İtalya’da Mezun Olduktan Sonra Oturum Alma ve İş İmkânları

İtalya’da mezun olduktan sonra iş fırsatları ararken öz geçmiş ve başvurulan işe olan yetkinliğiniz başlıca dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Kaliteli yükseköğrenim seçenekleri, üniversite eğitiminin 3 yıl olması ve İtalya Cumhuriyeti Devleti’nin, bulunduğunuz bölgenin veya üniversitelerin sağladığı burslar ve imkânlar; liyakate dayalı üniversite sistemlerinde başarılı öğrencilere her zaman kapısını ardına kadar açmıştır. Bu nedenle mezun olduktan sonra İtalya’da iş imkânlarını araştırmak ve kariyer fırsatlarını değerlendirmek isteyen pek çok öğrenci bulunuyor. İtalyan üniversitelerinden alacağınız diplomanın dünyanın pek çok yerinde geçerli olmasından dolayı farklı ülkelerdeki imkânları da değerlendirebilmeniz mümkün. Fakat tercihiniz İtalya’da kalarak iş hayatına atılmaktan yanaysa İtalya’da oturum alma yoluna gidebilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi” makalemize göz atabilirsiniz.

Yüksek lisans ya da lisans eğitimini tamamladıktan sonra İtalya’da iş imkânlarını değerlendirmek isteyen öğrencilerin mezun olduktan sonra ayrıca bir çalışma izni almaları gerekir. Eğer İtalya’da okuyorsanız, mezun olma tarihiniz yaklaşıyorsa ve mezun olduktan sonra yine bu ülkede kalıp çalışmak istiyorsanız bunun için erkenden hazırlık yapmanız gerekebilir. Yapacağınız en önemli hazırlık İtalya’da çalışma izni için başvuru yapmaktır. Bu başvuru süreci aylar sürebildiği için erkenden işlemlere başlamanız faydanıza olabilir.

Ek bilgi için “İtalya’da Oturma İzni” konumuzu inceleyiniz.

İtalya’da İş İmkânları Nasıl?

İtalya'da iş imkânları

İtalya’da mezun olduktan sonra iş fırsatları yükseköğrenimini bu ülkede tamamlamış insanlar için oldukça fazladır. İtalya, kişi başına düşen millî gelirin yüksek olduğu, sanayi ve altyapı konusunda gelişmiş olan bir ülkedir. Ayrıca dünyanın pek çok ülkesinden milyonlarca turisti ağırlayan İtalya’nın ekonomisinde hizmet sektörü, toplam ekonomideki en büyük paya sahiptir. Dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler arasında beşinci ve Avrupa Birliği’nde ise üçüncü sırada bulunan İtalya; dünyanın dokuzuncu, Avrupa’nın dördüncü ve euro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisi konumunda bulunuyor. Eğer bu ekonomik çerçevede yer almak, kendiniz için İtalya’da kariyer fırsatları yaratmak istiyorsanız mezun olduktan sonra İtalya’da oturum alma yoluna gidebilirsiniz.

Tüm bunların dışında dünyanın en güçlü şirketleri arasında bulunan birçok şirket, İtalyan sermayesiyle kurulmuştur. Eğer kendinize güveniniz varsa ve iş hayatında da öğrencilikte olduğu kadar başarılı olabileceğinizi düşünüyorsanız; İtalya’da iş imkânları arasında bu büyük şirketleri de değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için güçlü bir öz geçmişe ve dil yeterliliğine ihtiyacınız olabilir.

Ayrıntılar için “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” konusuna bakabilirsiniz.

İtalya’da Hangi Alanlarda Çalışabilirsiniz?

Mezun olduktan sonra İtalya’da iş imkânlarını araştıranlar için birçok alanda çalışma fırsatı bulunur. Bu alanlar başlıca otomotiv, moda ve turizmin yanında gıda, alkollü ve alkolsüz içecek endüstrileri olarak sıralanabilir. Rönesans döneminin en önemli ülkelerinden biri olan İtalya, günümüzde de bu özelliğini devam ettirerek hem sanat, tasarım gibi alanlarda hem de sanayi sektörlerinde gelişmiş bir ülkedir. Seramik, kimyasal madde, çelik, makine ve motorlu taşıt gibi sanayi endüstrileri de büyük bir iş sahası oluşturur. İtalya’da iş imkânlarını değerlendirmek isteyen yeni mezunlar, bu sektörlerde kendilerine yer bulabilme imkânına sahiptirler.

En Çok Talep Gören İş Alanları

Turizm ve makine mühendisliği gibi alanlar genellikle akıcı İngilizce ve iyi bir İtalyanca gerektirdiği için uluslararası mezunların en kolay iş bulabileceği alanlardandır. Diğer popüler alanlar arasında moda, gıda işleme ve motorlu taşıtlar bulunmaktadır.

Not: Bir İtalyan üniversitesinden veya Avrupa Birliği’nde bulunan bir üniversiteden mezun olmanız hâlinde, AB’deki tanınmış kurumlardan alınan diplomalar sayesinde iyi bir iş bulabilirsiniz demektir. AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsanız ve uzun süreli bir iş bulmak istiyorsanız üniversitenizin uluslararası ofisinden tavsiye alabilirsiniz.

İtalya'da iş alanları

Uluslararası Öğrencilerin İtalya’da Çalışma İzni Var mı?

İtalya, hem ülke politikaları hem de ülkedeki eğitim kurumlarının politikaları doğrultusunda uluslararası öğrenci ve çalışanlara kapılarını açar. Bunun en önemli göstergesi, İtalya’da okuyan öğrencilerin aynı zamanda çalışma iznine sahip olabilmeleridir. Okurken İtalya’da iş imkânlarını değerlendirmek isteyenler için de fırsatlar bulunur. Ülkede eğitim alan yabancıların yıllık 1040 saate kadar çalışma izinleri vardır. Bu da haftalık 20 saatlik bir çalışmaya karşılık gelir. Master seviyesinde mezun olan öğrencilere iş aramak için 12 aya kadar İtalya’da kalma süresi verilir. Bu sayede öğrenciler okurken çalışarak para kazanabilir, eğitim masraflarını karşılayabilirler. Bu durum ayrıca yabancı öğrencilerin İtalya’daki sosyal çevrelerini geliştirmelerine de yardımcı olabilir. Ayrıca mezun olduktan sonra İtalya’da iş imkânlarını değerlendirmek isteyen öğrenciler için yeni fırsatların kapısını da aralayabilir.

Önerilen: “İtalya’da Üniversite Okumak

Bu süre zarfında İtalya’da iş bulduğunuzda artık bir çalışan olarak görülüp daha uzun süreli oturma izni alabilirsiniz. İtalya’da lisans mezunu olduktan sonra çalışmak için kalmak istiyorsanız size sponsor olacak bir işveren bulduğunuz takdirde çalışma izni için öğrenci izninizi değiştirmeniz gerekir. Bu vize işleminin birkaç ay sürdüğünü dikkatle belirtmek gerekir. Bu yüzden mümkün olduğunca erken başvuru yapmaya çalışın.

Ayrıca “Codice Fiscale” konumuzu da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Nasıl İş Bulunur? | İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları

  • İtalya’da mezun olduktan sonra iş fırsatları ararken İtalyan mezunlarına karşı rekabet etmek zorundasınız, bu yüzden mümkün olduğunca erken başvuru yaptığınızdan emin olun.
  • İtalya’da çok sayıda iş fırsatı kişisel bağlantılar sayesinde oluşuyor. Bu yüzden insanlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin. İş hayatına erken başlamanız işten bile değil.
  • İtalyanca diline hâkim olmak; mülakatlarda, İtalya’daki çalışma dünyasında ve meslektaşlarınızla ilişkiler kurarken size birçok avantaj getirecektir.

Ayrıca “İtalyanca kursumuz” hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • İş ararken önce çok uluslu şirketlerden başlamanızda fayda var. Çok uluslu şirketler genellikle uluslararası öğrencilere birçok fırsat sağlamakla beraber daha kolay iş bulabileceğiniz yerlerden bir tanesidir.
  • Mülakatlarda dürüst olun. İtalyancada akıcı olmamanız, olmayacağınız anlamına gelmez.
  • Başvurduğunuz şirketi araştırmaya özen gösterin. Uluslararası geçmişiniz ve becerileriniz şirkete nasıl yardımcı olabilir? Gelecekte şirketi gördüğünüz yeri düşünün ve görüşme sürecinde bu konudaki fikirleri dile getirmekten çekinmeyin.

İtalya’da birçok üniversitede Türk öğrenciler burs imkânları sayesinde lisans veya yüksek lisans seviyesinde eğitim alabilirler. Başvurulara hemen başlamak için Pava Education başvuru formunu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman eğitim danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.