Dünyadaki bütün üniversiteleri çeşitli özelliklerine göre sıralayan birkaç adet araştırma kurumu bulunuyor. İtalyan ve Türk üniversitelerinin karşılaştırması kıyaslamasını yaparken de dünya üniversite sıralamalarını gerçekleştiren önemli kurumların araştırmalarından yararlanacağız. Hatta bu kurumlardan bazıları YÖK denkliği ve tanınma için Yükseköğretim Kurumu tarafından da baz alınmaktadır. Üniversiteleri karşılaştırmamıza yardımcı olan en önemli kaynaklardan biri yapılan bu araştırmalardır. Araştırmaların verdiği sonuçlar, yorum yapabileceğimiz birçok durumu ortaya koyuyor. Sonuçlara göre; ülkenin eğitim düzeyi, akademik başarıları ve üniversitelerinin kalitesi arasında bir bağ olduğu görülüyor.

Her sene ülkemizden birçok öğrenci daha kaliteli eğitim almak için yola koyulup İtalya’da üniversite okumak amacıyla yola koyuluyorlar. İtalyan üniversitelerini bu konuda bir avantaj olarak gören öğrenciler yurt dışında okumayı tercih edebiliyor. Bu seyahat sebeplerinin en önemlileri arasında dünya üniversite sıralaması yer alıyor. Peki, dünya sıralamalarındaki üniversiteler nasıl sıralanıyor? Bu sıralamalar için pek çok kıstas göz önüne alınıyor. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Üniversitelerin paylaştığı bilimsel makale sayısı
 • Kişi başına düşen makale sayısı
 • Kişi başına düşen atıf sayısı
 • Yabancı öğretim üyesi oranı
 • Yabancı öğrenci oranı
 • Nobel Ödüllü mezun ve öğretmen sayısı
 • Öğretmenlerin öğrencilere oranı
 • Doktora öğrenci oranı
 • Araştırma bütçesi gibi pek çok kriter araştırmacıların kendi kriterlerine göre oranlanarak hesaplanıyor.

En İyi Türk ve İtalyan Üniversiteleri | İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması

En iyi üniversiteler karşılaştırırken her araştırmacı kurumun her sene farklı bir sıralamasının olduğunun farkında olmalıyız. Bu sebepten dolayı Pava Education olarak elimizden geldiği kadar güncel sıralamayı farklı kaynaklardan (aynı zamanda YÖK tarafından tanınan) vermeye çalışıyoruz.

 • QS World University Rankings 2021 sıralamasına göre dünyadaki ilk 500 üniversite içinde Türkiye’den 1, İtalya’dan 11 tane; ilk 1000 üniversite içinde ise Türkiye’den 9, İtalya’dan ise 36 tane üniversite bulunuyor.
 • Academic Ranking of World Universities (ARWU) 2020 sıralamasına göre dünyadaki ilk 500 üniversite içinde Türkiye’den 1, İtalya’dan 17 tane; ilk 1000 üniversite içinde ise Türkiye’den 11, İtalya’dan ise 46 tane üniversite bulunuyor.
 • Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021 sıralamasına göre dünyadaki ilk 500 üniversite içinde Türkiye’den 2, İtalya’dan 26 tane; ilk 1000 üniversite içinde ise Türkiye’den 11, İtalya’dan ise 49 tane üniversite bulunuyor.
 • Center for World University Rankings (CWUR) 2020-21 sıralamasına göre dünyadaki ilk 500 üniversite içinde Türkiye’den hiçbir üniversite yer alamadı, İtalya’dan ise 24 tane; ilk 1000 üniversite içinde Türkiye’den 11, İtalya’dan ise 48 tane üniversite bulunuyor.
 • University Ranking by Academic Performance (URAP) 2020-21 sıralamasına göre dünyadaki ilk 500 üniversite içinde Türkiye’den 1, İtalya’dan 25 tane; ilk 1000 üniversite içinde ise Türkiye’den 9, İtalya’dan ise 47 tane üniversite bulunuyor.

İtalyan ve Türk üniversitelerinin karşılaştırması araştırmamızda gördüğünüz üzere sadece dünya sıralamasını temel aldık. Bunun haricinde her bölümün farklı sıralamaları ve her üniversitenin öne çıkan bazı bölümleri bulunmaktadır.

En İyi Türk Üniversiteleri

Koç Üniversitesi - İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması

Koç Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

Türkiye, Osmanlı’dan miras kalan medrese kültürünü geliştirmiş ve 1933 yılında yapılan üniversite reformu ile yüksek öğretimde yeni bir döneme geçiş yapmıştır. Bu dönemde ülkenin ilk üniversitesi olan İstanbul Üniversitesinin tarihi araştırıldığında kuruluşu İstanbul’un fethi dönemine kadar götürülebilir. 1933’ten önce uzun süre Darülfünun olarak adlandırılan ve yüzyıllar boyunca pek çok mezun veren bu medrese, cumhuriyetin ilk yıllarında da eğitime devam etmiştir. Daha sonra Osmanlı Devleti’nin son döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında yaşanan zor dönemin ardından eğitimde yapılan reform ile modern bir yapıya kavuşmuştur. İstanbul Üniversitesi, günümüzde de en önemli eğitim kurumlarından biri olmaya devam eder ve hatta dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında da sıklıkla yer alır.

1773’te İstanbul Teknik Üniversitesi, 1863’te Boğaziçi Üniversitesi, 1883’te Marmara Üniversitesi kurulur. Bunun yanında adından sıklıkla söz ettiren ve Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan üniversiteler; Bilkent Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, ODTÜ vb.dir. 

En İyi İtalyan Üniversiteleri

Bologna Üniversitesi, İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması

Bologna Üniversitesi

İtalya; zengin tarihi, renkli yaşamı ve ılıman iklimi ile oldukça ilgi çeken bir yerdir. Ülke, bütün bu özelliklerinin yanında kaliteli eğitim veren prestijli üniversiteleriyle de dünyanın pek çok ülkesinden öğrencilerin üniversite okumak için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. En iyi üniversiteler sıralamasında ön planda olan üniversitelerin yanında; dünyanın en eski üniversiteleri arasında da yer alan birçok üniversite İtalya’da bulunuyor. İtalyan ve Türk üniversitelerinin karşılaştırması için bir bilgi de İtalya, ilk 500 sıralamasında en fazla üniversiteye sahip olan üçüncü Avrupa ülkesidir. Yüzyıllardır kaliteli eğitim veren bu üniversitelerin tarihte birçok başarıya imza atmış ve tüm dünyaca tanınan pek çok mezun verdiği görülüyor.

Ayrıca “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bologna Üniversitesi | İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması

Örneğin, 1088 yılında kurulan ve batı dünyasının en eski üniversitesi olarak bilinen, tarihte birçok başarıya imza atmış olan University of Bologna, 23 fakültesi ve 80.000 öğrencisi ile hâlâ eğitim vermeye devam ediyor. Ülkede tıp, mühendislik, sanat, mimarlık ve felsefe gibi bölümlerin yanında dil eğitimleri alabilmek de mümkündür.

Roma La Sapienza Üniversitesi

1303 yılında kurulan Roma La Sapienza Üniversitesi, İtalya’nın başkentinde 115 bin öğrencisiyle adeta kendi başına bir medeniyeti temsil etmektedir.

Pisa Üniversitesi

1343 yılında kurulmuş Pisa Üniversitesi, içerisinde Avrupa’ya hizmet eden pek çok bina barındıran, yüzyıllardır süregelen eğitimine pek çok önemli kişi sığdırmış ve aynı zamanda Scuola Superiore Sant’Anna ve Scuola Normale Superiore gibi üniversiteleri de bulunmaktadır.

Milano Üniversitesi

1924’te yılında kurulan ve yaklaşık 60.000 öğrencisi olan Milano Üniversitesi, geniş bölüm seçeneği ve şöhretiyle bütün dünyada tanınır.

Politecnico di Milano | İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması

Türkçe ismiyle Milano Politeknik Üniversitesi, mühendislik, mimarlık, tasarım gibi teknik konularda dünya çapında başarılar elde etmiş ve etmeye devam eden bir üniversitedir. 7 adet kampüsü bulunur ve 1863 yılında kurulmuştur.

Pava Education, İtalya’daki bu prestijli üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. Eğer siz de bu eğitim fırsatlarından faydalanmak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları en kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceklerdir.