Venedik şehri, kuzey İtalya’da yerleşmiş, genellikle “Kanallar Şehri” olarak anılan bir şehirdir.  5. yüzyılda kurulduğundan bu yana dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.  Şehir, onu önemli bir turizm merkezi haline getiren ikonik kanallar, olağanüstü mimari ve zengin kültürel mirasla doludur.  Bazen, dünyanın her yerinden müzikal gösteriler ve süslü kostüm gösterilerinin yer aldığı iki haftalık ayrıntılı bir etkinlik olan ünlü yıllık karnaval için ziyaret edilir.  

Venedik Şehri Görülecek Yerler

“Murano” cam üretimi için en beğenilen yerlerden biri olan Venedik, cam endüstrisi ile de dünya çapında tanınmaktadır.  Sanat ve edebiyat üzerindeki tarihsel etkisi de muazzam olmuştur;  Marco Polo ve Oscar Wilde gibi önemli yazarların oradaki yolculuklarından ilham alarak birçok eserini yazdığı söylenir. 

Venedik şehri, kanallarının yanı sıra çarpıcı mimarisi ve zengin kültürüyle de tanınan bir şehirdir.  San Marco Meydanı ve Doge Sarayı gibi ünlü yerlerden kanallarda kürek çeken yüzlerce gondolcuya kadar, Venedik tarih ve kültürle doludur.  Venedik lehçesi yerel halk tarafından bugün hala konuşulur, yerel mutfakta geleneksel İtalyan lezzetleriyle servis edilen deniz ürünleri spesiyaliteleri yer alır.  

Bu arada, karnaval kutlamaları, dünyanın dört bir yanından gelen kostümlü eğlence düşkünlerini sokaklara taşırken, yıl boyunca kilise ve meydanlarında klasik müzik konserleri düzenlenir.  Romantik atmosferi, tarihi ve canlı kültürel etkinlikleriyle Venedik, ziyaretçilerine İtalyan yaşamının benzersiz yönlerini keşfetmeleri ve neden Avrupa’nın en sevilen şehirlerinden biri olmaya devam ettiğini keşfetmeleri için çok sayıda fırsat sunar.

Venedik Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Venedik şehrine gitmek istiyorsanız, en iyi yollardan biri kısa bir uçuş yapmaktır.  Avrupa veya dünyanın herhangi bir kıtasından seyahat edecekler için çoğu büyük şehrin yaklaşık iki buçuk saat kadar sürebilen direkt uçuşları vardır ve doğrudan Venedik’in merkezine yakın Marco Polo Havalimanı’na inerler. 

Alternatif olarak, karayolu gezisi ile biraz daha rahat,  uzun ve eğlenceli seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz;  Avrupa’dan hangi şehirden yola çıktığınıza ve yol boyunca kaç durak planladığınıza bağlı olarak 25 ila 35 saat arasında sürebilir.  

Venedik Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Ayrıca, İtalya’daki diğer büyük şehirlerin yanı sıra Avusturya, Slovenya ve Hırvatistan gibi komşu ülkelerden Venedik’e doğrudan bağlantı sağlayan trenle gelmeyi seçebilirsiniz. Seçilen seyahat yöntemi ne olursa olsun, en iyi fiyatları bulmak ve genel olarak daha keyifli bir yolculuk sağlamak için önceden iyi bir araştırma yapmayı unutmayın. 

Bu noktada, Venedik şehrine havayolu ile seyahet etmeyi düşünen kişiler için, havalimanından şehir merkezine nasıl ulaşabilecekleri hakkında birkaç seçeneğe değinelim:

ATVO Otobüs

ATVO’nun otobüsleri Venedik Marco Polo Havalimanı’ndan Piazzale Roma’ya sadece 20 dakikada gider, çünkü otobüsün sadece iki durağı vardır. Mavi otobüsler yaklaşık olarak her 30 dakikada bir hareket etmektedir.

Su Taksisi

Su taksileri en fazla on kişi alabiliyor ve son derece pahalıdırlar. Yalnızca büyük bir grupla seyahat ediyorsanız faydalı olabilir. Marco Polo Havalimanı’ndan Venedik şehir merkezine yaklaşık 100 € civarı bir maliyeti olacaktır. 

