UNESCO tarafından Edebiyat şehri ilan edilen Napoli, İtalya’da üniversite eğitimi alınacak en ideal şehirler arasındadır. Önceki adı Second University of Naples olan üniversite 1991 yılında Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi olarak eğitim hayatına devam ederek: 24 bin öğrenciye ev sahipliği yapan, 16 fakülteye sahip önemli bir eğitim kurumudur.

Küreselleşme ile kültürel değerlerin eş zamanlı olarak yönetimine önem veren, öğrencilerin yalnızca mesleki anlamda değil; kişisel olarak da gelişmesini odak noktasına alan Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, ismini ünlü İtalyan mimar ve mühendis Luigi Vanvitelli’den almıştır. 

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi

Napoli’nin 5 farklı noktasında kampüse sahip olan Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, aynı zamanda şehrin en eski hastanesinin içinde bulunduğu tıp fakültesi binasıyla da adından sıkça söz ettirmiş, İtalya’da özellikle Napoli’de tıp okumak isteyenlerin, hakkında araştırma yaptığı bir üniversite olmuştur. Tıp eğitiminin yanı sıra Politeknik Okulunda verilen mimarlık eğitimiyle de İtalya’daki önde gelen okullar arasında yerini almıştır.  

Tıp ve mimarlık bölümlerinin yanı sıra hukuktan ekonomiye, mühendislikten uluslararası ilişkilere çok geniş bir yelpazeye sahip ve eğitim almak isteyen öğrencilere çok farklı seçenekler sunan üniversite, misyon olarak eğitim kalitesini üst düzeyde tutmayı ve öğrencilerin kendilerini akademik anlamda üst düzeye taşımalarını amaçlamaktadır. Okul hayatının sona ermesinin ardından da öğrencilerle iletişimini kesmeyen Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, bünyesinde yer alan işe yerleştirme merkezi ile öğrencilerine iş bulma konusunda kolaylık sağlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda okulda verilen yüksek lisans programları sayesinde dileyen öğrenciler kendilerini geliştirme fırsatı bulmakta ve akademik hayata da atılabilmektedir.

Ek olarak eski ihtişamlarına kavuşan ünlü anıtsal tarihi kompleksler, şimdi üniversitenin okul ve bölümlerine ev sahipliği yapıyor. Bu binaların çoğu bir zamanlar on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıldan kalma manastırlar ve kiliselerdi.

Ayrıca “Napoli Federico II Üniversitesi” yazımıza göz atmayı unutmayın!

 

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Nerede?

Napoli şehrinde yer alan üniversite, İtalya’nın güneyinde Campania bölgesinde bulunmaktadır. İtalya’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Napoli, İtalya’nın kuzeydeki kentlerine göre daha ucuz sayılacağından turistler ve öğrenciler açısından da cazibe merkezidir.

Konuyla ilgili olarak “Napoli Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Napoli Üniversitesi nerede

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinin Dünya Sıralaması

İtalya’nın önemli kurumlarından biri olan Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, yapılan araştırmalar sonucunda da dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında kendine yer bulmuştur. URAP World Ranking 2020-2021 verilerine göre dünyanın en iyi 568. üniversitesi olan bu okul, bu sebeple de YÖK denkliğine sahiptir.

Aynı zamanda CWUR World University Rankings 2020-21 verilerine de bakılırsa 654. sırada yer alan üniversite, verdiği eğitim kalitesinin ne denli önemli olduğunu resmî olarak kanıtlamıştır.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren tarihî şehir merkeziyle her yıl çok fazla turiste ev sahipliği yapan Napoli kenti, bu şehirde öğrenim görecek öğrenciler için de ilgi çekici bir şehir konumundadır.

İtalya’nın kuzey şehirlerine göre hayat pahalılığının daha az olması sayesinde bu şehirde okuyan öğrenciler çeşitli müze ve tarihî mekânları ziyaret etmekte ya da Via Toledo caddesinde yer alan çeşitli mağazaları gezerek gönüllerince alışveriş yapma fırsatı bulmaktadır.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinde öğrencilik

Kentin ünlü meydanı Piazzo Plebistico’da tarihi hisseden öğrenciler aynı zamanda Napoli krallarının yaşadığı Palazzo Reale’in önünden geçerken tarihle burun buruna gelecektir. İtalya’nın meşhur olan pizza kültürünü ise şehirdeki restoranlarda rahatlıkla deneyimleyecek olan öğrenciler, Napoli’de yaygın olarak yapılan caz müziği konserlerinde eğlenecektir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Bölümleri

Öğrencilerine çok farklı bölüm seçenekleriyle geniş bir yelpaze sunan Napoli Üniversitesi, her yıl binlerce insana dilediği alanlarda eğitim vermektedir.

İngilizce Lisans Programları

 • Data Science
 • Hemşirelik

İtalyanca Lisans Programları

İngilizce Yüksek Lisans Programları

 • Tıp ve Cerrahi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Veri Bilimi
 • Moleküler Biyoloji
 • Mimarlık
 • Ekonomi ve İşletme
 • Fizik

Ayrıca ilgili olarak İtalya’da Lisans Eğitimi ve İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

İtalya’da diğer tüm devlet üniversiteleri gibi Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinde de eğitim ücretleri, öğrenci ailelerinin gelir düzeylerine göre değişmektedir. Okul ücretleri yıllık olarak ödenmektedir ve ücret aralığı 500 ila 2800 euro arasındadır. Aynı zamanda İtalya, burs imkânları oldukça zengin bir ülke olduğundan eğitim almak için uygun ülkeler arasında yer almaktadır. İtalya devletinin öğrencilere verdiği burs miktarları yıllık 2000 ile 5200 euro genişliğindedir.

Ayrıntılı bilgi için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar yazımıza göz atabilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Konaklama İmkânları

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinde yurt imkânları mevcut değildir ancak kentte yaşam oldukça uygun olduğundan bu şehirde yaşayan öğrenciler ev ya da oda kiralama yollarına başvurmaktadır. Kentte konaklama maliyetleri 200 avrodan başlamaktadır. Ayrıca üniversitenin de ortak olarak yürüttüğü bir İnternet sitesi sayesinde kalacak evinizi de gelmeden araştırmaya başlayabilirsiniz. 

Ayrıca “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

 

Sık Sorulan Sorular

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi (Unicampania) devlet mi, özel mi?

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, İtalya’da bulunan bir devlet üniversitesidir. Napoli şehrinde yer alan bu üniversitede İngilizce ve İtalyanca eğitim alabileceğiniz birçok lisans ve yüksek lisans programı bulunmaktadır.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesindeki programlar nelerdir?

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi (Unicampania), tıp, mühendislik, ekonomi, beşeri bilimler, sosyal bilimler, matematik, sanat programları ve eğitim alanlarında çeşitli lisans, yüksek lisans ve doktora programları ile öğrencilerine hizmet vermektedir.

The University of Campania Luigi Vanvitelli’de İngilizce programlar var mı?

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinde İngilizce eğitim veren birçok program bulunmaktadır. Lisans programları arasında; Medicine and Surgery, Computer Science, Economics and Bussiness Administration gibi alanlar bulunmaktadır. Aynı şekilde farklı alanlardan yüksek lisans ve doktora (master) programları da yer almaktadır.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesinin kampüsleri nerededir?

Napoli Luigi Vanvitelli – Unicampania Napoli kentindeki Caserta ve Napoli olmak üzere iki ana kampüse sahiptir. Her iki kampüs de şehir merkezine yakın konumda yer almaktadır. Öğrenciler aylık kart aboneliği ile İtalya’da ulaşım olanaklarından sınırsız şekilde yararlanabilmektedir.

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi’nde öğrencilerin konaklama seçenekleri nelerdir?

Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi, öğrencilere çeşitli konaklama seçeneklerini değerlendirme olanağı verir. Öğrenciler genel olarak üniversitenin kampüslerinde yer alan yurtlarda veya yurt imkanlarından yararlanamadıysa oda kiralama, paylaşımlı daire kiralama gibi düşük maliyetli olanakları değerlendirmektedir.

Napoli’de yaşam pahalı mı, yaşam maliyetleri ne kadar?

Napoli şehri, İtalya’nın diğer büyük şehirlerine kıyasla daha uygun bir yaşam maliyetine sahiptir. Ancak, şehir merkezindeki yaşam maliyetleri, kenar mahallelerdeki maliyetlerden biraz daha yüksek olabilir. Napoli’de konaklama gibi tüm giderler dahil ortalama aylık yaşam maliyetleri 600-1000 Euro arasında değerlendirilebilecektir.