Codice fiscale, İtalya’da vatandaşların ve yerleşik olmayıp oturum iznine sahip kişilerin vergi işlemlerini ve İtalya genelindeki resmi tüm işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılan bir kimlik numarasıdır. Kelime anlamı olarak vergi kimlik numarası anlamına gelen codice fiscale, kişilerin isimleri, doğum tarihi, doğum yeri ve cinsiyeti gibi kombinasyonlardan otomatik olarak türetilir ve kişiye özgü bir numara haline getirilir.

Codice Fiscale Nedir?

Codice Fiscale Nedir?

Codice Fiscale (The Fiscal Code) Türkçede “vergi kodu” anlamına gelir, bu kod bir tür sosyal güvenlik numarası olup İtalya’da T.C. kimlik numarasına benzer bir işlev görmektedir.

Adınız, soyadınız, doğum tarihi ve doğum yerinize göre değişiklik gösteren bir koddur. Codice fiscale kodlarındaki kombinasyonlar harf ve sayılardan oluşmaktadır. Toplam 16 haneli oluşturulan bu kod her kişiye özeldir.

İtalya’da yapacağınız hemen hemen her işte (özellikle kurumsal ve devlet işlerinde) bu codice fiscale kodu işlemleri gerçekleştirebilmenizi sağlamaktadır. Özellikle resmi kayıtlar gerçekleştirilirken, banka işlemlerinde ve diğer tüm kurumsal işlemlerde bu kod kimlik görevi görür.

İtalya’da eğitim görmeyi düşünüyorsanız ayrıca “İtalya’da Üniversite Okumak” yazımıza da göz atabilirsiniz. İtalya’ya turistik amaçlı gidiyorsanız “İtalya’da Gezilecek Şehirler” ve “İtalya’da Konaklama” yazılarımıza da inceleyebilirsiniz.

Codice Fiscale Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

İtalya vatandaşı olmayan kişilerin İtalya’daki vatandaşlık numarası yerine geçen codice fiscale, hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Codice fiscalenin kullanıldığı birkaç durumlar arasında şunlar sayılabilir:

  • İtalya’daki üniversitelere kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi.
  • Ev veya oda kiralamak için kira kontratı yapılırken.
  • Banka hesabı açarken ve diğer banka işlemlerinde.
  • Doğal gaz, elektrik, su, internet başvurularında.
  • Vergi ödemelerinde ve bazı ürünlerin satın alınmasında.
  • Cep telefonu ödemeleri ve sim kartı başvurularının sağlanmasında.
  • Permesso di Soggiorno (İtalya’da oturum izni belgesi almak için istenir.)
  • İtalyan hastanelerinde sağlık hizmeti almak için istenir.

Ayrıca “İtalya’da Öğrenci Banka Hesabı” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Codice Fiscale Kimler Alabilir?

Codice Fiscale İtalyan vatandaşı olmayan ancak öğrencilik gibi uzun süreli İtalya’da oturumu bulunan kişilere verilmektedir. İtalya’daki yerel vatandaşların kendi kimlikleri codice fiscaleden farklıdır, yerel olmayan yerleşikler ise bu fiscal kod ile kolaylıkla sistemde tanımlanmaktadır ve bu kod ile vatandaş gibi işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Öğrenci vizesi, çalışma izni vizesi gibi uzun süreli İtalya’da oturum izni sahibi olacak kişiler mutlaka ilk günlerinde bu kodu temin etmelidir.

İlgili olarak “İtalya Öğrenci Vizesi” ve “İtalya’da Oturum İzni” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Codice Fiscale Nasıl Alınır?

İlk olarak Türkiye’deki İtalyan Konsolosluklarından ücretsiz bir şekilde Codice Fiscale alabilirsiniz. İtalyan Konsolosluğu internet sayfasındaki konuyla alakalı formu doldurun. Ayrıca bu formun aynısını kimliğiniz veya pasaportunuzun bir fotokopisiyle beraber İtalyan Konsolosluğu’ndan da temin edebilirsiniz.

Ardından bulunduğunuz İtalyan Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’nden ıslak mühürlü bir A4 kâğıdında yazılı olarak teslim alabilirsiniz. A4 kâğıdına yazılı olan bu kod sizin İtalya’da üniversite kayıt sürecinizde ve diğer işlemlerinizde kullanabileceğiniz geçici kodunuzdur.

Codice Fiscale Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Codice Fiscale kodu almak için pek fazla belgeye ihtiyacınız yoktur. Kimliğiniz veya en önemlisi pasaportunuz ile başvurunuzu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Türkiye’deki İtalyan Konsolosluğu’ndan & Elçiliği’nden almayı unutur veya aldığınız kodu kaybederseniz İtalya’ya geldiğiniz zaman pasaport fotokopinizle beraber her şehirde bulunan Agenzia Delle Entrate’ye (İtalya Vergi Dairesi) gidip aynı şekilde talep edebilirsiniz. Yine aynı şekilde geçici olarak kullanabileceğiniz A4 kâğıdına yazılı Codice Fiscale’niz verilir.

Daha sonraki aşamada ise adresinize plastik kart şeklinde bu kodun yollanacağı yetkililer tarafından size söylenecektir. Her ne kadar bu bu kartı şimdiye kadar teslim alabilen olmasa da belirli prosedürler gereği bu tarz tanımlarda bulunmaları hukuki bir nitelik taşıyor. Tabii ki A4 kâğıdınızı kaybetmemenizi öneririz. Çünkü eğer ona sahip olursanız bu kartın çok büyük bir önemi de bulunmuyor. Kâğıtta yazan Codice Fiscale kodunuzun üzerinde resmi mühür olduğu için yukarıda yazılan tüm işlemlerinizi onunla yapmanız zaten mümkündür.

codice fiscale nedir, nasıl alınır

Codice Fiscale Kodu Nasıl Öğrenilir?

Codice Fiscale kodunu öğrenmek için “www.codicefiscaleonline.com” gibi siteler üzerinden sizden istenecek birkaç bilgiyi doldurmanız hâlinde ulaşabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu siteler üzerinden alınan bu kodun herhangi bir yasal geçerliliği yoktur. Her kurum önceden  mühürlenerek verilen A4 kâğıdındaki kodu talep edecektir. Ancak okul tarafından istenilen herhangi bir bilgi olması hâlinde yetkililere Codice Fiscale’nizi verebilirsiniz.

Codice Fiscale, İtalya Hükûmeti sınırları içinde âdeta yabancı vatandaşlık numaranız gibi işlev görür. Bundan dolayı mühürlü belgenizle İtalyan vergi kodunuzun olması resmî işlemler için bir hayli önemlidir. Bu yüzden bulunduğunuz şehirde, bölgede veya ülkedeki en yakın İtalyan Konsolosluğu veya Elçiliği’nden almanız şiddetle tavsiye edilir. Öğrencilerimizin büyük bir kısmı İtalya’da eğitim başvurusu esnasında bu işlemi yapmayı unutuyorlar veya teslim aldıktan sonra ıslak mühürlü belgeyi kaybedebiliyorlar. Söz konusu belge ve kod, ülkede yapacağınız birçok işlem için istenecektir. Bu kodu almanız İtalya’da birçok alanda işlerinizi ve günlük aktivitelerinizi ilerletmenizde büyük fayda sağlayacaktır.

 

İtalya’da sertifika programı veya bir üniversite eğitimi almak için bizimle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz. Pava Education, öğrencinin bölüm veya meslek tercihine ve yetkinliğine göre en uygun sertifika, hazırlık ya da üniversite tercihlerini öğrenciye sunar. Ardından öğrenciye gerekiyorsa dil veya üniversite giriş sınav eğitimi verilerek öğrenciyi en iyi şekilde hazırlamayı amaçlar. Daha fazlası için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayın.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]