Amerika’da yüksek lisans olanakları oldukça gelişmiştir. Günümüzde yurt dışı eğitim seçeneklerinin artmış olması nedeniyle pek çok kişi Amerika’da yüksek lisans imkanlarını araştırmaktadır. Üniversite bakımından dünya çapında önemli bir üne sahiptir. Bu üniversitelere lisansüstü eğitim için başvurmak etkili sonuçlar için bir adımdır. Özellikle son zamanlarda Amerika’da yüksek lisans yapmayı isteyen öğrenci sayısında ciddi orada bir artış gözlemleniyor.

Dünya üzerinde en çok göç alan ülkelerden biri olması dolayısıyla çok sayıda kültürü barından bir yerdir. Burada ayrıca turizm sektörü de oldukça gelişmiştir. Los Angeles, Hawaii, New York ve Miami en fazla turist çeken yerlerdendir. 50 eyaleti olan ülkenin pek çok önemli şehri ve üniversitesi bulunmaktadır. Başkent Washington olup para birimi Dolar’dır. Avantajlar nedeniyle her sene yüzlerce uluslararası öğrenci buraya lisans ve lisansüstü eğitim için geliyor.

Amerika üniversitelerinde verilen eğitim genel olarak eylül ve ocak aylarında başlar. Üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme kesin tarihler farklılık gösterebilmektedir. Başvuru yaparken bu tarihleri göz önünde tutmak gerekmektedir. Ayrıca Amerika’da yüksek lisans programları sisteme göre iki yıl sürer. Ayrıca yüksek lisans programlarının YÖK denkliği de bulunmaktadır. Başvuru şartlarını yerine getiren herkes bu programlara yerleşmek için işlemlere başlayabilir.

Amerika’da Yüksek Lisans

Başvuru yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus dil seviyesinin belirlenmesidir. Yeterli düzeyde İngilizceye sahip olmak önemlidir. Bu seviyeyi ispat etmek için TOEFL VE İELTS gibi sınavlardan iyi puan almak gerekmektedir. Bu adımın ardından ise akademik seviyenin tespiti için GMAT ve GRE sınavlarını vermek gerekmektedir. Amerika’da yüksek lisans giriş koşulları okuldan okula farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra bazı genel koşullardan bahsetmek mümkündür.

Genel olarak lisans mezuniyet ortalaması önemsenmektedir. Yeterlilik sınavlarındaki puanlar ve etkili bir özgeçmişe sahip olmak öne çıkmaktadır. Başvuru koşullarında bazı üniversiteler referans mektubu talebinde bulunabilir. Ayrıca bazı durumlarda mezun olunan okuldan alınan transkript de istenebilmektedir.

Onlarca üniversitesi olan Amerika’da yüksek lisans yapmak farklı değişkenlerin olduğu bur durumdur. Not ortalaması bunlardan biri olup üniversiteden üniversiteye değişir. Hangi bölümde eğitim görüldüğüne bağlı olarak da farklılık olması mümkündür. Pek çok üniversite genel olarak asgari başarı oranı %70 olarak tercih etmektedir. Bu oranın alında kalınırsa kişi başarısız sayılmaktadır.

Amerika Yüksek Lisans Bursu

Fırsat çeşitliliği ve zenginliğiyle de Amerika oldukça etkili bir ülkedir. Üniversitelerin pek çoğu kayıt sırasında burs olanakları sunmaktadır. Master eğitiminde masrafları karşılamak ve daha rahat bir yaşam için öğrenci burslarının etkisi büyüktür. Amerika’da yüksek lisans burslarını alabilmek için özel şartlar olabilmektedir. Ayrıca bursun özelliğine göre alınacak paranın miktarı da değişiklik gösterir.

Okul kaydının tam zamanlı ve dönem için minimum dokuz kredi almayı gerekli gören Florida İnstitute of Technology 4000 ile 6000 dolar arasında burs verebilmektedir. Eğitimin ikinci senesinde de burs almak için not ortalamasının 3.2 üzerinde olması gerekir. Amerika’da yüksek lisans bursu başvuruları genellikle okulların burs komitesi tarafından değerlendirilir ve karar komite tarafından tatbik edilir.

Amerika’da ilk kez eğitim görecek olan uluslararası öğrenciler için not ortalamasının en az 3.0 olmasını öngören City University of Seattle bursu en uygun adaylara verilmektedir. Tutar 2000 ile 5000 dolar arasında değişir. Amerika’da yüksek lisans yapanlar için verilecek bir diğer burs ise Daventport University bursudur. Bu bursu almak için not ortalamasının 3.0 ve üstü olması gerekir. Burs alan kişiye 1000 ve 2000 dolar arasında ödeme yapılır.

Amerika Yüksek Lisans Ücretleri

Dönemlik olarak ödenebilen Amerika’da yüksek lisans ücretleri burslu ve burssuz fiyatlar değişmektedir. YÖK denkliği ve akreditasyonları tam olan programların yıllık ücretleri yaklaşık olarak 10.000 dolar civarındadır. Ancak uygulanan burs ve indirim olanaklarından faydalanmak ücretleri daha uygun aralıklara çekecektir.

Yabancı öğrenciler vize başvurularının uygulanmasından sonra birinci dönem ödemesini yapabilmektedir. En yüksek ücret ise yıllık olarak 70.000 dolar olarak geçmektedir. Genel olarak Amerika’da yüksek lisans ücretleri10.000 ile 50.000 dolar olarak değişiklik göstermektedir. Eğitim ve yaşam maliyetleri eyaletten eyalete farklılaşmaktadır. Bazı durumlarda ekonomik olarak zorlayıcı olabilmektedir.

Hayat masrafları kapsamında bazı değişkenler kendini göstermektedir. Yurt ya da diğer konaklama seçenekleri için aylık olarak 400 ile 1000 dolar arasında masraf yapmak gerekebilmektedir. Eğitim alınan şehrin özelliklerine göre sosyal giderler de 400 ile 1500 dolar orasında değişebilir. Öğrencinin kişisel harcama alışkanlıkları da bu noktada etkilidir.

Amerika’da Yüksek Lisans Yapmak

Alanda uzmanlaşmak ve akademik olarak ilerlemek isteyen kişilerin ilk adreslerinden biri Amerika olmaktadır. Zira bu adım kariyer için oldukça etkili ve önemli olmaktadır. Ayrıca Amerika’da yüksek lisans yaparken belli kurallara uyarak çalışma imkanına da sahip olurlar. Not ortalamasının istenilen düzeyde olması sonucunda CPT isminde yarı zamanlı çalışma izni alınmış olur.

Diğer ülkelere kıyasla kabul şartlarının daha kolay olması nedeniyle Amerika’da yüksek lisans talep görmektedir. Master eğitiminde dünyanın en prestijli beş ülkesinden biri olması dolayısıyla öğrencilerin dikkatini çekiyor. Ayrıca mezuniyet sonrasında çalışma hayatı, özgeçmiş ve kariyer açısından da ciddi etkileri vardır. Burada dikkat edilmesi gereken husus kişinin kendisi için en doğru ve uygun bölümü seçmesidir.

Amerika’da Yüksek Lisans Şartları

Başvuru yaparken pek çok hususun göz önünde tutulması önemli bir noktadır. Zira Amerika’da yüksek lisans programları hızlı dolan programlar arasında yer almaktadır. Başvurmak için uygun aylar ise genellikle eylül ve haziran olmaktadır. Bunun yanı sıra her üniversitenin belirlediği farklı tarihler de olabilmektedir. Erken başvuru yaparak şartlı kabul almak burs olanaklarını da arttıran bir etkendir.

Sürecin etkili yönetilmesi için hangi adımların atılacağını bilmek önemlidir. Ek olarak Amerika’da yüksek lisans şartları hakkında bilgi sahibi olarak varsa eksiklikleri tamamlamak gerekmektedir. Genel koşulların yanı sıra özel şartların olabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle eğitim alınmak istenen üniversiteleri belirlemek ve bu doğrultuda araştırma yürütmek daha etkili olacaktır. Genel olarak dil yeterliliği ve akademik başarının etkisi bilinmektedir. Lisans ortalamasının da yüksek olması talep edilebilmektedir.

Amerika’da Okulun sunduğu imkanlar ve burs olanaklarını bilmek yararlıdır. Hangi evrakların ve sınav puanlarının istendiğini de bilmek gerekiyor. Amerika’da yüksek lisans seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Alanınız ve kendiniz için en uygun üniversiteyi seçmek bunlardan biridir.

Amerika’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Sayıca fazla üniversiteleri ve çeşitli programlarıyla Amerika’da yüksek lisans yapmanın avantajları oldukça fazladır. Genellikle eğitimlerde odaklanılan bazı bölümler bulunmaktadır. Bunlar; eğitim bilimleri, fen bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler, işletme ve sanat alanlarındaki programlardır. Alınan eğitim sonucunda kişi kendini geliştirmiş ve donanımlı bir birey olarak kazanılmış olacaktır.

Amerika üniversitelerinin ağırlığı ayrıca kişinin gelecek yaşamını kolaylaştırabilir. İş tecrübesi edinme noktasında da oldukça iyi seçenekler sunulmaktadır. Bir diğer avantaj ise bünyesinde farklı onlarca kültürü bulunduran ülkede yepyeni deneyimler yaşama fırsatıdır. İş hayatında ve sosyal hayatta aktif olarak yeni şeyler keşfedebilirsiniz. Farklı kültürden insanlarla etkileşime geçerek ufkunuzu genişletebilirsiniz. Bu iş yapma yeteneği üzerinde de olumlu etki yapacaktır.

Yabancı bir ülkede eğitim görmek oranın diline ve kültürüne adapte olmak ayrıca yeni bir bakış açısı da kazandıracaktır. Amerikada yüksek lisans yapmanın en önemli avantajı karşınıza gerek kariyer gerek sosyal hayat için pek çok fırsatın çıkacak olmasıdır. Ayrıca bu kurumlardan alınacak diplomalarla dünyanın pek çok yerinde çalışabilme olanağı sunulmaktadır.