İtalya’da psikoloji okumak, uluslararası çapta eğitim almayı düşünen öğrenciler için birçok avantajı sağlayan bir yöntemdir. Hem İtalya gibi Avrupa ve dünya çapında önemli konumda bulunan bir ülkede eğitim almış olmak hem de İngilizce psikoloji eğitimi almış olmak kişilerin mesleki kariyerlerinde tüm kapıları açacaktır. Kaliteli eğitim müfredatı, kültürel zenginliği, eğitim destekleri, düşük eğitim masrafları ve uluslararası statüsü yüksek olan İtalya, öğrencilerin üniversite tercihi için eşsiz bir konumdur. 

Uluslararası öğrenciler İtalya’dan ve psikoloji eğitiminden aldığı donanım ile hem akademik açıdan hem de kişisel açıdan tatmin edici bir deneyim kazanmış olarak hayatlarına devam etmektedir. İtalya’da 3 senelik İngilizce psikoloji eğitim ile mezun olan öğrenciler mesleki kariyerlerine isterlerse akademik olarak isterlerse klinik uzmanı olarak devam edebilir.

İtalya'da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da psikoloji eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarının her birinde mevcuttur. İtalyanca ve İngilizce dillerinde olan bu eğitim programlarında öğrencilere teorik eğitimin yanı sıra klinik eğitimleri de sağlanmaktadır. İtalya’da İngilizce psikoloji okumak hakkında araştırma yapıldığında birçok devlet üniversitesi bulunabilecektir. Ayrıca maddi durumu iyi olan öğrenciler için İtalya’da İngilizce psikoloji eğitimi veren özel üniversiteler de mevcuttur. 

İtalya’da Psikoloji Okumak

İtalya’da psikoloji eğitimi öğrencileri mezuniyet sonrası mesleki kariyerine hazırlar ve psikoloji alanında güçlü temeller sağlamak için tasarlanmıştır. Eğitim hem zorunlu hem de isteğe bağlı dersleri içerir ve psikoloji alanında gelecekteki çalışmalarınız için bilimsel temeli oluşturmayı ve çeşitli sektörlerde çalışmaya hazırlanmanızı amaçlamaktadır.

Teorik öğrenme, pratik çalışma ve deneysel faaliyetlerle bütünleşecek, böylece derslere katılmaktan keyif alacak ve çalışma gruplarında çalışacaksınız. Seminerler ve atölyeler de eğitiminizin bir parçası olacaktır. Psikoloji eğitiminin amacı, öğrencilerin çalışmalarına eleştirel bir yaklaşım gösterme ve uluslararası bir bakış açısı kazandırmaya teşvik etmektir.

 

Neden İtalya’da Psikoloji Eğitimi?

İtalya’da İngilizce psikoloji eğitimi lisans programlarında 3 yıl sürmekte ve teorik eğitimin yanı sıra mezuniyete yakın pratik ve klinik eğitimlerin de olduğu bir eğitim müfredatı olmaktadır. Deneysel psikoloji alanındaki uzun süredir devam eden geleneği, bilişsel bilimler, sinirbilim, bilgi mühendisliği, fizyoloji ve biyoloji alanlarındaki kurduğu ağlar ile geniş bir eğitim müfredatına sahip olan İtalya psikoloji bölümü öğrenciler için avantajlı bir tercihtir. 

İtalya’da psikolojik okumak isteyen uluslararası öğrencileri stratejik ortaklıkları sayesinde global iş piyasasıyla buluşturuyor. Öğrenciler; psikometrik, psikososyal ve gelişim değerlendirme alanlarında, eğitim kurumlarında, şirketlerde, üçüncü sektör kuruluşlarında ve insan kaynaklarının yönetiminde, kamu ve özel yapılarda mesleki çalışmalarda faaliyet gösterebileceklerdir.

