Sanatla iç içe olan bir ülke ve toplum olan İtalya’da sanat eğitimi oldukça değer görmektedir. İtalya, yüzyıllardır koruduğu kültürü ve tarihiyle sanat dallarının birkaçının oluşmasında öncü olmuştur. İtalyanlar, özellikle Roma İmparatorluğu ve Rönesans döneminde sanat, kültür ve felsefe alanlarında örnek alınacak sayısız yeniliğe imza atmışlardır. Günümüze kadar birçok yapısını korumuş olan İtalya’nın UNESCO’da da 50’den fazla kültürel mirası bulunur. 

İtalya’daki en iyi sanat okulları, öğrencilere eğitimlerine en uygun araçlarla yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri kaliteli bir eğitim sunar. Öğrenciler, alacakları eğitim ile hem kendilerini geliştirme hem de başarılı bir kariyere ulaşma şansına sahip olabilirler. Katılabilecekleri projeler ve staj imkânlarıyla mezun olmadan önce yeterli tecrübe edinebilirler. Tüm bunların ışığında; İtalya’da sanat akademileri, kendilerini bu alanda geliştirmek isteyen öğrenciler için en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

Perugia Ulusal Galeri - İtalya'da Sanat Galerileri

İtalya’da En İyi Sanat ve Tasarım Okulları

İtalya’da sanat okulları, size teorik eğitimin yanında yaratıcılığınızı geliştirmeniz için de imkânlar sunar. Uzman eğitmenlerin doğru yönlendirmeleri ile sanat ve sanat tarihi alanında doğru ve etkili teorik bilgiler alırken; uygulamada da kendinizi geliştirebilme, gerçek bir sanatçı olma potansiyelinizi ortaya çıkarma şansına sahip olursunuz.

İtalya’da sürekli gerçekleştirilen sanat etkinliklerine katılabilir, öğrendiğiniz bilgileri pekiştirebilirsiniz. Düzenlenen fuarlar, sergiler ve eğitim atölyeleri ile sanatçıların eserlerine yakından tanıklık edebilir, başka sanatçılarla da tanışma şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu etkinlikler sayesinde farklı projelere katılma imkânı da yakalayabilirsiniz.

1- Marangoni Sanat Akademisi

Istituto Marangoni

Sanat çalışmalarıyla ün kazanmış Giulio Marangoni tarafından 1935 yılında kurulan Marangoni Sanat Akademisi, İtalya’daki sanat akademilerinin en önemlilerinden biridir. Okulun merkezi Milano’da bulunur. Marangoni Sanat Akademisi, tüm dünyada adından söz ettiren prestijli bir sanat okuludur. Birçok önemli modacı ve sanatçının mezun olduğu okul, bir hayli ünlü ve saygın eğitmenler ile öğrencilere kaliteli bir eğitim sunar.

Öğrencilerin sanat, moda ve tasarım alanlarında eğitim alabilecekleri sanat akademisi, 3 yıllık lisans eğitiminin yanı sıra 1 yıllık hızlandırılmış sertifika ve master programları da sunmaktadır. Dileyen öğrenciler 3 haftalık yaz okullarına da kayıt yaptırabilmektedirler. Dünyanın pek çok ülkesinden öğrenci ağırlayan sanat akademisinde İngilizce, İtalyanca, Fransızca dillerinde eğitim alabilmek mümkündür.

İlgili olarak “İtalya’da Moda ve Tasarım Okumak” ve “Milano’da Moda ve Tasarım Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

2- NABA Sanat Akademisi

NABA Sanat Akademisi

1980 yılında kurulan NABA (Nuova Accademia di Belle Arti) Sanat Akademisi, İtalya’da bulunan sanat akademileri içinde en büyük özel akademi üniversitesidir. Okulun, İtalya’nın en büyük ve en güzel şehirlerinden olan Roma ve Milano’da kampüsleri bulunmaktadır. 70 farklı ülkeden 4000’in üzerinde öğrenciye eğitim veren sanat akademisi, yeni açılan kampüsleriyle ve yeni öğrencileriyle her geçen gün daha da büyümektedir.

 

NABA, kurumlar ve kişilerle geliştirdiği güçlü ilişkiler sayesinde öğrencilerine popüler organizasyonlar ve staj imkanları ile daha mezun olmadan iyi bir kariyer imkânı sunmaktadır. Ayrıca öğrenciler katıldıkları organizasyonlar sayesinde derslerde alacakları teorik eğitimi pratiğe dökerek yaratıcılıklarını da geliştirme şansı yakalayabilirler. Bu okuldan mezun olduktan sonra neredeyse dünyanın her yerinde geçerli olan diplomaları ile kolaylıkla iş bulabileceklerdir. Tabii ki bunda okulun büyüklüğü, ünü ve saygınlığının büyük etkisi olacaktır.

