Yurt dışında akademik ve mesleki eğitim düşünen adaylar daha sorunsuz bir deneyim için İtalya’da eğitim danışmanlık hizmeti aramaktadırlar. İtalya’da eğitim düşünen adayların akıllarında muhakkak soru ve sorunlar oluşmaktadır. Sorunlarınızın çözümü ve muhtemel cevapları; daha önce defalarca kez İtalya’ya öğrenci gönderen, karşınıza çıkan veya çıkabilecek problemlerin nasıl giderileceğini bilen tecrübeli İtalya’da eğitim ve danışmanlık hizmeti veren firmalardır.

İtalya’da tıp hariç (6 yıl) lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi genellikle 2 senedir. Bazı üniversiteler tezsiz olarak 1 yıllık yüksek lisans eğitimi verirler. Ülkedeki bölümler İtalyanca dillerinde eğitim verseler de son 10 yıldır İngilizce eğitim gözle görülür bir şekilde artmıştır ve her geçen yıl farklı fakültelerde açılan bölümlerle daha da genişlemektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” konularımızı inceleyebilirsiniz.

Neden İtalyan Üniversiteleri? | İtalya’da Eğitim Danışmanlık

Trieste Üniversitesi

İtalyan üniversiteleri, giriş şartları konusunda öğrencilerine her zaman ılımlı bir tutumda olmuştur. Pek çok bölüm ve üniversitenin kabul şartlarına bakıldığında önemli bir detay istemediğini görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, lisans eğitimi alacak öğrenciler 12 yıllık eğitimini tamamlamış olmaları ve üniversite giriş sınavlarında barajı geçmeleri yeterli oluyor. Yüksek lisans koşullarına baktığımızda ise öğrenciler gidecekleri bölümün gerekli lisans alanından mezun olmaları istenir. Ayrıca her üniversitede olmasa da bazı üniversiteler IELTS, TOEFL gibi dil yeterlilik belgeleri isteyebiliyorlar. Ek olarak yine bazı üniversiteler iyi bir ortalama da isteyebiliyorlar.

Ayrıca “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” sayfamıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Ücretleri & Öğrenim Giderleri

İtalya’da devlet üniversiteleri ücretleri, Avrupa standartları baz alındığında çok uygundur. Yıllık ortalama 156 € ile 3500 € arasında olan eğitim ücretlerinin en avantajlı yanı öğrenciler gelir testi yaptırdıklarında eğer İtalya’da yaşam için düşük kişisel ve aile geliri mevcutsa en düşük ücret olan 156 € olarak ödeme yapabiliyorlar. Bu cüzi miktar sayesinde öğrenciler üniversite harcına verecekleri parayı kendi yaşam giderlerine harcayabiliyorlar.

Daha fazlası için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” konumuzu inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Burs Olanakları

İtalya’daki burs seçenekleri o kadar çok geniştir ki eğer derslerinizde başarılı veya geliriniz düşükse genelde öğrencilere burs tanımlanır. Bölgelere ayrılan İtalya’daki burs başvurularını nereye yapacağınız ikamet ettiğiniz şehre göre değişmektedir. Yine de hemen hemen kurallar aynıdır. İtalya’da burs imkânları; bölgesel hükûmet, ulusal hükûmet, üniversite ve çeşitli kurumlar tarafından verilebilir. Bu kurumların sunduğu çeşitli imkânlardan birine veya birçoğuna sahip olabileceğiniz gibi gelir düzeyinize göre hiç de sahip olamayabilirsiniz. Bu imkânlardan bazıları şunlardır:

  • Üniversite yemekhanelerinden ücretsiz yararlanabilme
  • Geri ödemesiz, karşılıksız 2000 € – 5200 € arası kredi alımı
  • Üniversite öğrenim giderlerini en düşük ücretten ödeme
  • Üniversite veya devlet tarafından sunulan yurtlarda veya öğrenci evlerinde konaklayabilme
  • Kira, fatura veya yol giderlerinizin karşılanması

Ayrıntılar için “İtalya’da Burs Olanakları” konumuzu inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yurt ve Konaklama İmkânları

İtalyan üniversitelerinde yurt ve konaklama olanakları çoğu kurumda bulunmaktadır. İtalya’da yurt ve kiralık daire fiyatları her şehirde farklılıklar gösterir. Yurt dışından ve şehir dışından gelen öğrenciler başta olmak üzere üniversiteler, öğrencilere belli sayıda kalacak yer ayırmaktadırlar. Buna ek olarak çoğu İtalyan üniversitesinin anlaştığı acenteler ve ajanslar; özel yurt, daire, ev, stüdyo daire, rezidans, apart, otel vb. yer opsiyonları farklı oda sayıları ve materyallerle öğrencilere sunmaktadırlar.

Daha fazla bilgi için “İtalya’da Konaklama” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

İtalyan Üniversitelerine Yatay Geçiş | İtalya’da Eğitim Danışmanlık

İtalyan üniversitelerine direkt başvuru yapmak isteyen öğrenciler bulunduğu gibi yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler de bulunur. Yatay geçişler mümkün olsa da sanıldığı gibi kolay değildir. Geçişin yapılması için bölüme kontenjan açılması gerekir ancak istenilen her bölüm ve her üniversite kontenjan açamayabilir. Ayrıca geçiş olsa dahi önceki üniversitede aldığınız derslerin hedef üniversitede denklik kazanması gerekir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için başvuru formumuzu doldurup bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ek olarak “İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması” yazımızı okuyabilirsiniz.

İtalyan Üniversiteleri YÖK Denkliği | İtalya’da Eğitim Danışmanlık

Türkiye’den İtalya’ya eğitim için giden öğrenciler eğer ülkelerine tekrar dönüp çalışmayı düşünürlerse YÖK Denkliği (Diploma Denklik Belgesi) için başvuru yapabilirler. YÖK; QS, Shanghai, URAP, THE gibi Dünya Üniversite Sıralamalarında ilk 1000’de olan bütün üniversitelere denklik verir. İtalya’daki bütün devlet üniversiteleri de ilk 1000’de yer aldığı için rahatlıkla YÖK Denkliği Belgesi alabilirsiniz.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Eğitim Almak İçin Aşamalar Nelerdir?

LUMSA Üniversitesi

İtalya’da eğitim danışmanlığı alan öğrenci adaylarının öncelikle seviyesi belirlenir. İlgi alanına göre gideceği bölümler ve üniversiteler sunulur. Ardından gideceği üniversite ve bölüme göre çalışma planı çizilir. İtalyan üniversiteleri genellikle B2 seviyesinde bir dil bilgisi istemektedir. Öğrencinin dil şartı seviyesini sağlaması gerekmektedir. Eğer bir giriş sınavı zorunluluğu varsa buna göre bir çalışma programı da çıkarılmaktadır.

Ayrıca “LUMSA Üniversitesi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalyanca öğrenmek istiyorsanız veya bölümünüz gereği öğrenmeniz isteniyorsa tarafımızdan İtalyanca dil kursu alabilir veyahut İtalya’da dil okullarına gidebilirsiniz.

Hazırlık Okumak

Gelecekte İtalya’da veya yurt dışında eğitim hedefleyen öğrenciler yabancı dillerini geliştirmek için İtalya’da hazırlık okumayı tercih edebilirler. Öğrenciler hedeflediği yabancı dilde (İngilizce veya İtalyanca) genellikle normal eğitim süresi kadar eğitim alabilirler. Devlet üniversitelerinde verilen bu eğitim genelde eylülden hazirana kadar sürer fakat yine de farklı üniversitelerin çeşitli ders saatleri, yoğun dil ve kültür eğitimleri bulunur.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Hazırlık Okumak” konumuza göz atabilirsiniz.

Sertifika Programları – İtalya’da Eğitim Danışmanlık

Bunun haricinde tıp, moda, tasarım, sanat, müzik, tarih, gastronomi, psikoloji, ekonomi, işletme vb. hemen hemen her alanda 2 haftadan 2 yıla kadar “İtalya’da sertifika programları” veren kurumlara gidebilir, sadece mesleğinizle ve ilgi alanınızla ilgili konular hakkında sertifika, diploma sahibi olabilirsiniz. Meslek, üniversite, kurum, akademi, enstitü ve bölüm seçimlerinizde İtalya’da eğitim danışmanlık almanızla birlikte daha bilinçli ve doğru kararlar vermeniz işten bile değildir.

Ayrıca “İtalya’da Sahne Sanatları Eğitimi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tıp, Diş Hekimliği Okumak

İtalya’da tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. İtalya’daki devlet üniversitelerinde tıp, cerrahi okumak veya diş hekimliği okumak gibi düşüncesi olan öğrencilerin girmesi zorunlu IMAT Sınavı bulunmaktadır. IMAT, İtalyan Eğitim, Üniversiteler ve Araştırma Bakanlığı ile Cambridge Assessment Admissions Testing tarafından ortaklaşa yürütülen bir sınavdır. İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin gireceği bu sınavda öğrencilerin mantıksal akıl yürütme, genel kültür, bilimsel bilgi (biyoloji,kimya,fizik,matematik) gibi bilgileri sorgulanmaktadır.

IMAT Sınavına hazırlanmak için tarafımızca düzenlenen “IMAT Kursu”na katılabilirsiniz.

Ek olarak özel üniversitelerin de yaptığı bazı giriş testleri bulunmaktadır. Özel üniversitelerde IMAT Sınavına girmek zorunda değilsiniz. Daha fazlası için “İtalya’da Özel Üniversitelerde Tıp Okumak” konusuna göz atabilirsiniz.

Mimarlık Okumak – İtalya’da Eğitim Danışmanlık

İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler dünyanın en iyileri arasında olan devlet ve özel üniversitelerden eğitim alabilirler. İtalya, mimari eğitim alma açısından Avrupa’da seçebileceğiniz en iyi ülkelerdendir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan 55 varlık olması, Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olması ve Vatikan’ı da içine almasıyla mimarlığın başyapıt eserlerini barındırır. İtalya’da mimarlık lisans eğitimi 3 yıldır.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Mimarlık Eğitimi” konumuza göz atabilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Mimarlık Sınavı Hazırlık Kursu” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mühendislik Okumak

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Politecnico di Torino, Roma La Sapienza Üniversitesi ve Roma Tor Vergata Üniversitesi gibi eğitim kurumları İtalya’da mühendislik okumak için en iyi eğitim veren üniversiteler arasındadır. İngilizce eğitim de alabileceğiniz mühendislik eğitimi, İtalya’da 3 yıllıktır.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Mühendislik Eğitimi” konumuza göz atabilirsiniz.

İtalya’da eğitim danışmanlık ajansımızla yolculuğunuza başlamak için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız.

Psikoloji Okumak – İtalya’da Eğitim Danışmanlık

İtalya’da psikoloji alanında her üniversitenin farklı şartları bulunsa da genellikle lisans eğitimi almak için SAT sınavından geçerli puan almak önemlidir. Bunun yanında TOEFL, IELTS gibi belgeler her üniversite tarafından istenmese de bazı üniversiteler istemektedir, almanız tavsiye edilir. Yüksek lisans psikoloji eğitimini tercih edenler de B2 seviyesinde bir belgesi olması gerekmektedir. Bazı üniversiteler de mezun olduğunuz lisans programı ortalamanızın yüksek olmasını istemektedirler.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Psikoloji Okumak” konumuza göz atabilirsiniz.

Hemşirelik Okumak

İtalya'da Eğitim Danışmanlık - Hemşire Olmak

İtalya’da eğitim danışmanlık olarak hemşirelik eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz son yıllarda gittikçe artmaktadır. Küresel olarak gün geçtikçe artan hemşire ihtiyacı İtalya’da da hissedilmektedir. Bunun en önemli sonuçlarından birisi İtalya’da hemşirelik maaşlarının dünyada hemşirelere en fazla ödeme yapan ilk 10 ülke arasında olması olarak gösterilir. Geniş üniversite seçenekleriyle İngilizce ve İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler yurt dışında hemşirelik eğitimi istediklerinde, İtalya’yı pek çok avantajı sayesinde tercih ediyorlar.

Ayrıca “Scuola Politecnica di Design” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Hemşirelik Okumak” konumuza göz atabilirsiniz.

Moda ve Tasarım Okumak – İtalya’da Eğitim Danışmanlık

Moda ve tasarımın başkenti olarak bilinen Milano, İtalya’da moda tasarım eğitimi almak isteyen öğrencilerin gözde noktasıdır. Dünyanın en iyi üniversiteleri, sanat akademileri, moda ve tasarım okullarını içinde barındıran İtalya; her yıl düzenlenen defileler, gösteriler, galeriler, müzeler, sergiler, fuarlar gibi çeşitli etkinlikler sayesinde dünya modasına da yön vermektedir. Birbirinden kaliteli ve ünlü eğitim akademilerinin %90’a kadar olan istihdam oranları takdiri hak ediyor.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Moda ve Tasarım Okumak” konumuza göz atabilirsiniz.

Ekonomi Okumak

İtalya, Ekonomi Bölümünde özellikle İngilizce üniversite portföyünün fazla olması ve QS 2020 Ekonomi Alanı Dünya Üniversite Sıralamasında Bocconi Üniversitesinin Avrupa’da 4, dünyada 16. olmasıyla dikkat çeker. İtalya’daki üniversitelerin dünya sıralamasında önemli pozisyonlarda yer almasından dolayı ekonomi eğitimi almak isteyen öğrenciler, İtalya’da eğitim danışmanlık hizmetimizle beraber tercihlerini İtalyan üniversitelerinden yana kullanmaktadırlar.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Ekonomi Okumak” konumuza göz atabilirsiniz.

Neden Pava Education?

İtalya merkezli bir yurt dışı eğitim danışmanlık firması olan Pava Education, ilerleyici ve profesyonel tutumu ile İtalya’da eğitim danışmanlık isteyen aday öğrencilerin işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlamaktadır. Aday öğrencinin başvuru kararı verdiği andan İtalya’ya yerleştiği ana kadar yanında bulunan kurum, tüm işlemler süresince öğrencilerinden sadece gerekli belgeleri talep etmekte ve sonrasında işlemleri gerçekleştirmektedir. Bire bir süreci deneyimlemiş ekibi sayesinde aday öğrencilerin sınava hazırlık sürecinde bürokratik süreç ile minimum seviyede temasının bulunmasını sağlamakta ve karışık başvuru sürecini yönetmektedir. Merkezi İtalya’da olduğu için en güncel bilgilere rahatlıkla ulaşan Pava Education, iyi eğitimin herkese ulaşmasını ilke edinmiştir.

İletişim için: https://pavaedu.com/iletisim/