İspanya’da yüksek lisans yapmayı isteyenlerin sayısında ciddi oranda bir artış gözlenmektedir. İspanya’da master eğitimi almak isteyen öğrenciler Türkiye’de diplomalarının geçerli olup olmadığını merak ederler. İspanya’da almış olduğunuz üniversitede Türkiye’de geçerli olması YÖK denkliği anlamına gelir. İspanya’da bulunan üniversitelerin birçoğunda Türkiye için yok denkliği vardır. Avrupa Birliği tarafından getirilmiş olan sistem ile beraber diploma modeli de değişiklik görmüştür. İspanyada yüksek lisans eğitimi bu sebep ile dikkat çeker ve sıklıkla tercih edilir.

Türkiye’nin de dâhil olmuş olduğu Balogna süreci kapsamında diplomalar Grando adını alan bir model haline gelmiştir. Fen bilimleri ve sosyal bilimler lisans kademesine eşdeğer olan 4 yıllık lisans diplomaları Grado eğitiminin tamamlanmasının ardından öğrenciler 1 seneden oluşan İspanyada yüksek lisans eğitimlerine devam edebilirler. İkinci bir seçenek olarak da öğrenciler 3 ve 4 yıllık doktora programlarına dâhil olarak eğitimlerini alabilirler. İspanya’da bulunan devlet üniversitelerinden bazıları şunlardır;

 • Universitat de Barcelona
 • Üniversite of Navarra
 • Complutense Üniversite of Madrid
 • Üniversidad de Zaragoza
 • Universidad de Alcala
 • University of Salamanca

İspanya’da yüksek lisans eğitimi alırken üniversite ücretine dâhil etmemiz gereken başka ücretlerde olacaktır. Ulaşım özel ihtiyaçların dışında konaklama içinde bütçe ayırmanız gerekiyor. Bir daire kiralayacak sanız sadece daire ücretleri ödemeyeceksiniz. Daire aylık ücreti ne ek olarak Temel hizmetler internet ücreti yer alacaktır.

Temel hizmetler arasında ısıtma, atık, su, elektrik ücretleri bulunur. Bu ücretler aylık ortalama 150 Euro’yu bulabilir. İnternet ücreti aylık olarak yaklaşık 30 Euro dur. Toplam olarak yaklaşık bir ücret belirtmek gerekir ise okul haricinde ortalama 3 bin Euro bütçe ayırmanız herhangi bir sıkıntı yaşamanızı engelleyecektir. Peki, İspanya’da yüksek lisans yapmak ücretli midir? İşte detaylar!

İspanya’da Yüksek Lisans Ücretli Mi?

Cost of Living in Italy

İspanya’da yüksek lisans eğitimini tamamlamak isteyen öğrenciler devlet okullarını veya özel okulları seçme özgürlüğüne sahiptir. Özel ve devlet üniversitelerinin yüzde seksen gibi bir oranı için eğitim ücretleri 4 bin Euro’dan başlayarak 12000 Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Bazı özel kurumların İspanyada yüksek lisans ücretleri 21 bin Euro’nun üzerine kadar çıkabilir. İspanya’da yapılan İngilizce masterlar için bazı üniversite öğrencileri özel işletme ve yönetim okullarını tercih edebilir. Bu tür okulların fiyatları 10 bin Euro civarında olacaktır.

İspanya’da üniversitenin eğitim ücretlerine bütçe ayırırken yaşam maliyetlerini de düşünmeniz gerekir. İspanya fiyat olarak genellikle uygun ülkeler arasında yer alır. İspanyada yüksek lisans eğitimi alırken finansal baskı yaşamak istemiyorsanız İspanya’ya tercih listenizin ilk sıralarında yer verebilirsiniz.

İspanyada yüksek lisans eğitimi için Madrid ve Barcelona şehrini seçerek yurtdışı eğitimi almak istiyorsanız İspanya’nın en pahalı şehirlerinden olduğunu unutmamalısınız. Daha ucuz eğitim ve yaşam maliyeti istiyorsanız Seville, Cadiz, Valencia gibi şehirleri tercih edebilirsiniz. Bu şehirler Madrid ve Barcelona’ya göre daha ucuz yaşam maliyetleri az şehirler arasında yer alır.

Öğrenci yurdu seçerek konaklama yapabilirsiniz. Öğrenci yurdu fiyatları aylık olarak 360 Euro ile 700 Euro arasında değişiklik gösterir. Daire kiralamak için ortalama 500 Euro ile 800 Euro arasında bütçe ayırmanız gerekir. Kira fiyatları Türkiye’de olduğu gibi aylık ücretlendirmeye dâhildir.

İspanya halkı yabancı öğrencilere destek vermek amacıyla evlerine yabancı öğrencileri konaklama yapabilmesi imkânını sağlamıştır. Ev sahibi aile yanında konaklama yapmak istiyor iseniz fiyatlara yemekler dâhil olacaktır. Ev sahibi aileye aylık olarak 700 ile bin Euro arasında ücret ödeyeceksiniz.

İspanyol vatandaşı öğrenciler yabancı uyruklu öğrenciler ile dairelerinin yatakhanelerini paylaşabilirler. Böyle bir seçeneği tercih etmek daha uygun fiyatlı olarak konaklama yapmanıza imkân sağlar. İspanyada yüksek lisans eğitimi sırasında ayrıca yüksek oranda sosyalleşme olanağı bulmanız mümkündür.

İspanya Yüksek Lisans Kaç Yıl?

Genel olarak İspanya’da olan üniversiteler ve eğitim ve öğretime Eylül ayında başlar. Ocak ayında başlama imkânı da öğrencilere sunulabilir. İspanya’da İngilizce yüksek lisans eğitimi bölümleri için gereken dil yeterliliğine sahip olmak gerekir. İspanyada yüksek lisans eğitimine başlamadan en az 2 ay önce bu koşulu öğrenciler sağlıyor olma niteliğine sahip olmak zorundadır.

İspanya’da alınacak yüksek lisans eğitiminin süresi okunulan bölüme bağlı olarak değişiklik gösterir. Bir yıldan oluşan yüksek lisans eğitimi varken 3 ve 4 yıllık yüksek lisans eğitimlerine de dâhil olabilirsiniz. Ancak teknik alanlarda eğitim veren üniversitelerin yüksek eğitim senesi programa göre değişiklik göstererek 1 veya 2 sene eğitim süresi olabilir.

İspanya’da Devlet Üniversiteleri Paralı mı?

İtalya'da üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri

İspanya’da devlet üniversitesi paralıdır. Eğitimini devlet üniversitesinde alan öğrenciler tercih edecekleri okullara göre farklı ücretlendirmeler ile karşı karşıya kalacaktır. Devlet üniversitelerinin çoğu eğitim ücretlerini 4.000 Euro ile 12.000 Euro arası olarak belirlenmiştir. İngilizce ile eğitim almak istiyor iseniz özel işletme ve yönetim okullarını da Tercih edebilirsiniz. Bu okulların ücretleri 10.000 Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Neden İspanya’da Yüksek Lisans Yapmalıyım?

İspanya yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alır. Çünkü yüksek lisans eğitimini İspanya’da yapmanın pek çok avantajı mevcuttur. Yaşam kalitesi hava şartlarının iyi olması öğrencilerin sosyal imkânlarının çok iyi olması sebebiyle İspanya yüksek lisans eğitiminde çok sık olarak tercih edilen ülkeler arasında yer alır.

İspanyada yüksek lisans eğitiminin kaliteli olması, ülkenin yüksek lisans eğitim seviyesinin dünya çapında yüksek olması öğrencilere sağlanan diğer bir avantajdır. Dünya çapında çok yüksek eğitim derecesi bulunan üniversiteler İspanya’da yer alır. Avrupa Birliği ülkesi olan İspanya öğrencilere vereceği diplomayla diğer Avrupa Birliği ülkelerinde iş bulma olanağı sağlayacaktır.

Hem yaşam alanı olarak güzel bir ortam sağlayan hem de iş ağı geniş olan akademik anlamda kuvvetli üniversitelerde eğitim alma avantajını elde edeceksiniz. İspanya’da bulunan okulları dünya sıralamasındaki yerlerini kontrol ederek yok denklikleri takip edebilmeniz mümkündür. İspanya’da bulunan okulların YÖK denkliği vardır.

İspanya Akdeniz iklimi sayesinde Türk kültürüne yakınlık gösterir. Avrupa ülkeleri arasında en renkli ülkelerden bir tanesinde eğitim alma fırsatı yakalarsınız. Dünya dilleri arasında önemli bir yere sahip olan İspanya’da eğitim alarak tarihle iç içe olma avantajını yakalarsınız.

İspanya’da Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

yurtdışında yüksek lisans

İspanya’da yüksek lisans yapmak için kabul ve başvuru şartlarını sağlıyor olmanız gerekir. Bölümden bölüme değişiklik gösterebilir iken genel olarak 6.5 puan İELTS sınavından yeterli düzeyde puan olarak dil yeterliliğinizi kanıtlamalısınız. İspanyada yüksek lisans için 2.5 üzerinde not ortalaması gerekli olacaktır.

CV, mektuplar ve referanslarım bulunduğu dosyayı yüksek seviyelerde hazırlayıp teslim etmelisiniz. MBA için iş tecrübesi de sizden talep edilebilir. İspanya’da yurt dışı eğitimi için özellikle dil yeterliliği sağlanır ve uygun İngilizce programları bulunduğu durumda kabul edilmekte herhangi bir sorun yaşamazsınız. Gerekli olan belgelerden bazıları şunlardır;

 • IELTS 6, 0- 6,5+
 • Diploma ve transkriptler
 • İş deneyimi bazı programları için gerekli olacaktır.
 • GPA 2,5+
 • Referans mektubu ve motivasyon mektubu

Gerekli not ortalaması için bazı okullar 3,0 GPA ve üzerinde de puan beklentisine sahip olabilir. Bu durum okuldan okula değişiklik gösterebilir. Tercih edeceğiniz üniversitenin eğitim alabilmek için kaç puan istediğini dikkat etmeniz herhangi bir sorun yaşamanızı engelleyecektir.

İspanya’da Yüksek Lisans YÖK Denkliği Var Mı?

Dünya sıralamaları içerisinde ilk bine Gülen İspanya üniversitelerinin YÖK denkliği vardır. Tercih edeceğiniz üniversitenin YÖK denkliği var mı yok mu diye merak ediyorsanız ilk bine giren üniversitelerde listesini kontrol etmeniz gerekir. İspanya’nın başarılı üniversite kurumlarında YÖK denkliği vardır. Bu sebeple eğitiminizi alacağınız üniversitenin eğitim kalitesi yüksek olmalıdır. Ayrıca İspanya’nın AB üyesi olması sebebi ile de alacağınız İspanyada yüksek lisans diploması diğer AB üyesi ülkeleri ile de diploma denkliğine sahip olacaktır.