3- Leonardo Da Vinci Sanat Akademisi

Leonardo Da Vinci Sanat Akademisi, İtalya’da sanat eğitimi denildiğinde akla ilk gelenlerden biridir. Okulun kampüsü Floransa’da bulunur. Bir sanatsal topluluk oluşturma güdüsüyle eğitimlerine devam eden sanat akademisi, öğrencilerinin birbirleriyle iletişime geçebilecekleri interaktif bir alan sağlar ve karşılıklı fikir alışverişleri sayesinde daha yaratıcı bir ortam oluşmasına yardımcı olur.

Leonardo Da Vinci Sanat Akademisi

Dünyanın dört bir yanından öğrenci ağırlayan Leonardo Da Vinci Sanat Akademisi, öğrencilerine birçok değişik sanat ve sanat teknikleri ile kaliteli bir eğitim sunar. Ayrıca akademide sürekli gerçekleştirilen sergiler ile öğrenciler, öğrenim süreçlerine daha iyi adapte olabilirler. Çizim, moda tasarımı, heykel, seramik, mozaik, sanat tarihi ve fotoğrafçılık gibi alanlarda derslerin olduğu okul, İtalya’daki sanat akademileri içinde en çeşitli eğitim programını sunan okullardan biridir. Öğrenciler; temel, yarı yoğun ve yoğun kurslardan birine kaydolarak diledikleri eğitimi alabilmektedir.

4- IED (Istituto Europeo di Design)

İtalya’da tasarım okumak istiyorsanız tercih edebileceğiniz okullardan biri olan IED (Istituto Europeo di Design) yani Avrupa Tasarım Enstitüsü İtalya’daki sanat akademileri içinde en çok bilinenlerden biridir. Milano, Floransa, Roma, Venedik, Torino ve Cagliari olmak üzere 6 şehirde kampüsü bulunan okul; tasarım, moda, görsel iletişim ve yönetim gibi dersler sunmaktadır.

5- Polimoda

Polimoda, uluslararası üne sahip İtalyan moda okullarından biridir. Merkezi Floransa’da olan bu sanat akademisinde öğrencilerin kaliteli eğitim alabilecekleri birçok bölüm ve ders bulunmaktadır. Polimoda, Floransa’da sanat eğitimi almak istiyorsanız aklınızda bulundurabileceğiniz önemli seçeneklerden biri. Sanat ve tasarım alanında eğitim veren bu akademi Fashion Design, Fashion Business, Art Direction, Design Management gibi programlarda eğitim sunmaktadır. 

Ayrıca “İtalya’da Sahne Sanatları Eğitimi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

6- Accademia Italiana

İtalya’daki sanat akademileri arasında en iyi iç tasarım okullarından biri olan Accademia Italiana; moda tasarımı, grafik tasarımı, iç tasarım ve ürün tasarımı, takı tasarımı, fotoğrafçılık ve yeni medya gibi bölümlerde eğitim verir. Floransa ve Roma’da kampüsleri bulunur.

Pava Education, İtalya’da sanat akademileri aracılığıyla kaliteli moda, sanat ve tasarım eğitimi almak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. Siz de İtalya’da sanat eğitimi hakkında bilgi ve okullara başvuru sürecinizde destek almak istiyorsanız başvuru formunu hemen doldurabilirsiniz. Uzman danışanlarımız sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.

İtalya’da Sanat ve Tasarım Eğitimi Veren Üniversiteler

 

İtalya’da sanat ve tasarım alanında eğitim veren özel akademilerin dışında bazı devlet ve özel üniversitelerinde de iç mimarlık, moda ve tasarım, sinema, endüstriyel tasarım gibi programlara yer vermektedir. Birçoğu İngilizce eğitim olanağına sahip olan bu üniversiteler arasında şunlar sayılabilir:

Genel olarak politecnico yani politeknik üniversitelerinde mühendislik ve mimarlık programları yer almaktadır, bununla birlikte bazılarında iç mimarlık ve tasarıma yönelik bazı bölümler yer alabilir. Sanat ve tasarım alanında en çok İngilizce eğitim olanağına sahip olan üniversite Roma La Sapienza Üniversitesidir. Bu üniversite bünyesinde moda tasarım, ürün tasarım, sahne sanatları gibi programlar bulunmaktadır. 

Venedik IUAV, Firenze Üniversitesi gibi üniversitelerde de moda tasarım, ürün tasarımı gibi bölümler yer almaktadır, ancak bu bölümlerin İngilizce seçeneği bulunmamakta sadece İtalyanca verilmektedir.