İnsan zihni ve insan tutumunu inceleyen bilim dalı olan psikoloji eğitimi; beyin ve davranış, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji ve iletişim, klinik psikoloji, spor ve sağlık psikolojisi gibi temelleri öğrenmenize yardımcı olacaktır. Yurt dışında üniversite eğitimi denilince de akla ilk gelen lokasyonlardan olan İtalya’da psikoloji okumak, son dönemde artış gösteren bir üne sahiptir. Genellikle danışmanlık yapan psikologlar; davranış bozuklukları inceleme, algılama ve çözümüne yardımcı olma amacıyla insanların doğru yolu bulmasında yardımcı olur. Motivasyon vermek işin önemli parçası olsa da asıl ilgi alanı bilinçaltı olan günümüzün bir diğer deyişiyle ruh bilimidir.

İtalya'da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da psikoloji eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında verildiği gibi İtalyanca ve İngilizce dillerinde de verilmektedir. İtalya’da İngilizce Lisans Psikoloji Bölümü denildiğinde akla ilk gelen Padova Üniversitesidir.

Ayrıca ilgili olarak “Padova Şehri” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da psikoloji okumak İtalyanca mümkün olduğu gibi İngilizce de mümkündür. Eğer İtalyancanıza güvenmiyorsanız bizzat İtalyan hocalarımız tarafından verilen İtalyanca kursumuz başlangıç olarak yeterli gelecektir. Bu sayede eğer İtalya’da İngilizce Psikoloji üzerine master yapmak ve İtalya’da yaşamınıza devam etme gibi bir fikriniz varsa öğrenim gördüğünüz program dolayısıyla İtalyanlar ile anlaşmanız gerekmektedir.

Lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında İtalyanca ve İngilizce psikoloji eğitimi veren üniversiteler 

İngilizce Psikoloji Eğitimi Veren Popüler Üniversiteler

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Padova Üniversitesinde Psikoloji Lisans Eğitimi

Padova Üniversitesi Psikoloji Bölümü lisans programı 3 yıldır. Deneysel psikoloji alanındaki uzun süredir devam eden geleneği, bilişsel bilimler, sinirbilim, bilgi mühendisliği, fizyoloji ve biyoloji alanlarındaki uzmanlarla temaslar yoluyla yön kazanmıştır. Bölümün temel araştırma alanları klinik ve sağlık psikolojisi, bilişsel, davranışsal ve duygusal sinir bilimleri (nöropsikoloji ve psikofizyoloji dâhil), deneysel ve bilişsel psikoloji, karşılaştırmalı ve evrimsel psikoloji, ergonomi, insan faktörleri, psikofizik ve nicel ve matematiksel psikolojidir.

Padova Üniveresitesi Lisans Psikoloji Bölümü

Öğrencilere genel, sosyal, dinamik ve bilimsel araştırma yöntemleri dâhil olmak üzere psikolojinin temel alanlarıyla ilgili temel bilgileri sunan, tamamen İngilizce olarak düzenlenen uluslararası bir bölümdür. Uluslararası bir ortam olan Padova Üniversitesi, İtalya’da psikolojik okumak isteyen öğrencileri stratejik ortaklıkları sayesinde uluslararası iş piyasasıyla buluşturuyor. Öğrenciler; psikometrik, psikososyal ve gelişim değerlendirme alanlarında, eğitim kurumlarında, şirketlerde, üçüncü sektör kuruluşlarında ve insan kaynaklarının yönetiminde, kamu ve özel yapılarda mesleki çalışmalarda faaliyet gösterebileceklerdir.

Bu lisans programı size psikoloji alanında güçlü temeller sağlamak için tasarlanmıştır. Hem zorunlu hem de isteğe bağlı dersleri içerir ve psikoloji alanında gelecekteki çalışmalarınız için bilimsel temeli oluşturmayı ve çeşitli sektörlerde çalışmaya hazırlanmanızı amaçlamaktadır. Teorik öğrenme, pratik çalışma ve deneysel faaliyetlerle bütünleşecek, böylece derslere katılmaktan keyif alacak ve çalışma gruplarında çalışacaksınız. Seminerler ve atölyeler de eğitiminizin bir parçası olacaktır. Padova Üniversitesinin amacı, öğrencilerinin çalışmalarına eleştirel bir yaklaşım göstermeye ve uluslararası bir bakış açısı kazanmaya teşvik etmektir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Akademik Program ve Dersler

Her akademik yıl iki dönemden oluşur. Bu akademik yıllarda öğreneceğiniz bilgi ve konular şu şekildedir:

 • Programın ilk yılı şunları içerecektir: Psikolojinin temel kavramları, beyin ve davranış, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji ve iletişim, dinamik psikoloji. 
 • İkinci yıl şunları içerecektir: Psikolojide istatistiksel yöntemler, iş ve organizasyon psikolojisi, klinik psikoloji, hayvan psikolojisi ve nöropsikoloji.
 • Üçüncü yıl şunları içerecektir: Genler ve davranışlar, biliş ve duyusal algı, mekânsal biliş, dil psikolojisi, sağlık psikolojisi.

Her yıl, öğrenciler gerekli miktarda krediye ulaşmak için seçmeli derslere katılmak zorundadırlar. 

Kariyer fırsatları 

Psikoloji alanı mezunları kamuda veya özel kuruluşlarda, eğitimde, üçüncü sektörün işletmelerinde ve organizasyonlarında profesyonel olarak iş bulabilirler. 

Profesyonel bir psikoloğun gözetimi altında, sağlığın teşviki için bireyi, grupları, kuruluşları ve toplulukları ilgilendiren hizmetlerde çalışabilirler. Tüm bu sektörler psikometrik değerlendirme, psikososyal yardım ve yaşam boyunca insan kaynaklarının geliştirilmesi ile ilgilidir.

Ayrıca “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımızı okuyabilirsiniz.

İtalya'da Psikoloji Okumak Kariyer İmkânları

Dil gereksinimleri 

Bu program, öğrencilerin İngilizce dil sertifikasına sahip olmalarını gerektirmez, sadece akıcı bir İngilizce seviyesi gereklidir, dersler, sınavlar, ders kitapları, vb. tamamen İngilizcedir. 

Burslar ve ücretler 

Padova Üniversitesi, uluslararası öğrencilere farklı türde burslar sunmaktadır.

Daha fazla bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi Psikoloji Bölümü hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

İtalya’da Psikoloji Okumak – Avantajları

 • İtalya’da lisans eğitimi süresi 3 yıl yüksek lisans eğitimi süresi 2 yıldır. Bu sebepten dolayı öğrenim hayatınızı kısa sürede bitirebilir ve bir psikolog olma ya da çalışma yolunda daha hızlı adımlar atabilirsiniz.
 • İtalya’da üniversite eğitiminizi bitirdikten sonra “mavi diploma” alırsınız. Bu diploma sayesinde ülkemizde YÖK tarafından tanınırlığınız olabileceği gibi Avrupa’nın herhangi bir yerinde de çalışma imkânı bulabilirsiniz. 
 • İtalya’da psikoloji okumak, diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça ekonomik ve bir o kadar da kalitelidir.
 • İtalya’da psikoloji eğitimi almak hem İtalyanca hem de İngilizce öğrenmenize yol açacağı gibi birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerle beraber uluslararası kültür ve sosyal çevreniz olacaktır.
 • İtalya’da öğrenim giderlerinizin aile gelirinize göre hesaplanması sayesinde yaşam maliyetleriniz uygun olacaktır.

Ayrıca “İtalya’daki Diplomaların Türkiye Denkliği” konumuzu okuyabilirsiniz.

 

İtalya’da Psikoloji Okumak – Başvuru Şartları

İtalya’da psikoloji okumak isteyen adayların dikkat etmesi gereken başvuru şartları lisans, yüksek lisans ve doktora için farklılık göstermektedir:

Psikoloji Eğitimi Lisans Giriş Koşulları

 • 12 yıllık eğitimini tamamlamış olmak
 • Üniversite sınavlarındaki barajları geçmek
 • SAT Sınavından yeterli puan almak (İtalya dışında ikamet eden ve AB üyesi olmayan adaylar SAT yerine aldıkları ödül, dil sertifikaları vb. başarılarını gösterebilir. Ayrıca dil seviyenizi ölçmek için bir Skype görüşmesi gerçekleşebilir. Ancak SAT sınav puanı alan adaylara öncelik verilecektir.)
 • Yabancı dil sertifikası olarak da TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan geçerli bir puan alınması gereklidir fakat bazı üniversiteler dil belgesi istememektedirler.

Detaylı bilgi için “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” konumuza göz atabilirsiniz.

Psikoloji Eğitimi Yüksek Lisans Giriş Koşulları

 • İlgili lisans bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.
 • Yabancı dil sertifikası olarak da TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan geçerli bir puan alınması gereklidir. İtalyanca veya İngilizce dilinde B2 sertifikanız olması yeterli olacaktır.
 • Her üniversiteye göre şartlar değişmekle birlikte üniversiteler yüksek lisans eğitimi için iyi bir ortalama isteyebilirler.

Psikoloji Eğitimi Doktora Giriş Koşulları

Yaş ve vatandaşlıktan bağımsız olarak aşağıdaki akademik niteliklerden en az birine sahip olan adaylar giriş için başvuru yapabilirler:

 • Laurea specialistica ya da Laurea magistrale (second cycle master’s degrees) adlarındaki uzmanlık ya da yüksek lisans derecelerinden birine sahip olmak
 • Laurea Vecchio Ordinamento (önceki İtalyan yönetmeliklerine göre elde edilen derece)
 • AFAM (İleri Sanatsal ve Müzik Eğitimi) kurumları tarafından verilen derece
 • Yukarıdaki maddelere eş değer kabul edilen yurt dışında alınan yüksek lisans dereceleri

İtalya’da Psikoloji Okumak – Öğrenim Giderleri

İtalya'da üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri

İtalya’da psikoloji okumak isteyen her bireyin merak ettiği bir konu da üniversite ücretleridir. İtalya’da üniversite ücretleri 156-3500 € arasında değişmekte olup her öğrenci için aile geliri hesaplanır. Bu duruma göre aile gelirinize göre burs imkânı doğabilir. Dövizin yüksek olmasından dolayı genelde öğrencilerin öğrenim giderlerinde bir indirimden yararlanması söz konusu olup 2000-5200 € arası yıllık burs da kazanabilirsiniz. Bunların yanında yemek bursu kazanabilme ve/veya öğrenci başarısına göre ekstra indirim ve burslar da verilmektedir.

Konuyla alakalı detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizden bilgi alabilirsiniz.

İtalya’da Psikoloji Okumak – Konaklama İmkânları

İtalya’da öğrenciler için konaklama ve yurt imkânları çoğu üniversitede bulunmaktadır. Öğrenciler için tek, çift kişilik stüdyo daireler olduğu gibi geniş daireler de bulunmaktadır. Neredeyse her bütçeye uygun kalacak yer seçenekleriniz bulunmaktadır. Eğer kalacak yer bulamazsanız üniversitelerin anlaşmış olduğu bazı firmalar sizlere hem yurt hem de özel ev, daire, oda, yurt, pansiyon ve otel opsiyonları sunacaklardır. Üstelik yurt için uluslararası öğrencilere öncelik tanınmaktadır fakat bu süreçte en önemli husus kayıt ve başvuru işlemlerini zamanında ve eksiksiz yapmaktır.

Daha fazla bilgi için “İtalya’da Konaklama” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Pava Education danışmanlık hizmetini kullanmanız sizlere psikolog olma yolunda en iyi güzergâhı belirleyecektir. İtalya’da psikoloji okumak ve üniversite kabul süreçleri için zaman kaybetmeden başvuru formumuzu doldurunuz. Uzman eğitim danışmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçeceklerdir.