İtalya’da Eğitim Almak

Bunca yıllık gelenekleri ile kök salan, asırların eskitemediği İtalya’daki en eski 10 üniversite, eğitimleriyle her sene binleri mezun etmeye devam ediyor. İtalya’nın kültürel, tarihsel ve doğal güzellikleri ve yüzyıllardır eskimeyen gelenekleri, modern yaşamlarıyla birleşerek İtalya’yı, yurt dışında eğitim almak isteyen adaylarına özellikle son yıllarda artan İngilizce dil eğitimi ile çok rağbet göstermeye başladı.

Birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan İtalya, yüksek kaliteli eğitim kursları ve üniversiteleriyle, İtalya’da okumak isteyen her öğrenciye çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim” konumuzu incelemeyi unutmayınız.

İtalyan Üniversiteleri

İtalya Hakkında

İtalya, insanların yüzde 98’inden fazlasının eğitildiği, Avrupa’da bulunan demokratik bir ülkedir. Ülke, sadece eğitim için değil, aynı zamanda yaşam için de harika fırsatlar sunmaktadır. Yenilikler ve keşifler İtalyanların kalbinde yer alırken aynı zamanda aile kavramına çok önem verirler. Özellikle her semtinde farklı gastronomi lezzetleri bulunur. Üstelik işlerini severek yapmaları sayesinde hayatlarından keyif almayı çok kolay bir şekilde başarırlar.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Burs ve Konaklama İmkânları

Yiyecek, ulaşım, dil vb. pek çok sebepten dolayı İtalya çalışma ve yaşam mükemmel imkânlar sunar. İtalya’daki üniversitelerin, İtalyan devletinin ve bulunduğunuz bölge yönetiminin size sunduğu pek çok burs seçeneği bulunmaktadır. Bu burs seçenekleri 2000-5200 € arasında değişmektedir. Para bursunun yanında yemek bursu, konaklama bursu ve yol bursu gibi opsiyonların da çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu burslar ailenizin gelirine göre belirlenmekle beraber bazıları da başarı seviyenize göre belirlenir.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Okumak” konumuzu incelemeyi unutmayınız.

İtalya’nın En Eski Üniversiteleri | İtalya’daki En Eski 10 Üniversite

İtalya’daki en iyi ve başlıca üniversiteler sıralaması yapacak olsaydık başka üniversiteler de eklememiz gerekebilirdi. İtalya’daki en eski 10 üniversite sıralamamız da sırasıyla en eskiden yeniye doğru şu şekildedir:

Ayrıca “Dünya Sıralamasında İlk 500’de Bulunan İtalyan Üniversiteleri” yazımıza da göz atabilirsiniz.

1) Bologna Üniversitesi

bologna-universitesi

Dünyada ilk defa “üniversite” kelimesini kullanan ve batı dünyasının en eski yükseköğrenim eğitimini veren Bologna Üniversitesi, 1088 yılında kurulmuştur. Bologna, Cesena, Forli, Ravenna, Rimini kentlerinde beş kampüsü ve Arjantin Buenos Aires’te de bir kampüsü ile beraber 85.000’den fazla öğrencisi; Sanat, Beşerî Bilimler, Sosyal Bilimler, Tıp, Mühendislik, Fen ve Teknoloji Alanları gibi 200’den fazla derece programı bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “Bologna Üniversitesi” makalesine göz atabilirsiniz.

2) Padova Üniversitesi

Padova Üniversitesi

Bologna Üniversitesinden yaklaşık bin öğrencinin ayrılmasıyla 1222 yılında kurulan Padova Üniversitesi, İtalya’nın en eski 2. üniversitesidir. Dünyanın ilk botanik bahçesine ve tiyatrosuna sahip olan üniversite, bünyesinde 700’den fazla uzmanlık, mesleki ve sanatsal kurs, 8 fakülte, 32 bölüm ve 20.000’in üzerinde profesörü barındırır.

Padova şehrindeki bu prestijli üniversite hakkında daha detaylı bilgi için “Padova Üniversitesi” yazımıza göz atabilirsiniz.

3) Napoli Federico II Üniversitesi

Napoli Federico II Üniversitesi

Avrupa’da devlet tarafından finanse edilen ilk üniversite olan Napoli Federico II Üniversitesi, 1224 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 90 bin civarında öğrencisi olan üniversite, üç ana departmanda (Teknik ve Temel Bilimler Okulu, Tıp Okulu, Beşerî ve Sosyal Bilimler Okulu) ve yirmi altı bölümde eğitim vermektedir.

