Katanya şehri, İtalya’nın Sicilya bölgesinin doğu kıyısında yer alan hareketli bir şehirdir. Adanın en büyük şehirlerinden biri olarak üç bin yıllık tarihi boyunca kültürlerin kaynaştığı bir pota haline gelmiştir. Yunan, Roma, İspanyol ve Mağribi ve Norman uygarlıklarının özelliklerini yansıtan kültürel bir mozaik olarak; önemli bir değerdir.

Hem Etna Dağı’na hem de İyon Denizi’ne yakın bir coğrafi konuma sahip olan bu canlı şehir, ziyaretçilerine antik kalıntılardan muhteşem kıyı manzaralarına kadar eşsiz manzaralar sunar. Sanat galerileri, leziz restoranlar ve harika eğlence mekanlarıyla oldukça eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz bir noktadır.

Katanya Şehri Görülecek Yerler

İtalyan ve Yunan kültürünün eşsiz bir karışımı ile karakterize edilen Katanya şehri, İtalya’nın dokuzuncu büyük şehri ve en eski yerleşim alanlarından biridir. Köklü bir mutfak geleneğine sahip; canlı bir liman kenti olan Katanya’nın kuruluşunun izi MÖ 8. Yüzyıla kadar sürebilir. Ek olarak, bu tarihi geçmişini yansıtan müzeler, parklar ve kiliseler gibi çok sayıda kültürel kuruma ev sahipliği yapar.

Avrupa’nın en çarpıcı barok mimarisinden bazılarını burada görebilirsiniz. Ayrıca, Arancini (pirinç topları), pasta alla Norma (patlıcanlı makarna) ve Pane e Panelle (bezelyeli börekler) gibi öne çıkan lezzetli yemekleriyle; Sicilya mutfağının önemli bir parçasını oluşturur.

Katanya’ya Nasıl Gidilir?

Katanya’ya hava yoluyla seyahat edenler için, Katanya Havalimanı (CTA) ana uluslararası giriş kapısıdır. İyon Denizi kıyısında, şehir merkezinin 4 kilometre güneybatısında yer alan havalimanına; Avrupa ve Kuzey Amerika’dan çeşitli uluslararası uçuşlar mevcuttur. Ek olarak, yakındaki şehirlerde Comiso ve Palermo gibi Katanya’ya otobüs veya taksi ile bağlantı sağlayan başka bölgesel havaalanları da bulunmaktadır.

Katanya Gezi Rehberi

İtalya içerisinden seyahate edecek kişiler, demiryolu hizmetleri ile Roma ve Milano gibi diğer önemli İtalyan şehirlerinin yanı sıra Brüksel ve Paris gibi bazı Avrupa şehirlerinden Katanya’ya ulaşabilir. Araba ile seyahat etmeyi tercih edenler, Taormina-Messina’dan veya güney sahilindeki Ragusa veya Siracusa’dan A18 otoyolunu kullanabilirler.

Katanya Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Katanya Vincenzo Bellini Havalimanından şehir merkezine gitmek isteyen yolcular; otobüs, taksi ve özel araç kiralama hizmetini kullanabilirler. En uygun fiyatlı olan seçenek otobüslerdir. Yaklaşık 4 € fiyatı vardır ve havalimanından şehir merkezine direkt olarak ulaşabilirsiniz.

AI otobüsleri ve AST otobüsleri farklı güzergahlarla sahiptir. Dolayısıyla, varış noktasını ve güzergahını teyit etmeyi unutmayın. Taksi kullanacaklar kişiler yaklaşık 40 € ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirler. Özel araç kiralama için de; havalimanında birçok şirket bulunabilir.

