Trento şehri, Kuzey İtalya’da yerleşmiş, orta büyüklükte bir şehirdir. Aynı zamanda Trentino Alto Adige eyaletinin başkentidir.  

Birkaç ana ulaşım yolunun kesiştiği noktada stratejik bir konuma sahip olan Trento şehri, tarihsel olarak hem ticaret hem de Venedik ve diğer İtalyan şehirleri ile bağlantı için önemli bir merkez olmuştur.

  Trento Şehri Gezilecek Yerler

Modern Trento, fizik, mühendislik, ekonomi ve ekoloji gibi konularda araştırmaları teşvik eden disiplinler arası bir kamu kurumu olan prestijli Trento Üniversitesi’nin yanı sıra çeşitli bilimsel araştırma merkezlerine ev sahipliği yapan canlı bir kültür merkezidir.  

Trento şehrindeki ekonomi, Siemens, HP Indigo Division, Seiko Aerospace Components Italia SRL gibi önde gelen BT firmalarını destekleyen güçlü bir mühendislik sektöründen büyük fayda sağlıyor.  Ayrıca, turizm yerel ekonomide önemli bir rol oynamaktadır.  

Açık hava meraklılarına keşfedilecek çok şey sunan yüksek dağ zirveleri ve geleneksel Trentino mutfağını sunan birçok kaliteli restoran ile İtalya’nın en popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. 

Trento’ya Nasıl Gidilir? 

Trento şehri, İtalya ve Avrupa ile hem demiryolu hem de havayolu bağlantılarına sahiptir. Trento Havaalanı’na veya Verona Uluslararası Havaalanı’na uçarak şehre ulaşabilirsiniz.

Trento Havaalanı - İtalya'da Gezilecek Yerler

Havalimanından servise binebilir veya araç kiralayarak şehir merkezine devam edebilirsiniz. Ek olarak, Roma, Floransa, Milano ve Venedik gibi İtalya’daki çeşitli şehirlerden trenle manzaralı bir yolculuk yapmayı da tercih edebilirsiniz.  

Araba veya otobüsle seyahat etmeyi seçenler için, ana otoyollar E45 ve A22, ülkenin diğer bölgelerinden doğrudan bağlantılar sağlar. 

Hangi ulaşım aracını kullanırsanız kullanın; Trento’ya varmadan önce, geçerli bir kimlik ve AB vatandaşı olmayanlar için bir giriş vizesi dahil olmak üzere gerekli tüm belgeleri hazır bulundurmayı unutmayın. 

Trento’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Trento kentinin tarihi şehir merkezi olan bölge, görülmesi gereken muhteşem manzaraları ile ilk durağınız olabilir.

Buonconsiglio Kalesi, büyüleyici 15. Yüzyıl freskleri ve o dönemden iyi korunmuş eserler ile tamamlanmış, mutlaka görülmesi gereken bir cazibe merkezidir. Ziyaretçilerin çok çeşitli arkeolojik öğelerin yanı sıra bazı muhteşem Roma dönemi sanat eserlerini keşfedebilecekleri Castello del Buonconsiglio arkeoloji müzesi de burada görülebilir. 

Geleneksel mimari cazibe merkezleri arayanlar için Torre Aquila,  tepesinden nefes kesen bir şehir manzarası sunar ve mükemmel fotoğraflar yakalamak için en ideal duraktır. 

Elbette, Chiesa dei Santi Vigilio’ya ve İtalyan dini geleneklerine yakından bakmanızı sağlayan, Trento’nun birçok kilisesinden birine uğramadan ziyaretiniz tamamlanmış sayılmaz.

Trento Duomo Meydanı 

Piazza Dante Alighieri olarak da bilinen Piazza del Duomo di Trento, Trento’nun merkez meydanıdır.  Kuzeyde Adige nehri yakınında yer alır ve şehrin en güzel manzarasına sahiptir ve San Vigilio Katedrali ve Palazzo Pretorio gibi en önemli anıtlarından bazılarına ev sahipliği yapar.

Duomo Meydanı (İtalya, Trento)

1220 yılında Piskopos Federico Vanga tarafından yaptırılan Piazza del Duomo, festivaller, gösteriler ve şövalye törenleri gibi etkinlikler için önemli bir sahne haline gelmiştir. Meydanın merkezinde, Pius VI ve Charlemagne’nin barış anlaşmasını temsil eden olağanüstü heykellerin bulunduğu bir çeşme de bulunuyor.  Ana girişi, Venedik ile yapılan barış anlaşmalarını anmak için tasarlanmış, 16. Yüzyıldan kalma bir zafer takı olan Arc della Pace ile süslenmiştir. 