Taksi

Kara taksileri deniz taksilerine göre daha ucuzdur ancak Venedik’te konaklıyorsanız otelinize ulaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Bunun yerine otobüse binmenizi öneririz.

Havaalanı transfer hizmeti

Bu seçenek biraz pahalı olsa da aynı zamanda en rahat ve sorunsuz olanıdır. Şoförleri ve araçları çok kolay bulabilirsiniz. Şehir merkezine varınca, otelinize gitmek için su taksisi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. O noktaya kadar transfer hizmeti ile ulaşabilirsiniz 

Venedik’te Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Venedik, zengin bir kültürel miras ve çarpıcı mimari ile dolu büyüleyici bir şehirdir.  Şehri keşfetmek isteyen ziyaretçiler, Rönesans kültüründeki önemi nedeniyle “Avrupa’nın oturma odası” olarak bilinen ikonik Piazza San Marco’dan başlamalıdır.  Ziyaretçiler buradan gondolla Büyük Kanal’da ilerleyerek kanal boyunca uzanan görkemli konaklardan bazılarına göz atabilir veya Venedik’in labirenti andıran sokaklarına dağılmış sayısız barok kiliseyi keşfedebilir.

Sanatseverler, Titian ve Canaletto gibi Venedikli sanatçıların dünyaca ünlü eserlerine ev sahipliği yapan Accademia Galerisi gibi destinasyonları kaçırmak istemeyeceklerdir.

Venedik’te Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Ayrıca, ziyaretçiler, gizli patikalar gibi esrarengiz mekanları bulmanın keyfini çıkarabilir veya sadece şehirdeki pek çok manzaralı yürüyüş turlarından birini takip edebilir. Ne aradığınıza bağlı olarak, Venedik’te istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Kültür, sanat, mimari, yemek vb. gibi turistik gezilerin vazgeçilmezlerini eksiksiz olarak burada bulabilirsiniz. 

Venedik’ten söz ederken kanallara değinmeden geçmek elbette ki imkansız. Kanalların tarihine ve yapısına hızlıca bir göz atalım. 

Kanallar 

Venedik kanalları, şehrin güzelliği ile eşanlamlı hale gelen ikonik su yollarıdır.  Şehirde yerleşimin başladığı ilk yüzyıllarda inşa edilen kanallar, ulaşım ve ticaret için önemli su yolları olarak hizmet vermiştir.  MS 1181’den beri, geniş su yolları ağı, yaklaşık 118 adayı birbirine bağlayan Venedik Lagünü’nden akmaktadır. 

Bu büyük kanalların iki ana ekseni, şehri ikiye bölen ve üzerinden dört köprü geçen Büyük Kanal’dır. Diğeri ise lagündeki diğer ilçelere veya adalara uzanan daha küçük su yollarını birbirine bağlamak için birçok mahalleyi kesen, daha küçük muadili Cannaregio Kanalıdır.

Venedik Kanallar

Calle Larga XXII Marzo, Salizzada San Moisè, Fondamenta della Sensa ve Mercerie gibi caddeler, kolayca kapanan gelgit kapılarına yakınlıkları nedeniyle sık sık su baskını yaşar.  Kanal sisteminin çoğuna arabaların girmesi yasaklanmış olsa da, gondollar bu sularda dolaşarak ziyaretçilere Venedik’in çarpıcı mimarisini ve meydanlarını yakından görmeleri için eşsiz bir fırsat sunar. 

Kanalların üzerinde, şehri dolaşma imkanı veren asıl unsur ise gondollardır. Gondollar yerel kültürün bir parçası ve günümüzde İtalya’nın önemli simgelerinden biri haline gelmiş durumdadır.  Gondolların ilk olarak 1094 yılında ortaya çıktığı söylenir. Zamanla o kadar ihtişamlı hale gelmişlerdir ki soylu aileler birbirleri arasında “lüks gondol” rekabetine bile girmişlerdir. Sanayi devrimi ile işlevi azalan gondollar, günümüzde artık turistik amaçlı ve şehir içindeki belirli noktalara ulaşımın sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. 