Katanya’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Katanya şehri, Sicilya’da yerleşmiş büyüleyici bir kıyı kentidir. Ünlü anıtlar arasında Katanya Katedrali’nin bulunduğu bir meydan olan Piazza del Duomo yer alır. La Pescheria (eski balık pazarı), Roma döneminden kalma amfitiyatrosu ve Piazza Stesicoro ve Benedictine Manastırı gibi önemli yapılar buraya eşlik eder. Şehir ayrıca, yerel sanatçıların eserlerini görebileceğiniz, Museo Belliniano ve Katanya’nın bin yıllık tarihini keşfedeceğiniz; Museo Archeologico Regionale gibi önemli müzeler bulunur.

Doğa severler için, şehrin hemen güneyindeki aktif bir yanardağ olan Etna Dağı’nın büyüleyici manzarası eşsiz bir fırsattır. Ek olarak, düzenlenen gezilerle vadileri, lav akışı tünellerini ve yakındaki kayak merkezlerini keşfedebilirsiniz.

Bu noktada, görülmesi gereken yerlerin detaylarından bahsederek; Katanya’yı keşfetmeye devam edelim.

Piazza Del Duomo (Duomo Meydanı)

Piazza del Duomo, Etna Dağı’nın eteğinde bulunan ve Katanya’nın ana kentsel merkezi olarak hizmet veren bir halk meydanıdır. 18. Yüzyılda inşa edilmiş olup, Sicilya’nın koruyucu azizini onurlandırmak için inşa edilen Cattedrale di Sant’Agata gibi önemli Barok anıtlarla çevrilidir.

Palazzo degli Elefanti (Filler Sarayı); Università degli Studi di Katanya; ve Teatro Massimo Bellini gibi önemli yapılar burada görülebilir.

Piazza Del Duomo - Katanya

Duomo meydanı, canlı atmosferiyle; yerel Sicilya yemeklerini de yiyebileceğiniz bir duraktır. Lezzetli bir şeyler arıyorsanız; bu çevredeki çok sayıda lokanta ve restorana uğrayabilirsiniz. Ayrıca, Duomo meydanı hem mitolojik sembolizm hem de arkeolojik temeller açısından kıymetli bir hazinedir.

Basilica Cattadrale Sant Agata (Sant’Agata Katedrali)

Basilica Cattedrale di Sant’Agata ya da bilinen adıyla Sant Agata Katedrali, Sicilya’daki en ünlü dini merkezlerden biridir. 1094 ile 1175 yılları arasında inşa edilmiş, barok mimari tarzı ve görkemli çan kulesiyle şehrin silüetine hakimdir. Eşsiz güzelliğiyle, uluslararası olarak UNESCO Dünya Mirası Listesine kabul edilmiştir.

Sant’Agata Katedrali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bazilika, hem Roma hem de Bizans azizlerinin tasvirlerini içeren paneller de dahil olmak üzere çok çeşitli kalıntılar içerir. Bina ayrıca Giulio Romano ve Carlino da Lodi gibi Avrupa’nın en iyi sanatçılarından bazılarının başyapıtlarını içeren birkaç sanat galerisine de sahiptir. Duvarlarını ve şapellerini süsleyen olağanüstü fresklerine dikkatlice bakmayı unutmayın; üzerinde durmadan geçmek haksızlık olur.

Castello Ursino (Ursino Kalesi)

Castello Ursino (Ursino Kalesi), orijinal ve bozulmamış haliyle korunmuş bir ortaçağ tarihi örneğidir. Frederick tarafından 1239 ve 1250 yılları arasında inşa edilen kale, 13. Yüzyıldan kalma Müslüman ve Norman geleneklerinden de esinlenen eşsiz bir mimariye sahiptir. Bu heybetli yapı, elli yedi metre yüksekliğindedir ve Sicilya’nın en görkemli kalelerinden biridir.

Castello Ursino Hakkında Önemli Detaylar - Katanya

Girişin her iki yanında iki nöbetçi odası bulunan dört kuleyle (üç kare ve bir yuvarlak) çevrili bir mahkeme salonu veya merkezi açık avlu içerir. İçerisinde 18. Yüzyıldan kalma Barok estetiğinin izlerini taşıyan süslemeler de dahil olmak üzere dönemin saray yaşamıyla ilgili etkinlikler için kullanılan salonlar yer alır.