Detaylı bilgi için “Napoli Federico II Üniversitesi” makalesine göz atabilirsiniz.

4) Siena Üniversitesi

siena-universitesi

İtalya’nın en eski dördüncü üniversitesi olan Siena Üniversitesi, 1240 yılında kurulmuş olup kamu tarafından finanse edilen ilk İtalyan üniversitesidir. Bunun yanında 20.000 öğrenci sayısı ve bünyesinde 15 fakülte, 32 lisans, 29 yüksek lisans, 24 doktora, 11 çift lisans programı, 729 araştırma ve öğretim kadrosu, 997 teknik ve idari personel bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için “Siena Üniversitesi” makalesine göz atabilirsiniz.

5) Macerata Üniversitesi

macerata-unversitesi

1290 yılında kurulan Macerata Üniversitesi, yedi fakülteye sahiptir ama Beşerî ve Sosyal Bilimler Alanı ile ün kazanmıştır. Eğitim Bilimleri Fakültesi, Siyasal Bilimler Fakültesi, İktisat Fakültesi, Medya Çalışmaları Fakültesi, Edebiyat ve Felsefe Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve yakındaki Fermo kasabasında da Kültürel Miras Fakültesi bulunur.

6) Roma La Sapienza Üniversitesi

Roma La Sapienza Üniversitesi

İtalya’nın en eski 6. üniversitesi olan Roma La Sapienza Üniversitesi, 1303 yılında kurulmuştur. Ek olarak Roma’daki ana kampüsünün haricinde Lazio’da iki kampüsü daha bulunur. İtalya’da birçok kez birinci üniversite olarak gösterilen La Sapienza, Classics & Ancient History Bölümünde dünyanın en iyi üniversitesi olarak gösterilmiştir.

Detaylı bilgi için “Roma La Sapienza Üniversitesi” makalesine göz atabilirsiniz.

7) Perugia Üniversitesi

Perugia Üniversitesi

Büyük devlet üniversiteleri (20.000-40.000 arası) sıralamasında üst üste 7 kez birinciliği bulunan Perugia Üniversitesi, 1308 yılında Perugia kentinde kurulmuştur.

Daha fazlası için “Perugia Üniversitesi” makalesine göz atabilirsiniz.

8) Floransa Üniversitesi

Firenze Üniversitesi

50.000’den fazla öğrencisi ve 10 adet fakültesi bulunan Firenze Üniversitesi, 1321 yılında Floransa’da kurulmuştur. Okulda her sene 9.000 öğrenci mezun olurken bunların çoğu ilk 1 yıl içerisinde iş bulmaktadır.

Detaylı bilgi için “Firenze Üniversitesi” makalesine göz atabilirsiniz.

9) Pisa Üniversitesi

Pisa Üniversitesi

Pisa Üniversitesi, 11. yüzyıldan beri hukuk eğitimi veriyor olmasına rağmen resmî olarak 1343 yılında kurulmuştur. Üstelik İtalya’da Bilgisayar Bilimleri Alanında eğitim veren ilk devlet üniversitesidir. Tarım, Astrofizik, Sosyal Bilimler, Mühendislik, Tıp ve Veterinerlik gibi çeşitli alanlarda öğrencilere eğitim vermektedir. Ayrıyeten mezunlarının arasında Galileo Galilei de bulunur.

Detaylı bilgi için “Pisa Üniversitesi” makalesine göz atabilirsiniz.

10)Pavia Üniversitesi

Pavia Üniversitesi

İtalya’daki en eski 10 üniversite sıralamamızın da en eski onuncu üniversite olan Pavia Üniversitesi ile sonuna gelmiş bulunmaktayız. 1361 yılında Pavia’da kurulan Pavia Üniversitesi; Bilim, Mühendislik, Tıp ve Farmakoloji Bölümleri yüksek lisans mezuniyet sonrası %95 oranıyla önemli istihdam başarısı mevcuttur.

Detaylı bilgi için “Pavia Üniversitesi” yazısına göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Programları – İtalya’daki En Eski 10 Üniversite

Farklı üniversiteler, hem lisans hem de mezuniyet sonrası için çeşitli konularda kurslar sunmaktadır. Ekonomi, Tıp, Bilişim, Fen, Moda, Tasarım veya diğer konularda dersler arıyorsanız İtalya’da 2 haftadan 2 yıla kısa süreli uzmanlık eğitimleri bulabileceğiniz gibi çeşitli üniversite programları da bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Sertifika Programları” yazımıza göz atmayı unutmayın!

