Her yeni atılımın beraberinde getirdiği bazı durumlar vardır, bunlardan birisi de İtalya’da konaklama bulmaktır. Konaklanacak yer ve kuruma bağlı olmakla birlikte bazı devlet veya özel yurtlar, daireler ve diğer özel konutlar belli bir ay veya yıl üzerinden sözleşme sunabileceği için seçiminiz hâliyle oldukça önem taşır. Özellikle eğitim için yurt dışına yerleşmek isteyen öğrenciler için konaklayacak bir yer bulmak eğitimlerinin ve yaşamlarının geleceği açısından önemlidir. Bu sebepten dolayı gerek danışmanlar gerekse İtalya’da bulunan öğrenciler ile bu konuyu konuşmak, avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenip buna göre karar vermek öğrencilerin alelacele bir yanlış yapmalarının önüne geçecektir.

Pava Education olarak İtalya’da bulunan ekibimizle beraber İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerimize profesyonel destek vermeye devam ediyoruz. Sizler de İtalya’da öğrenim görmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, profesyonel danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

İtalya’da Öğrenci Olarak Konaklamak

İtalya'da Öğrenci Olarak Konaklamak

Birçok ülkede olduğu gibi İtalya’da da konut ve yurt imkânları bulunduğunuz yere bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Şüphesiz Roma ve Milano gibi büyük şehirlerde konutlar kırsal alanlardan daha pahalıdır ancak bu dezavantajın da bazı avantajlı durumları mevcuttur. Büyük şehirlerde fiyat yönünden bir sıkıntı yaşayabilirsiniz fakat mevcut oda çeşitleri ve ev arkadaşı bulma, seçme açısından size daha fazla seçenek sunacaktır. İtalya’daki ikametinizi seçmeden önce hangi alternatiflere sahip olabileceğinizi bilmekte yarar var.

Roma’da Yaşam” makalemize de göz atmayı unutmayın.

 • Apartman Daireleri

İtalya’da konaklama seçiminizi bir daireden yana kullanırsanız rahat ve özgür olmanız işten bile değildir. Üstelik bir veya daha fazla arkadaşla geçinerek hem farklı bir ülke ve kültürü öğrenebilir hem dilinizi hem de iletişiminizi geliştirebilirsiniz.

Pek çok öğrenci diğer öğrencilerle daireler ya da evler paylaşmayı tercih ediyor. Farklı üniversitelerdeki öğrenciler genellikle online olarak kaldıkları dairenin boş odalarını kiralatmak için yayınlar. Bu konaklamalar genellikle ucuzdur ve evin boyutu ve yerine göre fiyatları değişmektedir. Bu yüzden bir oda kiralamak için başka bir öğrenciyi tanımanız gerekmez. Bu tarz daireler için gittiğiniz şehrin Facebook gruplarını takip etmeniz çok yararlı olacaktır.

İtalya’da Gezilecek Şehirler” makalemize de göz atabilirsiniz.

 • Üniversite veya Devlet Yurtları

Pek çok üniversitenin kendine özgün değişik konaklama seçenekleri bulunur. Bazı üniversiteler İtalya’da konaklamak isteyen adaylara konut sağlar. Örneğin tek kişilik veya çift kişilik daireler veya klasik anlamdaki öğrenci yurtları olabilir. Her ne kadar öğrenci daireleri öğrenciye daha fazla özgürlük sağlasa da öğrenci yurtları; spor salonları, TV, kütüphane odaları vb. imkânlarla öğrencilere daha fazla sosyal ortamlar sunmaktadır. Üniversite konutlarıyla alakalı detaylı bilgileri okulun sayfalarında veya bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Birçok üniversite, uluslararası öğrencilere yardımcı olacak hizmetler sunmaktadır ancak konut bulmanızda yardımcı olmak için bir ücret talep edebilirler. Konu hakkında üniversitenizin konaklama hizmetleri bürosuna danışabilirsiniz.

Hâlihazırda yayınlanmış “İtalya’daki üniversiteler” hakkında paylaşılan yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 • Aile Yanında Konaklama

Bağımsız konut aramak her zaman bir seçenektir fakat bu genellikle en pahalı seçimdir. İtalya’daki konutların fiyatları bulunduğu yere göre ve oda sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Herkesin ihtiyaçları ve yaşam şekli farklı olduğu için yaşam maliyetiniz hakkında net bir fiyat vermek doğru olmaz. Özel konut denilince bir diğer konu da aile yanında konaklama fırsatıdır. Bu fırsat sayesinde İtalya’da konaklama yaparken bir yandan da ana dili İtalyanca olan aileden dil öğrenebilir, İtalyan kültürüne çok çabuk uyum sağlayabilirsiniz.

Başvurunuzu yaparken yediğiniz ve yemediğiniz yemek, sadece kahvaltı veya günde iki öğün yemek seçimi, varsa alerjiniz, kullandığınız hap veya herhangi bir özel durumunuz gibi sizin istediğiniz veya istemediğiniz maddeleri belirtmeniz durumunda aile yanında kalma şansını istekleriniz doğrultusunda elde edebilirsiniz. Kaldığınız aileden memnun olmama durumlarında da yeni bir aile talebinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Burs Olanakları” makalemizi incelemeyi unutmayınız.

 • Özel Yurtlar

İtalya’ya gittiğinizde bazılarında yemekli tercih de yapabileceğiniz özel yurt seçeneğiniz de vardır. Çok farklı opsiyonları bulunan özel yurtlarda bir kişi ile kalabildiğiniz gibi birden fazla kişiyle de kalabilirsiniz dolayısıyla vereceğiniz fiyatta da düşme olacaktır. Fakat özel yurtların genelinde herkesin tek bir odası bulunur ek olarak mutfak, salon, çalışma odası vb. gibi ortak çalışma alanları herkes tarafından kullanılır.

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Bilinmesi Gerekenler | İtalya’da Konaklama

 • İtalya’nın kuzeyindeki sanayi bölgesi genellikle İtalya’nın güneyindeki tarımsal kesimden daha pahalıdır.
 • Konut veya konut yardımı sunup sunmadıklarını görmek için üniversitenizin ilgili sayfalarını kontrol ettiğinizden emin olun. Bu sizin için değerli bir kaynak olabilir!
 • Emlakçıları dolaşın! Konuştuğunuz ilk kişiden dairesini kiralamak için üstünüze baskı hissetmeyin. Konut önemlidir ve yaşamaya uygun bir yer bulmak için zaman ayırmalısınız.
 • Erken başlayın. Taşınmaya başlamadan çok daha önce konaklayabileceğiniz yerleri aramaya başlayın. Üniversiteniz eğitim öğretime başladığında yaşayabileceğiniz bir yer olmaksızın eğitiminize başlamak istemezsiniz.
 • Sözleşmenizi iyice okumayı unutmayın. Kiranıza neyin dâhil olup olmadığını görmek için her konut sözleşmesine dikkatlice baktığınızdan emin olun.

İtalya’da Oturma İzni” konusuna göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular | İtalya’da Konaklama

 • Üniversitenize yakın olması sizin için ne kadar önemli?
 • Nerede yaşamak istersiniz? (bir şehirde, göl manzaralı bir yerde, apartmanda veya müstakil bir evde, vb.)
 • Her gün okula gitmek için ne kadar zaman harcamak istersiniz? (Bu, üniversitenize ne kadar yakın konaklamak istediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.)
 • Başka insanlarla yaşamak ister misiniz? Öyleyse, kaç kişiyle yaşamak istersiniz?
 • Aynı cinsiyetten veya farklı cinsiyetten insanlarla yaşamak ister misiniz?
 • Banyo, mutfak ya da herhangi bir kendinize özel alan istiyor musunuz?

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ek Masraflar | İtalya’da Konaklama

İtalya’da konaklama esnasında çıkacak ek masraflar ve giderler, aylık veya haftalık kiranız dışında ek olarak ödediğiniz masraflardır. Bunlar genellikle şunlardır:

 • Su faturası
 • Doğal gaz faturası
 • Elektrik faturası
 • Otopark (eğer bir arabanız varsa)
 • Ulaşım (otobüs geçişi, tren bileti, vb.)

Ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını bilmek için kiranızı ve ek olarak bu harcamaları da hesaba katarak hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizi incelemeyi unutmayınız.

İtalya’da konaklama ücretlerini ve detayları öğrenmek için başvuru formumuzu doldurun, uzman danışmanlarımız sizinle iletişime geçsinler ve başvurularınıza başlayalım.