İtalya’da psikoloji okumak, yurt dışında üniversite eğitimi denilince akla ilk gelen lokasyonlardan olmasa da günümüzde büyük İtalyan üniversitelerinde açılan İngilizce programlar sayesinde ilgi görmeye başlamıştır. Kaliteli eğitim müfredatı, kültürel zenginliği, uluslararası statüsü yüksek olan İtalya, öğrencilerin üniversite mezuniyeti sonrası kariyerlerini taçlandırabileceği bir ülkedir. 

Uluslararası öğrenciler İtalya’dan ve psikoloji eğitiminden aldığı donanım ile hem akademik hem de kişisel açıdan tatmin edici bir deneyim kazanmış olarak hayatlarına devam etmektedir.

İtalya'da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da psikoloji eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarının her birinde mevcuttur. İtalyanca ve İngilizce dillerinde olan bu eğitim programlarında öğrencilere teorik eğitimin yanı sıra klinik eğitimleri de sağlanmaktadır. İtalya’da İngilizce psikoloji okumak hakkında araştırma yapacak olursanız devlet üniversiteleri içinde en çok tercih edilen üniversitenin Padova Üniversitesi ve özel üniversiteler içinde de Cattolica Üniversitesi’nin başı çektiğini göreceksiniz.

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’daki birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite de psikoloji programı bulunsa da bunlardan her birinde İngilizce psikoloji programının açılmaması sebebiyle seçenekler belli bir sayıya düşmektedir. Ancak İngilizce psikoloji okumak isteyen öğrenciler için yeterli sayıda devlet üniversitesi ve özel üniversite mevcuttur.

İngilizce dil olanakları ile  uluslararası öğrencilere kapılarını açan İtalya’da psikoloji eğitimi alırken, aynı zamanda üçüncü bir dil olan İtalyanca’yı öğrenebilmeniz içinde birçok imkana sahip olmaktasınız. Birçok üniversitenin yabancı öğrencilere ücretsiz veya düşük ücretlerle İtalyanca dil kursu imkanları bulunur. Ayrıca öğrencileri zorlamayan oldukça rahat bir eğitim müfredatı olması ve birçok kültürel etkinliğe dahil olma şansınızın olması sebebiyle de üçüncü bir yabancı dil olarak İtalyancayı becerilerinize dahil edeceğinize emin olabilirsiniz.

Lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında İtalyanca ve İngilizce psikoloji eğitimi veren üniversiteler şu şekildedir:

İngilizce Psikoloji Eğitimi İçin En Çok Tercih Edilen Üniversiteler

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Padova Üniversitesi İngilizce Psikoloji Lisans Eğitimi

Padova Üniversitesi’nde psikoloji bölümü lisans programı 3 yıldır sürmekte ve teorik eğitimin yanı sıra mezuniyete yakın pratik ve klinik eğitimlerin de olduğu bir eğitim müfredatı olmaktadır. Deneysel psikoloji alanındaki uzun süredir devam eden geleneği, bilişsel bilimler, sinirbilim, bilgi mühendisliği, fizyoloji ve biyoloji alanlarındaki kurduğu ağlar ile bu fakülte psikoloji alanında oldukça önem kazanmıştır.

Padova üniversitesinin psikoloji bölümünde temel araştırma alanları arasında şunlar sayılabilir:

 • klinik ve sağlık psikolojisi
 • bilişsel, davranışsal ve duygusal sinir bilimleri (nöropsikoloji ve psikofizyoloji dâhil)
 • deneysel ve bilişsel psikoloji
 • karşılaştırmalı ve evrimsel psikoloji
 • ergonomi, insan faktörleri,
 • psikofizik
 • nicel ve matematiksel psikolojidir.

Padova Üniveresitesi Lisans Psikoloji Bölümü

Uluslararası bir ortam olan Padova Üniversitesi, İtalya’da psikolojik okumak isteyen öğrencileri stratejik ortaklıkları sayesinde uluslararası iş piyasasıyla buluşturuyor. Öğrenciler; psikometrik, psikososyal ve gelişim değerlendirme alanlarında, eğitim kurumlarında, şirketlerde, üçüncü sektör kuruluşlarında ve insan kaynaklarının yönetiminde, kamu ve özel yapılarda mesleki çalışmalarda faaliyet gösterebileceklerdir.

Psikoloji lisans programı size psikoloji alanında güçlü temeller sağlamak için tasarlanmıştır. Hem zorunlu hem de isteğe bağlı dersleri içerir ve psikoloji alanında gelecekteki çalışmalarınız için bilimsel temeli oluşturmayı ve çeşitli sektörlerde çalışmaya hazırlanmanızı amaçlamaktadır. Teorik öğrenme, pratik çalışma ve deneysel faaliyetlerle bütünleşecek, böylece derslere katılmaktan keyif alacak ve çalışma gruplarında çalışacaksınız. Seminerler ve atölyeler de eğitiminizin bir parçası olacaktır. Padova Üniversitesinin amacı, öğrencilerinin çalışmalarına eleştirel bir yaklaşım göstermeye ve uluslararası bir bakış açısı kazanmaya teşvik etmektir.

İtalya’da eğitim sürecine dair daha detaylı bilgi almak isterseniz “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Akademik program ve ders içerikleri nelerdir?

Her akademik yıl iki dönemden oluşur. Bu akademik yıllarda öğreneceğiniz bilgi ve konular şu şekildedir:

 • Programın ilk yılı şunları içerecektir: Psikolojinin temel kavramları, beyin ve davranış, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji ve iletişim, dinamik psikoloji. 
 • İkinci yıl şunları içerecektir: Psikolojide istatistiksel yöntemler, iş ve organizasyon psikolojisi, klinik psikoloji, hayvan psikolojisi ve nöropsikoloji.
 • Üçüncü yıl şunları içerecektir: Genler ve davranışlar, biliş ve duyusal algı, mekânsal biliş, dil psikolojisi, sağlık psikolojisi.

Her yıl, öğrenciler gerekli miktarda krediye ulaşmak için seçmeli derslere katılmak zorundadırlar. 

Padova psikoloji bölümü mezuniyeti sonrası kariyer fırsatları 

Psikoloji alanı mezunları kamuda veya özel kuruluşlarda, eğitimde, üçüncü sektörün işletmelerinde ve organizasyonlarında profesyonel olarak iş bulabilirler. 

Profesyonel bir psikoloğun gözetimi altında, sağlığın teşviki için bireyi, grupları, kuruluşları ve toplulukları ilgilendiren hizmetlerde çalışabilirler. Tüm bu sektörler psikometrik değerlendirme, psikososyal yardım ve yaşam boyunca insan kaynaklarının geliştirilmesi ile ilgilidir.

Ayrıca “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımızı okuyabilirsiniz.

İtalya'da Psikoloji Okumak Kariyer İmkânları

Padova üniversitesi İngilizce psikoloji bölümü dil gereksinimleri nelerdir?

Bu program, öğrencilerin İngilizce dil sertifikasına sahip olmalarını gerektirmez, sadece akıcı bir İngilizce seviyesi gereklidir, dersler, sınavlar, ders kitapları, vb. tamamen İngilizcedir. Ancak İtalya üniversite başvuru sürecinde farklı okullara başvurmak isteyen öğrenciler en IELTS veya TOEFL gibi sınavlar ile B2 dil yeterliliğini belgelendirmelidir. Padova’da İngilizce psikoloji lisans veya yüksek lisans için durum aynıdır. 

Burslar olanakları ve eğitim ücretleri nasıldır?

Padova Üniversitesinde okurken, uluslararası öğrencilerin farklı türde burs olanaklarından yararlanma imkanları bulunur. İtalya’da belirli kriterleri sağladıktan sonra bütün yabancı öğrenciler bu burs imkanından yararlanarak eğitime dair maliyetlerini oldukça düşürmektedir. 

İtalya’daki burslara dair daha detaylı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” yazımıza göz atabilirsiniz.

Padova Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve İtalya’da okumak hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

İtalya’da Psikoloji Okumak ve Avantajları

Italya’da psikoloji eğitimi, 3 yıl süren bir lisans programı sunar. Bu programın ardından isteğe bağlı olarak 2 yıl sürecek yüksek lisans programlarıyla dilediğiniz alanda uzmanlaşma şansına sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte İtalya’da psikoloji okumanın avantajlarını şu şekilde değerlendirebiliriz:

 • Mezuniyetiniz sonrası alacağınız mavi diploma sayesinde ülkemizde YÖK tarafından tanınırlığınız olabileceği gibi Avrupa’nın veya dünyanın herhangi bir yerinde mesleki kariyerinizi yürütebilirsiniz. (Ayrıca ilgili olarak “İtalya’daki Diplomaların Türkiye Denkliği“)
 • Diğer Avrupa ülkeleri ve akademik olarak önemli olan ülkelere kıyasla oldukça ekonomik ve bir o kadar da kaliteli eğitim alabileceksiniz.
 • İngilizce ile birlikte dilleriniz arasına İtalyancayı da dahil ederek kültürel zenginliğinizi katlayacaksınız.
 • Alacağınız eğitim destekleri ve burs olanakları sayesinde masraflarınızı minimize edebileceksiniz.

 

 

İtalya’da Psikoloji Okumak İçin Başvuru Şartları

İtalya’da psikoloji okumak isteyen adayların dikkat etmesi gereken başvuru şartları lisans, yüksek lisans ve doktora için farklılık göstermektedir:

Psikoloji Eğitimi Lisans Giriş Koşulları

 • 12 yıllık eğitimini tamamlamış olmak
 • Üniversite sınavlarındaki barajları geçmek
 • SAT Sınavından yeterli puan almak (İtalya dışında ikamet eden ve AB üyesi olmayan adaylar SAT yerine aldıkları ödül, dil sertifikaları vb. başarılarını gösterebilir. Ayrıca dil seviyenizi ölçmek için bir Skype görüşmesi gerçekleşebilir. Ancak SAT sınav puanı alan adaylara öncelik verilecektir.)
 • Yabancı dil sertifikası olarak da TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan geçerli bir puan alınması gereklidir fakat bazı üniversiteler dil belgesi istememektedirler.

Detaylı bilgi için “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” konumuza göz atabilirsiniz.

Psikoloji Eğitimi Yüksek Lisans Giriş Koşulları

 • İlgili lisans bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.
 • Yabancı dil sertifikası olarak da TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan geçerli bir puan alınması gereklidir. İtalyanca veya İngilizce dilinde B2 sertifikanız olması yeterli olacaktır.
 • Her üniversiteye göre şartlar değişmekle birlikte üniversiteler yüksek lisans eğitimi için iyi bir ortalama isteyebilirler.

Psikoloji Eğitimi Doktora Giriş Koşulları

Yaş ve vatandaşlıktan bağımsız olarak aşağıdaki akademik niteliklerden en az birine sahip olan adaylar giriş için başvuru yapabilirler:

 • Laurea specialistica ya da Laurea magistrale (second cycle master’s degrees) adlarındaki uzmanlık ya da yüksek lisans derecelerinden birine sahip olmak
 • Laurea Vecchio Ordinamento (önceki İtalyan yönetmeliklerine göre elde edilen derece)
 • AFAM (İleri Sanatsal ve Müzik Eğitimi) kurumları tarafından verilen derece
 • Yukarıdaki maddelere eş değer kabul edilen yurt dışında alınan yüksek lisans dereceleri

