Yurtdışı eğitimi için İngiltere’de üniversite okumak tercihinde bulunan öğrenciler şüphesiz pek çok avantajı elde edeceklerdir. Bu avantajları şu şekilde anlatabiliriz;

 • Üniversiteleri öğrencileri tabii tutmuş olduğu herhangi bir sınav şartı yoktur.
 • Eğitim süresi boyunca part-time olarak çalışma şansınız olacaktır.
 • Eğitim dilinin İngilizce olmasından dolayı İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.
 • Türkiye’de eğitime harcayacağınız bütçeyle İngiltere’de üniversite mümkün.
 • Avrupa’da gezme ve yaşama şansı elde edebileceksiniz.
 • İngiltere’de eğitim yüksek standartlarda sahiptir.
 • Üniversitede çoğunlukla 3 yıllık lisans bölümleri vardır.
 • Üniversitelerde yüksek lisans eğitimleri 1,5 2 yıl süreyi alır.

İngiltere’deki bir üniversiteden mezun olduğunuzda bütün Avrupa Birliği ülkeleri tarafından diplomanız kabul edilecektir. Bütün bu özellikleri göz önüne alarak İngilterede üniversite okumak tercihinde bulunabilirsiniz. Eğitim masraflarının çok az olması ve herhangi bir sınava tabi tutulma şartın olmadığından dolayı İngiltere yurtdışı eğitiminde en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alır.

İngiltere’de Hukuk Eğitimi

Cambridge Üniversitesi; uluslararası öğrencilere açık eğitim kurumudur. LLM uluslararası ve Avrupa hukuku İngilizce olarak öğretilir. İngiltere’deki üniversiteden mezun olan hukuk öğrencileri tüm yerel ve uluslararası kuruluşlarda istihdam edilebilecek. Üniversitenin hukuk bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitede Master yapma şansı da bulabilirsiniz. Tercih etmiş olduğunuz uzmanlık alanına bağlı olarak lisansüstü eğitim sayesinde gerekli becerileri kazanacaksınız.

Oxford Üniversitesi; hukuk ve iktisat bölümünü bu üniversitede okuyarak hukuk çalışmaları ve ekonomi için eşsiz bilgi ve becerilere sahip olacaksınız. Ayrıca ölümden esas derecesinde mezun olduğunuzda yüksek lisans derecesinde kazanacaksınız. 4 yıllık eğitimi ardından lisans diplomanızı alabilirsiniz.  İngiltere üniversiteleri uluslararası çapta ün yapmış ve otorite sahibi üniversitelerdir. Bu durum hemen her yıl çok sayıda öğrencinin bu ülkeyi tercih etmesini mümkün kılar.

Özellikle son zamanlara İngiltere’ye üniversite okumak için gelen öğrenci sayısının etkili bir düzeyde artış gösterdiği de bilinmektedir. Bu durum esasında İngiltere’nin dünya genelinde bir cazibe merkezi olarak görülmesinden de kaynaklanmaktadır. Ülkemizden de son yıllarda pek çok öğrenci İngiltere’ye eğitim görmek amacıyla gitmektedir.  Burada profesyonel bir danışmanlık firmasıyla birlikte hareket etmek, bu ülkedeki eğitim fırsatlarını değerlendirmek noktasında beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Peki, İngiltere üniversite başvuru şartları nasıldır? İşte detaylar!

İngiltere’de Üniversite Kabul Şartları

SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları

İngiltere’de üniversite okumak için sadece lise diplomanız olması yeterli. Türkiye’deki yapılan Üniversite sınavlarına girmeye gerek kalmadan yurtdışı eğitiminizi İngiltere’de yaparak üniversite okuyabilirsiniz. İngiltere’de üniversiteye kabul edilebilmeniz için tek bir şart vardır. Üniversitede okumak istediğiniz bölüm ile ilgili lisedeki derslerden geçerli not ortalamasına sahip olmanız gerekir. Başvuru esnasında üniversitenin dil yeterliliklerini kanıtlamalısınız veya hazırlık programlarına katılarak lisans eğitimi için ön yeterlilik almalısınız.

 • Lise mezuniyet diploması onay yazısı
 • İngilizce açıklamalı sağlık sigortası
 • Lise transkript belgesi ve İngilizce tercümesi
 • İngilizce olarak sağlık raporu
 • İngilizce motivasyon mektubu
 • İngilizce CV
 • Pasaportunuzu fotokopisi
 • Dil yeterlilik belgeleri; TOEFL ve İLETS

İngiltere’de üniversite okumak tercihi yapmadan önce yurtdışı dil okullarında eğitim alabilirsiniz. Bu sayede dilimizi daha fazla geliştirerek dil yeterlilik belgelerini daha kolay alabilirsiniz. İngilterede üniversite okumak istiyorsanız mutlaka detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmek durumundasınız! Tam da bu noktada İngiltere’nin akademik kariyer noktasında da üst düzeyde bir performansa sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu durum son zamanlarda İngiltere’de üniversite eğitimi almayı isteyenlerin de sayısını arttırmaktadır.

İngiltere’de Üniversite Okumak İstiyorum

Yurtdışı eğitimine İngiltere’de yapmak isteyen öğrenciler birçok avantajı elde edebilecekleri gibi zamandan da tasarruf edebileceklerdir. Akademik takvim İngiltere’de Eylül ayında başlar. Her dönem 15 hafta sürer. Eğitim süresinde burs almak isteyebilirsiniz. Akademik ve dil yeterliliği yönünden başarı elde ettiğinizde burs alabilmeniz olası bir durumdur. Ayrıca hükümetin Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrencilere vermiş olduğu burslara da başvurmak mümkündür.

İngiltere üniversite ücretleri konusunda farklı seçenekleri sunabilmektedir. Üstelik uygun koşulları sağladığınızda bu ülkede bursu bir şekilde eğitim görmeniz de mümkün olmaktadır. Burada profesyonel bir danışmanlık firmasıyla çalışıyor olmak, burs seçeneklerine dair kapsamlı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece tam da beklentinizi karşılayacak bir ölçüde üniversite eğitimi alabilir hatta İngiltere’de iş kariyeri dahi yapabilirsiniz.

İngiltere’de Öğrenci Olmak

İtalya'da Eğitim

Bologna sürecini uyumlu İngiltere yükseköğretim kurumlarının YÖK denkliği vardır. İngiltere’de üniversite okumak ve diplomaları ile ilgili denklik almak isteyen öğrenciler YÖK’e başvuru yapmalıdır. Başvuru esnasında öğrenciden bazı belgeler istenir. Belgelerin eksiksiz şekilde tamamlanması gerekir. İngiltere üniversite eğitimi konusunda farklı seçenekleri sunabilen bir ülke konumda yer aldığından ülkede, kapsamlı bir üniversite eğitimin bulunduğunu ifade edebiliriz.

Öğrencinin mezun olmuş olduğu bölüme bağlı olarak hızlı bir şekilde denk alabilir veya YÖK tarafından belirlenmiş olan ilgili dersleri Türkiye’deki bir üniversiteden tekrar almak gerekebilir. Öğrenciler ilgili dersleri Türkiye’deki üniversitelerde verdiği zaman denklik işlemleri tamamlanacaktır.  Bu da İngiltere’de üniversite eğitimi aldığınız zaman tam da beklentinizi karşılayacak bir hizmeti almanız anlamına gelmektedir.

İngiltere’de öğrenci olmak esasında bir uluslararası ortamlarda kabul görmek anlamına gelmektedir. Zira bu ülkede okumak ve başarılı bir şekilde mezun olmak demek, dünyanın pek çok farklı ülkesinde iş olanaklarına ulaşmanız anlamına gelir. Tüm bu bilgiler ışığında İngiltere’nin sunmuş olduğu alternatif seçenekler sayesinde ülkede pek çok üniversitenin pek çok farklı bölümünde akademik eğitim alabilirsiniz.

İngiltere’deki En İyi Üniversiteler

İngiltere hem özel hem de devlete desteğiyle eğitim sunan üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkede çok sayıda üniversite her yıl dünya genelinde sıralama alan üniversiteler arasında yer aldığından İngiltere’de üniversite eğitiminin üst seviyede bir kalitede olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Dolayısıyla İngiltere en iyi üniversiteler gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı üniversite çıkar. Bu noktada İngiltere’deki en iyi üniversiteler arasında hem devlet hem de özel üniversiteler yer almaktadır. İngiltere en iyi üniversite sıralamalarında ilk 5 sırada yer üniversiteleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • University of Cambridge – Cambridge şehrindedir
 • University of Oxford – Oxford şehrindedir
 • UCL (University College London) – Londra şehrindedir
 • Imperial College London – Londra şehrindedir
 • King’s College London – Londra şehrindedir

İngiltere’de özel üniversiteler de nitelikli bir seviyede akademik başarıya sahiptir. Bundan dolayıdır ki son zamanlarda İngiltere’deki özel okulları tercih eden öğrencilerin sayısı her geçen gün itibariyle artış göstermektedir. Bu kapsamda İngiltere en iyi özel üniversiteleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • The University of Buckingham – Buckingham şehrindedir
 • St Mary’s University – Londra şehrindedir
 • The University of Law – Leeds ve Londra gibi şehirlerde kampüsleri bulunuyor
 • Regent’s University London – Londra şehrindedir
 • Plymouth College of Arts – Plymouth şehrindedir

İngilterede üniversite okumak istediğiniz zaman karşınıza çok sayıda farklı bölüm çıkacaktır. Bundan dolayı İngiltere üniversite bölümleri arasında birbirinden farklı alanların bulunduğu rahatlıkla ifade edebiliriz. İşletme bölümü, bilgisayar bölümü, ekonomi başta olmak üzere, matematik çalışmaları, uluslararası pazarlama bölümü, finans yönetimi gibi bölümler de ülkedeki popüler üniversite bölümleri arasında yer almaktadır.

İngiltere’de üniversite bölümleri söz konusu olduğu zaman moda dizayn bölümü, nanoteknoloji bölümü, endüstriyel mühendislik bölümü ve iç mimarlık gibi alanlar da karşımıza çıkmaktadır. Yine gazetecilik, sanat yönetimi, jeofizik gibi bölümler de İngiltere’de ilgi gören bölümler arasındadır. Görsel çalışmalar, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerde ülkede en çok talep gören üniversite bölümleri arasında yer almaktadır.