IELTS sınavı, İngilizce eğitim veren uluslararası okullarda okumak ya da İngilizce kullanılan ülkelerde çalışmak isteyenlerin dil seviyelerini ölçmek için yapılan bir sınavdır. 1989 yılında yapılmaya başlanan sınavın Avustralya, İngiltere, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, İtalya gibi ülkelerdeki kurumlarda geçerliliği bulunmaktadır. TOEFL sınavı, Amerikan İngilizce seviyesini test etmek; IELTS ise uluslararası İngilizce seviyesini test etmek için yapılır. Tamamen amaca dönük bir sınavdır ve sınava girenlerin aksan, deyim ve terimler konusunda da bilgi sahibi olması beklenir. Özellikle yurtdışında İngilizce eğitim veren okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler için IELTS sınavı oldukça önemlidir.

IELTS Sınavı Yapısı ve Özellikleri

Sınavda başarı veya başarısızlık gibi kriterler yoktur. Sınav sonuçları 1 ile 9 puan arasında değerlendirilmektedir. Sınavın geçerlilik süresi iki yıldır. Ayrıca dinleme, okuma, yazma ve konuşma için ayrı ayrı yine 1 ile 9 puan arasında değerlendirme yapılır. Son olarak genel değerlendirme notuna ulaşılır.

IELTS sınavı yapısı, sınava girme amacına göre değişkenlik gösterir. Yabancı bir ülkede okumak amacıyla katılanlar için daha akademik bir sınav gerçekleştirilir. Bu doğrultuda okuma ve yazma sınavları farklı olabilir.

Toplam sınav süresi 3 saattir. Dinleme için 40 dakika, okuma ve yazma için 60’ar dakika ve konuşma için 10-15 dakikalık bir süre belirlenmiştir. Dinleme, okuma ve yazma sınavları aynı gün içinde aynı sınav merkezinde gerçekleştirilir. Konuşma sınavı ise genellikle başka bir sınav merkezinde 7 gün içinde yapılır.

1.Dinleme/Listening

Dinleme bölümünde dört farklı kısım dinletilir ve katılımcılara soruları okumaları için süre tanınır. Her kısımda ara verilir ve katılımcının ilgili soruları okumasına izin verilir.

2.Okuma/Reading

IELTS sınavı okuma bölümünde katılımcıdan üç ayrı metin okuması istenir. Her metinden sonra 13-14 soru olmak üzere toplamda 40 soru sorulur.

3.Yazma/Writing

Yazma bölümü de iki kısımdan oluşur. Katılımcıdan bir tablonun açıklanması ve belirlenen bir konuda kompozisyon yazması beklenir.

4.Konuşma/Speaking

Üç bölümden oluşan konuşma sınavında da ilk kısım sohbet şeklinde gerçekleşir. İkinci kısımda bir başlık belirlenir ve katılımcıdan bunun hakkında konuşması istenir. Üçüncü kısımda ise bu başlık hakkında bir münazara gerçekleştirilir.

IELTS Sınavı Katılım Şartları Nelerdir? Kimler Sınava Girebilir?

Dünyada pek çok üniversite, IELTS sınav sonuçlarını İngilizce yeterliliğinin ölçülmesi için kabul eder. Öğrenciler, eğitim almak istedikleri yabancı üniversitelere bu sınav sonuçlarına göre başvuru yapabilirler.

Bunun yanı sıra yabancı kuruluşlarda çalışmak ya da yabancı bir ülkede yaşamak için de IELTS sınavı bir kıstas olarak kabul edilebilir. Pek çok ülkede mühendislik, hukuk, tıp, mimarlık, eczacılık ve öğretmenlik gibi alanlarda saygın kurumlar bu sınav sonuçlarına göre çalışanlarını kabul edebilirler. Çalışma izni veya oturum başvurularında da hükümetler tarafından talep edilebilir.

135 ülkedeki yaklaşık 8000 kurum için neredeyse tüm başvurularda IELTS sınavı geçerlidir.

IELTS Sınavına Nasıl Başvurulur?

Başvurular online olarak gerçekleştirilebilir. Sınava girmek istediğiniz yeri ve tarihi belirttikten sonra sınav ücretini ödemeniz gerekir. Sınav ücretleri sınav türü ve amacına göre değişkenlik gösterir. Sınav sonuçları yine internet üzerinden yaklaşık iki hafta içinde açıklanır. Sınav, yıl boyunca birçok kez yapılır.

IELTS sınavını Türkiye’de iki merkez uygular. Bunlar British Council ve IDP Türkiye’dir. Sınava başvurmadan önce sınav ücretini yatırmanız gerekmektedir. Başvuru ücretini online olarak kredi kartıyla yapmak mümkündür.

IELTS Sınavı İçin Hazırlık Tüyoları

IELTS sınavı, çoğunlukla günlük yaşantınızda İngilizceyi ne kadar kullanabileceğinizi ölçen bir sınavdır. Bu nedenle sınava hazırlanmak için gramer ve dil bilgisi konuları her ne kadar önemli olsa da konuşma ve dinlediğinizi anlama üzerine de odaklanmalısınız.

İnternet üzerinde sınava hazırlık için ücretsiz pek çok kaynak bulunabilir. Üniversitelerin kaynaklarının yanı sıra YouTube gibi video içerik sitelerinden dinleme ve konuşma pratikleri üzerine çalışılabilir. Ayrıca İngilizce’yi günlük hayatta olabildiğince kullanmak fayda sağlayabilir. Bu nedenle İngilizce konuşabileceğiniz insanlarla etkileşime geçebilirsiniz.

Pava Education, İtalya’da üniversite eğitim almak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. IELTS sınavı da dahil olmak üzere tüm konularda bilgi ve destek sağlıyor. Siz de üniversite başvurunuz sırasında Pava Education’ın profesyonel desteğinden faydalanmak isterseniz hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Uzman eğitim danışmanları, sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.