İtalya’da Psikoloji Okumak İçin Öğrenim Giderleri

İtalya'da üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri

İtalya’da psikoloji okumak isteyen her bireyin merak ettiği bir konu da üniversite ücretleridir. İtalya’da üniversite ücretleri 156-3500 € arasında değişmekte olup her öğrenci için aile geliri hesaplanır. Bu duruma göre aile gelirinize göre burs imkânı doğabilir. Dövizin yüksek olmasından dolayı genelde öğrencilerin öğrenim giderlerinde bir indirimden yararlanması söz konusu olup 2000-5200 € arası yıllık burs da kazanabilirsiniz. Bunların yanında yemek bursu kazanabilme ve/veya öğrenci başarısına göre ekstra indirim ve burslar da verilmektedir.

Konuyla alakalı detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizden bilgi alabilirsiniz.

İtalya’da Psikoloji Okumak – Konaklama İmkânları

İtalya’da öğrenciler için konaklama ve yurt imkânları çoğu üniversitede bulunmaktadır. Öğrenciler için tek, çift kişilik stüdyo daireler olduğu gibi geniş daireler de bulunmaktadır. Neredeyse her bütçeye uygun kalacak yer seçenekleriniz bulunmaktadır.

Eğer kalacak yer bulamazsanız üniversitelerin anlaşmış olduğu bazı firmalar sizlere hem yurt hem de özel ev, daire, oda, yurt, pansiyon ve otel opsiyonları sunacaklardır. Üstelik yurt için uluslararası öğrencilere öncelik tanınmaktadır fakat bu süreçte en önemli husus kayıt ve başvuru işlemlerini zamanında ve eksiksiz yapmaktır.

Konaklamaya dair daha detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Pava Education danışmanlık hizmetini kullanmanız sizlere psikolog olma yolunda en iyi güzergâhı belirleyecektir. İtalya’da psikoloji okumak ve üniversite kabul süreçleri için zaman kaybetmeden başvuru formumuzu doldurun, uzman eğitim danışmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçeceklerdir.

Sık Sorulan Sorular

İtalya’da psikolog olarak çalışabilir miyim?

İtalya’da psikoloji eğitimi aldığınızda, İtalya’da bir psikolog olarak çalışma olanağınız bulunmaktadır. Ancak bu mesleği yerine getirebilmek için iyi bir seviyede İtalyanca bilmek büyük bir avantajdır.

İtalya’da psikoloji eğitimi zor mu?

Yurtdışında İngilizce eğitim almak başlangıçta bazı öğrenciler için zorlayıcı olabilir. Ancak, farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen öğrencilere yönelik bir bilinçle bu eğitim verildiğinden genellikle İtalya’da öğrenciler psikoloji derslerini geçmekte zorlanmamaktadır. Ayrıca İtalyan üniversitelerinde öğrencilere birçok sınav hakkı tanınmaktadır. 

İtalya’da psikolog maaşları ne kadar?

Genellikle İtalya’da yeni mezun bir psikolog, 2.000 ila 2.500 Euro arasında bir maaşla işe başlar. İtalya’da aldığınız psikoloji eğitiminin sonunda elde edeceğiniz “mavi diploma,” tüm Avrupa Birliği ülkelerinde tanınır ve bu nedenle diğer AB ülkelerinde de çalışma fırsatı sunar.

Psikoloji bölümünde Erasmus var mı?

İtalya’da psikoloji için dil yeterliliği ve diğer uygun koşulları sağlamanız halinde Erasmus programından yararlanabileceğiniz birçok devlet üniversitesi mevcuttur. 

Psikoloji okuyunca nerede çalışılır?

Psikoloji mezuniyeti sonrası öğrenciler, İtalya veya diğer ülkelerde doğrudan klinik psikolog olarak veya sağlık, eğitim, iş dünyası gibi çok çeşitli sektörlerde görev alabilir. İş performansı ve insan kaynakları gibi alanlarda da etkin bir rol oynarlar.