Modern yemek kültürü eğlence kültürüyle birleştiğinde ortaya harika bir durumun çıkması, geniş bir tarihe sahip olması ve daha sayamadığımız bir sürü şey, İtalya’da eğitim görmek için harika sebepler olabilir. Yazımızda İtalya’da eğitim görmek için en iyi 5 sebep nedir ve eğitiminizi İtalyan üniversitelerinde almanın avantajları neler olabilir konularını inceledik.

Yazımıza başlamadan önce “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” konumuza göz atabilirsiniz.

1. En Eski ve Ünlü Üniversitelere Sahip Olması

İtalya'da Eğitim - Politecnico di Milano Üniversitesi

QS 2021 Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralamasına göre bazı İtalyan üniversiteleri akademik başarıda öne çıkıyor. Dünyanın en iyi 200 üniversitesi içerisinde Politecnico di Milano, Universita di Bologna ve Roma La Sapienza Üniversitesi bulunmaktadır.  

Politecnico di Milano, kısa süre içerisinde mühendislik ve sanat kursları ile tanındı. Üstün Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi Bölümü ile dünyanın en iyi 20’ncisi gösteriliyor. Universita di Bologna, var olan en eski üniversitelerden biridir ve Avrupa çapında daha iyi yüksek öğrenim standartları yaratmak için çalışmalar sürdürmektedir. Roma La Sapienza ise İtalya’nın en iyi üniversitesi olup genel anlamda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında varlığını korumaktadır.

Güçlü programlara sahip üniversiteler arasında tamamen İngilizce öğretilen programlar sunan Roma La Sapienza Üniversitesi ve Universita degli Studi di Milano bulunmaktadır. Bunlara ek olarak her üniversite belirli alanlarda dünya çapında tanınabilirliğe sahiptir.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

2. Uluslararası Programlar 

İtalya’da tamamen İngilizce öğretilen bölümler ve programlar gittikçe yaygınlaşmaktadır. Roma’daki bir Amerikan üniversitesi olan John Cabot Üniversitesi gibi yenilikçi kurumlar, İtalya’da öğrenim görmek ve uluslararası öğrenciler için kurslar sunmaktadır.

Universita degli Studi di Milano ve Universita Cattolica del Sacro Cuore gibi bir çok diğer İtalyan üniversiteleri, tamamen ya da kısmen İngilizce öğretilen lisans ve yüksek lisans kursları sunmaktadır.

İtalya, öğrenciler için her zaman çok popüler bir eğitim yeri olmuştur ve İtalyanca bilmeyenler için gittikçe daha erişilebilir hale gelmektedir.

3. İtalyanca dili

İtalya'da Eğitim - İtalyanca dili

İtalyanca öğrenmek, yurt dışında okurken Roma ya da Milano gibi şehirlerde dolaşmak için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda üniversite programınızı tamamladıktan sonra kolaylıkla iş bulmanıza yardımcı olabilir.

İşverenlerin özellikle iş dünyasında; finans, edebî ve hatta eğitim alanlarında, birden fazla dil konuşabilme yeteneğine sahip kişilere değer verdiği bir sır değildir. Birçok İtalyan üniversitesi, uluslararası öğrenciler için İtalyanca konuşabilme yeteneğini geliştirmeye ya da güçlendirmeye yönelik ücretsiz dil programları sunmaktadır.

Ayrıca bu konumuzdan da “İtalya’daki Dil Okulları“na da bakabilirsiniz.

4. Yemek ve Kültür

İtalya'da yemek ve kültür

İtalyanlar, mükemmel makarna yemekleri ve en iyi espressoyu yapma ve en zarif şarabı hazırlama yetenekleri ile bilinir. Yemek, İtalya’da farklı bir rol üstleniyor ve bir sanat eserine, eşsiz bir boyuta sahip olmakla eş görülüyor.

İtalyanlar ayrıca modaya, dine ve elbette futbola da önem vermeleriyle bilinir. İtalyan kültürünü anlamaya çalışan ve İtalya’da eğitim görmek isteyen öğrenciler için futbol maçları çok önemlidir.

İtalyanların sevdikleri sporları takip ederken gösterdikleri duygulara, binlerce heyecanlı hayrana katılıp onlara ortak olabilirsiniz. Ayrıca uluslararası öğrenciler, Milano’da çalışan ikonik tasarımcıların avantajlarından faydalanabilirler. Dünya moda başkentinde sayısız mağaza (ve belki de bir pist gösterisi) ziyaret ederek en yeni moda trendlerini yakından takip edebilir, en güzellerinden bazılarını ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da Aşçılık Eğitimi” makalemize de göz atmayı unutmayın.

5. Tarih ve Coğrafya

Büyük Konstantin’den Leonardo da Vinci’ye kadar İtalya, geniş bir gelişim ve yaratıcılık geçmişine sahiptir. Bu ülkede öğrenim gören öğrenciler, ünlü binaları, müzeleri ve sanat eserlerini ilk elden tecrübe ederek İtalya’nın farklı geçmişini öğrenebileceklerdir.

Ayrıca İtalya’daki gelişmiş tren sistemi, Roma’daki Colosseum’u, Venedik’teki Teatro La Fenice opera binasını veya Toskana’nın harika plajlarını görmek için öğrencilerin günlük veya hafta sonu gezileri yapmasını kolaylaştırır. Tren sistemi, ülkenin güzel doğal manzarasını keşfetmek için de kullanılabilir.

İtalya tarihi ve coğrafyası

Sicilya ve Sardunya’nın güney adaları dünyanın en güzel plajlarından bazılarını sağlarken kuzey bölgesi dağları Avrupa’nın geri kalanından ayrılmaktadır. Nerede olursanız olun, İtalya’nın kırsallarından tepelerine ve Roma’nın küçük kentlerine kadar ılıman iklimi sizi hayretler içinde bırakacaktır.

Siz de bu ülkeyi ilk elden tecrübe etmek ve bu harika şeyleri öğrenciyken deneyimlemek istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurun, uzman ekibimiz sizinle iletişime geçsin. Hangi programa başvurmak isterseniz bunlarla ilgili detaylı bilgileri, mevcut seçenekleri de size bildirmekten memnuniyet duyarız.