fbpx

Dünyanın moda merkezi denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden Milano’da moda ve tasarım eğitimi almak, şüphesiz birçok mezunun hayatının dönüm noktalarından birisidir.

Milano sadece büyüleyici mimari ve zengin tarihi ile değil, moda tasarım okurken bile kendinizi modanın derinliklerinde hissedebileceğiniz bir şehirdir. 

İtalya'da Sanat, Moda ve Tasarım Eğitimi Almak

Özellikle moda haftalarından mobilya tasarım fuarlarına, iç tasarım fuarlarından binlerce sergi salonlarına ve butiklere kadar herkesin merak ettiği ve arzuladığını bulduğu, eşi benzeri olmayan üstelik ünlü moda tasarımcılarıyla tanışma fırsatları yakalayacağınız dünyanın önemli sanatçılarıyla birlikte çalışma fırsatları bulabileceğiniz bir şehirdir.

Milano’da her yıl 4 büyük sergi ve tasarım haftası düzenlenir. Bu tasarım haftaları ise;

 1. Mobilya Tasarım Fuarları
 2. Galeri ve Müzeler
 3. Tiyatro ve Stüdyolar
 4. Tarihî ve Çağdaş Mimariler

Elbette ki sahip olduğu muhteşem restoranları ve yemek kültürünü buraya dâhil etmiyoruz. Peki, Milano’da moda tasarım okumak isteyenler için en iyi akademi ve üniversiteler nelerdir?

İlgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” makalemizi de inceleyebilirsiniz.

İtalya'da Moda ve Tasarım Okumak İçin Ünversite ve Akademiler

İtalya’da Moda ve Tasarım Eğitimi Veren Okullar

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Moda ve Tasarım Okumak” konusuna göz atabilirsiniz.

Milano’da Moda ve Tasarım Eğitimi Özellikleri

Milano’da Moda ve Tasarım eğitimi neden bu kadar önemlidir? Bunları 4 madde hâlinde sıralayalım:

1- Milano’da Tasarım: İç Tasarım, Ürün Tasarımı, Şehir Tasarımı, Mimari Tasarım

Milano’da moda ve tasarım okumak; şehir tasarımlarını incelemek, mimari yapıları ve eserleri derinden incelemenizi ve görmenizi sağlayacak olanaklar sunmaktadır.

Milano'da Tasarım

Pava Education olarak yurt dışında belirli eğitim programlarına dâhil etmiş olduğumuz öğrencilerimizin de özellikle Şehir Tasarımı, Şehir Çevre Mimari ve Tasarımları, Altyapı Mimarileri, İç Tasarım Mimarisi gibi alanlarda daha sık deneyimledikleri ve kendi yeteneklerini geliştirme fırsatları buldukları gözlemlenmiştir.

Yenilikçi Akademik Modellemeler ve Tasarımlar ile birçok İtalyan eğitim kurumu öğrencilerini başarıyla mezun etmeye devam etmektedir.

2- Tecrübe ve Deneyimleriniz: Bilgi Tasarımı, Etkileşim Dizaynı, Hizmet Dizaynı, Görsel Marka Tasarım

Belirli bir deneyimin ürünü olan tasarımlar ve sanat eserleri her zaman tasarımın kendisiyle doğrudan ilişkilidir. Bu durum gelecekte çağdaş mimari ve temel görselleştirme tasarımları hakkında oldukça yardımcı olacak genellemeler içerir.

Unutulmamalıdır ki marka algıları, stratejiler, servisler veya hizmetler ve hikâye algıları oldukça mühimdir. Özellikle deneyim ve tecrübelerinizi yani aslında yeterliliğinizi test etmenizi sağlayacak belirli etkenlerdir.

Örneğin, NABA sizlere son zamanlarda oldukça popüler ve prestijli iki alanı teklif edebilir. Bunlar Hizmet Tasarımı (master program olarak) ve Bilgi Tasarımıdır. Bu tür iki alan geleceği tasarlamanızda ve zihninizin ötesini keşfetmenizde çok etkileyici rol oynamaktadır.

3- Milano’da Moda: Moda Tasarımı, Moda Yönetimi, Moda Stili & Görsel Tasarım | Milano’da Moda ve Tasarım Eğitimi

Milano'da Moda

Görsel Sanatlar

NABA Akademide Moda okumak sizin modayı her açıdan öğrenmeniz ve bu konularda yetkinlik kazanmanızı sağlayacaktır. NABA Akademi geçtiğimiz yıl Fashion of Business tarafından Global Fashion Business Ranking için ilk 10 okul arasında yer aldı.

NABA Akademi öğrencileri geçtiğimiz Ekim ayında Base Milano’da Moda Lisans İtalya programında katılım sağladılar. Yine geçtiğimiz günlerde mezun öğrencilerin bir kısmı önemli moda tasarım sanatçıları ve magazin gazetelerine sunumlar ve sergiler düzenlediler.

Moda Tasarımda Master, Moda Stil Ustalığı, Görsel Tasarımda Yüksek Lisans ve Moda Yönetimi Yüksek Lisans öğrencileri bu tanıtımlarda birlikte iş birliği içinde oldukça aktif olarak çalışmalar sürdürdüler.

4- Milano’da İş: İş Tasarımı, Lüks Marka Yönetimi

Milano'da İş

Milano, İş Merkezi

Milano, moda ve tasarım dünyasının merkezi olmasının yanı sıra iş ve borsa alanlarında İtalya’nın ekonomik hareketliliğini de finanse etmektedir.

Hızlı trenleri, üç büyük havaalanı, birinci sınıf merkezî ofis alanları, çağdaş kent tasarımı ve altyapı yeterliliği dünya çapında girişimci adayların yeterli kaynak ve olanakları bulabileceği bir merkez konumunu taşımaktadır.

Özellikle tasarım popülerliğinin son dönemlerde artması onu olmazsa olmaz bir hâle getirmiştir. Tasarım, bir strateji barındırmalıdır. Ticari düşünceler ve tasarım yapılarının üzerine odaklı faaliyetler yürütebilmelidir.

Milano’da Moda ve Tasarım Eğitimi Almanız için 6 Sebep

Modern kültürü ve derin tarihiyle etkileyici bir şehir olan Milano; sanat, moda, tasarım, eğitim ve turizmin başkenti olarak kabul ediliyor. İtalya’nın en gelişmiş bölgelerinden olan şehir, ülkenin kuzeyinde Ticcino ile Adda nehirleri arasında, Cenova’nın 122 km kuzeydoğusunda yer alıyor.

Her yıl birçok sebepten dolayı milyonlarca turist ağırlayan şehir, A.C. Milan ve FC Internazionale Milano gibi dünya devi futbol kulüplerine de ev sahipliği yapıyor.

1- Milano’da Moda ve Tasarım Eğitimi Farkı

Milano’da moda ve tasarım eğitimi alan öğrencilerinin neredeyse yarısı yabancı ülkelerden gelmektedir. Çok kültürlü olan bu ortamda kendi moda sergilerinizi oluşturma fırsatları elde edip önemli şirketlerle profesyonel çalışmalar yürütebilirsiniz. Teoriden daha fazla pratik yapabilme olanağı bulabilir ayrıca oldukça önemli ve popüler markalarla iş birliği içinde olabilirsiniz. Dünya çapında önemli okullarda okuma fırsatları yakalayıp alanında uzman fakülteler ve eğitim kurumlarıyla sürekli ilişkiler yürüterek, gelecek hedefleriniz için önceden deneyim kazanabileceksiniz.

2- Sanat Şehri: Milano

Başlı başına bir sanat şehri olan Milano’da sanat, her an her yerde karşınıza çıkabilir. Sokaktaki tarihî ve estetik bir yapıda, yüzlerce müzede, bitmek bilmeyen opera, konser ve tiyatro etkinliklerinde sanatın her türlüsüne aşina olursunuz. Böylesine bir şehirde sanat eğitimi almak ise olabilecek en iyi seçeneklerden biridir. Milano’da sanat eğitimi almak, size kendinizi şanslı hissettirebilir.

Ayrıca “İtalya’da Sanat Eğitimi” konumuzu da incelemeyi unutmayın.

3- Tarihin Yaşadığı Yer: Milano Şehri

Milano, inanılmaz bir şekilde sağlamlığını korumuş tarihî yapılarıyla hayret verici bir şehir. Hâlihazırda şehrin doğal ve kültürel, estetik birçok tarihi mekânı bulunuyor. Bu konuda birçok ilk veya enlere sahip. Örneğin şehrin merkezinde bulunan ve neredeyse bütün sokakların kendisine çıktığı Duomo di Milano, Gotik tarzda bir katedral ve dünyanın en büyüğüdür.

Duomo Di Milano

Galleria Vittoro Emanuelle II ise bir alışveriş merkezinden çok, farklı dünyalara açılan bir kapı gibidir. 1865’te alışveriş merkezi olarak tasarlanmamış tabii ki fakat şu an İtalya’nın en eski aktif alışveriş merkezi, dünyanın da ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul edilir.

Yine etkileyici bir tarihî yapı olan La Scala da dünyanın en büyük tiyatro binalarındandır. Kısacası Milano’da sanat ve kültürün yanında birçok “tarihi en” görebilirsiniz.

4- Milano’nun Mevsimi

Milano, nemli ve ılıman bir iklime sahiptir. En kurak dönemlerde bile yağış alan bir şehirdir. Yıl içinde en yüksek 29-30 en düşük ise 9-10 dereceler arasında sıcaklık değişimlerine sahne olan şehir, yıllık ortalama 19 derece sıcaklığa sahiptir.

Bu sayede her mevsim yaşanması ve ziyaret edilmesi uygun olan bir şehirdir. Dolayısıyla aşırı kurak ya da soğuklar ile baş etmek zorunda kalmazsınız.

5- Milano’da Hayat

Milano’da sosyal hayat; sanat etkinlikleri, müzeler, tarihî yapılar, sanat galerileri gibi pek çok turistik aktivite ve mekân vardır. Aynı zamanda Milano, geniş eğlence ve alışveriş imkânlarına sahiptir. Kafeleri, restoranları, barları ve sokaklarıyla oldukça canlı bir yerdir.

Milano şehri; nüfus, turizm, eğitim ve kültürel açıdan Duomo ve Navigli gibi merkezî bölgelerde yoğunlaşmıştır. Bu bölgeler, Milano’da konaklama açısından moda ve tasarım eğitimi almak isteyenler açısından en iyi seçenekleri sunar.

Ayrıca “İtalya’da Konaklama” sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

6- Milano’da Ulaşım

Milano’da moda ve tasarım eğitimi almak isteyenler için ulaşım da bir hayli önemlidir. Oldukça gelişmiş şehir içi ulaşımına sahip olan Milano’da; otobüs, metro, tramvay gibi araçlarla oldukça keyifli yolculuklar yapmak mümkündür.

Günün her saati şehir içinde kolay bir şekilde toplu taşımayı kullanabilirsiniz.

Ayrıca ülkemizden direkt uçuşların gerçekleştirildiği Milano’da üç tane havalimanı bulunur. Ülkemizden gerçekleştirilen uçuşlar genelde Malpensa ve Bergamo Havalimanlarına yapılır. Bu havalimanlarından şehir merkezine ekspres tren yada otobüsler ile ulaşmak oldukça kolaydır.

Pava Education, İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. Siz de İtalya’da üniversite eğitimi ile hayatınızda yeni bir sayfa açmak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.

Sık Sorulan Sorular

Moda tasarım hangi ülkede okunur?

Moda ve tasarım okumak özellikle de yurtdışında okumak yerel bir okulda okumaktan avantajlı olduğu açık bir durumdur. Bu açıdan yurtdışında moda ve tasarım okunacak ülkeler değerlendirildiğinde o ülkenin kültüründe sanatın yeri değerlendirilmelidir. Milano gibi sanatın mimari ve kültürel her alanda etkin olduğu bir şehirde tasarım ve moda ile ilgili bölümlerde okumak büyük bir prestijdir.

Moda okuluna nasıl girilir?

İtalya’da ve Milano’da okuyabileceğiniz okullarda moda ve tasarım bölümü için gerekli koşullar şunlardır;

 • Lise diploması
 • İtalyanca bölümler için minimum CEFRL B1 sertifikası (2 yıldan eski olmamalı)
 • İngilizce bölümler için; IELTS 5.0, TOEFL Computer 173-180, TOEFL İnternet 59-64 (2 yıldan eski olmamalı)
 • 150 € başvuru ücreti

Ayrıca “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Moda ve tasarım bölümü mezunları için iş bulma imkanı zor mu?

İtalya’da üniversite eğitim standartları oldukça kalitelidir ve ayrıca moda tasarım ve benzeri tasarımsal bölümlerin kalbi olan Milano gibi bir şehirde eğitim almak iş dünyasında oldukça prestij sağlayacak bir statüdür. Yani Milano’dan mezun bir kişinin iş bulma gibi sorunlarla karşılaşması oldukça düşük bir durumdur.

Moda ve tasarım okuyan ne iş yapar?

Moda ve tasarım okuyan bir kişi için spesifik bir meslek söylenemez. Ancak moda tasarım mezunları için değerlendirebilecekleri iş imkanlarını sıralayacak olursak;

 1. Herhangi bir firmada stylist (designer) olarak görev alabilir
 2. Dijital veya kendini geliştirdiği alana yönelik içerik tasarımcılığını üstlenebilir
 3. Graphic Design’a yönelik tüm çalışma faaliyetlerinde yer alabilir
 4. Tekstil, mimari ya da uzmanlaştığı diğer alanlara yönelik marka yöneticiliği yapabilir
 5. Moda ve tasarıma yönelik kendi markasını oluşturabilir
İtalya’da üniversite okumak için öğrenciler iki dilde eğitim görme şansına sahiptir. İtalyanca ve İngilizce eğitim alabileceğiniz birçok devlet ve özel üniversitelerle birlikte sanat akademileri de bulunmaktadır. İtalya’da üniversite eğitimi alabilmek için lise mezunu olmak veya bulunduğu ülkeden herhangi bir bölümde kayıtlı olması yeterlidir. Bu koşulları sağlıyorsa öğrenci vizesi, pasaport gibi gereklilikler de tamamlanmalı ve İtalya’da okunacak bölüme göre TOLC sınavlarından ve eğer İtalyanca okunacaksa CELI ve CILS sınavlarından başarı sağlanmalıdır.
2024-04-24T12:30:31+03:00

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz!