Amerika’da lise okumak için farklı kriterler karşımıza çıkmaktadır. Önceden daha çok lisans ya da yüksek lisans eğitimleri için tercih edilen yurtdışı eğitimleridir. Günümüzde maddi durumu iyi olan aileler tarafından ya da bilinçli aileler tarafından tercih edilen yurtdışında çocuklarını lise okutma olanakları ile hem çocuklarının gelecekleri için önemli bir adım atmış oluyorlar hem de çocuklarının küçük yaşta yabancı dil öğrenmelerine katkı sağlamış oluyorlardır.

Amerika’da lise okumak günümüzde imkansız değildir. Günümüzde eğitim sistemlerinin geliştiği Amerika ülkesi Amerika vatandaşı olmayan öğrencilere bir yıllık Amerika’da öğrenci olma fırsatı vermektedirler. Bunlarda lise değişim programları ile mevcuttur. Amerika’da lise okumak öğrencilerin üniversite hazırlıklarına yardımcı olmakta ve katkı sağlamaktadır.

Kısa dönem Amerika’da lise okuma fırsatı kazanan öğrenciler dönüklerinde kendi liselerinden yıl kaybetmeden devam edebilmektedirler. 15-18 yaş aralığında olan 9-12. Sınıflar arasında olan her öğrenci bu değişim programları ile Amerika’da lise eğitimi görmüş olabilirler.

Amerika’daki Liseler

Yurtdışında yüksek lisans

Amerika’daki liseler eğitim kaliteleri ve üniversiteye hazırlanma olanakları ile oldukça gelişmiş liselerdendirler. Amerika’da lise okumak için üç farklı seçeneğiniz vardır. Devlet okulları, özel okullar ya da yatılı okullarda lise eğitimi görebilirsiniz. F1 ve J1 vizeleri ile devlet okullarında bir yıl ücretsiz eğitim alabilirler fakat bir yıldan sonra devam ettirmek isteyen öğrencilerin özel okullara geçiş yapmaları gerekmektedirler.

F1 vizesi alınarak özel okullarda da lise eğitimi alabilirsiniz. Kayır yaptırdığınız liselerde istediğiniz kadar eğitim alabilirsiniz. Özel okullar genellikle Amerika’da liselerden mezun olmak isteyen yabancı öğrencilerin en çok tercih ettikleri seçeneklerdendir. Yatılı okullara ise F1 vizesi ile gidilebilir. Burada da istediğiniz kadar eğitim alabilirsiniz fakat burada önemli olan okula uyum sağlamanızdır. Amerika’da uluslararası eğitim veren liseler vardır ve bu liseler;

 • Warwick Valley High School
 • Orange County Public Schools
 • Maynard High School
 • El Camino Real Charter High School
 • Cambridge Rindge and Latin High School
 • Seattle Public Schools
 • Tacoma Public Schools
 • Los Angeles Unified School District
 • Paradise Valley Unified School District
 • Deer Valley Unified School District
 • Oak Park Unified School District
 • Indian River Charter High School
 • Beverly High School
 • Newburyport High School
 • Mercy High School
 • Ambassador High School
 • Quarry Lane School
 • Xavier College Preparatory School
 • King’s Academy
 • Morgan Park Academy
 • Marian High School
 • Notre Dame Jr./Sr. High School
 • Archbishop Riordan High School
 • Idyllwild Arts Academy
 • Ojai Valley School
 • CATS Academy
 • The MacDuffie School
 • Wilbraham & Monson Academy
 • The Storm King School

Amerika’da Lise Başvuru Şartları

 

Amerika lise başvuruları için bazı özel şartlar mevcuttur. Öğrencinin 15-18 yaş arasında olması gerekmektedir. Liseye başvurmak isteyen öğrenci 9. Sınıf ile 12. Sınıf arasında olması gerekmektedir. Lise ortalamasının Türkiye geneli olan ortalamada 100 üzerinden 70’in üzerinde olması gerekir.

Öğrencinin ELTiS Sınavından 210 ve üzeri puan alması gerekmektedir. Başvurmak isteyen öğrencilerin başvuruları zamanında yapması oldukça önemlidir. Kontenjanların dolmaması adına ne kadar erken başvuru yapılırsa bu öğrenci için olukça avantajlı bir durumdur.

Amerika Lise Ücretleri

yüksek lisans burs

Amerika para birimi Amerika dolarıdır ve ücretler dolar olarak hesaplanmaktadır. Amerika’daki liseler özel ve devlet liseleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Devlet ya da özel okullarda ödeyecekleriniz ücret aslında değişmemektedir. Sadece özel üniversiteler konaklama yerlerini de ayarlamaktadır.

Bu konaklama yerleri ya özel yurtlar ya da aile evi konaklama evleri olmaktadır. Liselerin ücretleri sizin tercih edeceğiniz okullara ve şehirlere göre değişiklikler gösterecektirler. Devlet liseleri kendi vatandaşları yani Amerikalı öğrenciler için ücretsizdir fakat uluslararası yani yabancı öğrenciler için ücretli liselerdir.

Amerika Lise Değişim Programları

Amerika lise değişim programları Türk öğrencilerinin Amerika devlet liselerinde eğitim alabilmeleri için hazırlanmış programlardandır. Bu programlar bir veya iki dönemlik eğitimler şeklindedir. Bir dönemlik eğitim beş ay iki dönemlik eğitim ise on aydır. Bu program ile öğrencilerin dillerinin gelişmesine katkı sağlanmaktadır.

Farklı kültür ve toplumlar ile bir araya gelen öğrenciler farklı deneyimler ile farklı bir eğitim görmüş olacaklardır. Öğrenciler gönüllü aile evlerinde kalırlar ve onlara farklı deneyimler kazanma fırsatı saplanmış olur. Kültürel farklılıkların bilincine varan öğrenciler yeni deneyim ve tecrübeler ile daha farklı şeyler öğrenebilirler. Öğrenciler bu programa J1 vizesi ile katılmaktadırlar.

Amerika’da Lise Okumak

Amerika’da lise eğitimi 4 yıl sürmektedir. Amerika’daki liseler oldukça kaliteli ve iyi eğitim verirler. İçlerinde en iyi şekilde sosyal bilimler ve fen bilimler derslerini vermektedirler. Liselerde spor, sanat ve sosyallikte oldukça önem verilen konuların başında gelmektedirler. Okullar özel okul, devlet okulu ve yatılı olmak üzere üçe ayrılırlar.

Amerika liselerinde daha üniversiteye geçmeden okumak istenilen bölümlerde bölüm tercihleri yapılır ve ona göre dersler görülmeye devam edilir. Amerika liselerinde öğrencilerin akademik kariyerleri için önceden çalışmalara başlanır ve bunlar öğrencilerin ileriki hayatları için oldukça avantajlıdır.

Amerikan vatandaşı olmayan öğrenciler için bu sadece bir yıldır fakat bu bir yıl devlet okullarındadır. Eğer daha fazla Amerika liselerinde okumak istiyorsanız ya da lise diplomanızı Amerika’dan almak istiyorsanız özel okullara ya da yatılı okullara geçiş yapabilirsiniz. Bu lise programları ile gelen öğrenciler genellikle kendi masraflarını kendileri karşılarlar zaten genellikle gönüllü aile evinde kaldıkları için yemek masrafı yapmazlar.

Geriye kalan masraflarını kendileri karşılamaktadırlar. Amerika’daki üniversitelerden mezun olan öğrenciler dünyanın neredeyse her üniversiteye başvuru yapabilmektedirler. Bir sınava tabi tutulmaksızın sadece lise diploması ile üniversitelere başvuru yaparlar ve ardından üniversitelere başlar.

Amerika Lise Müfredatı

Amerika lise müfredatı üniversite dersleri gibi kredili ve seçmeli olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Eğitim programlarının müfredatlında ”çekirdek müfredat” diye bir tabir vardır. Çekirdek müfredatın içinde İngilizce, doğa bilimleri, sosyal bilimler ve matematik dersleri vardır.

Her öğrencinin bu derslerden istediğini seçme şansı vardır. Öğrencilerin çekirdek müfredattan her sene en az dört kredi tamamlaması zorunlu tutulur. Bir de öğrencilerin her sene fizik kimya ve biyoloji gibi doğa bilimlerinden kredi tamamlanması gerekmektedir. Matematik en önemli derslerin başında gelmektedir.

Matematik müfredatta alt bilimlere ayrılır; cebir, trigonometri, geometri, cebir 2’dir.  Daha sonra ek olarak öğrencilerin spor ile ilgilenmelerine önem verilir. Bunun için beden eğitimi ve spor dersleri vardır ve bunlarda da her okulda olmasa da bazı okullarda bu dersleri tamamlamaları gerekmektedir.

Amerika’da Lise

Amerika dünyadaki en iyi eğitimi veren ülkeler arasındadır. Lise eğitiminde de olduğu gibi en iyi eğitim hizmetini sunmaktadır. Amerika’daki liseler üç bölümden oluşmaktadırlar. Özel liseler, devlet liseleri ve yatılı liselerdir. Öğrenciler tercihlerine göre bu liseleri tercih edebilirler. Liselerde dersler fen bilimleri, sosyal bilimler ve spor olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Lise yaşı Amerika’da 14-18’dir. Bu yaş aralığında olan herkes zorunlu bir şekilde lise okumaktadır.