Günümüzde ise Katanya’nın farklı nesiller boyunca, bugüne kadarki görkemli tarihi hakkında çok şey anlatan; turistik bir cazibe merkezi olarak hizmet vermektedir.

Teatro Romano (Roma Tiyatrosu)

Teatro Romano (Roma Tiyatrosu), önemli bir kültürel miras yeri olmasının yanı sıra bölge için; tarihte önemli bir dönüm noktasıdır. Roma yönetimi sırasında inşa edilen bu tiyatro, yüzyıllar boyunca iyi korunmuş ve klasik sütunlar, balkonları süsleyen oymalı maskeler ve Cavea’ya veya yarım daire biçimli oditoryuma giden kemerlerle girift bir şekilde tasarlanmıştır.

Roma Tiyatrosu - Katanya Seyahat Rehberi

Bu tarihi mekanın çevresi, yaz aylarında müzik festivalleri, tiyatro gösterileri ve eski köklerine dayanan film gösterilerine hizmet veren; yerel halk için önemli bir eğlence alanıdır. Ek olarak, çeşitli kültürler için hizmet vermesi onu daha da değerli kılan bir unsurdur.

Katanya’yı ziyaret ettikten sonra, Sicilya bölgesindeki diğer şehirlere de uğrayarak; bölgenin bütün güzelliğini keşfedebilirsiniz. Bu noktada, yakın çevrede görebileceğiniz bazı diğer noktaları da sıralayalım:

 • Piazza Stesicoro 
 • Palazzo Biscari
 • Villa Cerami 
 • Lido America
 • Etna Yanardağı
 • Katanya Arkeoloji Müzesi 
 • Via Etna
 • Amenano Çeşmesi
 • Messina Şehri
 • Palermo Şehri

Katanya’da Nerede Kalınır?

Eğer ki Sicilya turu yapıyorsanız Katanya şehri konaklayabileceğiniz en ideal şehir olabilir. Birçok bölgeye ulaşım kolaydır ve en canlı merkezler burada bulunur. Katanya’da şehir içinde, ulaşım merkezlerinin yakınında bulunan otel ve pansiyonlar konaklamak için uygundur. 

Duomo meydanı bölgesi, şehrin en hareketli bölgesi olarak, konaklamak için en ideal bölgedir. Burada, ekonomik hostellerden lüks otellere kadar geniş konaklama seçenekleri mevcuttur. Duomo bölgesinde konaklayarak, tarihi mekanlara kolay erişebilirsiniz. Alışveriş noktalarına daha yakın olabilirsiniz. Bu bölgede konaklama fiyatları 50 Euro’dan başlıyor ve sunulan hizmete göre 150 Euro’ya kadar çıkıyor. 

Plaj odaklı tatil arayanlar, Lido di Katanya veya Colli Riposto gibi pitoresk koyların yanı sıra birçok yüzme ve yürüyüş fırsatının keyfini çıkarabilecekleri daha güneyde kalmayı düşünebilirler. Buradaki konaklama seçenekleri; büyük otellerden ziyade aile tatil evleri ve daha küçük misafirhaneler olarak şekilleniyor. Buradaki fiyatlar ise merkez ile hemen hemen aynı fiyatlara sahip. Ortalama 70 Euro’dan başlayan fiyatlar 200 Euro’ya kadar çıkıyor.

Bu bölgelerde tercih edebileceğiniz bazı otel ve pansiyonları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Beb Katanya Perla
 • Katane Palace Hotel
 • Etna Sea House
 • Al Mare in Citta
 • 20 Miglia Boutique 
 • Luxury BB Lolanda
 • Akemi House
 • Sweet Souite House 

Katanya’da Gece Hayatı

Katanya şehrinde, hava karardıktan sonra hareketlenen canlı barlar, pub’lar, diskolar ve kulüplerle dolu bir cadde olan Via Crociferi; şehrin popüler eğlence noktalarından biridir. Turistler genel olarak Club 999 ve Lounge Bar Palace gibi öne çıkan barlarda vakit geçirirler. Jackie O’ Disco Pub gibi mekanlarda, bütün gece dans eden kalabalık gruplar gece hayatına eşlik eder. 

Katanya'da Gece Hayatı Nasıldır?

Via Crociferi dışında, Katanya’nın gece hayatının kalbi Piazza Del Duomo’da atar. Burada, yerel grupların canlı sokak performanslarına tanık olabilirsiniz. Sokak oyuncularının gerçekleştirdiği tiyatro gösterilerini izleyebilir, Katanya’nın en ünlü mekanlarından ikisi olan Theatro’nun ev sahipliği yaptığı açık mikrofon gecelerine katılabilirsiniz. Golden ve Teatro Ambasciatori gibi noktalara göz atabilirsiniz. Tabi ki Sicilya mutfağının eşsiz yemeklerini de unutmamak gerekir. Duomo meydanı çevresindeki restoranlarda, yerel yemekler ile enfes bir gece geçirebilirsiniz. 

Katanya’da Alışveriş 

Katanya şehrinde birçok yerel pazar ve mağaza ile birlikte, geleneksel Sicilya yemeklerinden en son moda kıyafetlere kadar geniş bir ürün yelpazesi bulmak mümkündür. Şehirde bulunan Katanya Centro Commerciale, Corso Italia Alışveriş Merkezi ve Valdina Alışveriş Merkezi gibi çok sayıda alışveriş merkezi alışveriş için ideal mekanlardır. Bu alışveriş merkezleri, daha uygun fiyatlı mağazaların yanı sıra en son moda butikleri sunarak her bütçeden kişiye hitap ederler.

Katanya Şehri İçerisinde Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Yerel pazarlar en uygun fiyatları sunarlar. Hediyelik eşya, takı ve elbise gibi alışverişleriniz için Duomo meydanı çevresi de oldukça cazip noktalardır. Ayrıca, Katanya’daki fiyatlar, Avrupa’nın en büyük ticaret limanlarından bazılarına yakınlığı nedeniyle diğer birçok İtalyan şehrine göre daha uygundur.  Bu durum, hem yerel halk hem de turistler için; Katanya şehrini alışveriş konusunda elverişli bir konuma getirir. 

Katanya’da Ne Yenir?

Katanya şehri, deniz ürünleri ağırlıklı Sicalya mutfağıyla lezzetli yemekler arayanlar için ideal bir şehirdir. Geleneksel yemekler arasında; taze sardalye, rezene ve kuru üzümle yapılan bir makarna yemeği olan Bucatini Con Le Sarde bulunur. Pirinç, bezelye ve mantarla doldurulmuş Arancini Di Riso; yine yöresel ve lezzetli bir yemektir. 

Pesce Spada Alla Ghiotta

Et ve balık severler; otlarla marine edilmiş kuzu pirzola şişi olan “Stecco di Pecora” ve “Pesce Spada Alla Ghiotta” (marine edilmiş kılıç balığı) yemeklerini deneyebilir. Ek olarak, Zingarella (maydanozlu kızarmış hamsi) ve Sardina Bruciata (tuzda pişirilmiş ızgara sardalya) gibi deniz ürünleri de Katanya mutfağında oldukça popülerdir.

Tuzlu yemeklerin yanı sıra Cassatelle Siciliane (ricotta kremasıyla doldurulmuş hamur işi kabukları) ve Cannoli gibi tatlı ikramlar yaygın tatlılardır. Bununla birlikte hatırlatalım ki; bölgedeki birçok restoranda yerel aşçılar tarafından yüzyıllar boyunca kullanılan baharatlar ve pişirme tarzları, Katanya mutfağını çok önemli bir noktaya getirmiştir. 

Katanya Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Katanya şehrinde, ekonomi, mühendislik, mimarlık, tıp, eczacılık gibi birçok farklı alandan çeşitli lisans programlarını içeren Katanya Üniversitesi gibi köklü bir eğitim kurumu bulunur.

Şehir genel olarak, kültür ve eğitim faaliyetlerinin yanı sıra; çok sayıda tarihi yeri, lezzetli yemekleri, canlı gece hayatı ve bol miktarda doğal güzelliği ile, hem zihni hem de bedeni harekete geçiren ve türlü güzellikleri kapsayan bir ortam olarak tanımlanabilir. 

Katanya'da Üniversite Okumak

Katanya’da, yurtdışındaki eğitiminiz sırasında sizi daha rahat hissettirecek, geleneksel yurtlardan tam donanımlı dairelere kadar çok sayıda öğrenci konaklama seçeneği mevcuttur. Ayrıca, genel olarak uygun fiyatlı bir şehirdir. 

Katanya halkı oldukça sıcakkanlı ve yardımsever bir toplumdur. Yaklaşık 300 bin kişilik nüfusuyla, içerisinde çok sayıda öğrenci barındırır. Yerel halk öğrencilere her konuda yardımcı olur.

Katanya şehir merkezinde düzenli olarak öğrenci festivalleri düzenlenir ve halkın öğrencilere nasıl yardım ettiğini burada çok net görebilirsiniz. Kısaca; doğal güzelliği, fiyatları, eğitimi ve halkı gibi tüm etmenler göz önüne alındığında, Katanya şehrinin ideal bir öğrenci şehri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İtalya’da üniversite okumak gibi bir düşünceniz varsa “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımız da ilginizi çekebilir.

Katanya Şehrinde Burs İmkanları 

İtalya, Avrupa’nın en çok burs imkânı sunan ülkelerinden biridir. Bölgeden bölgeye farklılık gösteren; şartlar ve miktarlar görülebilir. Ailenizin gelirine, başarı durumunuza ve şahsi gelirlerinize bağlı olarak burs seçenekleri değişebilir. Ayrıca, bulunduğunuz ülkeye göre eğitim ücretleri de değişmektedir. Son olarak, Katanya Üniversitesi; öğrencilere tiyatro, sinema ve müze için finansal destekler sağlar. 

Katanya Şehrinde Yurt ve Konaklama

Katanya Üniversitesi öğrenciler için yurt imkanı sağlamaktadır. Öğrenciler bu imkanlardan yararlanabilir. Yurtları tercih etmeyen kişiler ise şehirde bulunan çok sayıdaki özel konaklama birimlerini tercih edebilir. 

Katanya’nın uygun fiyatlı bir şehir olduğundan bahsetmiştik. Şehir merkezinde konaklamak isteyen öğrenciler; Duomo bölgesinde çok sayıda apart daire ve pansiyon bulabilir. Fiyatlar için ortalama bir şey söylemek kolay değil çünkü yıllık olarak sürekli değişen fiyatlar görülebilir. Ancak, uygun fiyatlı olduklarından emin olabilirsiniz. Nispeten küçük ve ulaşımı rahat bir şehir olduğu için de üniversiteye uzak bölgelerde konaklasanız bile rahatlıkla üniversiteye erişilebilirsiniz.

Ayrıca bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Katanya’da Bulunan Üniversiteler 

Katanya şehrinde, Katanya Üniversitesi bulunur. 1434 yılında kurulan üniversite; dünyanın en eski 29. Üniversitesidir. Hem Sicilya bölgesinin hem de İtalya’nın en çok öğrenciye sahip üniversitelerinden biridir. Katanya Üniversitesi; İnovasyon, sürdürülebilirlik ve eğitimde eşitlik gibi anahtar kavramlarla kendini tanıtımlar.  Yaklaşık 40.000 öğrenciye ev sahipliği yapar ve 46 lisans bölümü sunar. Köklü eğitim geleneği ile, birçok farklı yerde eğitim merkezleri kurmuştur ve çok sayıda uluslararası öğrenciyi bir araya getirir.