Yurtdışında Hukuk Okumanın Avantajları

Evrensel bir kavram olan hukuk, günümüzde birçok öğrencinin okumayı hedeflediği popüler bir bölümdür. Global çapta hemen hemen her ülkede denk bir eğitim sistemi içerisinde sunulan hukuk lisans ve lisansüstü programları, öğrencilere kişiler ve toplumlar arasındaki etik değerleri gözeterek uyulması gereken kuralları, hakları, düzen ve denetim mekanizmalarını çağa uygun bir bakış açısı çerçevesi içerisinde öğretmektedir. Tüm bu amaçlar doğrultusunda profesyoneller yetiştirmek amacıyla kurulan hukuk fakültelerinde, bazı terminolojiler değişkenlik gösterse de temelde farklılık arz etmeyen ilkeler hakkında mezun adaylarına yeterlilik kazandırılmaktadır. Burada vurgulanması gereken en önemli nokta, alınan eğitimin bir kanun eğitimi olmadığı; buradaki amacın hukuk prensiplerinin doğru ve tam biçimde öğrenilmesi olduğudur. Elbette ki sözel alan içerisinde verilen hukuk eğitimini, yurtdışında almak çok da basit bir adım değildir. Uzun soluklu ve zor bir eğitim sayılabilecek hukuk eğitimini ülke dışında almak isteyen öğrencilerin öncelikle mevcut ülkenin eğitim diline hakim olması ve bununla birlikte iyi bir hafızaya, güçlü iletişim becerilerine, soğukkanlı davranma özelliğine ve eleştirel bakış açısına sahip olması yararına olacaktır. Hukuk eğitimi almak hem okul hem de kariyer hayatı boyunca kişilerin çokça okumalarını ve araştırma yapmalarını gerekli kılan bir seçimdir.  Bu nedenle bölüm derslerinin, iş olanaklarının ve meslek dinamiklerinin, bu bölümü tercih etmeye karar vermeden önce iyice araştırılması önemlidir.

Neden Yurtdışında Hukuk Eğitimi Almalıyım?

Hukuk okumak

Yurtdışında hukuk eğitimi almanın yeni mezunlar için pek çok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle bu bölümü isteyerek tercih edecek ve mesleğini severek yapacak profesyonel adaylarının motivasyonlarını dinamik tutacak birçok unsur, eğitimleri boyunca sunulmaktadır. Bu açıdan bakıldığında hukuk bölümünün öğrencilere sunduğu avantajlar şöyle sıralanabilmektedir:

  • Güçlü Bir Özgeçmiş: Yurtdışında hukuk eğitimi alan öğrencilerin iş hayatına bir adım önden başlamaları tartışılmaz bir gerçektir. Başlı başına prestij sahibi olan bu eğitimi, dünya çapında tanınmış bir üniversitede tamamlamak, mezunlara birbirinden değerli kapıların rahatlıkla açılmasını sağlamaktadır.
  • Farklı Bakış Açıları Kazanmak: Hukuk, öğrencilere geniş bir vizyon kazandıran dallar arasında ilk sıralardadır. Özellikle eleştirel düşünme, farklı ihtimalleri değerlendirme, kriz yönetme, ikna etme, çözüm bulma ve analiz etme becerilerinin kazandırılması adına birçok noktayı barındıran bu eğitim ile öğrenciler; yalnızca iş hayatlarında değil, sosyal yaşamlarında daha bilinçli ve objektif bireyler haline gelmektedir.
  • Kariyer Olanakları: Yurtdışında alınan hukuk eğitimi süresince kişiler, alanında birçok uzmanla network oluşturma imkanına sahip olmaktadır. Bu da gelecekte kariyerleri adına oldukça faydalı bir yatırımdır. Dünyanın en fazla maddi kazanç getiren alanları arasında kabul edilen hukuk, bu anlamda mezunlara iyi bir geleceğin anahtarını da sunmaktadır.
  • Yabancı Dil Avantajı: Yurtdışında eğitim almanın en önemli avantajlarından biri de tabii ki yabancı dili yerinde öğrenmek ve geliştirebilmektir. Bunun yanında hukuk terminolojisine İngilizce olarak hakim olmak da kişilere global piyasalarda yüksek kazançlar sağlayan bu mesleği dünya çapında rahatlıkla icra etme fırsatını sunmaktadır. Ayrıca sade maddi değil, manevi açıdan da doyum sağlayan hukuk alanında kişiler, bu sayede birçok ülkede faydalı işlere imza atabilecektir. Ayrıca yeterlilik kazanılan yabancı dil sayesinde öğrenciler, farklı kariyer olanaklarına da yönelebilmekte ve hatta yurtdışında akademik kariyer fırsatlarını da değerlendirebilmektedir.

Özellikle yurtdışında alınan eğitimin ardından dış dünya ile uyumlu hale gelmek, öğrenci açısından en büyük kazanımdır. Bu sayede başarılı mezunlar ister kendi ülkelerinde ya da global piyasalarda söz sahibi bir hukukçu olabilmektedir. Yurt dışında hukuk eğitimi, lisans düzeyi içinde ortalama 3-4 senelik bir sürede tamamlanmaktadır. Eğer devam edilen program hukuk alanındaki bir yüksek lisans programı ise eğitim süresi 1-2 yıl arasında tamamlanabilmektedir.

Yurtdışında Hangi Ülkeler Hukuk Okumak İçin Tercih Edilmeli?

Yurtdışında hukuk eğitimi almak ve daha sonrasında dünya çapında bu kariyeri sürdürebilmek adına öncelikli olarak yapılması gereken, öğrenci adaylarının özelliklerine ve dil bilgilerine uygun bir ülkeyi ve üniversiteyi tercih etmeleri olacaktır. İngilizce dilince eğitim veren bir hukuk fakültesini tercih etmek ise bu noktada avantajlıdır. Ülkemiz de dahil dünyanın pek çok yerinde bulunan hukuk fakülteleri, oldukça saygın ve başarılı kurumların bünyesinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra hukuk eğitimi almak için öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen ülkeler;

  • İngiltere,
  • Amerika,
  • Avustralya,
  • Kanada ve
  • İrlanda’dır.

Özellikle Amerika ve Kanada’da belirli saygınlığı olan ve tamamlandıktan sonra kısa sürede iş fırsatlarının oluştuğu pek çok üniversite bulunmaktadır. Her ülkenin kendi eğitim takvimi ve kurallar çerçevesi bulunduğu nedenle, tercih öncesi detaylı bir araştırma yapmakta fayda vardır. Hukuk fakültesinden mezun olma hakkı kazanan öğrenciler; avukat, hakim, savcı gibi unvanlarla çalışmanın yanı sıra danışmanlık hizmeti verme şansı da elde edebilmektedir. Bu ülkelerin yanı sıra Avrupa’da hukuk alanında isim yapmış değerli üniversiteler de bulunmaktadır. Öğrencilerin ilgi odağı olan bu üniversiteler, kaliteli eğitim sistemleriyle de sıkça ön planda olmaktadır.

Avrupa’da Hukuk Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler

oxford

Oxford Üniversitesi

Birçok alanda olduğu gibi hukuk alanında da isim yapmış üniversitelerin başında Oxford bulunmaktadır. Dünyanın en eski ikinci üniversitesi olarak bilinen Oxford, hukuk alanında lisans veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere benzersiz bir eğitim deneyimi sunmaktadır. Hukuk alanı için her sene binlerce başvuru alan Oxford Üniversitesi, bu süreçte yararlanmaları adına öğrencilere çeşitli burs imkanları da tanımaktadır. Öyle ki öğrenciler, hukuk eğitimi alırken Rhodes Bursu şansından da faydalanabilmektedir.

Cambridge Üniversitesi

İngiltere’nin hukuk eğitimi veren bir diğer önemli üniversitesi ise Cambridge Üniversitesi’dir. 1209 yılında kurulan bu prestijli eğitim kurumu, önemli mezunlarıyla da dünya çapında hala popülerliğini korumaktadır. Öğrencilerine 150’nin üzerinde akademik bölüm ve 300’ün üzerinde lisansüstü program sunan Cambridge, hukuk alanında da oldukça başarılı eğitimlere imza atmaktadır.

Leiden Üniversitesi

Hollanda’da 1575 yılında kurulan ve bir devlet araştırma üniversitesi olarak tanınan Leiden Üniversitesi de 13 çalışma alanında dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesi arasında yer almaktadır. Hukuk bölümü ise bu çalışma alanları arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında gösterilen Leiden; İnsan Hakları, Uluslararası Hukuk ve Avrupa Hukuku gibi alanlarda lisans ve yüksek lisans programları sunmakta, bu programları birçoğu ise İngilizce dilinde uygulanmaktadır.

Stockholm Üniversitesi

1878’de kurulan, İsveç’te bulunan ve İskandinavya’nın en büyük üniversitelerinden biri olarak tanınan Stockholm Üniversitesi; sunduğu lisans ve yüksek lisans dereceleri ile “Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması” (ARWU) tarafından belirlenen listede dünyanın en iyi 100 üniversitesinden biri olma hakkını kazanmıştır. Stockholm Üniversite; Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Hukuku gibi alanlarda da başarılı lisans ve lisansüstü eğitimler vermektedir.

Ludwig Maximilian Üniversitesi

En eski altıncı üniversite olarak bilinen ve Almanya’nın Münih kentinde yer alan Ludwig Maximilian Üniversitesi, sunduğu 100’den fazla lisans ve lisansüstü program seçeneği arasında yer alan hukuk bölümüyle de dikkat çekmektedir. Dünya çapından yaklaşık 52 bin öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite, ayrıntılı planlamış hukuk eğitimiyle de en iyiler arasına ismini yazdırmıştır.

Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi, İtalya’nın önemli araştırma üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 1088 yılında kurulan ve dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul edilen Bologna Üniversitesi hem Avrupa hem de uluslararası sıralamalarda en prestijli üniversiteler arasında ilk sıralardadır. 80 binin üzerinde öğrenciye efektif eğitimler sunan ve İtalyan Sosyal Yatırım Çalışmaları Merkezi tarafından İtalya’nın en iyisi olarak kabul edilen üniversite; İtalya’da hukuk okumak isteyen öğrenciler için de en iyi tercih olarak gösterilmektedir.

Pantheon Sorbonne Üniversitesi

Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Pantheon Sorbonne Üniversitesi ise Avrupa’da hukuk eğitimi veren değerli üniversiteler arasında bir başka marka isimdir. Özellikle hukuk alanında sunduğu programlarla Avrupa’nın ve dünyanın en iyileri arasında yerini alan Pantheon Sorbonne Üniversitesi; Avrupa Hukuku ve Uluslararası İş Hukuku alanlarında eğitim almak isteyenlerin ise ilk tercihidir.

Yurtdışında Hukuk Okuduktan Sonra Denklik Almak Gerekir Mi?

Ülkemizde Yükseköğretim Kurulu tarafından yurtdışından mezun olmuş bir öğrenciye denklik verilebilmesi adına iki önemli koşul bulunmaktadır. Buna göre; mezun olunan üniversite YÖK tarafından tanınmalıdır ve üniversite eğitiminin ülkemizde denkliği bulunmalıdır. Denkliği sağlayabilmek adına ise birkaç unsurdan söz etmek gerekir. Öncelikle mezun olunan üniversitenin; Academic Ranking World Universities (ARWU), Leiden Sıralaması ya da University Ranking by Academic Performance (URAP) sıralamalarından birinde ilk 500’ün içinde olması gerekmektedir. Eğer bu koşul sağlanamıyorsa, böyle bir durumda öğrencinin YGS ve LYS sınavlarına katılarak ilk 150 binin içinde olacak derecede puan alması beklenmektedir.

Hukuk eğitimlerinde üniversitelere göre değişiklik göstermekle birlikte bazı zamanlarda öğrencilerin denklik alabilmesi adına ülkemizde de almak zorunda oldukları dersler bulunabilmektedir. Bu dersler, Ankara ya da İstanbul Üniversitesi’nin hukuk fakültelerinde işlenmektedir. Öğrencinin yurtdışında aldığı eğitim, bulunduğu ülkenin hukuk sistemine uygun biçimde verildiği nedenle mezunların Türkiye’de avukat stajına kabul edilmek ve avukat olabilmek adına Avukatlık Kanunu 3/b maddesince, “yabancı memleket hukuk fakültesinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş olmak” kuralına uygun eğitimi tamamlamaları, Türkiye Barolar Birliği tarafından da aranmaktadır.

Yurt Dışında Hukuk Eğitimi Almak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Yurtdışında hukuk fakültesinde okuyabilmek adına aranan en önemli koşullardan ilki öğrencinin mevcut not ortalamasının yüksek olmasıdır. Ülkelere ve üniversitelere göre farklılık göstermekle birlikte hukuk fakültelerinden kabul alabilmek adına minimum not ortalamasının 3.0 olması gerekmektedir. Bir diğer önemli konu ise dil yeterliliğidir. Bu anlamda birçok ülke IELTS ve TOEFL sınavlarının sonuçlarına göre öğrencilerin hukuk fakültelerine başvuru yapmasına olanak sağlamaktadır. Almanya ve benzeri ülkeler için TestDaf gibi sınavlardan yeterli puan alınması da gerekebilmektedir. Bununla birlikte genellikle en az TOEFL skorunun 80, IELTS skorunun ise 7.0 olması istenmektedir. Ek olarak, AP ve IB gibi diploma programları da üniversitelerin hukuk fakülteleri için kabul sürecinde önemli avantajlar sağlamaktadır. Öğrencilerden talep edilen diğer belgeler ise niyet mektubu, referans mektupları ve aday özgeçmişleridir.