Yetişkinlerin İngilizce öğrenmesi adına gerekli eğitimi verecek öğretmenlere yönelik bir yeterlilik sertifikası olan CELTA, İngiliz veya Amerikan Dili ve Edebiyatı gibi bölümlerden mezun olan; ancak ana dili İngilizce olmayan eğitmen adaylarına yönelik olarak düzenlenmektedir. Buna göre, eğitmenlik konusunda oldukça az bir tecrübeye sahip olan veya hiç tecrübesi bulunmayan kişiler, CELTA program ile alacakları sertifika sonucunda bu yeterliliği kazanmış hale gelmektedir. University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) tarafından verilen CELTA (Certificate of English Language Teaching to Adults) sertifikası, kişilere dünya çapında öğretmenlik yapma fırsatını sunmaktadır. Öyle ki Cambridge Üniversitesi onaylı bu sertifika ile yeterliliğini kanıtlayan İngilizce dili eğitmenleri, katıldıkları kurslar esnasında da pratik yapma şansı bularak tecrübe edinebilmektedir.

Her yıl dünya çapında 10.000’den fazla kişi CELTA kursunu başarıyla tamamlamaktadır. Bununla birlikte CELTA, Cambridge Üniversitesi İngilizce Dil Değerlendirmesi tarafından ödüllendirilmiştir. Bu da sertifikanın kalitesinin ve akreditasyonunun güvenilirliğini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Bu sertifikaya sahip olmak isteyen her adayın katılması gereken ve genelde İngiltere’de verilen 4 haftalık bir kurs bulunmaktadır. Dersler süresince adaylar, İngiltere’deki yerel okullarda İngilizce öğretmenliği stajı yapabilmekte ve böylece tam yetkinlik kazanabilmektedir.

Genel olarak bakıldığında, bir CELTA kursuna kaydolarak bu sertifikayı alma konusunda 5 nedenden söz edilebilmektedir:

 • CELTA, dünya çapında TEFL işleri için en sık aranan niteliktir. TEFL, dünyanın herhangi bir yerinde İngilizce öğretmenliği yapmanızı sağlayacak bir programdır.
 • CELTA kursları, istisnasız her seferinde Cambridge Üniversitesi tarafından yönetilmektedir.
 • Eğitmenler, köklü CELTA öğretmen eğitim merkezlerinde çalışan yüksek nitelikli ve deneyimli eğitmenlerdir.
 • CELTA sertifikası, British Curriculum Authority tarafından 5. Seviye Yeterlilik olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kurslar, yetkili bir müfredatı takip etmektedir.
 • CELTA, otantik bir sınıf ortamında gerçek İngilizce öğrenenlerle, gerçek hayat öğretimi uygulamasını içermektedir. Bu teorik ve pratik eğitim dolu süreç, benzer nedenlerle oldukça keyifli geçmektedir.

CELTA Kurs İçeriği Nasıldır?

CELTA kursu süresince adayların hakim olması gereken 5 ana öğrenme birimi vardır. Bunlar;

 • Öğrenciler ve öğretmenlerin iletişim süreci ile öğretme ve öğrenme bağlamı,
 • Dil analizi ve farkındalık,
 • Okuma, dinleme, konuşma ve yazma konusundaki dil becerileri,
 • Farklı bağlamlar için planlama yapma ve kaynakların kullanımı ile
 • Öğretim becerilerinin ve profesyonelliğin geliştirilmesidir.

CELTA’nın neler öğrettiğine bakıldığında ise adaylara dil bilincini, İngilizcenin tanımı bilgisini ve bunların profesyonel uygulamada nasıl uygulanacağını öğrettiği söylenebilmektedir. Kurs süresince insanların İngilizce öğrendikleri bağlamlar, motivasyonları ve öğretmen ile öğrencinin rolleri hakkında detaylı bilgilendirme de yapılmaktadır. Eğitmen adaylarına, İngilizce öğrenenlerin yararlanabilecekleri etkili öğretim ilkeleri ve uygulamaları anlatılmakta, bu konuda deneyim kazandırılmaktadır. Dil sınıfında, öğrencilere öğretmek amacıyla geliştirilen temel beceriler de yine kurs boyunca adaylara aktarılan bilgiler arasındadır. İngilizce öğrenenlerin öğretme, test etme ve referans verme amacıyla kullanılabilecek uygun kaynaklara ve materyallere aşina olmaları adına adaylar eğitilirken; bu alandaki kariyer planlamaları da desteklenmektedir.

CELTA Kursunda Süreç Nasıl İşlemektedir?

CELTA, 54 ülkedeki yaklaşık 286 merkezde aktif olarak verilen bir sertifika programıdır. Bu eğitim için her sene 900’e yakın kurs açılmakta ve yılın farklı zamanlarında adayların başvurmaları için imkanlar tanınmaktadır. Genel olarak bakıldığında CELTA, aşağıdaki formatlarda sunulmaktadır:

 • Tam Zamanlı CELTA: CELTA eğitimleri arasındaki en popüler kurs formatıdır ve genellikle dört haftalık bir sürede tamamlanır. Bu eğitim, hafta içi 09:00’dan 17:00’a kadar süren yoğun bir program dahilinde verilmektedir.
 • Yarı Zamanlı CELTA: Adaylar tarafından oldukça yaygın biçimde tercih edilen yarı zamanlı bu eğitim, haftada iki günü öğleden sonra ve Cumartesi sabahı yarım gün olmak üzere programlanmakta ve 12 haftada tamamlanmaktadır.
 • Çevrimiçi Harmanlanmış CELTA: Bu seçenek ile adaylar, kursun çoğunu çevrimiçi olarak tamamlayabilmektedir. Ancak, kursu tam olarak bitirmeleri için mutlaka eğitim aldıkları merkezi de ziyaret etmeleri gerekmektedir.
 • %100 Çevrimiçi CELTA: Bu seçenek, adayların sabit bir internet bağlantısının olması koşuluyla, dünyanın her yerinden çevrimiçi kurs almalarını mümkün kılmaktadır.

CELTA kursu süresince adaylar, belirli kriterler ışığında değerlendirilmektedir. Öğretmenlik uygulamaları ve yazılı ödevlerin zamanında teslimi, bu kriterler arasında ilk sırada gelmektedir. Ancak, hepsi bu değil. CELTA eğitmenlerinin özellikle dikkate aldığı farklı konular da vardır. Adayların öğrenmeye karşı sorumlu ve profesyonel tutumları, derslerini planlama ve öğretme becerileri, dakiklik, organizasyon ve kursa devamlılık konusundaki kararlılıkları, ilerleme potansiyelleri ve aldıkları geri bildirime karşı tutumları da kurs süresince CELTA eğitmenlerinin özenle değerlendirdiği noktalardır.

CELTA Sertifikası Nasıl Alınır?

CELTA, İngilizce öğretmenliği kariyerine başlamak veya halihazırda edinilmiş öğretim becerilerini geliştirmek için mükemmel bir yoldur. İngilizce öğretmeni olarak adayların bir dizi farklı rol üstlenmesini ve hatta yeni ilgi alanlarına adım atmalarını sağlamaktadır. Öğretim metodolojisinde sağlam bir temel sunan CELTA, aynı zamanda daha fazla nitelik kazanmanın yolunu da açmaktadır. Birçok resmi olmayan TEFL yeterliliğinin aksine, CELTA kursu gözlemlenen öğretmenlik uygulamasını içerir. Bu deneyim kursiyerlere gerçek öğrenci gruplarıyla öğretme becerilerini geliştirme fırsatı sunmaktadır. Ayrıca, kursu tamamlar tamamlamaz sınıfa adım atmak veya çevrimiçi dersler vermek için adayların ihtiyaç duyduğu güveni kazanmaları da eğitim boyunca söz konusu olmaktadır.

CELTA sertifikası alabilmek için adaylar, uzman eğitmenler tarafından kurs boyunca değerlendirilmektedir. Kursun tamamlanması adına girilmesi zorunlu tutulan bir final sınavı bulunmamaktadır. Bunun yerine sertifika almayı hak etmek için iki türlü değerlendirmeden geçmek gerekmektedir. Bunlar:

 • Öğretmenlik Uygulaması: En az iki yetenek seviyesinde yetişkin sınıflarıyla çalışarak toplam 6 saatlik bir öğretme maratonunun adaylar tarafından tamamlanması gerekmektedir. Değerlendirme, genel performansa dayalıdır.
 • Yazılı Ödevler: Toplamda dört adet yazılı ödevi doğru biçimde tamamlayıp, zamanında teslim etmek gerekemktedir. Ödevlerin her biri 750 ile 1000 kelime arasında olmaktadır. Ödevlerde; yetişkin öğrenci ihtiyaçlarını analiz etme ve bunlara yanıt verme, öğretim amacıyla dili analiz etme, dil becerilerini öğretme ve sınıf öğretmenliği üzerine düşünme konuları işlenmektedir.

Tüm bu değerlendirmelerle birlikte eğitmenler, en az 2 bire bir eğitim de dahil olmak üzere adayların ilerlemesini kendileriyle tartışmaktadır. Bu şekilde adaylar da güçlü yönlerini ve odaklanmaları gereken alanları daha rahat ortaya koyabilmektedir. Sonuçlar için CELTA’da; ‘A’yı geçmek’, ‘B’yi geçmek’, ‘geçmek’ ve ‘başarısız’ olmak üzere dört olası derece mevcuttur.

Kursun sonunda adaya geçici notunu gösteren bir aday rapor formu verilmektedir. Bu aynı zamanda kursun; yüz yüze mi, çevrimiçi mi yoksa yüz yüze ve çevrimiçi karma olarak mı tamamlandığını göstermektedir. Alınan notların onaylanmasının ardından ise Cambridge English tarafından hazırlanan sertifika adaya teslim edilmektedir. Sertifikalar genellikle kursun tamamlanmasından sonra sekiz haftaya kadar gönderilir. Sertifikada ad ve soyad bilgisi, alınan not, kursun alındığı merkez numarası ve tarih bilgileri yer almaktadır. Programı başarıyla tamamlayan kursiyerler alacakları, tüm dünyada geçerliliği olan bu belgeyle birlikte, diledikleri ülkede öğretmenlik yaparak kariyerlerini yükseltme fırsatını da elde etmiş olurlar.

CELTA Sertifikası ile Adayların İş Bulma Şansı Artar Mı?

CELTA, dünya çapında işverenler tarafından en çok aranan TEFL sertifikasıdır. 2015 yılında Cambridge English tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre, iş ilanlarının %70’i özellikle CELTA’yı talep etmektedir. Yalnızca Birleşik Krallık’ta işverenlerin yüzde 91’i öğretmenlerinin CELTA’ya sahip olmasını istemektedir.

CELTA kursunun bir kısmı yalnızca profesyonel gelişime ve mezun olduktan sonra iş bulmaya adanmıştır. Okulların, genellikle iş kurulları ve CELTA nitelikli öğretmenleri işe almak isteyen diğer kurumlarla bağlantıları vardır. Ayrıca, nitelikli İngilizce öğretmenleri için çevrimiçi bir iş portalı sunan CELTA, başarılı öğretmenlerine TEFLwork’e kaydolma hakkı da tanımaktadır. Resmi olmayan kurslarla kıyaslandığında başta akredite yeterliliği nedeniyle hem adaylar hem de işverenler tarafından tercih edilen CELTA, sunduğu efektif eğitimle de tüm katılımcıları tatmin etmektedir. CELTA, her yerdeki dil akademileri ve eğitim kurumları tarafından tanınmakta ve güvenilmektedir. Cambridge tarafından onaylanmıştır ve İngiltere’deki yeterlilikleri düzenleyen devlet dairesi Ofqual tarafından düzenlenmektedir. Bu nedenle, altın standart öğretim yeterliliğidir. Bu sertifikaya sahip öğretmenler de sektöre elbette ki bir adım önde başlama şansını yakalamaktadır.