İtalya’da bir üniversitenin İngilizce psikoloji bölümünde temel araştırma alanları arasında şunlar sayılabilir:

 • klinik ve sağlık psikolojisi
 • bilişsel, davranışsal ve duygusal sinir bilimleri (nöropsikoloji ve psikofizyoloji dâhil)
 • deneysel ve bilişsel psikoloji
 • karşılaştırmalı ve evrimsel psikoloji
 • ergonomi, insan faktörleri,
 • psikofizik
 • nicel ve matematiksel psikolojidir

İtalya’da psikoloji bölümü kaç yıl sürer?

İtalya’da psikoloji eğitimi lisans düzeyinde 3 yıl sürmektedir, yüksek lisans psikoloji eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Üç senelik lisans bölümü mezunları sahip olduğu mavi diploma ile mesleki kariyerlerine hemen başlayabilir veya isterse farklı ülkelerde yüksek lisansını devam ettirebilir. 

İtalya’da Psikoloji Okumak ve Avantajları

Italya’da psikoloji eğitimi, 3 yıl süren bir lisans programı sunar. Bu programın ardından isteğe bağlı olarak 2 yıl sürecek yüksek lisans programlarıyla dilediğiniz alanda uzmanlaşma şansına sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte İtalya’da psikoloji okumanın avantajlarını şu şekilde değerlendirebiliriz:

 • Mezuniyetiniz sonrası alacağınız mavi diploma sayesinde ülkemizde YÖK tarafından tanınırlığınız olabileceği gibi Avrupa’nın veya dünyanın herhangi bir yerinde mesleki kariyerinizi yürütebilirsiniz. (Ayrıca ilgili olarak “İtalya’daki Diplomaların Türkiye Denkliği“)
 • Diğer Avrupa ülkeleri ve akademik olarak önemli olan ülkelere kıyasla oldukça ekonomik ve bir o kadar da kaliteli eğitim alabileceksiniz.
 • İngilizce ile birlikte dilleriniz arasına İtalyancayı da dahil ederek kültürel zenginliğinizi katlayacaksınız.
 • Alacağınız eğitim destekleri ve burs olanakları sayesinde masraflarınızı minimize edebileceksiniz.

İngilizce dil olanakları ile  uluslararası öğrencilere kapılarını açan İtalya’da psikoloji eğitimi alırken, aynı zamanda üçüncü bir dil olan İtalyanca’yı öğrenebilmeniz içinde birçok imkana sahip olmaktasınız. Birçok üniversitenin yabancı öğrencilere ücretsiz veya düşük ücretlerle İtalyanca dil kursu imkanları bulunur.

Padova Üniveresitesi Lisans Psikoloji Bölümü

İtalya’da Psikoloji Hangi Üniversitelerde Var?

İtalya’daki birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite de psikoloji programı bulunsa da herbirinde İngilizce psikoloji programının açılmaması sebebiyle seçenekler belli bir sayıya düşmektedir. Ancak İngilizce psikoloji okumak isteyen öğrenciler için yeterli sayıda devlet üniversitesi ve özel üniversite mevcuttur.

İngilizce Psikoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

Bu üniversitelerde İngilizce lisans ve yüksek lisans psikoloji programı mevcuttur. Genellikle İtalya’daki diğer üniversitelerde psikoloji bölümü bulunsa da eğitim sadece İtalyanca olmaktadır, ancak İtalyanca yeterliliği olan yabancı öğrenciler de bu programlarda eğitim alabilmektedir. Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

İtalyanca Psikoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

İtalya’da İngilizce Psikoloji Bölümü Ders İçerikleri Neler?

İngilizce psikoloji lisans programında her akademik yıl iki dönemden oluşur. Bu akademik yıllarda öğreneceğiniz bilgi ve konular şu şekildedir:

 • Programın ilk yılı şunları içerecektir: Psikolojinin temel kavramları, beyin ve davranış, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji ve iletişim, dinamik psikoloji. 
 • İkinci yıl şunları içerecektir: Psikolojide istatistiksel yöntemler, iş ve organizasyon psikolojisi, klinik psikoloji, hayvan psikolojisi ve nöropsikoloji.
 • Üçüncü yıl şunları içerecektir: Genler ve davranışlar, biliş ve duyusal algı, mekânsal biliş, dil psikolojisi, sağlık psikolojisi.

Öğrenciler tüm senelerde gerekli miktarda krediye ulaşmak için seçmeli derslere katılmak zorundadırlar. Yıllık kredinin karşılanmaması halinde öğrencilerin burslarının kesilmesi gibi durumlar olabilecektir. 

İtalya’da Psikoloji Okumak İçin Başvuru Şartları

İtalya’da psikoloji okumak isteyen adayların dikkat etmesi gereken başvuru şartları lisans, yüksek lisans ve doktora için farklılık göstermektedir:

Psikoloji Eğitimi Lisans Giriş Koşulları

 • 12 yıllık eğitimini tamamlamış olmak
 • Üniversite sınavlarındaki barajları geçmek
 • SAT Sınavından yeterli puan almak (İtalya dışında ikamet eden ve AB üyesi olmayan adaylar SAT yerine aldıkları ödül, dil sertifikaları vb. başarılarını gösterebilir. Ayrıca dil seviyenizi ölçmek için bir Skype görüşmesi gerçekleşebilir. Ancak SAT sınav puanı alan adaylara öncelik verilecektir.)
 • Yabancı dil sertifikası olarak da TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan geçerli bir puan alınması gereklidir fakat bazı üniversiteler dil belgesi istememektedirler.

Detaylı bilgi için “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” konumuza göz atabilirsiniz.

Psikoloji Eğitimi Yüksek Lisans Giriş Koşulları

 • İlgili lisans bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.
 • Yabancı dil sertifikası olarak da TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan geçerli bir puan alınması gereklidir. İtalyanca veya İngilizce dilinde B2 sertifikanız olması yeterli olacaktır.
 • Her üniversiteye göre şartlar değişmekle birlikte üniversiteler yüksek lisans eğitimi için iyi bir ortalama isteyebilirler.

İtalya'da Psikoloji Okumak Kariyer İmkânları

İtalya’da Nasıl Psikolog Olunur?

Herhangi bir İtalyan üniversitesinde 3 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler İtalyanca yeterliliği varsa İtalya’da psikolog olabilir. Bununla birlikte İtalya’da uluslararası çapta psikolojik danışmanlık faaliyeti yürüten kliniklerde İtalyancası olmayan mezunlar doğrudan mesleki kariyerine başlayabilir.  Bazı kurumlar mezuniyette en az yüksek lisans uzmanlık derecesi gibi faktörleri değerlendirebilir, bu açıdan öğrencilerin 3 senelik lisans sonrası 2 senelik yüksek lisansı da yapması avantajlı olacaktır. 

Psikoloji eğitimini İtalya’da almamış kişiler de İtalyancalarını geliştirerek İtalya’da anlaştığı bir iş kurumu ile çalışma izni vizesi alarak mesleki kariyerine başlayabilir. Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımızı okuyabilirsiniz.

İtalya’da Psikoloji Okumak – Üniversite Ücretleri

İtalya’da psikoloji okumak isteyen her bireyin merak ettiği bir konu da üniversite ücretleridir. İtalya’da üniversite ücretleri 156-3.500 € arasında değişmekte olup her öğrenci için aile geliri hesaplanır. Bu duruma göre aile gelirinize göre burs imkânı doğabilir. Dövizin yüksek olmasından dolayı genelde öğrencilerin öğrenim giderlerinde bir indirimden yararlanması söz konusu olup 2000-5200 € arası yıllık burs da kazanabilirsiniz. Bunların yanında yemek bursu kazanabilme ve/veya öğrenci başarısına göre ekstra indirim ve burslar da verilmektedir.

Konuyla alakalı detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizden bilgi alabilirsiniz.

İtalya'da üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri

İtalya’da Psikoloji Okumak – Burs Olanakları

İtalya’da psikoloji okurken, uluslararası öğrencilerin farklı türde burs olanaklarından yararlanma imkanları bulunur. Uluslararası öğrenciler belirli kriterleri sağladıktan sonra bu burs imkanından yararlanarak eğitime dair maliyetlerini oldukça düşürmektedir. Öğrenciler burs başvurusu için ilgili tarihleri takip etmeli ve aile gelir beyanı ve ilgili diğer belgeler ile başvuru sağlamalıdır. Tüm bu süreçleri öğrencilerimiz için yürütmekteyiz. 

İtalya’daki burslara dair daha detaylı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Psikoloji Okumak – Konaklama İmkânları

İtalya’da öğrenciler için konaklama ve yurt imkânları çoğu üniversitede bulunmaktadır. Öğrenciler için tek kişilik oda kiralama seçeneği olduğu gibi 2-3 odalı geniş daireler de bulunmaktadır. Neredeyse her bütçeye uygun kalacak yer seçenekleriniz bulunmaktadır.

Eğer kalacak yer bulamazsanız üniversitelerin anlaşmış olduğu bazı firmalar sizlere hem yurt hem de özel ev, daire, oda, yurt, pansiyon ve otel opsiyonları sunacaklardır. Üstelik yurt için uluslararası öğrencilere öncelik tanınmaktadır fakat bu süreçte en önemli husus kayıt ve başvuru işlemlerini zamanında ve eksiksiz yapmaktır. Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Pava Education danışmanlık hizmetini kullanmanız sizlere psikolog olma yolunda en iyi güzergâhı belirleyecektir. İtalya’da psikoloji okumak ve üniversite kabul süreçleri için zaman kaybetmeden başvuru formumuzu doldurun, uzman eğitim danışmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçeceklerdir.

Sık Sorulan Sorular

İtalya’da psikolog olarak çalışabilir miyim?

İtalya’da psikoloji eğitimi aldığınızda, İtalya’da bir psikolog olarak çalışma olanağınız bulunmaktadır. Ancak bu mesleği yerine getirebilmek için iyi bir seviyede İtalyanca bilmek büyük bir avantajdır.

İtalya’da psikoloji eğitimi zor mu?

Yurtdışında İngilizce eğitim almak başlangıçta bazı öğrenciler için zorlayıcı olabilir. Ancak, farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen öğrencilere yönelik bir bilinçle bu eğitim verildiğinden genellikle İtalya’da öğrenciler psikoloji derslerini geçmekte zorlanmamaktadır. Ayrıca İtalyan üniversitelerinde öğrencilere birçok sınav hakkı tanınmaktadır. 

İtalya’da psikolog maaşları ne kadar?

Genellikle İtalya’da yeni mezun bir psikolog, 2.000 ila 2.500 Euro arasında bir maaşla işe başlar. İtalya’da aldığınız psikoloji eğitiminin sonunda elde edeceğiniz “mavi diploma,” tüm Avrupa Birliği ülkelerinde tanınır ve bu nedenle diğer AB ülkelerinde de çalışma fırsatı sunar.

Psikoloji bölümünde Erasmus var mı?

İtalya’da psikoloji için dil yeterliliği ve diğer uygun koşulları sağlamanız halinde Erasmus programından yararlanabileceğiniz birçok devlet üniversitesi mevcuttur. 

Psikoloji okuyunca nerede çalışılır?

Psikoloji mezuniyeti sonrası öğrenciler, İtalya veya diğer ülkelerde doğrudan klinik psikolog olarak veya sağlık, eğitim, iş dünyası gibi çok çeşitli sektörlerde görev alabilir. İş performansı ve insan kaynakları gibi alanlarda da etkin bir rol oynarlar.

İtalya’da psikoloji okumak için YKS zorunlu mu?

Lise mezunları İtalya’da psikoloji eğitimi alabilmek için YKS sınavında TYT ve AYT her ikisine de girmesi gereklidir. Ancak bu sınavlardan sadece baraj puanı aşmış olmak İtalya’da psikoloji eğitimi alabilmek için yeterlidir, YKS dışında öğrencinin karşılaması gereken başka koşullar da bulunabilir.