Gondol turları ortalama 40 dakika sürer ve 80 € gibi bir fiyatı vardır. Bu fiyatlar resmi olarak belirlenir ve tavan fiyat ücretleridir. Dilerseniz gezinizin süresini ekstra ücret ödeyerek uzatabilirsiniz. Şunu da hatırlatalım pazarlık yapmak pek mümkün değildir. 

Venedik gezinizde, görebileceğiniz çok sayıda yapı ve mekan vardır. Sanat galerileri, bazilikalar, meydanlar… Biz de sizler için Venedik’te mutlaka görmelisiniz dediğimiz birkaç yapı ve mekanı inceledik. Hep birlikte bakalım. 

San Marco Meydanı 

Venedik’in San Marco Meydanı, dünyanın her yerinden ziyaretçileri çeken ikonik bir toplanma yeridir.  Venedik’in kalbinde yer alan, tarihi simge yapılar ile çevrilidir ve çarpıcı mimarisi ile ünlüdür.  9. Yüzyılda Saint Mark’ı onurlandırmak için inşa edilen meydan, etkileyici güzelliği nedeniyle bugün UNESCO tarafından Dünya Mirası statüsüne sahiptir.

San Marco Meydanı (Venedik Gezilecek Yerler)

Meydanın etrafındaki en belirgin yapı Basilica di San Marco’dur;  tüm yüzeylerini kaplayan mozaikler sergileyen beş kubbeli güzel bir kilisedir. Bölgede yer alan diğer cazibe merkezleri arasında Doge’s Palace, Campanile çan kulesi ve bu büyüleyici konumun cazibesini artıran bir saat kulesi bulunmaktadır. Meydanı çevreleyen restoranlarda lezzetli İtalyan yemeklerinin tadını çıkarabilir veya yakındaki ışıltılı butiklerde alışveriş yaparak kendinizi şımartabilirsiniz.

Basilica di San Marco (San Marco Katedrali)

Basilica di San Marco veya San Marco Katedrali, Venedik’in en anıtsal kiliselerinden biri olarak kabul edilir.  11. Yüzyılda inşa edilmiş, güzel Bizans mozaiklerine ve gösterişli sanat eserlerine ev sahipliği yapar ve bu da onu İtalya’nın en popüler turistik yerlerinden biri haline getirmiştir. 

Basilica di San Marco (San Marco Katedrali)

Bina beş kubbe, bir çan kulesi ve iki yan neften antik mermer sütunlarla ayrılan orta neften oluşmaktadır.  İçeride iki önemli şapel (San Teodoro ve Ciompi) ve ayrıca sunağın arkasındaki günah çıkarma yerlerini çevreleyen ve St Mark ile ilgili önemli kalıntıların ve belgelerin korunduğu bir alan vardır.  Yükselen çan kulesi, bir dış sundurma üzerinde dört bronz ata sahiptir.  Bazilika aynı zamanda çok sayıda sanat eserine de ev sahipliği yapıyor ve bu da onu hayatın her kesiminden insanı kendine çeken bir mimari mücevher haline getiriyor.

Accademia Galleria (Accademia Galerisi)

Venedik’teki Accademia Galleria, eklektik sanat hazinelerinden oluşan dev bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.  Galeri, çok çeşitli Rönesans, Maniyerist ve Barok tabloların yanı sıra hem antik hem de modern heykeller de dahil olmak üzere İtalya’nın en ünlü eserlerinden bazılarını içerir.  Aynı zamanda, Orta Çağ’dan günümüze Guggenheim çizimleri ve baskıları Koleksiyonu gibi birçok önemli koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.  

Accademia Galleria (Accademia Galerisi)

Titian, Tintoretto ve Veronese gibi kayda değer İtalyan ressamların 500’den fazla eserinin yer aldığı 15’ten fazla devasa galeride, bu paha biçilmez parçaları görebilir ve İtalyan kültürüne benzersiz bir bakış açısı ile bakabilirsiniz. Sanatsal sergilere ek olarak, galerinin koleksiyonlarında yer alan Venedik’teki günlük hayattan ilginç şeyler de vardır, hepsi izleyicilerin keşfetmesi için titizlikle seçilmiş bir kronolojik düzenleme ile sergilenir. 

Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

Venedik’teki Palazzo Ducale (Dükler Sarayı), şehrin uzun ve canlı tarihinin en önemli anıtlarından biridir.  İlk olarak 1340 yılında Doge’nin ikametgahı olarak inşa edilen tasarım, dört büyük iç avlu, iki büyük merdiven ve içte ve dışta süslü süslemeler dahil olmak üzere Gotik etkilerle bezenmiştir. İç mekan, Paolo Veneziano ve Tiziano Vecellio gibi yüzyıllar boyunca ünlü sanatçılara ait çok sayıda tablo, heykel, fresk ve duvar halısına sahiptir. 

Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

Bu saraya yapacağınız bir ziyaret, Rönesans Venedik’indeki günlük yaşam hakkında çok sayıda gizli hikayeyi ortaya çıkarır;  siyasi entrikalardan, ileri gelenler için Doge (Dük) (Venedik Cumhuriyeti Lideri) tarafından düzenlenen görkemli ziyafetlere kadar.  Saraydaki ziyaretiniz sonrası, bu yapının neden bu kadar büyük önem taşıdığını anlamak daha kolay olacaktır. Sadece sanat açısından zengin bir geçmiş hakkında inanılmaz bir bilgi kaynağını görmekle kalmaz, aynı zamanda İtalyan tarihinde çok önemli bir dönemi, tıpkı o dönemde yaşıyormuş hissiyatı ile keşfedebilirsiniz. 

Venedik’te Nerede Kalınır ?

Venedik’te rahat bir konaklama arıyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce seçenek var.  Oteller muhtemelen en popüler seçenektir ve genellikle tüm hareketin hemen yakınında rahat bir konaklama sunar.  

Ayrıca, turistik bölgelerin hem yakınında hem de uzağında harika bütçeli hosteller bulabilir, burada konaklama maliyetlerinden biraz tasarruf edebilir ve yine de Venedik’in sunduğu her şeyden birkaç adım uzakta olabilirsiniz.  Biraz daha şımartmak isteyenler için de bolca butik otel vardır.  Açık havada kamp yapmayı seven maceraperest gezginler için Venedik, muhteşem manzaralara sahip birkaç pastoral kamp yeri ile çevrilidir ve her bir konumda muhteşem olanaklar mevcuttur. İtalya’nın en güzel şehirlerinden birini keşfederken doğa ile tekrar temas kurmak istiyorsanız mükemmel bir seçenek olabilir. 

Seçenekler arasından sizlere en uygun olanını seçmeniz için birkaç değerlendirme yaparak göz atabiliriz. 

Oteller

Venedik, büyüleyici kanallar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarla dolu bir şehirdir, bu nedenle gerçekten muhteşem otellere sahip bölgeleri vardır.  Belmond Hotel Cipriani’nin gösterişli ihtişamından JW Marriott Venice Resort & Spa’nın kentsel şıklığına kadar burada her zevke ve bütçeye uygun bir otel var.  Lagün ve Rialto Köprüsü’nün muhteşem manzaralarına ve özel bahçelere açılan gizli geçitlere sahip lüks süitler ile burada kesinlikle istediğinizi bulabilirsiniz. Eğer ki bütçeniz uygunsa, Michelin yıldızlı restoranı ve eski dünya cazibesiyle Gritti Palace’a göz atabilirsiniz. 

Yine de her bütçeye uygun olması için birkaç otel listesi sunabiliriz:

 • Hotel Carlton
 • The Plaza Hotel
 • Hotel Mercurio
 • Ca dei Polo
 • Duodo Palace
 • Hotel Castello 
 • Rialto Unique Venezia

Hosteller (Pansiyonlar)

Şehirdeki hosteller, uygun fiyata konforlu konaklama imkanları sunar.  Pansiyonlar genellikle mutfak, salon ve teras gibi ortak kullanım alanlarının yanı sıra düzenli temizlik hizmetleri ile yurt tarzı ve güvenli konaklama sağlar.  Bazı hosteller ayrıca yurtlardan daha fazla mahremiyet sağlayan özel odalara sahiptir. Buna ek olarak, Venedik’teki hostellerin çoğu, San Marco Bazilikası, Rialto Köprüsü ve Doge Sarayı gibi dünyanın en ikonik anıtlarından bazılarının yakınında merkezi bir konuma sahiptir. Sizin gibi diğer konuklarla sosyalleşmek için harika fırsatlar yakalayabilirsiniz. 

Kamp alanları ve Airbnb

Venedik, tüm açık hava tutkunlarına hitap eden çeşitli kamp deneyimleri sunar.  Kırsalda gizlenmiş egzotik sitelerden lüks olanaklara ve hizmetlere sahip tam teşekküllü kamp alanlarına kadar, burada her türden kampçının zevkine uygun bir şeyler bulunur. Daha da iyisi, bir kamp tatilinde açık havada maceraya atılırken birçok Venedik cazibe merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.  Hatta kamp gezilerinizi yakındaki restoranlardan alacağınız lezzetlerle  şekillendirebilirsiniz. 

Yurtdışı seyahatlerinde özellikle gençler ve öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılan Airbnb uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bireysel ziyaretlerinizde çok işinize yarayabilecek bir seçenektir. Neredeyse hiçbir ücret ödemeden kısa süreli konaklayabilirsiniz. 

Venedik’te Gece Hayatı 

Turistik özellikleri ile ön plana çıkan Venedik’in gece hayatı benzeri olmayan bir deneyim yaşatabilir. Kanal kenarındaki barları, canlı müzik mekanları ve hava karardıktan sonra yerlilerin toplandığı küçük meydanlarıyla bu romantik şehir, güneş battıktan sonra da uzun süre canlılığını korumaktadır. Genç, yaşlı, kadın, erkek farketmeden herkes için bir şeyler vardır .

Büyük Kanal’ın panoramik manzarasına sahip gösterişli kokteyl salonları ile  Campo San Giacomo dell’Orio’daki muhteşem şarap barları;  dolambaçlı arka sokaklarda gizlenmiş geleneksel Venedik tavernaları;  ve gece geç saatlere kadar modern dans müziği çalan hareketli gece kulüpleri… Venedik’in gece hayatını gerçekten deneyimlemek için, gece yarısından önce Campo Santa Margherita ve Campo San Giacopino gibi meydanlara gidebilir ve yerel Venediklilerle birkaç içki içerek kaynaşabilirsiniz.

Heyecanlı bir gece hayatı seçeneği arayan kişiler için uğrayabilecekleri birkaç mekanı şöyle sıralayabiliriz:

 • Skyline Rooftop Bar
 • Bar Dandolo
 • Irish Pub
 • Vincent Bar 
 • Bi’Locale
 • Magic Bus
 • Zaza
 • Piccolo Mondo Disco

Venedik’te Alışveriş 

Venedik’te, liman kenti içerisinde birçok pazar, butik ve mağazada gerçekten eşsiz bazı ürünler bulabilirsiniz.  El yapımı Venedik kağıt maskeleri ve Murano camından üst düzey İtalyan modasına kadar her şeyi görebilirsiniz. Renkli el işlerinden özel dikim takım elbise ve ayakkabılara kadar bu güzel şehirde özel bir şey bulacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Sokaklarda dolaşarak, satıcılarla pazarlık yaparak ve gizli mücevherleri keşfederek zaman geçirebilirsiniz. Her bütçeye uygun pek çok seçenek vardır. Bu noktada birkaç tüyodan da bahsetmek gerekebilir. Venedik’te alışveriş söz konusu olduğunda, cam eşyalar, seramikler, mücevherler ve diğer hediyelik eşyalar gibi el sanatları ve eşyaları satan karakteristik dükkanları ve pazar yerlerini araştırın.  Satıcılarla pazarlık ettiğinizden emin olun;  uygun şekilde pazarlık yaparsanız, muhtemelen ürünlerde indirim sunacaklardır.  

Sahte ürünlere, özellikle de en düşük fiyatlara satılan tasarım çantalar veya elektronik cihazlar gibi lüks ürünlere dikkat etmek önemlidir. Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen sahte bir üründür. Bazı yerel tüccarlar hava karardıktan sonra kapanabileceğinden, mümkün olduğunca gündüz saatlerinde alışveriş yapın.  Son olarak, yiyecek alışverişinizi Cannaregio bölgesinde yapın;  Burada taze meyve ve sebzelerin yanı sıra İtalya’nın her yerinden şarküteri ürünleri ve özel yiyecekler bulabilirsiniz.

Venedik’te Ne Yenir?

Venedik şehri içinde gündelik yemekler arıyorsanız, Tapas,ın İtalya versiyonu olan Cicchetti’yi denemelisiniz.  Yerel spesiyalite olan Baccalà Mantecato’yu, dilimlenmiş ekmek üzerinde servis edilen zeytinyağlı ve sarımsaklı tuzlu morina balığını denemeyi unutmayın. Ana yemekler için klasik Venedik mutfağında kalamar mürekkebi risottolardan hamsi soslu bigoli’ye (kalın spagetti) kadar her şeyi bulacaksınız. 

Şehir aynı zamanda deniz ürünleri ile de tanınır ve kızarmış balık ve Nero di Seppia adı verilen mürekkepbalığı yahnisi gibi diğer spesiyaliteleri sunan çok sayıda restoran vardır. Tiramisu veya Sbrisolona (ufalanan bademli kek) olmadan bir Venedik tadı tamamlanmış sayılmaz. Tatlınızın en özel lezzetlerden biri olacağından emin olun. Klasik İtalyan mutfağında yer alan yemekleri de Venedik’te bulabilirsiniz. Ağız tadınıza en uygun olanı seçerek muhteşem bir ziyafet çekmeyi unutmayın. İtalyan mutfağı dünyanın en iyi mutfaklarının başında gelir ve bizzat yerinde denemek eşsiz bir deneyimdir.

Venedik Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Venedik’teki öğrenci hayatı, kültür, gezi ve eğlence üçgeninde şekillenir. Kendinizi burada sıkılmış bulmak zor olabilir. Şehir, eşsiz kanallarını ve zengin tarihini keşfetmek isteyenler için pek çok cazibe merkezine sahiptir.  Sosyal bir ortam arayanlar için harika müzikler çalan çok sayıda bar ve kafe vardır. Yeni arkadaşlar edinmek veya dersle geçen uzun bir günün ardından dinlenmek için mükemmeldir.  Artı, yemekler inanılmazdır.

Cicchetti (Venedik tapası) gibi bazı gerçek yerel lezzetlerle birleştirilmiş geleneksel İtalyan mutfağı, her zaman tatmak için lezzetli bir şeyler bulabilirsiniz.  Yıl boyunca gerçekleşen Carnevale ve Bienal (Sanat Kutlamaları) gibi etkinliklerle, Venedik’te unutulmaz bir öğrencilik geçirebilirsiniz. Tabi bunlar konunun en temel anlatımlarıdır. Bahsedilmesi gereken; ekonomik kolaylıklar yada zorluklar, eğitim kalitesi veya öğrenim ücreti gibi konulara da değinmek önemlidir. Bundan dolayı Venedik’te eğitim görmenin bazı avantajlarından bahsedebiliriz. 

Eğitim kalitesi

Venedik şehri,  yüksek eğitim kalitesiyle İtalya’daki başlıca şehirler içinde yer alır. Dünyanın her yerinden öğrenciler eğitimlerini sürdürmek için buraya gelirler. Şehir, mühendislik ve mimarlıktan beşeri bilimler ve sosyal bilimlere kadar çok çeşitli disiplinlerde derece programları sunarak, hangi dersi seçerlerse seçsinler öğrencilerin becerilerini ve ilgi alanlarını geliştirebilecekleri bir ortam sağlar. Bunun da ötesinde, Venedik, canlı kültürü ve çok sayıda park, müze ve galeri ile ilgi çekici atmosferi ile tanınır; bu nedenle Venedik’te okumak, kültürün ve eğitimin bir arada gelişeceği eşsiz bir ortam olabilir. 

Sosyal yaşam

Venedik’teki sosyal ortam gerçekten hareketli ve canlı olarak tanımlanabilir;  Kafeler, barlar ve kulüpler sokaklarda sıralanır ve her türlü duruma ve zevke uygun etkinlikler düzenlenir.  Dünyanın dört bir yanından akın eden turistler, kasabadaki eğlence dolu gecelere uluslararası bir hava katar. Biraz daha rahat bir şeyler için, sıcak aylarda Venedik’in birçok plajından birinde canlı müzik ve spor turnuvalarından geceye kadar süren plaj partilerine kadar her zaman bir şeyler olur. Öğrencilik sürecinde bu durum gerçekten önemli olabilir çünkü öğrencilik dediğimiz şey yalnızca ders görmek ya da sınavlara girmekten ibaret bir durum değildir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey olduğundan, boş zamanlarınızı nasıl geçireceğiniz konusunda asla bir kayıp yaşamazsınız.

Gelelim en önemli konulardan birine. Venedik şehri pahalı mı? Sorusuna. Venedik, turizmin ön planda olduğu bir şehirdir. Bu nedenle diğer İtalyan şehirlerine kıyasla daha pahalı olabilir. Kendi ülkemiz üzerinden kıyaslarsak, Eskişehir ile Antalya’nın yaşam maliyetleri aynı değildir. Eskişehir ve Antalya ikisi de aynı zamanda birer üniversite şehridir. Buna rağmen iki şehirde de öğrenciler hayatlarını idame ettirebilmektedir. Fırsatlar her zaman vardır. Önemli olan fırsatları kovalamaktır. Bundan dolayı, Venedik’te öğrenci olmak gibi bir imkanınız varsa, ekonomik sorunları çözebilecek fırsatlar olduğunu da unutmayın. 

Venedik Şehrinde Burs İmkanları

İtalya’da burs olanakları ve şartları bölgeden bölgeye değişmektedir. Alacağınız burslar ile eğitim kariyerinizi şekillendirebilirsiniz. Üniversitenin sağlayacağı yemek yardımı ve konaklama seçenekleri ile de maliyetleri en aza indirebilirsiniz. Bu noktada en doğru olan detaylı bir araştırma yaparak, şartların sağlandığını kontrol etmek ve uzman kişilere danışmak olacaktır.  Ayrıca bursların, yemek veya konaklama ile sınırlı olmadığını unutmayın.

Venedik’te Yurt ve Konaklama 

Venedik’te öğrenci olarak konaklamak için birçok seçenek mevcuttur. Ev rahatlığı arayanlara kiralık evler, daha uygun fiyat arayanlar için pansiyonlar ve gençlik yurtları, yerel bir ailenin yanında yaşamak isteyenlere ev sahipliği yapabilecekleri pek çok seçenek vardır. Öğrencilere hizmet veren özel yurtlar, bütçenizi zorlamadan şehirde kalmayı mümkün kılan harika fırsatlar sunar.  Pansiyonlar ve gençlik yurtları tip olarak gösterişli değildir ancak bütçesi kısıtlı olanlar için rakipsiz fiyatlar sunar.  Ancak paranızı biriktirip yerel olarak gitmeyi tercih ederseniz, konut sitelerinin olması durumunda üniversitelerin sunduğu apartman dairelerinin yanı sıra yerel ev kiralama da bir seçenektir.  Hangi konaklama türünü seçerseniz seçin, üniversite kampüsleri veya ulaşım bağlantıları gibi önemli noktalara yakın bir konaklama seçtiğinizden emin olun, böylece ulaşım maliyetlerini düşürebilir, güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz. 

Üniversite tarafından sağlanan yurt yerleştirme hizmetleri, bütçenize göre sizlere yardımcı olacaktır. Yurt, apartman dairesi ve pansiyon gibi seçenekler arasından yapacağınız tercihlerde mutlaka temel masraflarınızı göz önünde bulundurarak, konaklama bütçesini ayrı olarak düşünmenizi öneririz. Turizm şehri Venedik’te yaşayacağınızı unutmayın. Aylık ortalama olarak 300 – 500 € gibi bir fiyat makul bir fiyat olarak kabul edilebilir. 

Venedik Şehrindeki Üniversiteler 

Venedik şehrinde toplam 6 üniversite ve yüksekokul bulunmaktadır. Venedik köklü eğitim kültürü ile eğitim konusunda hiçbir endişe duymadan öğrencilik için gidebileceğiniz bir şehirdir. Şehir, İşletme üzerine ilk kurulan üniversitelerden olan Ca’Foscari Üniversitesi gibi kaliteli eğitim kurumlarına sahiptir. 

Venedik’te yer alan üniversiteler şunlardır: