Danışan öğrencilerimiz İtalya’da eğitim ve yaşam deneyimlerini paylaşıyor!

Bologna Üniversitesi- Uluslararası İlişkiler Master Öğrencimiz Ömer Emre AKA 🇮🇹

Dünyanın en güzel ülkesi deyince aklınıza hangi ülke geliyor? İtalya değil mi? Benim de aklıma öyle geliyordu. Mevzu bahis iddiaların gerçekliğini yerinde denetlemek üzere 2017 yılında İtalya’ya gelmiş, Bologna’ya da şöyle bir uğramıştım. Bu seyahat benim için sadece İtalya’nın dünyanın en güzel ülkesi olduğuna ikna olmamla sonuçlanmadı. Ülkenin en köklü üniversitesi olan Bologna’da yüksek lisans yapmaya da karar verdim.

Dünyanın en güzel ülkesinin, en köklü üniversitesinde, bu zengin kültür içinde yüksek lisans eğitimi almak hayal gibi geliyordu.

PAVA hayallerimin gerçek olabileceği yönünde beni ikna etmekle kalmadı; hayallerimi gerçeğe de dönüştürdü.

Diyeceğim o ki, bu satırları Bologna Üniversitesi Siyasal Bilimler kütüphanesinden yazarken, sizler gibi bu yoldan geçmek için araştırma yaptığım zamanlar tüm bunların hayal gibi geldiğini hatırlıyorum. Her ne kadar zorlayıcı bir süreç gibi göründüyse de hayalimi gerçekleştirme cesaretinde bulundum ve bu hayatımda attığım en iyi adım oldu. Sene başından beri yaşadıklarımın harikuladeliği nedeniyle inanmakta zorlansam da kanlı canlı bir gerçek bu.

Şu an bu yazıyı okuyanlar için söyleyebileceğim tek şey, hayallerinizi küçük bahanelerle ertelemeyin. Geleceğe bırakacağınız güzel anılar, kariyerinize yapacağınız katkı ve alacağınız eğitim azımsanacak gibi değil! En azından benim için böyle oldu.

Sevgiler,
Ömer Emre AKA