İtalya’da doktorluk sağlık alanında kariyer yapmayı düşünen birçok genç profesyonelin hayalidir. Ülke olarak İtalya, zengin tıp geçmişi ve saygın sağlık sistemleri ve sağlık uzmanlarına duyulan güven ve saygısıyla bu alanda tercih edilebilecek en iyi konumlardan biridir.

Doktor olmak ve bu hedefe ulaşmak için ciddi bir çaba, eğitim ve kararlılık gereklidir. İtalya’da doktor olmak için öncelikle uzun ve zorlu bir eğitim sürecini tamamlamak ve bununla birlikte İtalyanca da bilmek gereklidir.

Bu yazıda, İtalya’da doktor olma sürecini ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz, tıp eğitimi, uzmanlık eğitimi, gereken yeterlilikler ve doktor olarak pratik yapma aşamaları hakkında bilgi vereceğiz. İtalya’da doktor olma yolunda atılması gereken adımları ve bu prestijli mesleği seçenler için sağlayabileceği tatmin edici deneyimleri keşfedeceğiz.

İtalya'da Doktor Maaşları Ne Kadar?

İtalya’da Doktorluk İçin Gereklilikler Nelerdir?

Doktor olmak ve İtalya’da doktorluk yapabilmek için sağlanması gereken ilk koşul İtalya’da veya herhangi bir ülkede tıp lisans eğitiminin tamamlanmış olması gereklidir. Tıp lisansı mezuniyeti sonrası alınan diploma mavi diploma olması halinde gerekli diğer şartları da sağlayarak İtalya’da uzmanlık sürecini yapabilirsiniz.

İtalya’da tıp lisansını tamamlayan öğrenciler “Dottore in Medicina e Chirurgia” unvanına sahiptir. Lisans eğitimi sonrası nöroloji, pediatri veya öğrencinin uzmanlaşacağı herhangi bir alanda uzmanlık eğitimini başlatması gereklidir. Uzmanlık sürecini başka ülkede tamamlamış kişiler sonradan İtalya’da dil koşulu ve gerekli mesleki izinleri alarak İtalya’da devlet veya özel hastane kurumlarında doktorluk yapabilecektir.

Doğrudan uzmanlığımı İtalya’da yapmak isteyen öğrenciler de İtalyanca dil yeterliliğini tamamlamaları halinde hastanelerde uzmanlığını tamamlayabilir.

İtalya’da Tıp Eğitimi Nasıldır?

Lisans eğitimini İtalya’da almayı düşünenler için doktor olma süreci daha kolay olmaktadır. İtalya’da İngilizce veya İtalyanca eğitim veren birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunur. 6 yıllık eğitim süreci boyunca öğrenciler İtalyancayı öğrenmek için kurslar imkanlara sahip olur ve staj süreci hemen mezuniyeti sonrasında başlamaktadır.

İtalya’da tıp okumak için öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini sağlamaları ve IMAT (International Medical Admission Test) sınavından başarı sağlamaları gereklidir. Eğitimi İtalyanca alabilecek dil yeterliliği olan öğrenciler ise IMAT sınavının İtalyancasına girmektedir. 

Ayrıca tıp eğitiminin süreciyle alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalya’da Doktorluk Maaşları Ne Kadar?

Meslekler bahis konusu olunca en çok merak edilen nokta maaş olmaktadır, İtalya’da uzmanlığını tamamlamış başlangıç aşamasındaki doktorlar ortalama 5.000 – 6.000 Euro kadar maaş almaktadır. Ancak ücretler özel veya devlet hastanelerinde çalışması ya da doktorluk branşı gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

İtalya’da doktor olmak isteyen kişi sonucunun buna değeceğine emin olabilir. Doktorluk mesleği İtalya’da saygı duyulan ve meslekler içerisinde en çok kazananlar arasında sayılmaktadır. Asgari ücretin 1.000 – 1.500 Euro aralığında olduğu İtalya’da doktorluk oldukça lüks hayat sürebilmektedir.