Tüm uluslararası öğrenciler için kütüphane, ulaşım, spor, kafeteryalar, teknolojik ve kültürel merkezler gibi ek olanaklar da mevcuttur.

Doktora Programları – İtalya’daki En Eski 10 Üniversite

İtalya’daki doktora programları için en iyi üniversitelerden bazıları şu şekildedir:

 • Hristiyan Arkeolojisi Enstitüsü
 • İtalyan İnsan Bilimleri Enstitüsü
 • Enna Kore Üniversitesi
 • Teramo Üniversitesi
 • Basilicata Üniversitesi
 • Molise Üniversitesi
 • Roma Foro Italico Üniversitesi
 • Foggia Üniversitesi

İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Öğrenci Olarak Çalışmak – İtalya’daki En Eski 10 Üniversite

İtalya’da stajyer olarak mesleki eğitime yönelik çeşitli organizasyonlar vardır. Çalışmak istiyorsanız eğitim gördüğünüz üniversiteler sizin için başvuruda bulunabilir. Ayrıca üniversiteniz sizin için yaz çalışmaları ve staj programları da düzenleyebilirler.

Kültürel anlamda çalışma alanları: İtalya, Roma, Floransa ve Venedik gibi çeşitli şehirlerde, tiyatro, dans ve diğer pek çok sahne sanatına yönelik alanlar mevcuttur.

Moda tasarıma yönelik çalışma alanları: Prada, Dolce & Gabbana, Gucci gibi ünlü markaların moda tasarımcıları ve moda teknoloji öğrencileri için büyük bir çalışma kapsamı vardır.

İtalya’da eğitim görmek ve bunun yanında İtalyancanızı geliştirmek için bir iş aramak istiyorsanız çok sayıda seçeneğiniz bulunmaktadır.

Ayrıca “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımızı okuyabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Ücretleri – İtalya’daki En Eski 10 Üniversite

İtalya Üniversite Fiyatları

Ülkedeki yükseköğrenim ücretlerinin ortalama ücreti, AB üyesi olan ve AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için ikiye ayrılmaktadır.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

İtalyan Üniversitelerin Kabul Şartları – İtalya’daki En Eski 10 Üniversite

İtalya’daki yükseköğretim genel olarak lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere üç programa sahiptir.

Daha önce eğitim gördüğünüz okulunuzun bilgilerini içeren belge göndermelisiniz. İlgili program için başvuru yapmanız ve en az 12 yıl eğitim görmüş olmanız gerekmektedir. Girdiğiniz bölüm diline, fakülteye ve üniversiteye göre değişmekle beraber İtalyan üniversiteleri genellikle B2 seviyesinde dil yeterliliği isterler. İlk programınızı tamamladıktan sonra, benzer şekilde ikinci ve benzerleri için de başvurabilirsiniz.

İtalya’daki üniversiteler için kabul şartları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İtalya Öğrenci Vize İşlemleri

 • Öğrenci vizeleri genellikle kolayca kabul edilir. Yükseköğrenim için başvuran adaylar için de öğrenci vizesi geçerlidir.
 • Uluslararası öğrencilerin İtalya’daki üniversitelere girişi için tek şart vizedir. Bundan dolayı diğer vizeler eğitim amaçlı kabul edilmez.
 • Konaklamanız için gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. Aynı zamanda eğitiminiz ve konaklama masraflarınız için eğitiminiz tamamlanasıya kadar yeterli finansal güce sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.
 • Yükseköğrenim için İtalya’ya gelen çoğu adayların sadece eğitim kursu süresince geçerli olan vizeleri vardır. Bu yüzden kursunuz bitince İtalya’da kalmaya devam etmek istiyorsanız erkenden iş aramaya başlamalısınız.

Vize ve göç politikaları – İtalya’daki En Eski 10 Üniversite

 • Çalışma izni olmaksızın çalışmak için başka bir Avrupa ülkesine gidilebilir.
 • İşverenler, vergi indirimleri, çalışma koşulları vb. gibi konularda kendi vatandaşları ile eşit fırsatlara sahip olacaklar.
 • Ayrıca istihdamın süresinden sonra bile ülkede kalabilir.

Ayrıca “İtalya’da Oturma İzni” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer siz de İtalya’nın en prestijli okullarında burslu bir şekilde eğitim görmek istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurun. En kısa sürede uzman danışmanlarımız sizinle iletişime geçsinler ve başvurularınıza başlayalım.