Fransa’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız ilk olarak Türkiye’de 4 yıllık lisans mezunu olmanız ya da son sınıfta bulunmanız gerekmektedir. Fransa’da yüksek lisans eğitimi almayı istediniz zaman 2 yıllık eğitim sürecinin M1 ve M2 olarak ikiye ayrıldığını ifade edebiliriz. Burada Fransa da yüksek lisans sürecinde toplamda 120 krediyi tamamlamak durumunda olduğunuzu hatırlatmalıyız.

Fransa da yüksek lisans programları söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı yeterlilikler çıkar. İlk önce 4 yıllık lisans mezunu olmanız istenir. Bununla birlikte şayet son sınıftaysanız mezun olur durumda olduğunu belgelendirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu ülkede yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız Almanca ya da İngilizceden dil yeterliliğinizin talep edilen seviyede olması gerekmektedir. Bununla birlikte Fransa’dan öğrenci vizesi almak için gerekli yeterlilikleri de karşılıyor olmalısınız.

Fransa geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde Descartes ve Laplace gibi dünyaca tanınan düşünürlere ev sahipliği yapmış bir ülke konumunda yer alır. Bilimsel çalışmaların yoğun olarak yapıldığı ülkede etkili bir akademik hayatta da bulunmaktadır. Bu durum Fransa’da yüksek lisans yapmayı isteyenlerin sayısını da doğrudan etkilemektedir. Fransa’da üniversitelerin nispeten daha uygun fiyat aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yüksek lisans konusunda Fransa’yı daha avantajlı kılmaktadır.

Şayet Fransa da yüksek lisans yapmayı istiyorsanız karşınıza farklı alternatif seçenekler çıkar. Zira ülkede geniş kapsamlı bir yüksek lisans eğitiminin bulunduğu bilinmektedir.  Bu kapsamda yapmayı istediğiniz zaman aşağıdaki 3 farklı kategori karşınıza çıkacaktır:

 • MR/MA
 • Doktora
 • Mas/MScs/MEng

Fransa da yüksek lisans yapmayı düşündüğünüzde doktora programına girmenin ön koşununun MR ve MA programları olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Fransa’da yüksek lisans yapmayı isteyenlerin herhangi bir konundan bağımsız bir şekilde araştırma yapma kabiliyetine sahip olmak durumundadır. Bu da MR / MA programları sayesinde mümkün olur. Bütün bu bilgiler ışığında Fransa’daki yüksek lisans eğitiminin diğer ülkelere nazaran çok daha disiplinli bir süreci beraberinde getirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Fransa’da Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Fransa’da yüksek lisans eğitimi almayı istediğiniz zaman yerine getirmek durumunda olduğunuz birtakım gereklilikler bulunmaktadır. Fransa’da gelen olarak GRE veya GMAT tarzı kabul testlerini uygulanmaktadır. Bu testlerden başarılı olanlar yüksek lisans yapmak için gerekli olan ön koşulu sağlamaktadır. Bununla birlikte Fransa’daki üniversitelerin sınırlı sayıda yüksek lisans öğrencisi kontenjanı bulunmaktadır. Bu da üniversitelerin öğrencilerden akademik transkript talep etmelerini gerekli kılar.

Fransa’da yüksek lisans şartları gündeme geldiği zaman mutlaka akademik anlamda başarılı olduğunuza dair belge ilk akla gelenler arasında yer alır. Burada öğrencilerden talep edilen minimum başarı notunun üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterdiğini de ifade edebiliriz. Ayrıca yüksek lisans öğrencilerinin dil skorunun da üniversitelerin belirlediği seviyede olması gerekmektedir. Bununla birlikte kendi lisans diplomanızın yemini tercümanlar tarafından Fransızcaya çevrilmiş olması da aranılan şartlar arasında yer almaktadır.

Eğer üniversite son sınıftaysanız böyle durumlarda öğrenci belgenizle birlikte not ortalamanızı gösterir belge de sunmalısınız. Fransa’da yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman sizden niyet mektubunuzla birlikte referans mektubu da talep edilebilmektedir. Bu tür belgelerin varlığı sizin kabul görmenizde kritik rol oynayacaktır. Özellikle Fransa’da master yapmayı istediğiniz zaman DALF ve TFC – DAP gibi sınavlar karşınıza çıkacaktır. Bu sınavların yanı sıra İngilizce dil yeterliliği isteniyorsa IELTS veya TOEFL not skorunuz da istenmektedir.

Fransa’da Yüksek Lisans İçin İstenen Belgeler

Fransa da yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman gayet doğal olarak sizden birtakım belgeler talep edilmektedir. Esasında bu belgeler diğer AB ülkeleriyle benzerlik taşımaktadır. İşte Fransa’da yüksek lisans için istenilen belgeler:

 • Pasaport
 • Transkript
 • Lise diplomanız
 • Fransa için öğrenci vizeniz
 • Niyet ve referans mektuplarınız
 • TOEFL ve IELTS sınavlarından birinden aldığınız skor
 • DALF ya da TFC – DAP sınavlarındaki Fransızca not skoru
 • Lisans diplomanız ya da üniversiteden mezun olabileceğinizi gösterir belge
 • Şayet MBA programına dahil olacaksanız, daha önceki iş ve staj deneyiminizi gösterir belge

Görüldüğü üzere Fransa da master yapmayı istediğiniz zaman sizden farklı belgeler talep edilmektedir. Bununla birlikte Fransa master programları kapsamın bir eğitim almayı istediğinizde eğitim görmeyi istediğiniz üniversitenin de sizden daha başka belgeler isteyebileceğini ifade edebiliriz.

Fransa’da Yüksek Lisans Ücretleri

Study on a Scholarship in Italy

Akademik hayatını yurtdışında devam ettirmek isteyen kişiler Fransa yüksek lisans ücretleri konusunu oldukça fazla merak ediyor. Fransa’da yüksek lisans ücretleri 5.000 Euro ile 10.000 Euro arasında farklılık gösterir. Fiyatların oluşumunda okunacak bölümde doğrudan rol oynayan en önemli anahtar faktörler arasında bulunuyor. Fransa üniversite fiyatları 2022 yılıyla beraber artış göstermiş durumdadır. Aynı zamanda Türk lirasının değer kaybetmesi Fransa’da üniversite okumayı zorlaştırmıştır. Bu durum Avrupa’da üniversite okumayı düşünen Türkleri olumsuz yönde etkilemiştir.

Fransa üniversitelerinden mezun olmak sizlere geniş standartlarda iş olanakları sağlayacaktır ve böylelikle kişilere kaliteli bir hizmetten ayrıcalıklı olarak faydalanmış olarak eğitim hayatlarını sonlandıracaktır. Burada üniversite tercihini isabetli bir şekilde yapıyor olmak, beraberinde önemli kazanımları da getirecektir. Tam da bu noktada profesyonel bir yurtdışı danışmanlığı firmasıyla anlaşmak en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fransa’da Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

Son günlerde Avrupa’da üniversite okumak isteyen kişiler Fransa üniversite fiyatları aramasını oldukça fazla yapıyorlar. Avrupa Birliğinin en gelişmiş statülü ülkelerinden birisi olan Fransa sizlere ayrıcalıklı bir üniversite eğitimi hayatı sunuyor. Fransa’nın muhteşem mimarisinin eşliğinde üniversite okumak sizlere avantajlar sağlayacağı gibi aynı zamanda oldukça prestijli bir diploma olanağı sağlayacaktır.

Fransa’da üniversite ücretleri medikal bölümlerde 10.000 Euro ile 18.000 Euro arasında değişikler gösteriyor. Fakat edebiyat, tarih, sosyal bilimler gibi bölümlerin fiyatları 2500 Euro ile 4500 Euro arasında değişikler gösteriyor. Dolayısıyla görüldüğü üzere medikal bölümlerin fiyatları fazlayken normal bölümlerin fiyatları daha uygun düzeyde olabiliyor. Bu kapsamda birçok oluşum etkili oluyor.

Fransa’da üniversite okumak kişilere mavi diploma imkanı sağlar. Mavi diploma Avrupa Birliğinin bütün üye ülkelerinde geçerli bir diplomadır. Dolayısıyla kişiler bu diplomayla diledikleri ülkelerde iş bulabiliyor ve diledikleri ülkelerde yaşayabilme olanağına sahip olabiliyorlar. Aynı zamanda mavi diploma Türkiye’de de geçerli bir diplomadır. Fransa üniversiteleriyle YÖK üniversiteleri listesinde anlaşmalar bulunmaktadır.

Fransa üniversiteleri yüksek lisans konusunda etkili fırsatları öğrencileriyle buluşturuyor. Bu ülkede yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman 5 bin Euro ile 10 bin Euro arasında bir yüksek lisans ücreti karşınıza çıkmaktadır. Fransa yüksek lisans ücretleri üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Bundan dolayıdır ki yüksek lisans yapmak istiyorsanız, üniversitelerin fiyatlarına dair net bilgileri profesyonel danışmanlık firmaların alabilirsiniz.

Fransa’da Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Üniversiteler

Eğer Fransa da yüksek lisans eğitimi almayı istiyorsanız, karşınıza birden fazla seçenek çıkacaktır. Bu noktada Fransa’da yüksek lisans yapabileceğiniz bazı üniversite isimleri aşağıdaki gibidir:

 • Ecole Ducasse
 • University of Kent
 • SKEMA Business School
 • Toulouse Business School
 • Burgundy School of Business
 • Université Catholique de l’Ouest

Fransa’nın en kaliteli üniversitelerinden birisi olan Ecole Ducasse oldukça fazla gündeme geliyor. Üniversitenin yüksek lisans bölümlerinin fiyatları diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha az maliyetlidir. Dolayısıyla oldukça ekonomik yapıdadır. Ancak bu rakam Türk lirasına döndürüldüğünde oldukça ciddi bir rakam çıkmaktadır. Ecole Ducasse akademik kariyer yapmanı isteyen öğrencilere geniş kapsamlı bir akademik ortam sunma kabiliyetine sahiptir. Bu da üniversitesinin yüksek lisans konusunda iddialı olmasını mümkün kılmaktadır.

 • University of Kent eğitim kalitesiyle ön plana çıkan bir üniversitedir. Fransa üniversite fiyatları 2022 yılıyla beraber oldukça fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Bu gündemin en önemli sebebi Avrupa’da yaşama arzusudur ve eğitim isteğidir. Bu noktada University of Kent öğrencilerine özgür bir ortamda yüksek lisans fırsatı sunabilen bir üniversite olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu üniversitedeki akademik çalışmalar dünyanın hemen her ülkesinde ses getirmektedir.
 • Avrupa’da eğitim görmek kişilere her alanda alternatif bir oluşum değeri katacaktır. SKEMA Business School da bu değerin oluşması noktasında geniş kapsamlı bir akademik ortamı öğrencileriyle buluşturmaktadır. Böylelikle kişiler uzman ve kaliteli bir diplomayla mezun olmanın keyfini yaşayacaklardır. SKEMA Business School sizlere muhteşem bir eğitim hizmeti sağlayan bir kurum olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Üstelik bu üniversite uluslararası otoriteler tarafından kabul görmektedir.
 • Toulouse Business School yüksek lisans ücretleri konusunda 5.000 Euro ile 10.000 Euro arasında seçenekler sunabilen bir üniversite konumunda yer almaktadır. Fiyatların değişkenlikler göstermesinde bölümler doğrudan etkili oluyor. Fransa’da yüksek lisans fiyatları 2022 yılında oldukça fazla yükselmiştir. Bunun en önemli sebebi Covid-19 salgının küresel çaplı dünyadaki piyasaları etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Bu noktada üniversite fiyatlarına dair kapsamlı bir araştırma sürecinin takip edilmesi şarttır.
 • Fransa’da yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman en mantıklı seçenekler arasında Burgundy School of Business de yer almaktadır. 1899 yılı itibariyle kurulan bu üniversite uluslararası araştırmalarıyla adından sıklıkla söz ettirmektedir. Üniversitenin uluslararası akreditasyonu bulunduğundan bu üniversite yüksek lisans yapmak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Burgundy School of Business üst düzeyde bir eğitim ortamı sunabilen üniversite arasında yer almaktadır.
 • Université Catholique de l’Ouest Avrupa’da özellikle işletme üzerinde yoğunlaşmış olan bir üniversitedir. Bu üniversitede hem Fransız ders programları hem de Amerikan ders programları bulunmaktadır. Böylece bu üniversitede okuduğunuz zaman Amerika’daki işletme sisteminin işleyişine dair bilgi sahibi de olursunuz. Üstelik Université Catholique de l’Ouest son zamanlarda makul yüksek lisans ücretleriyle adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Son yılların en popüler işlemlerinden birisi de yurtdışında üniversite okumanın avantajları konusudur. Fransa’da yüksek lisans fiyatları 2022 yılıyla beraber kişiler avantajları araştırır olmuştur. Üniversite okumanın en önemli avantajı mavi diploma sahibi olmaktır. Kişiler

Fransa üniversitelerinden mezun olduktan sonra mavi diplomayla mezun olmuş olurlar. Mavi diplomada kişilere birçok alanda pozitif avantajlar sağlamakla beraber Avrupa’nın bütün ülkelerinde iş olanakları sağlayacaktır. Siz de Fransa üniversitelerinde kaliteli bir eğitim hayatına başlayabilir ve mezun olabilirisiniz.