Bocconi Üniversitesi özel bir üniversite olup 1902 yılında Ferdinando Bocconi isimli zengin bir tüccar tarafından Milano’da kurulmuştur. Ekonomi ağırlıklı eğitim veren üniversite, ayrıca İtalya’da ilk ekonomi diploması veren üniversitedir. Özel bir üniversite olmasına rağmen geleneksel olarak seçkin bir üniversiteden fazlası olmuştur.

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Ekonomi Okumak” konusunu ziyaret edebilirsiniz.

Bugün üniversite; ekonomi, hukuk, işletme alanlarında uluslararası bir araştırma üniversitesidir. Araştırma projeleri uluslararası kuruluşlar tarafından finanse edilen üniversite, Avrupa ve Amerika’daki birçok okul ile birlikte çeşitli projeler yürütmektedir. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Güney Kaliforniya-Marshall İşletme Okulu Üniversitesi ile geliştirilen işletme lisans derecesi, bu bölümde okuyan öğrencilerin bir yıl boyunca çeşitli yerlerde okumasına imkân sağlamaktadır. Ayrıca başlıca şirketler, uluslararası kuruluşlar, yönetici ve yetkilerle yakın ilişkiler, yeni uygulamalar ve araştırmalara başlamak için sürekli olarak ticari ve ekonomik çevre ile etkileşime girmektedirler.

Bocconi Üniversitesi

Bocconi Üniversitesi; işletme, ekonomi, hukuk ve diğer disiplinlerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri vermektedir. Bunlara ek olarak kurslar ve eğitimlerin pekiştirilmesi için profesyonellerle çalışma imkânı sunmaktadır. Üniversitenin ekonomi, işletme finans programları dünyanın en iyileri arasındadır. QS World University Ranking değerlerine göre ise Avrupa’da en iyi 10 üniversite içerisinde yer almaktadır. Üniversiteden mezun öğrencilerin %95’i ünlü markalarda iş hayatına başlamaktadır.

Üniversitede sunulan programların yanı sıra 3 haftalık programlara sahip yaz okulu imkânı da mevcuttur. Bu sayede yurt dışındaki üniversite öğrencilerine yazı Milano’da geçirme fırsatı sunulmaktadır. Dijital pazarlama, ekonomi, girişimcilik ve inovasyon yönetimi, sermaye ve girişim sermayesi finansmanı, moda ve tasarım yönetimi, uluslararası ticaret ve yönetim alanında 7 farklı kurs seçeneği bulunmakta olup bunlardan yalnızca 1 tanesine başvuru şansı vardır.

Ayrıca “İtalya’da Yaz Okulları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bocconi Üniversitesi, her yıl staj ve değişim için yurt dışına yaklaşık 4000 öğrenci gönderiyor ve programlara yaklaşık 1.600’den fazla uluslararası öğrenci kabul ediyor. Üniversitenin İtalya’da finans, sanayi, ticaret merkezi olan Milano’da yer alması tıpkı Milano gibi üniversiteyi de küresel topluluğun bir parçası yapmıştır. Bu sayede öğrenciler çok yönlü olmayı ve gerçek anlamda küresel bir zihniyet geliştirmeyi öğrenmektedir.

Bocconi Üniversitesi Nerede?

Bocconi Üniversitesi, İtalya’nın kuzeyinde Lombardiya Bölgesinde bulunan Milano şehrinde yer almaktadır. Kampüs, şehrin merkezinde yer alan Duomo Katedrali’ne yürüme mesafesindedir.

bocconi üniversitesi milano

Bocconi Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Bocconi Üniversite Kampüsü Milano’nun merkezinde yer almasından dolayı öğrencileri için oldukça aktif bir sosyal yaşam sunmaktadır. Futbol, ​​basketbol ve su topu gibi spor kulüplerinden sahne sanatları, yoga ve rahatlama tekniklerine kadar güven, liderlik ve takım çalışması becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olan bir dizi kurs imkânı sunmaktadır. Öğrencilere bir adım ötede sanat, müzik ve tiyatro dünyası hazırlar. Her yıl, Bocconi Sanat Galerisi girişimi, uluslararası sanatçılar ve seçkin galerilerle iş birliği içinde çağdaş sanata ışık tutmaktadır. Öğrencilerin rahatça ders çalışabileceği, özellikle ekonomi materyalleri açısından oldukça çeşitli kitaplara sahip geniş bir kütüphaneye sahiptir.

Bunlar dışında kültürel mirası oldukça geniş olan şehirde tarihî binaları gezmek de eğlenceli olacaktır. Şehir merkezinde gençlere yönelik pek çok eğlenceli mekân yer almaktadır. Ulaşım ağı olarak da gelişmiş bir şehir olmasından dolayı yakın çevrelerde bulunan gezilecek yerlere ulaşım oldukça kolaydır.

Ayrıca “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bocconi Üniversitesinden Mezun Olan Önemli Kişiler

 1. Nouriel Roubini, İstanbul doğumlu Amerikalı ekonomisttir. IMF danışmanı, New York Üniversitesinde öğretmen ve bir ekonomi danışmanlığı şirketi vardır.
 2. Alessandro Profumo, Leonardo S.p.A. CEO’sudur.
 3. Emma Marcegaglia, İtalyan Sanayi Konfederasyonu’nun (Confindustria) yönetim kurulu, Emma Marcegaglia’yı yeni başkan olarak aday göstermişti.
 4. Tommaso Padoa-Schioppa, Önceki İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanıdır.
 5. Vittorio Colao, Vodafone Group’un eski CEO’su ve İtalyan iş adamıdır.
 6. Giovanni Ciserani, Angelini Holding S.p.A. Yönetim Kurulu Üyesidir.
 7. Mario Monti, İtalya Cumhuriyeti -hayat boyu- Senatosu üyesi, eski Bocconi Üniversitesi rektörü ve başkanıdır.
 8. Claudio Brescianini
 9. Giovanni Arrighi
 10. Giacomo Manzoni

Bocconi Üniversitesi Dünya Sıralaması

Bocconi Üniversitesi QS World University Rankings:

 • 2020, Social Sciences & Management, 16.
 • 2019, Social Sciences & Management, 16.
 • 2018, Social Sciences & Management, 11.
 • 2017, Social Sciences & Management, 17.

bocconi üniversitesi dünya sıralaması

QS World University Rankings by Subject 2020 sıralaması:

 • Social Sciences and Management Avrupa’da 4, dünyada 16.
 • Accounting and Finance Avrupa’da 5, dünyada 17.
 • Economics and Econometrics Avrupa’da 4, dünyada 16.
 • Business and Management Avrupa’da 3, dünyada 7.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bocconi Üniversitesi’nde Lisans Kabul Şartları

Adayların, her yıl yalnızca 1 kez olmak üzere lisans bölümüne başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Bunun için öncelikle SATACT veya Bocconi Test’den istenen puanı almaları gerekmektedir. Bocconi sınavının amacı, öğrencilerin yeteneklerini, karar verme becerilerini ve kriz yönetme biçimlerini ölçmektir. Sınavda 70 çoktan seçmeli soru bulunmakta ve sınav süresi 105 dakika olarak planlanmaktadır.

Test skorlarının yanı sıra başvuru için adayların lise diploma ve transkriptleri, pasaportları, özgeçmişleri ve dil sınav puanları ile başvurmaları gerekmektedir. Dil puan şartı en az IELTS için 6.0 (tüm bantlardan en düşük 5.5), TOEFL IBT için ise 88 olarak belirlenmiştir. Bocconi üniversitesi lisans programlarının yıllık ücretinin yanı sıra öğrencinin aile gelirinin baz alındığı finansman fırsatları da mevcuttur. Bu nedenle başvuru ve yıllık ücretlere dair en doğru bilgi okulun resmi web sitesinden alınabilmektedir.

 

Bocconi Üniversitesi Bölümler

İtalya’da Lisans Eğitimi ve İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi hakkında daha fazla bilgi için linklere tıklayabilirsiniz.

Bocconi Üniversitesi bünyesinde bulunan İngilizce lisans bölümleri şunlardır:

 • International Economics and Management,
 • International Economics and Finance,
 • Economics and Management for Arts, Culture and Communication,
 • Economic and Social Sciences,
 • Economics, Management and Computer Science,
 • Mathematical and Computing Sciences for Artificial Intelligence,
 • International Politics and Government,
 • World Bachelor in Business.

Üniversitede İtalyanca olarak sunulan lisans bölümleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Business Administration and Management,
 • Economics and Finance,
 • Economics and Management for Arts, Culture and Communication.

Bunların yanı sıra yine İtalyanca dilinde sunulan ve 5-6 senelik bir lisans bölümü olan Law (Giurisprudenza) programı da öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Bocconi Üniversitesinde lisans bölümleri World Bachelor in Business(4 yıl) hariç 3 yıllıktır. Kabul için SAT, ATC sınavını ya da mantık, matematik, genel yetenek gibi testlerden oluşan Bocconi Üniversitesinin uyguladığı sınavı geçmek gerekmektedir. Dil sertifikası olarak IELTS’den 6, TOEFL’dan 89 istenmektedir.

Ayrıca “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” yazımızı tavsiye ederiz.

bocconi üniversitesi bölümleri

Bocconi Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Kabul Şartları

Üniversitenin yüksek lisans programlarına kayıt yaptırabilmek için öncelikle adayların IELTS sınavından en az 6.0 (tüm bantlar 5.5’dan az olamaz), TOEFL IBT sınavından ise en az 99 puan skoruna sahip olmaları gerekmektedir. Bunu sağlayamayan Türk öğrencilerin ise üniversiteyi Türkiye’de %100 İngilizce olarak okuduklarını gösteren bir belge ile başvuru yapmaları istenmektedir.

Bunun yanında öğrencilerin lisans diploması ve transkripti, özgeçmişleri ve pasaportları da başvuru sürecinde ibraz etmeleri gereken belgelerdir. Ayrıca CEMS ve Bocconi-ESEC programlarına başvuru yapacak öğrencilerin TOEFL‘dan 100 puan almış olmaları beklenmektedir.

Lisans başvurusundan farklı olarak adaylar, GMAT/GRE skor puanlarını da zorunlu olarak okula bildirmelidir. Bocconi üniversitesi yüksek lisans programlarının yıllık ücretleri, resmi web sitesinde detaylı olarak yer almaktadır. Adayların öncelikle başvuru yapacakları programları, program ücretlerini ve eğitim içeriklerini kapsamlı olarak araştırmaları da tavsiye edilmektedir.

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

Bocconi Üniversitesi yüksek lisans programları, 2 yıllık tezli yüksek lisans ve MBA şeklinde sunulmaktadır. Enstitü, ekonomi ve işletme yüksek lisans programlarının yanı sıra deneyim öncesi Uzmanlaşmış Yüksek Lisans programlarını da koordine etmektedir. Yüksek lisans bölümleri de yine İngilizce ve İtalyanca dil seçenekleri ile sunulmaktadır. İngilizce yüksek lisans programları, üniversite bünyesinde şu bölümler dahilinde bulunmaktadır:

 • International Management,
 • Management,
 • Marketing Management,
 • Accounting, Financial Management and Control,
 • Finance,
 • Economics and Management in Arts, Culture, Media and Entertainment,
 • Economics and Management of Government and International Organizations,
 • Economic and Social Sciences,
 • Economics and Management of Innovation and Technology,
 • Data Science and Business Analytics,
 • Politics and Policy Analysis,
 • Cyber Risk Strategy and Governance.

Bununla birlikte İtalyanca dilinde sunulan yüksek lisans programları ise şöyledir:

 • Marketing Management,
 • Finance,
 • Management,
 • Accounting, Financial Management and Control,
 • Law and Business Administration.

Bocconi Üniversitesinde yüksek lisans bölümleri 2 yıldır. Kabul şartı olarak GMAT’ten en az 600, dil sertifikası olarak IELTS’ten 6, TOEFL’dan 89 istenmektedir.

Bu programların dışında 2 yıllık Double Degree İngilizce Master programı da yine Bocconi Üniversitesi’nin sunduğu avantajlar arasındadır. CEMS MIMS programı kapsamında sunulan bu yüksek lisans eğitiminde öğrenciler ilk yılı Bocconi’de tamamladıktan sonra ikinci yılın eğitimi için CEMS partner üniversitelerinden birini de tercih edebilmektedir. Bu şekilde programı tamamlayan öğrencilerin ise çift diploma ile mezun olma hakları bulunmaktadır. Bu yüksek lisans programına başvuru yapmak için adaylardan minimum 600 GMAT skoru istenmektedir.

Doktora Bölümleri

 • PhD in Business Administration and Management
 • PhD in Economics and Finance
 • PhD in Legal Studies
 • PhD in Public Policy and Administration
 • PhD in Statistics

Bocconi Üniversitesi Giriş Sınavı (Bocconi Testi)

Bocconi sınavının amacı; kritik ve esnek yeteneklere sahip, iyi organizasyon ve karar verme becerileri ile sorunlarla ve zorluklarla yüzleşebilen adayları seçmektir. Bocconi Üniversitesi, öğrencilerinin nicel konular üzerinde çalışmak için beceri ve yetenek göstermeleri gerekmektedir. Bocconi testi 4 konu üzerinden yapılacaktır. 70 çoktan seçmeli sorudan oluşan bu sınavda 105 dakika süre verilmektedir.

Okuduğunu anlamadan 20 soru, mantıktan 20 soru, matematikten 20 soru ve sayısal akıl yürütmeden de 10 soru sorulmaktadır. Her doğru cevap için 1 puan kazanılırken, her yanlış cevap içinse 0.2 puan kaybedilir; boş soru için bir puan kaybı olmamaktadır.

Bocconi Üniversitesi sınavına hazırlanmak için bir ders veya hazırlık kitabı yoktur. Test örneği ve üniversite başvurusu için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız.

Bocconi Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Bocconi Üniversitesinde eğitim ücreti yaklaşık olarak 13.000 €’dur. (Daha fazla bilgi için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar konumuzu okuyabilirsiniz.) Ancak öğrenci ailesinin ekonomi ve varlık koşullarına bağlı olarak başvurudan sonra fon talep edilebilmektedir. Lisans başvuruları 3 farklı dönemde, yüksek lisans başvuruları 6 farklı tarihte gerçekleşmektedir. Öğrencilerin her yıl 1 kez başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

italyada eğitim ücretleri, üniversite giderleri

Bocconi Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Bocconi Üniversitesi öğrencilerine 8 farklı alanda konaklama imkânı sunulmaktadır. Öğrenci hayatından en iyi şekilde faydalanma imkânı sunan bu yurtlarda uluslararası, kültürler arası ve teşvik edici bir ortamda öğrencilerin kampüsün kalbinde yaşamaları amaçlanmaktadır. Yurt fiyatları aylık olarak yaklaşık 500 €’dan başlamaktadır.

Eğer daha farklı konaklama seçenekleri (daire, apart, ev, otel, özel yurt vb.) isterseniz Pava Education olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Son olarak “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz.