bazı devlet yurtları da konaklama için hizmet vermektedir. 

Ek olarak, 1863 yılında inşa edilen Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna ait Askeri Hastane yenilenerek öğrencilerin konaklaması için hizmete açılmıştır.

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Trieste Şehrinde Bulunan Üniversiteler | Trieste Üniversitesi

Triste şehrinde, Trieste Üniversitesi bulunur ve Kuzey İtalya’da 20.000’den fazla öğrenciye çeşitli lisans ve yüksek lisans programları sunan üst düzey bir araştırma kurumudur.  

1924 yılında bölgedeki ilk üniversite olarak kurulan ve güçlü uluslararası bağlara sahip olan akademik mükemmelliği, dünya çapında birçok prestijli üniversite ile işbirliklerini teşvik etmiştir.  

Ekonomi ve mühendislikten hukuk ve tıbba kadar her şeyi kapsayan altı fakülteye sahiptir. Araştırma çalışmaları oldukça geniş kapsamlıdır. Çalışmalar; çevre bilimleri ve biyoçeşitlilik, psikoloji ve nörobilim, enerji kaynakları, güvenlik çalışmaları ve uluslararası hukuk gibi temalara odaklanmaktadır. 

Ayrıca ilgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’da Üniversite Okumak” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.