Almanya’da üniversite okuma pek çok açıdan avantajlıdır. Güvenli akademik fırsat için Almanya’da üniversite okumak tercihinde bulunarak hem kişisel olarak hem de eğitiminiz için harika bir adım atabilirsiniz. Dünya çapında prestij sahibi olan ve saygı duyulan Almanya üniversiteleri uluslararası öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. İnovatif eğitim çizelgesi izleyerek bunu hemen hemen bütün bölümlere adapte ederek Dünya üzerinde prestij kazanmışlardır.

Diğer Avrupa ülkelerine bakıldığı zaman Almanya üniversiteleri tercih ederek okumak sizin için daha ekonomik bir fırsat olacaktır. Türkiye’de bulunan Vakıf Üniversite ücretleri ile Almanya’da üniversite okuyabilirsiniz. Çünkü Almanya üniversiteleri oldukça uygun fiyatlıdır. Özellikle bilgisayar bilimleri, matematik ve mühendislik fakülteleri lisansüstü ve lisans düzeyde okumak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bölümler arasında yer alıyor.

Kaliteli üniversite eğitiminin yanı sıra Avrupa’nın ortasında okul okuma fırsatı elde edeceksiniz. Yaşam standardının yüksek olması sebebiyle geniş ulaşım ağı sayesinde gezip görme imkânına da sahip olabilirsiniz. Almanya’da üniversite okumak ile eğitiminizi tamamladıktan sonra lisans diplomanızı aldıktan sonra yüksek lisans eğitiminize devam edebilirsiniz. Aynı üniversite içerisinde yüksek lisans eğitimini almanız mümkün durumda olacaktır.

Almanya’da Üniversite Okumak

Almanya üniversitelerinden bir tanesinde öğrenci olup eğitim alır iken tren kartı edinebilirsiniz. Geniş tren ağı sayesinde hem ülke sınırları içerisinde hem de Almanya dışındaki yerlerde özgürce gezebilirsiniz. Lokasyon bakımından Avrupa’nın tam ortasında bulunan Almanya bütün Avrupa ülkelerine yakındır. Bu sebeple Avrupa’yı gezip görme şansı elde edebilmeniz mümkündür.

Alman vatandaşlarının çok disiplinli insanlar oldu herkes tarafından bilinir. Almanlar her durumda ve her zaman belirli bir düzen içerisinde yaşamlarını sürdürürler. Böyle bir durum refah düzeyi yüksek bir ülke meydana getirir. İnsanların birbirine saygı duyması saygı dolu ortamı beraberinde getirir.

Alman öğrenciler Pazar günlerini genellikle ailelerine ayırırlar beraber vakit geçirirler. Bu sebeple Almanya’da üniversite okumak tercihinde bulunarak pazar günlerimizi uluslararası diğer öğrenciler ile sosyalleşmek için değerlendirebilirsiniz. Almanya’da üniversite okuyor ken bulut aile yani konaklama hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Böyle bir konaklama şansı sizin için gayet ekonomik seçeneklerden bir tanesi olacaktır.

Almanya üniversiteleri ile anlaşma yapmış olan Alman ailelerinin evlerinde uluslararası öğrenciler için ayrılmış bir oda bulunuyor. Bu odalarda konaklamanız için gayet uygun fiyatlı ücretliler ödersiniz. Konaklama ücretinize günlük yemeğiniz de dâhil olacaktır. Aile yani konaklama hizmetleri sayesinde Alman kültürü ile yakından tanışabileceğiniz gibi dil hakimiyetinizi de yükseltme imkânı bulabilirsiniz.

Almanya üniversitelerinin kampüslerinde kampüs içi konaklama yok. Ancak bütün üniversitelerin çevresinde pek çok konaklamak için apart bulunuyor. Bu apartları birçoğu üniversitelere yürüme mesafesindedirler. Apartlarda isterseniz lüks yaşam standartları ile konaklama yapabilirsiniz. Bütçenize göre uygun konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. İsteğinize göre düşük fiyatlı ya da yüksek fiyatlı apartlar tercih ederek yaşam standartlarınızı belirleyebilirsiniz.

Almanya Üniversite Danışmanlık

egitim-danismanlıgı

Almanya üniversiteleri arasında tercih yaparken doğru bir yönlendirme sahibi olmak istiyorsanız Almanya’da üniversite okumak danışmanlık hizmetleri alarak doğru hareket etmiş olacaksınız. Daha kaliteli eğitim hayatına sahip olabilmek için ve üniversite başvuru sırasında hata yapmamak için yurtdışı danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz.

Okuyacağınız üniversite ve üniversitenin bölümüne kendi ihtiyaç ve isteklerinize göre karar verdikten sonra danışmanlık hizmeti alarak üniversitenin sınavları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Üniversitenin uluslararası öğrenciler için başvuru şartları bulunuyor ise bu bilgilere sahip olabilirsiniz. Ayrıca üniversite fiyatları hakkında da detaylı bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Tercih ettiğiniz üniversitenin şehrindeki yaşam koşulları için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği hakkında doğru bilgilere de Almanya üniversite danışmanlık hizmetleri sayesinde ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra konaklama ile alakalı bütün işlerinizi, yurtdışı için vize, vize gerekli belgeler ve randevuları için danışmanlık hizmetleri alabilmeniz herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına sizin için güzel bir deneyim olacaktır.

Almanya’da üniversite okumak tercihinde bulunarak uluslararası öğrenci olmak istiyorsanız Almanya öğrenci vizesi almanız gerekiyor. Almanya schengen ülkesidir ve alacağınız vize bütün schengen ülkelerinde geçerlidir. Bu fiziğe sahip olabilmeniz için başvuru belgelerini eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Bize belgelerinin arasında motivasyon mektubu vardır ve özgeçmişiniz dikkatli hazırlanmalıdır.

Vize için gerekli olan bütün belgeleri eksiksiz şekilde hazırladıktan sonra vize randevusu almalısınız. Randevular iData üzerinden alınıyor. Almanya konsolosluğu için randevunuz kapsamında görüşme yaparken size bir takım sorular sorulacaktır. Sorulan sorulara belgeler ile kanıt göstererek cevap vermelisiniz. Mantık çerçevesinde ayrılmadan cevap vermelisiniz. Almanya’ya sadece üniversite okumak amacıyla gittiğinizi kanıtlamanız gerekiyor. Almanya üniversite tercihinde bulunabilmeniz için maddi durumunuzun yerinde olması gerekiyor. Maddi durumunuz yetersiz ise Almanya üniversite vizesi alabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Almanya’da Üniversite Okumak ve Masrafları

Dil-okulu-ucretleri

Yurtdışı eğitiminizi Almanya sınırları içerisinde almak istiyorsanız uygun fiyatlar ile lisans veya yüksek lisans yapma şansını yakalayacaksınız. Devlet üniversiteleri uluslararası öğrencilerden okul harç parası olarak dönemlik ortalama 150 Euro ile 500 Euro arasında ücretler talep edeceklerdir. Yurtdışında kaliteli eğitim denildiği zaman verilen fiyat aralıkları çok uygundur.

Eyaletlerden oluşan Almanya’da her eyalet kendi eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veriyor. Bu sebeple eğitim sistemleri eyaletten eyalete değişiklik gösterir. Ancak çok büyük farklılıklar yoktur. Eyaletin belirlemiş olduğu eğitim sistemine göre Almanya üniversite eğitim programı belirleniyor. Lisans eğitimi veren üniversitelerin pek çoğu Bologna sürecine dâhildir. Bununla beraber 2002 senesinden beri Bachelor ve Master süreci olarak eğitim ikiye ayrılmış haldedir.

Almancanın yanı sıra Almanya’da üniversite okumak hizmetleri İngilizce olarak da yürütülüyor. Almanya eğitim sisteminde öğrencilerin staj görmesi çok önemli bir yere sahip. Öğrenciler eğitimleri esnasında staj yapmalıdır. Uluslararası öğrencilerin staj yapacak yer bulma sıkıntısı yaşamamaları adına akademisyenler görevlendirilir. Bu akademisyenler staj yapacağınız yer ve zaman konusunda sizlere yardımcı olacaklardır.

Almanya Bünyesindeki Üniversiteler

Almanya bünyesindeki üniversitelerdeki sistem Üniversiteler ve Universitaet – Meslek Yüksek Okulları ve Fachhochschule olarak temel ayrımlara dayanıyor. Almanya’da üniversite okumak tercihinde bulunursanız lisans eğitiminiz için 3 yıl bir sürü ayırmanız gerekiyor. Türkiye’de lisans eğitimi bilindiği gibi 4 senedir. Almanya’da okumayı tercih ederek bir sene daha önce mezun olabilirsiniz. Yüksek lisans eğitimi ise 2 yıllık süreyi kapsıyor.

Almanya’da üniversite okumak tercihinde bulunarak okumak ve aynı zamanda çalışmak isteyebilirsiniz. Çalışırken dil hâkimiyetinizi geliştirirken rahat öğrencilik hayatı geçirmeniz de mümkün olacaktır. Almanya’da uluslararası öğrenci olarak bulunan kişilerin yüzde yetmiş oranında çalıştıkları biliniyor. Wekstudent adı çalışan öğrencilere deniyor. Yeni mezun olmuş öğrencilere ise aushilfe deniyor.

Uluslararası öğrencilerin çalışma isteğini karşılamak için Almanya hükümeti yüksek lisans doktora veya lisans düzeyinde eğitim alan kişilere çalışma izni veriyor. Almanya üniversitelerinde okumak için alacağınız Almanya öğrenci vizesi sayesinde haftada 20 saat çalışma izniniz olacaktır.

Almanya öğrenci vizesi kapsamında yılda en fazla 120 iş günü çalışa bilmeniz mümkün. 120 iş gününü üzerinde çalışma izniniz olmayacaktır. Okurken çalışarak saatte 10 Euro ile 30 Euro arasında para kazanabilirsiniz. Almanya’daki öğrenciler çalışarak diğer Avrupa ülkelerinden daha çok para kazanıyorlar. Kazanmış olduğunuz paralarla Avrupa gezisine dahi çıka bilmeniz mümkün. Birçok öğrenci part time çalışma seçeneğini tercih ediyor çünkü eğitim esnasında tam zamanlı çalışmak eğitiminizi olumsuz olarak etkileyebilir.

Almanya Üniversiteleri

2019 QS Top Universities’e göre Almanya’da bulunan üniversiteler bu listenin içerisinde yer alıyor. 15 tane Alman Üniversitesi listede vardır. Dünya sıralamasına bakıldığında ise 54 tane Almanya üniversite ismi ilk 1000 içerisinde bulunuyor. En iyi 15 Alman Üniversitesi;

 1. Münih Teknik Üniversitesi
 2. Münih ludwigmaximilian Üniversitesi
 3. Heidelberg Ryprrcht Karla Üniversitesi
 4. Karlsruhe Teknoloji enstitüsü
 5. Humboldt Üniversitesi
 6. Berlin Özgür Üniversitesi
 7. RwthAachen
 8. Technical University Of Berlin
 9. Tubigen Üniversitesi
 10. Freiburg Albert Ludwigs Üniversitesi
 11. Dresden University Of Technology
 12. Göttingen Üniversitesi
 13. Hamburg Üniversitesi
 14. Darmstardt Teknik Üniversitesi
 15. Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi

Almanya üniversite tercihinde bulunarak eğitim almak istiyorsanız seçmiş olduğunuz bölüme ait şartların bir tanesi de ÖSYM sınavına dâhil olmanızdır. Çünkü Almanya üniversite taban puanları Türkiye sınavında alacağınız puan ile alakalıdır.

Almanya’da Üniversite Ücretleri

QS Top Universities listesi kapsamında en iyilerinden 5 üniversitenin ortalama fiyatları şu şekildedir. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için Almanya’da üniversite okumak için danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz.

 • Münih Teknik Üniversitesi bir dönemlik üniversite fiyatı ortalama 200 Euro civarlarında.
 • Münih ludwigmaximilian Üniversitesi dönemlik ortalama fiyatı 400 Euro.
 • Humboldt Üniversitesi ortalama dönemlik fiyatı 300 Euro.
 • HeidelbergRuprecht Karla Üniversitesi ortalama 200 Euro’dan başlıyor.
 • Karlsruhe Teknoloji enstitüsü dönemlik ortalama 1500 Euro.

Almanya Üniversiteleri Başvuru Şartları

Eğitim sistemine göre başvuruların her okula ayrı ayrı olacak şekilde yapılması gerekiyor. Almanya’da üniversite okumak tercihi yapıyorsanız her okulun farklı giriş koşullu olduğunu bilmelisiniz. Eyaletlerin koşulları birbirine benzer olsa da tercih ettiğiniz üniversitenin ilgili bölümünün uluslararası alandaki başarısı okula giriş koşullarının farklılık göstermesine sebep oluyor.

Genel anlamda başvuru şartlarına bakıldığında uluslararası öğrencilerin Test DaF ya da DSH sınavlarına girerek en az %65 puan ve üzerinde başarılı olmuş olmaları gerekiyor. Her üniversite Almanca bilgisi aramıyor. Üniversiteler farklı uygulamalara sahiptir ve hiç Almanca bilmeyen öğrencileri kabul edenler de vardır. Ancak bizi alabilmek için B1 seviyesinde Almanca bilgisi sahibi olmanız gerekiyor. Herhangi bir Almanya’da üniversite okumak için, lisans bölümüne dâhil olabilmeniz için liseyi bitirmiş olmanız gerekiyor.

Almanya’daki Üniversite Bölümleri

Türkiye’deki üniversitelerde bulunan bölümleri Almanya’da üniversite okumak tercihinde bulunarak okumanız mümkündür. Türkiye’deki üniversiteler ile aynı sayıda üniversite bölümleri ve master programları Almanya üniversitelerinde de bulunuyor.

 • İşletme ve iktisat
 • Psikoloji ve hukuk
 • Uluslararası ilişkiler
 • Makine mühendisliği
 • Uçak mühendisliği
 • Otomotiv mühendisliği
 • Elektrik mühendisliği
 • Endüstri mühendisliği
 • Bilgisayar mühendisliği

Bu bölümler uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen ve ön plana çıkan bölümler arasında yer alıyor. Son yıllara bakıldığında ise malzeme mühendisliği ya da yenilenebilir enerji gibi üniversite bölümleri de uluslararası öğrenciler tarafından rağbet görüyor. Bu bölümlerden mezun olduktan hemen sonra yüksek lisans eğitimine başlayabilirsiniz. Yüksek Lisans eğitimi 3 yıldır. 3 yıllık yüksek lisans süresince de Almanya’da üniversite okumak ile aynı zamanda çalışabilirsiniz.

Almanya’da üniversite okumak sonrasında mezun olarak aldığınız lisans ve yüksek lisans diplomalarınız ile YÖK denkliği alarak Türkiye’de çalışma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer AB üyesi olan ülkelerde de çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Böyle bir fırsatı elde etmek kariyeriniz için ileride mükemmel sonuçları doğuracaktır.