Buonconsiglio Kalesi

Buonconsiglio Kalesi, Trento’nun tarihi ve kültürünün ikonik bir simgesidir.  MS 1220 yılında Piskopos Federico Vanga tarafından şehri yabancılara karşı korumak için askeri bir tahkimat olarak inşa edilmiştir.  Kale, 800 yıllık uzun zaman çizelgesi boyunca, 15. Yüzyılın sonlarına ait Rocca ailesi eklemelerinden, Habsburglar tarafından başlatılan 17. Yüzyıldaki yeniden çalışmalara ve bugüne kadar birçok genişleme ve değişik yaşamıştır. 

Buonconsiglio Kalesi - İtalya'da Görülecek Yerler

İtalyan Rönesansından 18. Yüzyıl Barok öğelerine kadar yüzyıllara yayılan çok sayıda sanat eserine ev sahipliği yapan Castelvecchio, Cortevecchia ve Magno Palazzo gibi üç ana koldan oluşur. Günümüzde, düğünler veya ziyafetler gibi unutulmaz etkinlikler için geniş alanları ile popüler bir mekan olarak da kullanılır. 

Tridentine Piskoposluk Müzesi

Tridentine Piskoposluk Müzesi, bölgenin zengin sanat ve tarih mirasına kapsamlı bir genel bakış sunar. 1564 yılında Katolik Kilisesi içinde Rönesans ideallerini desteklemek için daha büyük bir çabanın parçası olarak kurulan bu müze, Avrupa’nın en eski ve en etkileyici piskoposluk müzelerinden biridir. 

Tridentine Piskoposluk Müzesi (Trento) - İtalya'da Görülmesi Gereken Yerler

Öne çıkan özellikler arasında, Albrecht Dürer ve Andrea del Brescianino gibi önde gelen ressamların eserleri, incelikle işlenmiş metal parçalar ve yerel kuyumcuların zarif mücevher tasarımları yer alır.  Müze personeli tarafından her yıl koleksiyonlarla ilgili konferanslar veya kültür ve tarihle ilgili çeşitli konularda uzmanların önderliğinde rehberli turlar gibi birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Orrido di Ponte Alto 

Orrido di Ponte Alto, İtalya’nın Valle dei Laghi bölgesinde bulunan inanılmaz popüler bir doğa harikası ve turistik bir mekandır. Kireçtaşı geçitleri, şelaleleri ve basamaklı nehir havuzlarıyla tanınan bu muhteşem manzara, Trento’nun başlıca cazibe merkezlerinden biridir ve nehir boyunca uzanan 3 km’den fazla patikadan oluşan karmaşık bir ağa sahiptir. 

İtalya'da Eşsiz Bir Doğa Manzarası - Orrido di Ponte Alto Orrido di Ponte Alto 

Çınarlar, tüylü söğütler, karatavuklar, porsuklar ve alakargalar dahil olmak üzere engebeli bölgeye uyum sağlamış etkileyici bir flora ve fauna dizisini keşfedebilirsiniz. Dolambaçlı parkurları takip etmesi kolaydır ve mükemmel yürüyüşler veya doğa turları sağlar. Ayrıca, kayalıklara oyulmuş büyüleyici tüneller bölgesi de bulunmaktadır. İsterseniz, deneyiminizin bir parçası olarak bu gerçeküstü yeraltı geçitlerini de ziyaret edebilirsiniz. 

Torre Aquila

Torre Aquila, hem dini hem de tarihsel olarak önemli bir yapıdır.  17. Yüzyılda Trento Piskoposu tarafından inşa edilen bina, Barok mimarisinin güzel bir eseri olarak duruyor.  Dört katlı çan kulesi 32 m yüksekliğindedir ve çanı kilometrelerce öteden Trento ve çevresindeki alanlarda yankılanarak duyulabilir. 

Torre Aquila - Trento Şehri Görülecek Yerler

Dış duvarlar, Trento’nun kültürünü sembolize eden benzersiz bir etki yaratan, kırmızı tuğlanın üzerine yerleştirilmiş ince işlenmiş krem ​​rengi ve beyaz mermer taş desenlere sahiptir. Torre Aquila’nın içinde, ayın evrelerini tasvir eden iki kadranlı etkileyici bir saat vardır ve geceleri tüm Trento’dan görülebilen simgesel siluetiyle, ona bakan her noktayı aydınlatır. 

Trento’da Nerede Kalınır?

İtalya genelinde olduğu gibi, Trento şehrinde de konaklama hizmetleri oldukça gelişmiştir. İlk olarak, şehir merkezinde, birçok popüler cazibe merkezi ve olanağın yakınında bulunan zarif ve iyi döşenmiş otellerden birinde kalmayı düşünebilirsiniz. Ulaşım sorunu yaşayacağını düşünenler, özellikle bu bölgeyi tercih edebilir. 

Başlıca turistik yerlere kolay erişim ile konforlu ve modern bir konaklama için Holiday Inn Trento’yu veya konfordan ödün vermeden klasik bir dağ deneyimi için Hotel Prader’ı düşünebilirsiniz. 

Eşsiz bir tatil deneyimi arayanlar, 150 yıllık bir kemer içinde yer alan benzersiz Illuminated Hotel B&B’ye göz atmalıdır. 

Her şeyden uzaklaşmak için, kamp tutkunları, hem dağ yürüyüşü maceraları hem de kentsel keşifler için mükemmel bir konuma sahip, huzurlu bir çevrede bulunan Camping Bellamonte’den memnun kalacaklardır. 

Çok kalabalık bir şehir olmasa da; sorun yaşamamak adına fiyatları araştırın ve öncesinden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Ayrıca, yoğun bir öğrenci nüfusuna sahip olduğu için genç ziyaretçiler çok uygun fiyatlara bile konaklayabilir. 

Trento Şehri Gece Hayatı

Trento şehrinde, gece hayatı diğer şehirlere nazaran çok hareketli olmasa da eğlenmek için çok sayıda bar, kulüp ve sokak festivali bulabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında yerel mekanlarda komedi geceleri ve büyük konser dizileri gibi canlı enerjik atmosferler ve etkinlikler olur. 

İtalya'da Gece Hayatı Nasıldır? - Trento

Şehir aynı zamanda yıl boyunca Haziran ayındaki bira festivali, Mayıs ayındaki Avrupa Caz Festivali ve Temmuz ayındaki Eurostrim dahil olmak üzere çok sayıda festivale ev sahipliği yapmaktadır.  

Rosengarten gibi barlar mükemmel kokteylleri ile tanınırken Sottosopra, canlı bir bar atmosferinin tadını çıkarmak isteyen öğrenciler için en sevilen yerdir. 

Trento’da Alışveriş

Trento’da hem şehir merkezinde hem de şehrin tren istasyonları çevresinde kümelenmiş çok sayıda butikl ve markalı mağazalar bulunabilir. Ek olarak, birçok bağımsız perakendeci, kaliteli ve modern bir dizi uluslararası ve İtalyan markasının ürünlerini satar. 

İtalya'da Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler - Trento

Yerel alışveriş merkezleri ayrıca çok çeşitli alışveriş seçenekleri sunar;  Fiume alışveriş merkezinde çok sayıda lüks butik ve mağaza bulunurken, Autostrada Alışveriş Merkezi tanınmış markaların mağazalarının yanı sıra restoranlar ve eğlence mekanları görülebilir.

Yerel pazarlar içindeki bit pazarları antikalar ve süs eşyaları satın almak için en ideal yerlerdir. Pazarlık kültürüne sahipseniz, beğendiğiniz bir ürünü uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın. 

Trento’da Ne Yenir?

Dolomitler’in kalbinde yer alan Trento şehri, Polenta, yerel sosisler ve peynirler gibi klasik İtalyan yemeklerinin yanı sıra Canederli (mantı) gibi birçok lezzetli yöresel spesiyaliteye ev sahipliği yapmaktadır. 

Pizza - Margarita

Spritz con Aperol (bir tür aperitif) Trento’da popülerdir ve yerel Ladin mutfağında; Roscos dal Pandoro (vanilyalı kurabiyeler) gibi leziz tatlılar bulunur.  

İçecekler için Teroldego Rotaliano’yu mutlaka deneyin;  zengin kırmızı üzümleri, Trentino’nun başkentini çevreleyen vadilerde yetişir.  

Son olarak, Trento, Prosciutto Cotto ve Mozzarella di Bufala gibi klasik malzemelerle doldurulmuş geleneksel pizzaları tadabileceğiniz harika pizzacılara da ev sahipliği yapmaktadır.

Trento Şehri Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Trento şehrinde, Trento Üniversitesi gibi kaliteli ve saygın bir eğitim kurumu bulunur. Öğrenciler ünlü profesörlerden ve son teknoloji eğitim ortamlarından yararlanırlar. Çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapmasının başında bu olanaklar gelmektedir. 

Şehir aynı zamanda çok sayıda bar, kulüp, restoran ve gençlere hitap eden diğer gece hayatı mekanlarıyla canlı bir öğrenci kültürüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yakınlarda yürüyüş ve bisiklete binme gibi fiziksel aktiviteler için mükemmel fırsatlar sağlayan çok sayıda park ve doğal cazibe merkezi bulunmaktadır.

Trento’da düşük yaşam maliyeti de onu yurtdışında eğitim için özellikle cazip bir yer haline getirmiştir. Az sayıdaki nüfusu şehrin yaşam kalitesini yükseltirken, öğrencilerin birbiri ile daha rahat kaynaşmasını ve gelecek planları için iş ilişkileri kurmasını kolaylaştırır. 

Trento Şehrinde Burs İmkanları

İtalya, burs imkanları bakımından oldukça cömert bir ülkedir. Eğitim ücretlerinde sağlanan kolaylıkların yanında burs imkanları da oldukça geniştir. Burs şartları ve miktarları bölgeden bölgeye farklılıklar gösterebilir. Yıllık 2 bin Euro ile 5 bin Euro arasında değişen burs miktarlarına ek olarak, konaklama ve yemekhaneden yararlanma gibi imkanlar da mevcuttur. 

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Trento’da Yurt ve Konaklama

Trento Üniversitesi kendi bünyesinde 1500’den fazla öğrenci konutu ve apart daire hizmeti sunar. Yaklaşık 16 bin öğrenciye ev sahipliği yaptığı için bütün öğrencilerin bu konutlarda yaşadığını söylemek pek mümkün değil. 

Ailenizin ekonomik geliri ve öğrencinin eğitim başarısı gibi belirli kriterler doğrultusunda, üniversitenin sunduğu konaklama hizmetinden yararlanmak mümkün. 

Konaklama fırsatından yararlanamayan öğrenciler, üniversiteye yakın hostellerde ve kiralık dairelerde konaklayabilir. Şehir genel itibariyle uygun fiyatlı olduğu için zor durumda kalmak söz konusu değildir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya Öğrenci Vizesi” ve “Pasaport Nasıl Alınır?” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Trento Şehrinde Bulunan Üniversiteler

Trento şehrinde, ilk olarak 1962 yılında kurulan Trento Üniversitesi bulunur. Üniversite ilk kurulduğu yıllarda özel bir üniversite olarak hizmet verse de 1982 yılında devlet üniversitesi sıfatı kazanarak, İtalya’nın devlet üniversiteleri arasına girmiştir.

Yaklaşık 16 bin öğrenciye ev sahipliği yapmakla birlikte 600 profesör ve akademisyeni de bünyesinde barındırmaktadır. 15 farklı lisans ve 13 farklı yüksek lisans programı ile eğitim vermektedir. Son yıllarda, Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte çalışmalar yapan Trento Üniversitesi’nin Jüpiter’e bir uydu göndermek için çalışmaları devam etmektedir. 

University of Trento nerede?

Trento üniversitesi (University of Trento), İtalya’nın  Trento şehrinde yer alan köklü bir üniversitedir. Üniversitenin açık adresi ise; “Via Calepina, 14, 38122 Trento TN, İtalya”

Trento üniversitesi özel bir üniversite değildir. Yıllık 5.000 € – 6.000 € aralığındaki harç ücreti olan bu devlet üniversitesi bünyesinde birçok İngilizce lisans ve yüksek lisans bölümü bulundurmaktadır. Trento Üniversitesi (Universita di Trento) Ekonomi, İşletme, Psikoloji, Sosyoloji gibi sosyal bilimler ve Bilgisayar, İnşaat, Endüstri gibi mühendislik alanları  ve daha birçok branşta eğitim vermektedir.