Codice Fiscale Nedir?

Codice Fiscale (The Fiscal Code) Türkçede “vergi kodu” anlamına gelmektedir. Bu kod bir tür sosyal güvenlik numarası olup T.C. kimlik numarasına benzer bir işlev görmektedir.

Codice Fiscale Nedir?

Adınız, soyadınız, doğum tarihi ve doğum yerinize göre değişiklik gösteren bir koddur. Kodunuz harf ve sayılardan oluşmaktadır. Toplam 16 haneli olan bu kod herkes için özeldir.

İtalya’da yapacağınız hemen hemen her işte (özellikle kurumsal ve devlet işlerinde) bu koda ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Üniversite Okumak” yazılarımıza da göz atabilirsiniz. İtalya’ya turistik amaçlı gidiyorsanız “İtalya’da Gezilecek Şehirler” ve “İtalya’da Konaklama” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Codice Fiscale Ne İşe Yarar?

  • Codice Fiscale, İtalya’daki üniversitelerin bazı bölümlerine başvuru yaparken kullanılır.
  • Kabul aldığınız enstitü, üniversite veya okula belgeleri teslim ederken kullanılır.
  • Kira kontratı yaparken kullanılır.
  • Banka hesabı açarken sizden bu vergi numarası istenir.
  • Doğal gaz, elektrik, su, internet başvurularında kullanılır.
  • Cep telefonu ödemeleri ve sim kartı başvurularında kullanılır.
  • Permesso di Soggiorno (İtalya’da oturum izni belgesi almak için istenir.)
  • Sağlık hizmeti almak için istenir.

Bunlarla alakalı ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

Codice Fiscale Nasıl Alınır?

İlk olarak Türkiye’deki İtalyan Konsolosluklarından ücretsiz bir şekilde Codice Fiscale alabilirsiniz. İtalyan Konsolosluğu internet sayfasındaki konuyla alakalı formu doldurun. Ayrıca bu formun aynısını kimliğiniz veya pasaportunuzun bir fotokopisiyle beraber İtalyan Konsolosluğu’ndan da temin edebilirsiniz.

Ardından bulunduğunuz İtalyan Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’nden ıslak mühürlü bir A4 kâğıdında yazılı olarak teslim alabilirsiniz. A4 kâğıdına yazılı olan bu kod sizin İtalya’da üniversite kayıt sürecinizde ve diğer işlemlerinizde kullanabileceğiniz geçici kodunuzdur.

Gerekli Belgeler Nelerdir

Codice Fiscale kodu almak için pek fazla belgeye ihtiyacınız yoktur. Kimliğiniz veya en önemlisi pasaportunuz ile başvurunuzu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer Türkiye’deki İtalyan Konsolosluğu’ndan & Elçiliği’nden almayı unutur veya aldığınız kodu kaybederseniz İtalya’ya geldiğiniz zaman pasaport fotokopinizle beraber her şehirde bulunan Agenzia Delle Entrate’ye (İtalya Vergi Dairesi) gidip aynı şekilde talep edebilirsiniz. Yine aynı şekilde geçici olarak kullanabileceğiniz A4 kâğıdına yazılı Codice Fiscale’niz verilir.

Daha sonraki aşamada ise adresinize plastik kart şeklinde bu kodun yollanacağı yetkililer tarafından size söylenecektir. Her ne kadar bu bu kartı şimdiye kadar teslim alabilen olmasa da belirli prosedürler gereği bu tarz tanımlarda bulunmaları hukuki bir nitelik taşıyor. Tabii ki A4 kâğıdınızı kaybetmemenizi öneririz. Çünkü eğer ona sahip olursanız bu kartın çok büyük bir önemi de bulunmuyor. Kâğıtta yazan Codice Fiscale kodunuzun üzerinde resmi mühür olduğu için yukarıda yazılan tüm işlemlerinizi onunla yapmanız zaten mümkündür.

codice fiscale nedir, nasıl alınır

Codice Fiscale Kodu Nasıl Öğrenilir?

Codice Fiscale kodunu öğrenmek için “www.codicefiscaleonline.com” gibi siteler üzerinden sizden istenecek birkaç bilgiyi doldurmanız hâlinde ulaşabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu siteler üzerinden alınan bu kodun herhangi bir yasal geçerliliği yoktur. Her kurum önceden  mühürlenerek verilen A4 kâğıdındaki kodu talep edecektir. Ancak okul tarafından istenilen herhangi bir bilgi olması hâlinde yetkililere Codice Fiscale’nizi verebilirsiniz.

Codice Fiscale, İtalya Hükûmeti sınırları içinde âdeta yabancı vatandaşlık numaranız gibi işlev görür. Bundan dolayı mühürlü belgenizle İtalyan vergi kodunuzun olması resmî işlemler için bir hayli önemlidir. Bu yüzden bulunduğunuz şehirde, bölgede veya ülkedeki en yakın İtalyan Konsolosluğu veya Elçiliği’nden almanız şiddetle tavsiye edilir. Öğrencilerimizin büyük bir kısmı İtalya’da eğitim başvurusu esnasında bu işlemi yapmayı unutuyorlar veya teslim aldıktan sonra ıslak mühürlü belgeyi kaybedebiliyorlar. Söz konusu belge ve kod, ülkede yapacağınız birçok işlem için istenecektir. Bu kodu almanız İtalya’da birçok alanda işlerinizi ve günlük aktivitelerinizi ilerletmenizde büyük fayda sağlayacaktır.

 

İtalya’da sertifika programı veya bir üniversite eğitimi almak için bizimle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz. Pava Education, öğrencinin bölüm veya meslek tercihine ve yetkinliğine göre en uygun sertifika, hazırlık ya da üniversite tercihlerini öğrenciye sunar. Ardından öğrenciye gerekiyorsa dil veya üniversite giriş sınav eğitimi verilerek öğrenciyi en iyi şekilde hazırlamayı amaçlar. Daha fazlası için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayın.