Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

UNESCO tarafından Edebiyat şehri ilan edilen Napoli, İtalya’da üniversite eğitimi alınacak en ideal şehirler arasındadır. Önceki adı Second University of Naples olan üniversite 1991 yılında Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi olarak eğitim hayatına devam ederek: 24 bin öğrenciye ev sahipliği yapan, 16 fakülteye sahip önemli bir eğitim kurumudur. Küreselleşme ile kültürel değerlerin eş zamanlı olarak yönetimine önem veren, öğrencilerin yalnızca mesleki anlamda değil; kişisel olarak da gelişmesini odak noktasına alan Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, ismini ünlü İtalyan mimar ve mühendis Luigi Vanvitelli’den almıştır. 

Napoli’nin 5 farklı noktasında kampüse sahip olan Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, aynı zamanda şehrin en eski hastanesinin içinde bulunduğu tıp fakültesi binasıyla da adından sıkça söz ettirmiş, İtalya’da özellikle Napoli’de tıp okumak isteyenlerin, hakkında araştırma yaptığı bir üniversite olmuştur. Tıp eğitiminin yanı sıra Politeknik Okulunda verilen mimarlık eğitimiyle de İtalya’daki önde gelen okullar arasında yerini almıştır.  

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi

Tıp ve mimarlık bölümlerinin yanı sıra hukuktan ekonomiye, mühendislikten uluslararası ilişkilere çok geniş bir yelpazeye sahip ve eğitim almak isteyen öğrencilere çok farklı seçenekler sunan üniversite, misyon olarak eğitim kalitesini üst düzeyde tutmayı ve öğrencilerin kendilerini akademik anlamda üst düzeye taşımalarını amaçlamaktadır. Okul hayatının sona ermesinin ardından da öğrencilerle iletişimini kesmeyen Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, bünyesinde yer alan işe yerleştirme merkezi ile öğrencilerine iş bulma konusunda kolaylık sağlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda okulda verilen yüksek lisans programları sayesinde dileyen öğrenciler kendilerini geliştirme fırsatı bulmakta ve akademik hayata da atılabilmektedir.

Ek olarak eski ihtişamlarına kavuşan ünlü anıtsal tarihi kompleksler, şimdi üniversitenin okul ve bölümlerine ev sahipliği yapıyor. Bu binaların çoğu bir zamanlar on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıldan kalma manastırlar ve kiliselerdi.

Ayrıca “Napoli Federico II Üniversitesi” sayfasını incelemeyi unutmayın.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Nerede?

Napoli şehrinde yer alan üniversite, İtalya’nın güneyinde Campania bölgesinde bulunmaktadır. İtalya’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Napoli, İtalya’nın kuzeydeki kentlerine göre daha ucuz sayılacağından turistler ve öğrenciler açısından da cazibe merkezidir.

Napoli Üniversitesi nerede

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinin Dünya Sıralaması

İtalya’nın önemli kurumlarından biri olan Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, yapılan araştırmalar sonucunda da dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında kendine yer bulmuştur. URAP World Ranking 2020-2021 verilerine göre dünyanın en iyi 568. üniversitesi olan bu okul, bu sebeple de YÖK denkliğine sahiptir. Aynı zamanda CWUR World University Rankings 2020-21 verilerine de bakılırsa 654. sırada yer alan üniversite, verdiği eğitim kalitesinin ne denli önemli olduğunu resmî olarak kanıtlamıştır.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren tarihî şehir merkeziyle her yıl çok fazla turiste ev sahipliği yapan Napoli kenti, bu şehirde öğrenim görecek öğrenciler için de ilgi çekici bir şehir konumundadır. İtalya’nın kuzey şehirlerine göre hayat pahalılığının daha az olması sayesinde bu şehirde okuyan öğrenciler çeşitli müze ve tarihî mekânları ziyaret etmekte ya da Via Toledo caddesinde yer alan çeşitli mağazaları gezerek gönüllerince alışveriş yapma fırsatı bulmaktadır.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinde öğrencilik

Kentin ünlü meydanı Piazzo Plebistico’da tarihi hisseden öğrenciler aynı zamanda Napoli krallarının yaşadığı Palazzo Reale’in önünden geçerken tarihle burun buruna gelecektir. İtalya’nın meşhur olan pizza kültürünü ise şehirdeki restoranlarda rahatlıkla deneyimleyecek olan öğrenciler, Napoli’de yaygın olarak yapılan caz müziği konserlerinde eğlenecektir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Bölümleri

Öğrencilerine çok farklı bölüm seçenekleriyle geniş bir yelpaze sunan Napoli Üniversitesi, her yıl binlerce insana dilediği alanlarda eğitim vermektedir.

İtalya’da Lisans Eğitimi ve İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi hakkında daha fazla bilgi için konularımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Lisans Programları

 • Tıp

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, tıp eğitimine 2005 yılında başlamıştır. Kimi insana göre bu eğitim tarihi yakın olarak değerlendirilse de bu bölümdeki eğitim aslında İtalya’nın en eski şehir hastanesinde verilmektedir. Gelişmiş laboratuvarlarıyla dikkat çeken üniversite, Napoli’de İngilizce tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için iki alternatiften birini oluşturmaktadır.

Ayrıca İtalya’da tıp eğitimi almak için de zorunlu olan “IMAT Sınavı” hakkında daha detaylı bilgi için konumuzu inceleyebilirsiniz.

 • İşletme Yönetimi
 • Ekonomi ve Ticaret
 • Hukuk
 • Biyoteknoloji
 • Eczacılık
 • Turizm
 • Siyasal Bilimler
 • Diş Hekimliği
 • Mimarlık
 • Mühendislik Bölümleri

Yüksek Lisans Programları

 • Ekonomi ve Finans
 • Klinik Psikoloji
 • Biyoloji
 • Uluslararası İlişkiler
 • Elektrik Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Mimarlık
 • Uzay Mühendisliği

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Eğitim Ücretleri

İtalya’da diğer tüm devlet üniversiteleri gibi Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinde de eğitim ücretleri, öğrenci ailelerinin gelir düzeylerine göre değişmektedir. Okul ücretleri yıllık olarak ödenmektedir ve ücret aralığı 500 ila 2800 euro arasındadır. Aynı zamanda İtalya, burs imkânları oldukça zengin bir ülke olduğundan eğitim almak için uygun ülkeler arasında yer almaktadır. İtalya devletinin öğrencilere verdiği burs miktarları yıllık 2000 ile 5200 euro genişliğindedir.

Ayrıntılı bilgi için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar makalesine göz atabilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Konaklama İmkânları

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinde yurt imkânları mevcut değildir ancak kentte yaşam oldukça uygun olduğundan bu şehirde yaşayan öğrenciler ev ya da oda kiralama yollarına başvurmaktadır. Kentte konaklama maliyetleri 200 avrodan başlamaktadır. Ayrıca üniversitenin de ortak olarak yürüttüğü bir İnternet sitesi sayesinde kalacak evinizi de gelmeden araştırmaya başlayabilirsiniz. 

Son olarak “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz. 

İtalya’da bir üniversite eğitimi ile bu alanda başarılı bir kariyere adım atmak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık eğitimi sunmaktayız. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.